Jump to content
ChrisUP!

Kn Φιλτρο Panel Ναι Ή Οχι?Και Γιατι?

Recommended Posts

Σκεφτομαι να βαλω φιλτρο ΚΝ panel σε μαμα γολφ 5 1.6fsi..το μονο που εχω βαλει ειναι μεσαιο και τελικο απο Gt!!

τι θα "κερδησω" και τι θα "χασω"?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... θα κερδισεις 0,01 αλογο και θα χασεις την ησυχια σου.

Ισως στα ψηλα το νιωθης λιιιγο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα κερδίσεις ακρετά εώς πολύ σε αίσθηση στις χαμηλές στροφές και ειδικά όταν είσαι σε ανηφόρες με τρίτη κτλ. Είναι μία καλή, οικονομική και αξιόπιστη προσθήκη. Από θόρυβο κάποιοι καταλαβαίνουν μία μικρή διαφορά, αλλά οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν τπτ. Έχει πάρει το μάτι μου εδώ στο φορουμ κάτι για τον πνίχτη που βρίσκεται κάτω από το μαμά φίλτρο, ο οποίος βρίσκεται εκεί για να διαχέει σωστά τον αέρα στο μαμά φίλτρο, οπότε αν βάλεις οποιοδήποτε ελευθέρας, βγάζεις τον πνίχτη. Ψάξτο, δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτά που σου λέω (γιατί το δικό μου mk4 δεν είχε κάτι τέτοιο). Πάντως όπως είπε με μια δόση υπερβολής και ο φίλος πιο πάνω, μην περιμένεις πολλά και ξενερώσεις, απλά θα γίνει λίγο πιο σπιρτόζικο. Χριστός Ανέστη!!!

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Θα κερδίσεις ακρετά εώς πολύ σε αίσθηση στις χαμηλές στροφές και ειδικά όταν είσαι σε ανηφόρες με τρίτη κτλ. Είναι μία καλή, οικονομική και αξιόπιστη προσθήκη. Από θόρυβο κάποιοι καταλαβαίνουν μία μικρή διαφορά, αλλά οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν τπτ. Έχει πάρει το μάτι μου εδώ στο φορουμ κάτι για τον πνίχτη που βρίσκεται κάτω από το μαμά φίλτρο, ο οποίος βρίσκεται εκεί για να διαχέει σωστά τον αέρα στο μαμά φίλτρο, οπότε αν βάλεις οποιοδήποτε ελευθέρας, βγάζεις τον πνίχτη. Ψάξτο, δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτά που σου λέω (γιατί το δικό μου mk4 δεν είχε κάτι τέτοιο). Πάντως όπως είπε με μια δόση υπερβολής και ο φίλος πιο πάνω, μην περιμένεις πολλά και ξενερώσεις, απλά θα γίνει λίγο πιο σπιρτόζικο. Χριστός Ανέστη!!!

Αληθος Ανεστη..δεν περιμενο κατι τρελο απλα ηθελα να ξερω αν αξηζει..

αν μπορεις δωσε μ το λινκ απο το θεμα με τον πνιχτη..

Edited by Chris_4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου Χριστος ανεστη...

Λοιπον η γνωμη η δικη μου ειναι δεν αξιζει να βαλεις πανελ. Μη περιμενεις να δεις διαφορα ουτε καν στον ηχο δεν θα δεις πολλα ακομα και χωρις πνιχτη. Συμπληρωσε λιγα παραπανω χρηματα και βαλε μια φιλτροχοανη ενα βαρελακι εκει θα δεις μεγαλη διαφορα σε αισθηση και σε ηχο παρα πολυ καλη η διαφορα. Αξιζει 100% ειδικα αν δεν δωσεις τοσα οσα θελει πχ το bmc αλλα καποια αλλη μαρκα (simota πχ) η ακομα καλυτερα ψαξε και βρες σε καλη τιμη ενα bmc μεταχειρισμενο, δεν εχει αναγκη ενα πλυσιματακι θελει, λαδακι και ειναι καινουργιο..

Τωρα στο θεμα επιδοσεις αν περιμενεις να δεις σε καποιο διαφορα αυτο ειναι το βαρελακι αλλα ακομα και σε αυτο αισθηση οπως σου ειπα περισσοτερο, ειναι πολυ μικρη η διαφορα για να πεις οτι υπαρχει. Στον ηχο ομως ειναι μεγαλη η διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να βαλω φιλτρο ΚΝ panel σε μαμα γολφ 5 1.6fsi..το μονο που εχω βαλει ειναι μεσαιο και τελικο απο Gt!!

τι θα "κερδησω" και τι θα "χασω"?

Ακριβως τα ιδια φοραω κι εγω στο δικο μου φιλε. Τη διαφορα που ειδα πιστευω πως ειναι απ την εξατμιση και οχι απ το φιλτρο.

Εχω καταλαβει πως τραβαει απο πιο χαμηλα αλλα μη φανταστεις κατι τρελο. ΚΝ φοραω παντως και ειναι μια καλη λυση. Εχει και μια

διαφορα στο θορυβο στα ψηλα απ το φιλτρο. Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

αν δε θες να δωσεις παραπανω χρηματα βαλε το ΚΝ κ εγω το ιδιο εκανα τωρα για επιδοσεις αυτα ειναι για εσωτερικη καταναλωση εκτος κ αν ψαχνεις κ το τελευταιο αλογο που θελεις να κερδισεις

Link to comment
Share on other sites

αν δε θες να δωσεις παραπανω χρηματα βαλε το ΚΝ κ εγω το ιδιο εκανα τωρα για επιδοσεις αυτα ειναι για εσωτερικη καταναλωση εκτος κ αν ψαχνεις κ το τελευταιο αλογο που θελεις να κερδισεις

δεν περιμενω με ενα φιλτρο να δω τοσο μεγαλη διαφορα...απλα θελω να κανω κατι καλιτερο για το αυτοκινητο..

Link to comment
Share on other sites

δεν περιμενω με ενα φιλτρο να δω τοσο μεγαλη διαφορα...απλα θελω να κανω κατι καλιτερο για το αυτοκινητο..

:good:Βάλτο Chris.Mε το συγκεκριμένο φίλτρο θα έχεις μια ελαφρώς καλύτερη απόκριση του κινητήρα στις μεσαίες στροφές.Το κέρδος στην ιπποδύναμη είναι της τάξεως 2% δηλ 3 περίπου ίπποι για τον δικό σου κινητήρα.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.