Jump to content
dj_michel

¶ναμμα Epc Λαμπάκι Και Save Mode Λειτουργία Εγκεφάλου

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά προχτές εκεί που οδηγούσα μέσα στην πόλη μου άναψε η ένδειξη EPC και ο εγκέφαλος μπήκε σε save mode λειτουργία, δηλαδή εκεί που πήγαινα με καμία 40 Km/h αμέσως κατέβηκε στα 15 Κμ/h και όσο να πατούσα το γκάζι δεν επιτάχυνε καθόλου, τράβηξα αριστερά και έσβησα την μηχανή και την ξανά άναψα το λαμπάκι δεν έσβησε αλλά το γκάζι επανήλθε, για να μη τα πολυλογώ το λαμπάκι έσβησε στην επόμενη ανάφλεξη. Το Vag-Com μου έδωσε το παρακάτω σφάλμα.

Έχω Golf 5 fsi 1,6, και συνέχεια βάζω 100 βενζίνη Shell V Racing, Την να συμβαίνει είναι καμιά σοβαρή βλάβη η οποία θα μου εκδηλωθεί ενδεχόμενος στο μέλλων?

Ευχαριστώ

Tuesday,06,July,2010,18:10:20:46862

VCDS Version: Release 908.1

Address 01: Engine Labels: Redir Fail!

Control Module Part Number: 03C 906 056 BA HW: Hardware No

Component and/or Version: MED9.5.10 00 5697

Software Coding: 0000072

Work Shop Code: WSC 01279 785 00200

1 Fault Found:

17796 - Control Module Malfunction - DBW Throttle Monitoring

P1388 - 008 - Implausible Signal - Intermittent

Readiness: 0000 0000

Link to comment
Share on other sites

Σου βρηκε προβλημα στην πεταλουδα εισαγωγης αλλα το εχει επισημάνει σαν προσωρινό.

Αστο και βλεπεις, αλλαξε βενζινα καλου κακου.

Link to comment
Share on other sites

Σου βρηκε προβλημα στην πεταλουδα εισαγωγης αλλα το εχει επισημάνει σαν προσωρινό.

Αστο και βλεπεις, αλλαξε βενζινα καλου κακου.

καλισπερα.εμενα που μου το εχει κανει 5 με 6 φορες κ εχω την ιδια βλαβη στο vag com τι πρεπει να κανω?

Καθαρισμο πεταλουδας?α!1.6 fsi εχω κ εγω

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα.εμενα που μου το εχει κανει 5 με 6 φορες κ εχω την ιδια βλαβη στο vag com τι πρεπει να κανω?

Καθαρισμο πεταλουδας?α!1.6 fsi εχω κ εγω

Ναι και μηδενισμος λαθων

Link to comment
Share on other sites

Στα μοτερακια μας τα καημενα τα fsi ακριβως κατω απο την πεταλουδα ερχεται το καυσαεριο απο τη βαλβιδα ανακυκλωσης καυσαεριων.δηλ ελεος.Δεν εμπαινε πουθενα μα πουθενα αλλου?εστω 5 ποντους παραπερα? Τες πα αυτο εχει σαν αποτελεσμα να βρωμιζει απο κατω η πεταλουδα.εγω την εχω καθαρισει μονος μου.ειναι πανευκολο.αφου βγαλεις το καπακι-φιλτροκουτι η πεταλουδα εχει 4 βιδες torx,ξεβιδωνεις,ξεκουμπωνεις και τη φισα και εφυγε.εγω την καθαρισα με διαλυτικο νιτρου προσεκτικα μην τυχον και παει διαλυτικο μεσα στο σενσορα της γωνιας που εχει στο πλαι.μονο προσοχη θελει στο βιδωμα ενα πορτοκαλι λαστιχακι στεγανοποιησης που εχει απο κατω.καθαριζεις,ξαναβιδωνεις ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Στα μοτερακια μας τα καημενα τα fsi ακριβως κατω απο την πεταλουδα ερχεται το καυσαεριο απο τη βαλβιδα ανακυκλωσης καυσαεριων.δηλ ελεος.Δεν εμπαινε πουθενα μα πουθενα αλλου?εστω 5 ποντους παραπερα? Τες πα αυτο εχει σαν αποτελεσμα να βρωμιζει απο κατω η πεταλουδα.εγω την εχω καθαρισει μονος μου.ειναι πανευκολο.αφου βγαλεις το καπακι-φιλτροκουτι η πεταλουδα εχει 4 βιδες torx,ξεβιδωνεις,ξεκουμπωνεις και τη φισα και εφυγε.εγω την καθαρισα με διαλυτικο νιτρου προσεκτικα μην τυχον και παει διαλυτικο μεσα στο σενσορα της γωνιας που εχει στο πλαι.μονο προσοχη θελει στο βιδωμα ενα πορτοκαλι λαστιχακι στεγανοποιησης που εχει απο κατω.καθαριζεις,ξαναβιδωνεις ετοιμος.

Κι εμενα μου το εχει κανει κανα 3-4 φορες.Τεσπα θα ηταν καλυτερα να την καθαριζες με καθαριστικο για καρμπυρατερ...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου το εχει κανει κανα 3-4 φορες.Τεσπα θα ηταν καλυτερα να την καθαριζες με καθαριστικο για καρμπυρατερ...

Και μετά φουλ γκάζια ωστε να τα βγαλει όλα ... ?

Link to comment
Share on other sites

Και μετά φουλ γκάζια ωστε να τα βγαλει όλα ... ?

Το καθαριστικο για καρμυρατερ ειναι πολυ πτυτικο (εξατμιζεται γρηγορα) και δεν χρειαζεται να του κανεις σεξ για να καθαρισει απο υπολοιματα και λοιπα.Θα ηταν καλυτερο ενα γρηγορο φυσηματακι και εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.