Jump to content
Connectoras

Προβλημα με το μοτερ? Help!

Recommended Posts

Ως γνωστον εχω ενα Bora με μοτερ 1.4 16v 75ps. Εδω και λιγες βδομαδες ακουω καποια χτυπηματα απο το χώρο του κινητηρα. Στην αρχη νομιζα οτι ειναι πυράκια, αλλά σιγά-σιγά άρχησα να το αποκλείω το ενδεχόμενο. Ο ηχός αυτός ειναι σα να χτυπάνε δυο μεταλα ή τουλάχιστων ετσι ακουγετε σε 'μενα. Τον ακουω μονο με ανοιχτο παράθυρο. Ο ηχος αυτός ειναι ποιο έντονος οταν ανεβαινω ανηφορα και δεν τον ακου καθολου σχεδον σε κατηφορα. Επισεις οταν πατησω απότομα το πεντάλ του γκαζιού τερμα αυτος ο ηχος ακουγετε πολυ εντονα ακομα και στο ρελαντι καμια φορα... Εχει κανεις καμια ιδεα η καποια παρομοια εμπειρεια???

Edited by Connectoras
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου αλλάξαν τα σινεμπλόκ και όλα οκ μέχρι στιγμής. Θα το παραλάβω αύριο το αυτοκίνητο. Οι βάσεις της μηχανής ήταν οκ. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

TO Ανηφορα για πυρακια μου κανει...... εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι βαρβατα πυρακια που απλα ξυνουν τα πιστονακια σου?

Link to comment
Share on other sites

Αν μου το έκανε μονο κατω απο τις 2.000rpm και με ταχητητες εκτος πρώτης θα το πιστευα περισοτερο. Δεν αποκλειω αυτο που μου λες αλλα οταν το ακουω και με πρωτη μετα τις 2.500rpm; Δεν πιστευω να βαραω πυρακια εκει πανω... και κατι ακομα. Βαζω βανζινη μονο απο Shell και BP, τωρα τελευταια μονο Shell...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ουτε αν βαζεις Shell σωνεσαι...αστα να πανε με την βενζινη ουδεις ανοθευτος πλεον....

απο εκιε και περα αν υπαρχει λειτουργικο προβλημα στην αναφλεξη του κινιτηρα ειναι λογικο να βαραει και σε σχετικα ψηλες στροφες πυρακια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ουτε αν βαζεις Shell σωνεσαι...αστα να πανε με την βενζινη ουδεις ανοθευτος πλεον....

απο εκιε και περα αν υπαρχει λειτουργικο προβλημα στην αναφλεξη του κινιτηρα ειναι λογικο να βαραει και σε σχετικα ψηλες στροφες πυρακια.

ειναι αδυνατο να χτυπαει πυρρακια λογω της αναφλεξης διοτι ειναι ηλεκτρονικα ελεγχομενη, μπορει να κανει προαναφλεξη λογω επικαθησεων καρβιδιων μεσα στο "πουκαμισο" με αποτελεσμα αυταναφλεξη και να σκαει ετσι το μιγμα, αν δεν το ακουσω δεν μπορω να ξερω.Παντωσ αν κανει πυρρακια, θα δεισ αισθητη πτωση τησ δυναμησ του μοτερ :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ακούς δηλαδή κροτάλισμα ? Μηπως το πήγες για service σου άνοιξαν το καπάκι και δεν στο χρόνισαν καλά ? Η απλά έτσι μια μέρα άρχισε το όλο σκηνικό ?

Παντως μην το αφήσεις και μην το ζορίζεις και πολύ μέχρι να το λύσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.