Jump to content
geotag

Λαστιχα Με Δεικτη W Η Y

Recommended Posts

γεια σας παιδες! εχω ενα tsi 160 και 160 θα μεινει! φοραω potenza 225/45r17 91 w και επιδη δεν με ενδιαφερει να κανω 4 δευτερολεπτα γρηροτερα το circuit σπιτι μου-σχολη σκευτομαι να παω σε καποιο λαστιχο οπως michelin primancy hp με δεικτη V!

μπορω να το κανω αυτο μιας και δεν πηγαινω με 270?

θελω ενα πιο μαλακο λαστιχο να αποροφαει καλυτερα!προτασεις?

και τελος να ζεσταινεται καποια στιγμη σε αντιθεση με το potenza που εχει παντα υποθερμια! :crazy:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες! εχω ενα tsi 160 και 160 θα μεινει! φοραω potenza 225/45r17 91 w και επιδη δεν με ενδιαφερει να κανω 4 δευτερολεπτα γρηροτερα το circuit σπιτι μου-σχολη σκευτομαι να παω σε καποιο λαστιχο οπως michelin primancy hp με δεικτη V!

μπορω να το κανω αυτο μιας και δεν πηγαινω με 270?

θελω ενα πιο μαλακο λαστιχο να αποροφαει καλυτερα!προτασεις?

και τελος να ζεσταινεται καποια στιγμη σε αντιθεση με το potenza που εχει παντα υποθερμια! :crazy:

:crazy::yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Απαιχτος!!!!!Εσκασα στα γελια με το δεν με ενδιαφερει να κανω 4 δευτερολεπτα γρηροτερα το circuit σπιτι μου-σχολη!!! :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh::bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Edited by PAGOURISTAS
Link to comment
Share on other sites

θα καραφλιάσουμε..αυτό είναι σίγουρο !!! φίλε golfioo ότι και να σου πει κάποιος είναι λίγο. ναι μπορεις να το κάνεις! Εγώ προτείνω να βάλεις ένα με υψηλό δείκτη ταχύτητας ωστε να ζεσταίνεται πιο αργά μιας και δεν σε νοιάζει να πηγαίνεις γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες! εχω ενα tsi 160 και 160 θα μεινει! φοραω potenza 225/45r17 91 w και επιδη δεν με ενδιαφερει να κανω 4 δευτερολεπτα γρηροτερα το circuit σπιτι μου-σχολη σκευτομαι να παω σε καποιο λαστιχο οπως michelin primancy hp με δεικτη V!

μπορω να το κανω αυτο μιας και δεν πηγαινω με 270?

θελω ενα πιο μαλακο λαστιχο να αποροφαει καλυτερα!προτασεις?

και τελος να ζεσταινεται καποια στιγμη σε αντιθεση με το potenza που εχει παντα υποθερμια! :crazy:

Φίλε μου ωραίο πόστ. Νομίζω πως διαθέτεις τα skills/flows/attitude για να μπορέσεις να γίνεις ένας από εμάς. Παρολαυτά για τις απαιτήσεις που έχεις πιστεύω η εταιρία TOYO θα σε υπερκαλύψει. ( http://www.toyotires.eu/tire/pattern/proxes-t1-sport πολύ καλό λάστιχο )

Edited by Mist
Link to comment
Share on other sites

Λέω να αλλάξω και γω τα παντοφλάκια μου στο ΜΚ5 με 210 αλογάκια,   είναι 225/45/17 και να πάω σε goodyear ass.2 ή τα conti sc5.

οι περισσότεροι έμποροι ελαστικών τα έχουν με δείκτη ταχύτητας Υ καθώς αυτά κινούνται και φεύγουν περισσότερο.

τα ίδια με ελαστικά με δείκτη ταχύτητας V τα πουλάνε κάνα 50€ ακριβότερα.

τελικά φίλε Κουμπάρε,  τι ισχυει με τους δεικτες ταχύτητας ? (εκτός της ασφάλειας με πλήρες φορτίο στην μέγιστη ταχύτητα).

Η γόμα είναι ή ίδια σε ιδια ελαστικά ίδιας μάρκας αλλά με δείκτη V W ή Υ ?

απ ότι έμαθα (αν ισχύει)  η γόμα έιναι ίδια και η μόνη διαφορά είναι στα πλαινά του ελαστικού (στα σύρματα κλπ) οπου στον δείκτη Υ είναι πιο ενισχυμένα.

Σε καθημερινή χρήση υπάρχει διαφορά ?  και αν ναι είναι αντιληπτή ?    γιατί ακρη δεν βγάζω...

 

χωρίς τεχνικές αναλύσεις μπορούμε να αντιληφθούμε τελικά τι παίζει ?

γιατί είναι σίγουρο οτι πληρώνουμε και marketing  και πολιτικές των διαφόρων εταιρειών, αν π.χ. παραχθούν 10.000.000 λάστιχα με Υ

είναι λογικό να έρθουν και πολλά στην χώρα μας και να αρχίσουμε να τα φοράμε λόγω ενδεχομένης άγνοιάς μας.

sorry αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω αναφέρω τις παραγόμενες εναλλακτικές στη διάσταση 225/45/17

για το ελαστικό GOODYEAR EAGLE F1 ASSYMETRIC 2,

παρέα με τις προδιαγραφές τους (φρενάρισμα σε βρεγμένο οδόστρωμα - κατανάλωση καυσίμου - ηχορύπανση)

και με τους ίδιους συντελεστές φορτίου (91)

 

225/45/R17 91Y - A E 69db

225/45/R17 91W - B E 71dB

225/45/R17 91V - B B 68db

 

Από τις διαφορές των επιδόσεών τους και μόνο,

καταλαβαίνεις ότι ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ είναι ίδιες οι γόμες στο πέλμα των ελαστικών

Κατά τον ίδιο τρόπο, δεν είναι ίδια και η κατασκευή του σκελετού των ελαστικών

 

Γενικά:

Μεταξύ δύο γειτονικών δεικτών ταχύτητας, οι διαφορές είναι τέτοιες,

που δεν πρόκειται να τις καταλάβεις στο δρόμο με τίποτα

Αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα σε Ε.Ο. προτείνω Υ ή W

Αν όχι, προτείνω W ή V

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που ρώτησα για τα GOODYEAR EAGLE F1 ASSYMETRIC 2 σε 225/45/R17 γιατί δεν μου τα βρήσκουν σε W? Ο κατάλογος που κοίταξα και εγω δεν τα έχει σε W και τηλέφωνο που πήρε ο λαστιχάς στα κεντρικα του είπαν οτι δεν υπάρχει..

Και εδω που μπήκα δεν τα βρήσκω σε W http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Goodyear&tireModel=Eagle+F1+Asymmetric+2 . Και εδω το ίδιο http://www.tyrereviews.co.uk/Article/Goodyear-Eagle-F1-Asymmetric-2-is-here.htm . Μόνο στην επίσημη ιστοσελίδα που μπήκα και κανω αναζήτηση μου βγαζει σε 225/45/17 V και W! Y δεν έχει! Οτι να ναι.. Οπως και να έχει μετά τα RE050W που φοράω σίγουρα θα είναι πιο μαλακή γόμα.. V δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω στο GTI οπότε πάω για Y. Κάτι ξέρουν για να μην το βγάζουν σε W... Θα το φτιάξαν έτσι μάλλον..

Τέλος και εδω που κοίταξα δεν τα βρήσκω σε W http://www.elastika-online.gr/cgi-bin/rshop.pl . Εδω λαμία απαντως τα βρήκα 115€ :)

Edited by patentas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.