Jump to content
Nicholas_mgr

Witson W2-D723V Και Συμβατότητα Με Park-Assist Και Clima

Recommended Posts

Καλησπέρα και sorry αν άνοιξα θέμα που έχει συζητηθεί, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό μιας και είμαι φρέσκος στο club κι επειδή βιάζομαι να πάρω μια απόφαση, είπα να ρωτήσω και εξηγούμαι...

Έχω παραγγείλει το Passat R-Line 1.4 tsi το οποίο έχει στο βασικό του εξοπλισμό μεταξύ άλλων, το RCD 510 καθώς επίσης και το park assist & park pilot.

Ζήτησα από τον αντιπρόσωπο να μου βάλει μια άλλη μονάδα που να έχει navigation, bt, dvd, tv και κάμερα οπισθοπορείας κτλ...

Μου είπε ότι θα μου τοποθετήσει την W2-D732V Witson

Η ερώτησή μου είναι:

α. Το park assist θα λειτουργεί?

β. Οι ενδείξεις του park pilot , θα εμφανίζονται ή καταργούνται λόγω της κάμερας?

γ. Οι ενδείξεις του κλιματισμού, θα φαίνονται στην οθόνη του multimedia ή φαίνονται αλλού?

και τέλος...

να βάλω αυτό το μηχάνημα ή έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο (aftermarket ή RNS 510) που να είναι απόλυτα συμβατό με τις λειτουργίες του Passat.

Το αμάξι έφτασε σήμερα στον αντιπρόσωπο και μάλλον μέχρι το τέλος της άλλη βδομάδας θα το έχω παραλάβει, οπότε καταλαβαίνετε γιατί καίγομαι.

Μη πληρώσω τσάμπα 750¤ που μου ζητάει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια διαφωτιστική απάντηση ή αν υπάρχει το θέμα και έχει συζητηθεί ξανά, μια υπόδειξη (link).

Edited by Nicholas_mgr
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, με το WITSON δεν θα βλέπεις τις ρυθμίσεις του κλιματισμού στην οθόνη του.Το μόνο απ' όσο ξέρω που έχει αυτή τη δυνατότητα είναι το ZENEC NC 2010 που συνεργάζεται και την MFD οθόνη αν έχεις και με τα πλήκτρα στο τιμόνι και με την κάμερα οπισθοπορείας.

Βέβαια η τιμή του είναι στα 1200 ευρώ περίπου και το άσχημο κατά την γνώμη μου (πέρα πό την τσιμπημένη τιμή) είναι ο λευκός φωτισμός των πλήκτρων του.

Το WITSON πάντως το παίρνεις από internet με περίπου 400 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρωσε το και ασε το αυτοκινητο με το RCD 510 που ειναι καλο μηχανημα. Αργοτερα βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

Ακυρωσε το και ασε το αυτοκινητο με το RCD 510 που ειναι καλο μηχανημα. Αργοτερα βλεπεις

Είναι μια από τις σκέψεις που έχω κάνει...

---------------------------------------------------------

Νίκο το RCD510 καλό μπορεί να είναι αλλά δεν έχει GPS και ο άνθρωπος όπως λέει θέλει GPS.

Όντως το gps, είναι μια λειτουργία που με ενδιαφέρει αφού το αμάξι θα έχει & χρήση με τη δουλειά καθώς επίσης με ενδιαφέρει και η συνδεσιμότητα με κινητό BT

Eγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Νίκο το RCD510 καλό μπορεί να είναι αλλά δεν έχει GPS και ο άνθρωπος όπως λέει θέλει GPS.

Γιατι εχει το RCD 510 που εβαλε.

Εκτος αυτου θα περασει κανενας χρονος μεχρι να συνηθίσει το αυτοκινητο και να θελει να κανει αλλαγες.

Ας χαρει πρωτα την αυτοκινηταρα που πηρε και εδω ειμαστε.

Εξ' αλλου να μου το θυμηθεις Νικολα συνονόματε μολις το παρεις για κανενα εξαμηνο σε βλεπω χαμενο απο το φορουμ με τις βολτες που θα κανεις :blink::heart:

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, με το WITSON δεν θα βλέπεις τις ρυθμίσεις του κλιματισμού στην οθόνη του.

\

Τις λειτουργίες park assist & park pilot θα τις έχω? κυρίως το park assist με ενδιαφέρει να λειτουργεί

Το μόνο απ' όσο ξέρω που έχει αυτή τη δυνατότητα είναι το ZENEC NC 2010 που συνεργάζεται και την MFD οθόνη αν έχεις και με τα πλήκτρα στο τιμόνι και με την κάμερα οπισθοπορείας.Βέβαια η τιμή του είναι στα 1200 ευρώ περίπου και το άσχημο κατά την γνώμη μου (πέρα πό την τσιμπημένη τιμή) είναι ο λευκός φωτισμός των πλήκτρων του.

Πολυλειτουργικό τιμόνι έχω, η MDF οθόνη ποια είναι? Όσο για τη κάμερα, θα την έβαζα μαζί με το witson...

Το WITSON πάντως το παίρνεις από internet με περίπου 400 ευρώ.

Ναι αλλά με τι εγγύηση και εγκατάσταση...?

Edited by Nicholas_mgr
Link to comment
Share on other sites

1)Το μόνο που θα έχεις με το WITSON θα είναι τα beep από τους αισθητήρες παρκαρίσματος.

2) H MFD οθόνη (αν έχεις) είναι αυτή ανάμεσα σε ταχύμετρο και στροφόμετρο όπου μεταξύ άλλων προβάλλει το όνομα του σταθμού που ακούς ή τον τίτλο κομματιού κ.λ.π

3) Η εγκατάσταση μπορεί να γίνει και από σένα αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου ή στην ίδια αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

¶ρα εφόσον δεν θα παίζουν οι λειτουργίες park assist/park pilot, λέω να το ξεχάσω το Witson.

To RNS-510 που βγάζει η VW, αξίζει το κόπο? κι αν ναι, το φέρνουν αν το παραγγείλω? Επίσης έχει σύνδεση ΒΤ?

Μάλλον ξέφυγα απ' το θέμα... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με διαβεβαίωσαν από την αντιπροσωπεία, οτι το park assist (αυτόματη διαδικασία παρκαρίσματος) θα δουλεύει κανονικά και οτι μόνο οι ενδείξεις του park pilot δεν θα εμφανίζονται στην οθόνη, αφού έχω βάλει τη κάμερα οπισθοπορείας.

Η τιμή μαζί με τη κάμερα και τη τοποθέτηση έκλεισε στα 700,00¤ κι έτσι αποφάσισα να το βάλω με τη προϋπόθεση οτι όλα θα δουλεύουν σωστά όπως μου είπαν.

Εν αναμονή των αποτελεσμάτων...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με διαβεβαίωσαν από την αντιπροσωπεία, οτι το park assist (αυτόματη διαδικασία παρκαρίσματος) θα δουλεύει κανονικά και οτι μόνο οι ενδείξεις του park pilot δεν θα εμφανίζονται στην οθόνη, αφού έχω βάλει τη κάμερα οπισθοπορείας.

Η τιμή μαζί με τη κάμερα και τη τοποθέτηση έκλεισε στα 700,00¤ κι έτσι αποφάσισα να το βάλω με τη προϋπόθεση οτι όλα θα δουλεύουν σωστά όπως μου είπαν.

Εν αναμονή των αποτελεσμάτων...

Οταν λες αντιπροσωπία ποια εννοείς της vw ή της witson. Αν είναι η vw δεν ήξερα οτι εγγυάται για τα witson η vw και αν ειναι έτσι μπορείς να μας πεις ποια αντιπροσωπία είναι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αντιπροσωπία ποια εννοείς της vw ή της witson. Αν είναι η vw δεν ήξερα οτι εγγυάται για τα witson η vw και αν ειναι έτσι μπορείς να μας πεις ποια αντιπροσωπία είναι.

Μιλάω για αντιπροσωπεία της VW (στη Λυκόβρυση) και δεν είπα ότι μου εγγυήθηκαν.

Είπα ότι με διαβεβαίωσαν ότι οι λειτουργίες θα είναι σωστές και τους απάντησα ότι εφόσον και στη πράξη είναι έτσι, μόνο τότε θα το παραλάβω.

Επίσης μου είπαν ότι φοράει το πρόγραμμα πλοήγησης N-Drive.

Το προμηθεύονται από κάποιον Κιόκα (www.kiokasnet.gr)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για αντιπροσωπεία της VW (στη Λυκόβρυση) και δεν είπα ότι μου εγγυήθηκαν.

Είπα ότι με διαβεβαίωσαν ότι οι λειτουργίες θα είναι σωστές και τους απάντησα ότι εφόσον και στη πράξη είναι έτσι, μόνο τότε θα το παραλάβω.

Επίσης μου είπαν ότι φοράει το πρόγραμμα πλοήγησης N-Drive.

Το προμηθεύονται από κάποιον Κιόκα (www.kiokasnet.gr)

Βλέπω εχει προοδεύσει η vw

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι μόνο το τελευταίο Witson, W2-D9215V (http://www.witson.com/view_pro.php?id=1576), έχει optional υποστήριξη για το park assist, ενώ έχω την εντύπωση ότι δεν υποστηρίζονται οι ενδείξεις του Clima.

Link to comment
Share on other sites

παιδια την γνωμη μου θα πω σαν παθων....εγω εβαλα ενα jvc-avx800...αλλα σαν το rns-510 δεν ειναι κανενα.

η το rcd-510 που εχει μεσα ..για μενα πουλατο και παρε απο το ebay ενα rns-510 και βαλε οτι θες πανω

παλι απο το ebay.τα rns εχουν περιπου μεταχιρισμενο στα 600-700 ευρο και καινουργιο 1200-1300.

εγω θα το βγαλω το jvc και θα παρω rns..

ο κολιτος μου πειρε την προηγουμενη εβδομαδα ενα scirocco και εβαλε το rcd-510 και ειναι φοβερο και σαν

ηχο και σαν τεριασμα με το καντραν.

ασε που βρηκαμε και τροπο με αλλα 300ευρο να του βαλουμε μια modula που του βαζεισ πανω οτι aftermarket

θεσ.....αλλα παλι αυτι ειναι η γνωμη μου.

παντος ενας φιλοσ που το πηρε το passat 1.4 tsi rline ασπρο ειναι παρα πολυ καλο..εκανες φοβερη αγορα

καλοριζικο και καλοταξιδο φιλεμου...

α το καλο με το witson ειναι οτι μπρεις να το σπασεις και να του βαλεισ οτι και οσα gps θες.το λειτουργικο

του ειναι σαν ολων των κινεζικον και κανεις παπαδες....

AA και κατι αλλο ρωτα τους αν θα εχεις τις ενδειξεις για το climatronic....

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις υποδείξεις και τις πληροφορίες.

Η αλήθεια είναι πως η αρχική μου σκέψη ήταν αυτή που προτείνει ο φίλος fanis_rc.

Το θέμα όμως είναι οτι δυστυχώς ο χρόνος μου είναι απίστευτα περιορισμένος για να μπω σε μια διαδικασία έρευνας για πώληση/αγορά/εγκατάσταση κτλ...κτλ και μιας και είμαι τύπος της εγγύησης, αποφάσισα να το πάρω έτοιμο χωρίς να τρέχω μετά. Ελπίζω να "κάτσουν" όλα καλά και να λειτουργήσουν όπως μου είπαν για να μην αναγκαστώ να μείνω με το RCD510 και να ψάχνομαι για μετατροπές και προσθήκες.

παντος ενας φιλοσ που το πηρε το passat 1.4 tsi rline ασπρο ειναι παρα πολυ καλο..εκανες φοβερη αγορα

καλοριζικο και καλοταξιδο φιλεμου...

α το καλο με το witson ειναι οτι μπρεις να το σπασεις και να του βαλεισ οτι και οσα gps θες.το λειτουργικο

του ειναι σαν ολων των κινεζικον και κανεις παπαδες....

AA και κατι αλλο ρωτα τους αν θα εχεις τις ενδειξεις για το climatronic....

Thanks για τα σχόλιά σου σχετικά με το R-Line που αν και δεν ήταν στα αρχικά μου σχέδια, τελικά η δοκιμή που του έκανα, με "έπεισε".

Σε ότι αφορά τις ενδείξεις του climatronic, επειδή δεν ξέρω ακριβώς τι φαίνεται και που, μπορείς να με διαφωτίσεις για να το ρωτήσω και να μη "φάω" την όποια απάντηση ως άσχετος?

Link to comment
Share on other sites

το καινουργιο climatronic που θα φοραει και το δικο σου δεν εχει οθονες οπως το δικο μου..αλλα ολες τισ ενδειξεις τις βγαζει

στην οθονη του rcd-510 η οποιο μηχανημα φοραει απο μαμα..ρωτησε τους αν θα βλεπεις τις ενδειξεις στην οθονη του witson

.απο οσο ξερω δεν...αλλα ισως να εχει βγει κανενα πολυ καινουργιο.

ψαξε στο youtube και θα δεις πολλα..video. new climatronic with rcd-510

η passat 2010 new climatronic...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.