Jump to content
spirakos8

Cruise Contro;

Recommended Posts

Γεια σας.Πήρα το Scirocco μου αρχες Ιανουαριου.Εβαλα cruise control το οποιο το πληρωσα μανησιο.οταν το πηρα δεν λειτουργουσε και μου ειπαν απο την εταιρεια οτι δεν εχει βγει ακομη προγραμμα γι αυτο δεν λειτουργει.Τι μπορει να συμβαινει?Εγω πιστευω πως μου βαλαν το ιμιτασιον για το οποιο λογικα δεν εχει βγει προγραμμα.αυτα.!αν ξερει καποιος ας με διαφωτισει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Πήρα το Scirocco μου αρχες Ιανουαριου.Εβαλα cruise control το οποιο το πληρωσα μανησιο.οταν το πηρα δεν λειτουργουσε και μου ειπαν απο την εταιρεια οτι δεν εχει βγει ακομη προγραμμα γι αυτο δεν λειτουργει.Τι μπορει να συμβαινει?Εγω πιστευω πως μου βαλαν το ιμιτασιον για το οποιο λογικα δεν εχει βγει προγραμμα.αυτα.!αν ξερει καποιος ας με διαφωτισει.

Δεν υπάρχει CC ιμιτασιόν. Οταν λες δεν λειτουργεί τι συμαινει? εχει το λεβιεδάκι του CC στο τιμόνι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου βαλαν κανονικα το λεβγιεδακι.Δεν λειτουργουσε φυσιολογικα και οταν με καποιον τροπο το εβαζα μου το πετουσε.Υπαρχει CC που δεν ειναι μανισιο γιατι μου λεγανε να το βαλω απο αυτους αλλα δεν ηθελα.Με τα πολλα μου το βγαλανε και περιμενω προγραμμα και καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου βαλαν κανονικα το λεβγιεδακι.Δεν λειτουργουσε φυσιολογικα και οταν με καποιον τροπο το εβαζα μου το πετουσε.Υπαρχει CC που δεν ειναι μανισιο γιατι μου λεγανε να το βαλω απο αυτους αλλα δεν ηθελα.Με τα πολλα μου το βγαλανε και περιμενω προγραμμα και καλα.

Δεν είσαι και τοσο σαφείς για να σε βοηθήσουμε, ποιοι είναι "αυτοί"?

Link to comment
Share on other sites

Kosmocar Δραμας.Δεν ειναι θεμα σαφηνειας.Αγορασα το αυτοκινητο με cc και δεν λειτουργει.Η δικαιολογια ειναι οτι δεν εχει βγει προγραμμα για το 2010.Αυτα μου ειπαν.Τι μπορει να παιζει δεν ξερω.Σ ευχαριστω για την ενασχοληση σου με το θεμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Απ΄την κωμωδία στο δράμα και αντίστροφα.:lol:Φίλε μου σε παραμυθιάζουν αν όχι σε εμπαίζουν σε ύψιστο βαθμό.-_-Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα στην αντιπροσωπεία και δεν θα έφευγα απο κει μέχρι να μου πουν την αλήθεια σε 1η φάση και σε 2η να μου επιδιορθώσουν το πρόβλημα.:)¶κου δεν έχει πρόγραμμα για το 2010........και πότε θα βγει το 2011????Και τι είναι αυτό το πρόγραμμα???knife.gif

Εκτός και αν συμβαίνει κάτι άλλο.:whistling:Μήπως τo cc σου το τοποθέτησαν εκ των υστέρων οι ειδήμονες τεχνικοί της εν λόγω αντιπροσωπείας???glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτό που λές δεν υπάρχει με την καμία! Τι σημαίνει δεν έχει βγει πρόγραμμα? Κολλητός μου αγόρασε τον Φεβρουάριο Scirocco κ πριν μια βδομάδα έβαλε cc στην αντιπροσωπεία κ όλα κομπλε! Πήγε, το έβαλαν, πλήρωσε κ έφυγε! Κ δουλεύει κανονικότατα! Μήπως ισχύει αυτό που σου λέει ο Professor? Μήπως δηλάδή στο έβαλαν το cc αφού ήρθε Ελλάδα το αμάξι κ έκαναν πατάτα? Πήγαινε κ μην φύγεις αν δεν σου πούν τι φταίει!

Edited by Jimtic
Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω εγω το εγινε.

Το αυτοκινητο ηρθε χωρις CC βαλανε αυτοι ενα λεβιεδακι το οποιο βεβαια δεν ξερουν και πως τοποθετείτε και σου το εδωσαν για να μην σε χασουν απο πελάτη. Κλασική Ελληνικη λαμογια, παιζουν με τα χρηματα του αλλου και αυτοι τα τρωνε στα μπουζούκια.

Πηγαινε εκει και κοπανα τους το κεφαλι.

Χωρις πλακα τωρα κανε και ενα τλφ στη κοσμοκαρ να δεις το αυτοκινητο εχει στον εξοπλησμο του CC.

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω εγω το εγινε.

Το αυτοκινητο ηρθε χωρις CC βαλανε αυτοι ενα λεβιεδακι το οποιο βεβαια δεν ξερουν και πως τοποθετείτε και σου το εδωσαν για να μην σε χασουν απο πελάτη. Κλασική Ελληνικη λαμογια, παιζουν με τα χρηματα του αλλου και αυτοι τα τρωνε στα μπουζούκια.

Πηγαινε εκει και κοπανα τους το κεφαλι.

Χωρις πλακα τωρα κανε και ενα τλφ στη κοσμοκαρ να δεις το αυτοκινητο εχει στον εξοπλησμο του CC.

Ή μπορεί πολύ απλά να μου στείλει με προσωπικό μήνυμα τον αριθμό πλαισίου και να σας πω άμεσα εάν είχε ή όχι ccs :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκα από τον τεχνικό μου στη VW πως για τα μετά την 22η (ή 45η) εβδομάδα scirocco το cruise control είναι διαφορετικό. Οπτικά όχι αλλά πρέπει αν το ζητήσετε να πείτε ποιας εβδομάδας είναι το αυτοκίνητο καθώς αυτό που λειτουργεί στα πριν την 22η και τα golf V ενδέχεται να μην λειτουργεί αν τοποθετηθεί σε scirocco με τις αλλαγές...

To νέο λειτουργεί όμως και στα παλιά κανονικά...

Λογικά σου έχουν βάλει κάποιο από τα παλιά και δεν συνεργάζεται με τον εγκέφαλο ο οποίος έχει αλλαχτεί και αυτοί δεν μπορούν να το ενεργοποιήσουν μέσω του VAS που έχουν...

Σε οποιαδήποτε περίπτωση όμως θα έπρεπε να ξέρουν τι συμβαίνει. Είναι απαράδεκτο να σου λένε κάτι τέτοιο....

Edited by scirocco160
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως παιδια στα SCIROCCO παραγωγης 44η βδομαδα του 2009 και μετα δεν μπαινει Cruise Control εκ των υστερων με την καμια δεν υπαρχουν οδηγιες απο Γερμανια ουτε για hardware ουτε για κωδικοποιησεις των απαραιτητων εγκεφαλων και αμφιβαλλω αν θα γινει στο μελλον ,οσο για τους πωλητες το 90%+ αυτων ειναι ασχετοι με τα εξτρα που μπαινουν σε ενα αμαξι με τα γνωστα επακολουθα, σας μιλαω εκ πειρας

Edited by BlackTSI
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως παιδια στα SCIROCCO παραγωγης 44η βδομαδα του 2009 και μετα δεν μπαινει Cruise Control εκ των υστερων με την καμια δεν υπαρχουν οδηγιες απο Γερμανια ουτε για hardware ουτε για κωδικοποιησεις των απαραιτητων εγκεφαλων και αμφιβαλλω αν θα γινει στο μελλον ,οσο για τους πωλητες το 90%+ αυτων ειναι ασχετοι με τα εξτρα που μπαινουν σε ενα αμαξι με τα γνωστα επακολουθα, σας μιλαω εκ πειρας

Τι εννοείς ? Εννοείς ότι δεν μπαίνει εξ' αρχής στην παραγγελία ή ότι δεν μπαίνει εκ των υστέρων αφού παραλάβεις το αμάξι ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω καταλάβει.

Τι δεν μπαινει εκ' των υστερων κλπ.

Ο ανθρωπος παράγγειλε ενα αυτοκίνητο με CC ή κανω λαθος φιλε @spirakos8? Γιατι αν το παράγγειλε πράγματι απο το εργοστάσιο (στην αρχικη παραγγελία) οπως ειπα πρεπει να τους σπάσει το κεφάλι, τωρα αν το πήγε μετά αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που δεν το ξέρω, αφορα δε τα HOW TO's και δεν ειναι πρόβλημα. Οποτε πρέπει να αλλαξει και ενότητα.

Εκτός αν τα εχει χασει τελειως η VW λογω κρίσης και κανει άλλα αντι αλλων.

Το θεμα παντως πρεπει να διευκρινιστεί απο το φιλο γιατι για μενα ειναι σοβαρό.

Καλο ειναι να μας δωσει τον αρ. πλαισίου για να μας πει ο @Speedy τι παίζει!!!

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας ότι πέρασαν ώρες(μέρες στην κυριολεξία) και κανένα νέο δεν είχαμε από τον χρήστη spirakos8 θα ήθελα να σας πω μερικά πράγματα . Ανέφερε ο χρήστης BlackTSI οτι :

Δυστηχως παιδια στα SCIROCCO παραγωγης 44η βδομαδα του 2009 και μετα δεν μπαινει Cruise Control εκ των υστερων με την καμια δεν υπαρχουν οδηγιες απο Γερμανια ουτε για hardware ουτε για κωδικοποιησεις των απαραιτητων εγκεφαλων και αμφιβαλλω αν θα γινει στο μελλον ,οσο για τους πωλητες το 90%+ αυτων ειναι ασχετοι με τα εξτρα που μπαινουν σε ενα αμαξι με τα γνωστα επακολουθα, σας μιλαω εκ πειρας

, θα ήθελα να σας πω ότι , σε περίπτωση που ο χρήστης BlackTSI αναφέρεται για εγκατάσταση cruise control system (ccs) κατά την παραγγελία του αυτοκινήτου , δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω που γράφονται. Υπάρχουν Scirocco με ημερομηνίες παραγωγής μετά την 44η εβδομάδα του 09 με ccs από το εργοστάσιο ! Μιλώ με αποδείξεις κι όχι με λόγια του αέρα . Εάν τώρα στην περίπτωση του χρήστη spirakos8, του πάσαραν το aftermarket ccs σαν OEM ccs τότε λοιπόν πρέπει να πάει και να τους το φορέσει καπέλο ! Εφόσον λοιπόν ο χρήστης spirakos8 δεν μας έχει δώσει κάποια νεότερα γεγονότα από αυτά της 15ης Απριλίου , ας ηρεμήσουν τα πνεύματα και ας περιμένουμε νεότερα από τον αρχικό poster .

Ps : Ένας έλεγχος του αριθμού πλαισίου του αυτοκινήτου του χρήστη spirakos8 θα βοηθούσε πάρα πολύ στο να καταλάβουμε το εάν το αυτοκίνητο είχε εξΆ αρχής ccs ή όχι !

Link to comment
Share on other sites

καταρχην το λογια του αερα δεν ισχυει για την περιπτωση μου γιατι τυγχανει να ειμαι ηλεκτρολογος στα εν λογω αυτοκινητα πολλα χρονια και κατα δευτερον εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι το αμαξι ηρθε απο Γερμανια χωρις CC και του το πουλησε καποιος ασχετος πωλητης εκ των υστερων.Επισης εννοειται οτι εαν εχει CC το αμαξι απο το εργοστασιο παιζει κανονικοτατα Ελπιζω να εγινα κατανοητος

Link to comment
Share on other sites

καταρχην το λογια του αερα δεν ισχυει για την περιπτωση μου γιατι τυγχανει να ειμαι ηλεκτρολογος στα εν λογω αυτοκινητα πολλα χρονια και κατα δευτερον εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι το αμαξι ηρθε απο Γερμανια χωρις CC και του το πουλησε καποιος ασχετος πωλητης εκ των υστερων.Επισης εννοειται οτι εαν εχει CC το αμαξι απο το εργοστασιο παιζει κανονικοτατα Ελπιζω να εγινα κατανοητος

Εάν κατάλαβα καλά , συμπέρανες ότι το "κι οχι με λόγια του αέρα" αναφερόταν σ' εσένα ! Λάθος. Τόνισα στην φράση έτσι ώστε να μην υπάρξει κάποια αμφισβήτηση του όσα είπα . Στο συμπέρασμα σου

εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι το αμαξι ηρθε απο Γερμανια χωρις CC και του το πουλησε καποιος ασχετος πωλητης εκ των υστερων.

θα συμφωνήσω απόλυτα ! ¶ρα στο παραπάνω ποστ σου μιλούσες για εγκατάσταση ccs μετά την παραλαβή του αυτοκινήτου !

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατάλαβα καλά , συμπέρανες ότι το "κι οχι με λόγια του αέρα" αναφερόταν σ' εσένα ! Λάθος. Τόνισα στην φράση έτσι ώστε να μην υπάρξει κάποια αμφισβήτηση του όσα είπα . Στο συμπέρασμα σου

θα συμφωνήσω απόλυτα ! ¶ρα στο παραπάνω ποστ σου μιλούσες για εγκατάσταση ccs μετά την παραλαβή του αυτοκινήτου !

οκ φιλε μου κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για σας το ιδιο ισχυει και για το δικο μου αυτοκινητο.Εχω ενα passat cc 1.8 tsi 2009 αρχες το πηρα,κατασκευαστηκε τελος 2008 πηγα σε ενα μαγαζι εβαλα cruise control και οταν πηγαμε καρεντα για κωδικοποιοηση μηναμε αφωνη οταν μας ειπαν οτι πλεον δεν δινουν οι γερμανοι κωδικους για ενεργοποιοηση του cruise control εκ των υστερων.Νας σας πω οτι πριν ενα μηνα πηγε φιλος με ιδιο αμαξι ιδιας περιπου χρονολογιας και περασε κανονικα.Τωρα μερικες μερες ειναι που σταματησαν να δινουν κωδικους.Αφησα πανω τον διακοπτη μηπως καταφερω τιποτα με το vag-com.O controller τιμονιου ειναι ο 3c0953549aj και αποτι ειπαν απο τον αριθμο πλαισιου δεχεται πανω το cruise control χωρις αλλαγη του εγκεφαλου.Μπορει κανενας να βοηθησει οσο αναφορα την κωδικοποιοηση η το ξεχναω το cruise control?βεβαια δεν ξερω τι περασαν στην καρεντα και στην mfi εμφανιζεται το σημα του cruise control οταν ξεκινας το αυτοκινητο αλλα μονο αυτο δεν μπορεις να ρυθμισεις τιποτα απο τον διακοπτη.Εχει κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

http://en.openobd.or....htm#16. Στο λινκ της rosstech η κωδικοποίηση του cc είναι απλή υπόθεση.Τώρα οι κωδικοί και τα σχετικά που σου είπαν δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνουν εκτός και αν ο εγκέφαλος δεν υποστηρίζει το cc. Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση σου,σημερα πηγα σε εναν της abt που ασχολειται με αυτα και τελικα μου το εφτιαξε,χρειζοταν ενωση και ενα καλωδιο απο τον εγκεφαλο μεχρι τον controler του τιμονιου και φυσικα τον προγραμματισμο.Ομως στην καρεντα γιατι ελεγαν αρλουμπες οτι δεν δινουν οι γερμανοι κωδικους και γιατι δεν ειδαν οτι χρειαζοταν και αυτο το επιπλεον καλωδιο?μηπως γενικως υπαρχει ασχετοσυνη στα εξουσιοδοτημενα?

Link to comment
Share on other sites

Αντε μπράβο μεγειές και καλά χιλιόμετρα με το cc.Καλά τα λες,για να κρύψουν την ασχετοσύνη τους τα εξειδικευμένα μαστόρια των αντιπροσωπειών χρησιμοποιούν την φαντασία τους για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα και φτάνουν σε σημείο να μην ξέρουν και οι ίδιοι τι λένε.sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.