Jump to content
Guest maria_Vor

Λαστιχα Για Golf Iv

Recommended Posts

Guest maryv7

παιιδια καλησπερα και παλι! εχω ενα εξης θεμα... απο αρχες οκτωβρη λεω να βαλω λαστιχα... βεβαια αν βαλω θα βαλω και ζαντες μαζι (ε τι με τις μαματες θα μεινει?)

το θεμα ειναι πως ειμαι σε διλειμμα.. να βαλω παλι 205/55/R16 ή να παω για 205/50/R17?

θελω το δευτερο μα σκεφτομαι τους δρομους εδω!!! δεν ξερω εσεις τι λετε? ειναι πολυ πιο "ευαισθητο " το αμαξι με 17?

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

Για να πας απο 16 σε 17 θελεις 225/45. Για να αλαξει οσο το δυνατον λιγοτερο η διαμετρο και το βημα του αμαξιου.

Μπορεις να βαλεις και 205/50 αλλα ξεφευγεις περισοτερο. Απο εκει και περα η τσεπη σου τι τραβαει,

...αν τραβαει βαλε μια 18αρα να ξεμπερδεβεις μια και καλη.!!! :lol:

Αν ψαξεις βρησκεις και μεταχειρησμενες σε καλες τιμες.

δεν ειναι μονο θεμα χρηματων... φοβαμαι να μην κλαιω τις ζαντες με τουσ κ...δρομους... αυτο σκεφτομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε 17αρες, το 205/50/17 είναι καλή περίπτωση. Έχει και ''ψωμί'' το λάστιχο για να μην κοπανάει πολύ και μένεις και σε φάρδος 205 έτσι ώστε να μην πεθάνει κιόλας το αυτοκίνητο. Μόνο η διάμετρος αυξάνεται λίγο... Εγώ που έχω 1400 αυτο θα σκεφτόμουνα σε περίπτωση που πήγαινα σε 17αρες.

Link to comment
Share on other sites

Για χάρη της σωστής πληροφόρησης, να πω στο φίλο που ψάχνεται, οτι αν δεν θέλει να παέι στο 225/45/17, τότε το 205/50/17 είναι τέλειο και μπορεί να το διαπιστώσει μελετώντας τα παρακάτω στοιχεία.

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 205 Ύψος ελαστικού (mm) 113

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 55 Διάμετρος ελαστικού (mm) 632

Διάμετρος ζάντας (inches) 16 Αρχική περίμετρος (mm) 1.984

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 205 Ύψος ελαστικού (mm) 103

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 50 Διάμετρος ελαστικού (mm) 637

Διάμετρος ζάντας (inches) 17 Τελική περίμετρος (mm) 2.000

ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΩΝ (mm) 15 ΕΝΔΕΙΞΗ ΚΟΝΤΕΡ (Km/h) 140

ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΙΑΜΕΤΡΩΝ (mm) 4,90 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ (Km/h) 141,1

ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΤΣΟΥΡΟΥΦΛΑΕΙ

ΚΑΙΕΙ ΛΕΜΕ

Merci και Thanks

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

Για χάρη της σωστής πληροφόρησης, να πω στο φίλο που ψάχνεται, οτι αν δεν θέλει να παέι στο 225/45/17, τότε το 205/50/17 είναι τέλειο και μπορεί να το διαπιστώσει μελετώντας τα παρακάτω στοιχεία.

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 205 Ύψος ελαστικού (mm) 113

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 55 Διάμετρος ελαστικού (mm) 632

Διάμετρος ζάντας (inches) 16 Αρχική περίμετρος (mm) 1.984

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 205 Ύψος ελαστικού (mm) 103

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 50 Διάμετρος ελαστικού (mm) 637

Διάμετρος ζάντας (inches) 17 Τελική περίμετρος (mm) 2.000

ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΩΝ (mm) 15 ΕΝΔΕΙΞΗ ΚΟΝΤΕΡ (Km/h) 140

ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΙΑΜΕΤΡΩΝ (mm) 4,90 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ (Km/h) 141,1

ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΤΣΟΥΡΟΥΦΛΑΕΙ

ΚΑΙΕΙ ΛΕΜΕ

Merci και Thanks

βασικα ευχαριστω για τισ πληροφοριες μονο που ειμαι φιλη και οχι φιλος !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

βασικα ευχαριστω για τισ πληροφοριες μονο που ειμαι φιλη και οχι φιλος !!!!!!!!!!!

η αλλη λυση ειναι βαζεις 225/45/17 αυτες δινει και η εταιρια για 17 αρα ζαντα ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

η αλλη λυση ειναι βαζεις 225/45/17 αυτες δινει και η εταιρια για 17 αρα ζαντα ;)

μαλλον για εκει το βλεπω!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

καλυτερα να βαλεις 205/55/16 γιατι φοβαμαι οτι θα χασεις σε ανεση με τις 17αρες.και οπως ειπες οι δρομοι μας δεν ειναι και αουτομπαν

λες ... χμμ βασικα ακομα το σκεφτομαι... ουτως η αλλως τα λαστιχα θα τα αλλαξω τελη σεπτεμβρη (μην μου τα διαλυσει η ζεστη) και οι ζαντες που θα βαλω και σε 16αρα ζαντα να ειναι φαινονται αρκετα μεγαλες... δεν θα βαλω με δακτυλιδι ωστε να φαινονται μικροτερες...

Link to comment
Share on other sites

Guest maria_Vor

τελικα εβαλα μονο λαστιχα.... ειχα βρει κατι ζαντουλες αλλα λογω οικονομικου και υγειας μαζι δεν τις εβαλα ...

τα λαστιχα που εχω τωρα ειναι τα pirelli p7 cinturato με διαστασεις αυτες που ειχα 205/55/r16

τα εχω απο τον χειμωνα και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη!!!!!

παρα πολυ ποιοτητα για την τιμη που εχουν....

στην εκθεση του motorshow live 2010 ρωτησα στην pirelli και μου ειχαν πει για 15αρα ζαντα 350 ευρω το σετ

και εγω εδω στην αιγινα πηγα στον μηχανικο μου και τα εβαλα τα ιδια λαστιχα 16αρα ζαντα 360 ευρω...

τωρα μπορω να ειμαι και σιγουρη οτι δεν ηταν κλεφτης ο αιγινιτης!!!!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.