Jump to content
Κοσμάς

Φώτα Ομίχλης Καθώς Στρίβετε

Recommended Posts

Αν θέλετε να ανάβουν τα φώτα ομίχλης όταν στρίβετε στο παρκάρισμα και όχι μόνο όπως π.χ. οι mercedes δεν έχετε παρά να κάνετε την παρακάτω κωδικοποιήση με το vag-com.

Επιλέγετε το 09 CENTRAL ELECTRIC MODULE και μπάινετε στο coding και μετά στο long conding helper

rw506h3802.jpg

μετά πηγαίνουμε στο byte 23 τσεκάρουμε την επιλογή στο bit 2 internal turn light control algorithm active

και στο bit 3-4 αλλάζουμε την μπάρα σε 08 turn lights via fog lights

rw506h380.jpg

Για να το δείτε να λειτουργεί θα πρέπει να ανάβουν τα φώτα και να έχετε κατεβασμένο το χειρόφρενο. Αυτό ισχύει σε όλα τα VW με φώτα ομίχλης και τα προβολάκια θα σβήνουν ροοστατικά!

Link to comment
Share on other sites

στο 6αρι το golf αυτο το πραγμα με τα προβολακια ειναι ηδη ενεργοποιημενο απο την εταιρια :) . οταν βγαζεις φλας να στρειψεις,αναβει και το αντιστοιχο προβολακι.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου μάγε Κοσμά με το καλώδιό σου.sillyhorse1rb5.gifΝα το έχεις το απόγευμα μαζί.Θέλω να μου κάνεις την εξής ρύθμιση:όταν κλείνω το αριστερό μάτι να ανάβει το δεξί προβολάκι.Γίνεται???:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φταίω που το έγραψα να το κάνετε κι εσείς οι εφετζίδες αλλά δεν πειράζει, όταν θα ανακαλύψω την λειτουργία που βάζεις κενά πλαστικά ποτήρια στον τεμπέλη και βγάζει τον ανάλογο με την ώρα καφέ έτοιμο στην ποτηροθήκη δεν θα σας πώ λέξη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φταίω που το έγραψα να το κάνετε κι εσείς οι εφετζίδες αλλά δεν πειράζει, όταν θα ανακαλύψω την λειτουργία που βάζεις κενά πλαστικά ποτήρια στον τεμπέλη και βγάζει τον ανάλογο με την ώρα καφέ έτοιμο στην ποτηροθήκη δεν θα σας πώ λέξη...

Κοσμά, κάνε την θέση να χωράει μεγάλο ποτήρι, για να μη ξεχυλίζει το τσάι!.... upyours.gif

Πέρα από την πλάκα, καλή πατέντα, αλλά να ξέρετε, δεν κάνει και μεγάλη διαφορά το βράδυ στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση αυτή δεν είναι διαθέσιμη πάντα.

Εξαρτάται από το Part Number (HighLine/MidLine) και το μήκος σε bytes του Long Code.

Μην σας φανεί παράξενο λοιπόν εαν δεν δείτε ποτέ το byte 23 !!!

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση αυτή δεν είναι διαθέσιμη πάντα.

Εξαρτάται από το Part Number (HighLine/MidLine) και το μήκος σε bytes του Long Code.

Μην σας φανεί παράξενο λοιπόν εαν δεν δείτε ποτέ το byte 23 !!!

Κώστας

Είναι γεγονός... Σε εμένα (Golf V 1.6FSi Sportline 10/2004) δεν υπάρχει το byte 23!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοσμα ευχαριστω για την εγκατασταση,αψογη δουλεια !!! :D Μπορει να μην εχουμε το πολυποθητο τιμονι που εχει ο Σαββας protest.gif αλλα εχουμε μουρατα προβολακια!!! :D

Edited by manos76
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση αυτή δεν είναι διαθέσιμη πάντα.

Εξαρτάται από το Part Number (HighLine/MidLine) και το μήκος σε bytes του Long Code.

Μην σας φανεί παράξενο λοιπόν εαν δεν δείτε ποτέ το byte 23 !!!

Κώστας

Αυτό το διαπιστώσαμε σήμερα στην συνάντηση που το δοκιμάσαμε σε 1,6 fsi και σε ένα GT και δεν υπήρχε το byte 23. Μου φάνηκε πολύ περίεργο που στο GT δεν υπήρχε. Πίστευα ίσως φταίει η έκδοση του εγκεφάλου του που ήταν MED 17,5,1 σε αντίθεση με εμένα που έχω την 17,5,2 αλλά το τεστάραμε και ένα tsi με τα 140 που πάλι είχε την 17,5,1 και δούλευε κανονικά!
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να ανάβουν τα φώτα ομίχλης όταν στρίβετε στο παρκάρισμα και όχι μόνο όπως π.χ. οι mercedes δεν έχετε παρά να κάνετε την παρακάτω κωδικοποιήση με το vag-com.

Επιλέγετε το 09 CENTRAL ELECTRIC MODULE και μπάινετε στο coding και μετά στο long conding helper

rw506h3802.jpg

μετά πηγαίνουμε στο byte 23 τσεκάρουμε την επιλογή στο bit 2 internal turn light control algorithm active

και στο bit 3-4 αλλάζουμε την μπάρα σε 08 turn lights via fog lights

rw506h380.jpg

Για να το δείτε να λειτουργεί θα πρέπει να ανάβουν τα φώτα και να έχετε κατεβασμένο το χειρόφρενο. Αυτό ισχύει σε όλα τα VW με φώτα ομίχλης και τα προβολάκια θα σβήνουν ροοστατικά!

μια παρατηρηση μονο για να γινει αυτο θα πρεπει να εχεις cecm 3c0937049aj or 3c8937049e & f

δηλαδη cecm με μακρυ κωδικο 30bit!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eιναι απο τα πιο παλια και γνωστα κολπακια.

Το εχω κι'εγω.

Παντως να ξερετε οτι υπαρχει διαφορα στην εμφανιση των bytes & bits μεταξυ εκδοσεων vcds.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο δικό μου Golf V για να ενεργοποιηθεί πρέπει να τικάρω και τα bit 3 & 4 εκτός απο το bit 2. Δηλαδή στην έκδοση 805.4 που έχω στο vag com δεν εμφανίζεται το byte 23 όπως στην εικόνα πιο πάνω, αλλά στα bit 3 & 4 μόνο τικ μπορείς να βάλεις. Τα τικάρισα και έτσι η λειτουργεία δούλεψε κανονικά...

Edited by golfV gt
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην έκδοση 805.4 που έχω στο vag com δεν εμφανίζεται το byte 23

Δεν έχει σχέση η έκδοση του vag-com που έχεις αλλά είναι θέμα αυτοκινήτου. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζεται αλλά σε διάφορα αυτοκίνητα που το έχω δοκιμάσει με την δικιά μου έκδοση πάντα, άλλα το έχουν κι άλλα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η έκδοση του vag-com που έχεις αλλά είναι θέμα αυτοκινήτου. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζεται αλλά σε διάφορα αυτοκίνητα που το έχω δοκιμάσει με την δικιά μου έκδοση πάντα, άλλα το έχουν κι άλλα όχι.

Βασικά αυτό που παίζει ρόλο είναι ο εφκέφαλος δυκτίου [central electronics control module (CECM)] που φοράει το κάθε αυτοκίνητο. Υπάρχουνε 3 τύποι CECM mediumline, basicline & highline. Μια διαφορά που έχουνε οι 3 τύποι μεταξύ τους είναι ότι στο central electronics - coding - long coding helper (vag com), ο πρώτος τύπος φτάνει ως το 16 byte, ο δεύτερος ως το 23 byte και ο τρίτος ως το 29 byte. Φυσικά και όπως είναι λογικό όσα περισσότερα bytes έχει ο CECM, τόσες περισσότερες ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις... Εγώ πρόσφατα άλλαξα CECM απο mediumline σε highline λόγω προβλήματος που μου έβγαλε ο παλιός και με τον καινούργιο μπόρεσα να ενεργοποιήσω πολλές παραπάνω λειτουργίες... Part number καινούργιου CECM : 3C8937049AB

Edited by golfV gt
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που παίζει ρόλο είναι ο εφκέφαλος δυκτίου [central electronics control module (CECM)] που φοράει το κάθε αυτοκίνητο. Υπάρχουνε 3 τύποι CECM mediumline, basicline & highline. Μια διαφορά που έχουνε οι 3 τύποι μεταξύ τους είναι ότι στο central electronics - coding - long coding helper (vag com), ο πρώτος τύπος φτάνει ως το 16 byte, ο δεύτερος ως το 23 byte και ο τρίτος ως το 29 byte. Φυσικά και όπως είναι λογικό όσα περισσότερα bytes έχει ο CECM, τόσες περισσότερες ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις... Εγώ πρόσφατα άλλαξα CECM απο mediumline σε highline λόγω προβλήματος που μου έβγαλε ο παλιός και με τον καινούργιο μπόρεσα να ενεργοποιήσω πολλές παραπάνω λειτουργίες... Part number καινούργιου CECM : 3C8937049AB

Πόσο κόστισε η αλλαγή του?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κόστισε η αλλαγή του?

Το ανταλλακτικό κόστισε 320 ευρώ απο την αντιπροσωπεία και την τοποθέτηση την έκανα μόνος μου...

Link to comment
Share on other sites

Το ανταλλακτικό κόστισε 320 ευρώ απο την αντιπροσωπεία και την τοποθέτηση την έκανα μόνος μου...

Είναι εύκολη η τοποθέτηση? Δηλαδή είναι κάτι plug and play ή θέλει να κάνεις και διάφορες ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολη η τοποθέτηση? Δηλαδή είναι κάτι plug and play ή θέλει να κάνεις και διάφορες ρυθμίσεις?

Πρέπει να έχεις καλώδιο vag com για να κρατήσεις τις ρυθμίσεις του παλίου CECM και να περάσεις τις ίδιες στο καινούργιο. Μετά μπορείς να κάνεις τις επιπλέων ρυθμίσεις που θέλεις. Η διαδικασία περιγράφεται κι εδώ http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3173886 αλλά στα Αγγλικά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις καλώδιο vag com για να κρατήσεις τις ρυθμίσεις του παλίου CECM και να περάσεις τις ίδιες στο καινούργιο. Μετά μπορείς να κάνεις τις επιπλέων ρυθμίσεις που θέλεις. Η διαδικασία περιγράφεται κι εδώ http://forums.vwvort...read?id=3173886 αλλά στα Αγγλικά όμως.

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ...

Πάντως αν αποφασίσεις να αλλάξεις CECM και χρειαστείς βοήθεια, εδώ είμαι εγω... Καλώς ή κακός απέκτησα μεγάλη εμπειρία στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα σε Passat 1.4 tsi 2008 και το αριστερό φως ομίχλης έμενε μόνιμα αναμμένο και το δεξί δούλευε κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.