Jump to content
attnos

Χριαζεται Σερβις?

Recommended Posts

Γεια σας παιδες, εχω μια ερωτηση..

Εκανα το 1ο σερβις στα 13.000 χιλ πριν 1 χρονο ακριβως, τωρα εχει 16.000 κ προκειτε να ταξιδεψο 5.000 χιλ, χριαζεται να του κανω το 2ο σερβις πριν ξεκινισω? Και τι πριλαμβανει αυτο λαδια, φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να το κανεις σερβις αλλα μονο λαδια + φιλτρο λαδιων.

Οχι το "μεγαλο" τον 30.000 που εχει και αλλα φιλτρα και και και..

Link to comment
Share on other sites

στα 2 χρονια ειναι και αλλαγη υγρα φρενων. εγω στη θεση σου θα το εκανα οπως πρεπει.

εγω ομως ειμαι και λιγο ψιρας με αυτα οποτε οκ.

ποπο εισαι πολυ τυχερος εγω μεσα σε ενα χρονο κανω 2 service το λιγοτερο.. χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Στα 2 χρονια. οχι στα 30

yeap :p

3 χρονια λεει το δικο μου βιβλιο.

Τα αλλαζουν στα 2 χρονια για λογους ασφαλειας, τουλαχιστον ετσι μου ειπαν περσυ τον Σεπτεμβριο, που εκλεισε 2 χρονια το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες, εχω μια ερωτηση..

Εκανα το 1ο σερβις στα 13.000 χιλ πριν 1 χρονο ακριβως, τωρα εχει 16.000 κ προκειτε να ταξιδεψο 5.000 χιλ, χριαζεται να του κανω το 2ο σερβις πριν ξεκινισω? Και τι πριλαμβανει αυτο λαδια, φιλτρο?

επειδη προκειται για μεγαλο ταξιδι καντου ενα σερβις (λαδια φιλτρα)και απλα επειδη εχει πολλα μεχρι τα 30000 πες να σου κανουν ενα απλο ελεγχο ταξιδιου!οσο για τα υγρα φρενων και εγω για 2 χρονια ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο βγαζει ανετα τα 5000 και χωρις σερβις. Να τωρα εχεις χρηματα για πεταμα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχεις κανει πολυ λιγα χιλιομετρα και θελεις να κανεις μεγαλο ταξιδι,μπορεις απλα να αλλαξεις λαδια και εισαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!

Νικο δε τιθεται θεμα αν εχω λεφτα για πεταμα.. σιγουρα οχι :whistling: γιαυτο κ ζητησα τη συμβουλη σας!

Poen (δε ξερω το ονομα σου) απλα δε το κυκλοφορω πολυ γτ εχω το μιχανακι και η δουλεια μου ειναι κοντα, το τελευταιο χρονο το βγαζω 3-4 φορες το μηνα βολτα αυτη ειναι η χαρα μου :D αφου δε προλαβενω λογο δουλειας.

Θα αλλαξω τα υγρα φρενον καλου κακου, για τα λαδια θα δω αφου εχουν κανει μονο 3000 χιλ. κ ειναι κ mobil 1

Kostantinos να συμπληροσο οτι τα λαδια δεν εχουν παρει ουτε χρωμα προς το μαυρο οπως ειναι το καμενο κ ουτε εχουν χασει απο τη πικνοτητα, ειναι οπως τα΄βαλα :angry2:

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

attnos τα λάδια καλό ειναι να τα αλλάζεις ανα έτος και ας έχεις κάνει 100 χλμ. Το λάδι οξειδώνεται με τον καιρο όσο καλό και αν είναι. Εγώ τα αλλάζω ανα έτος ανεξαρτήτων χλμ, αφου και εγώ δεν κάνω πολλά και με όσους μηχανικούς το εχω συζητήσει συμφωνούν. Δέν χρειάζεται να το πάς αντιπροσωπεία, αγόρασε τα μονος σου και πάνε σε ενα περιφερειακό συνεργείο, είναι τραγικά απλό και με 60Ε καθάρισες. Για τα υγρά το θεωρώ υπερβολή, νομίζω οτι η καινούρια οδηγεία τος vw είναι ανα 3 έτη,εγώ θα τα αλλάξω τώρα (6 έτη) αλλα και να ξεπεράσεις λίγο το όριο δεν θα υποστεί καμία φθορά το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Τα υγρα φρενων και 5 χρονια να τα εχεις ...δεν υπαρχει προβλημα .. Ο πατερας μου τα αλλαζει ανα 10 ετια .. χεχε ...

Link to comment
Share on other sites

lary7 εχεις δικιο, κ online το mobil esp 1 το βρισκεις κ με 51 ευρωπουλα

Τα υγρα φρενων και 5 χρονια να τα εχεις ...δεν υπαρχει προβλημα .. Ο πατερας μου τα αλλαζει ανα 10 ετια .. χεχε ...

Καλα στα 10 χρονια και με νερο να τα αλλακσεις το ιδιο ειναι :D

Link to comment
Share on other sites

lary7 εχεις δικιο, κ online το mobil esp 1 το βρισκεις κ με 51 ευρωπουλα

Καλα στα 10 χρονια και με νερο να τα αλλακσεις το ιδιο ειναι :D

Ετσι ειναι φιλε μου παλια δεν αλλάζαμε υγρα φρενων και εγω τωρα τα ειδα αυτα τα κολπα, που μολλον ειναι των εταιρειών για να μας τα παίρνουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνω.τα υγρα φρενων τραβανε υγρασια,βραζουν και επηρεαζονται απο τις θερμοκρασιες με αποτελεσμα την πτωση της αποδοσης των φρενων(μαλακο πενταλ κλπ).συχνη αλλαγη λοιπον.σιγα το κοστος αλλωστε.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνω.τα υγρα φρενων τραβανε υγρασια,βραζουν και επηρεαζονται απο τις θερμοκρασιες με αποτελεσμα την πτωση της αποδοσης των φρενων(μαλακο πενταλ κλπ).συχνη αλλαγη λοιπον.σιγα το κοστος αλλωστε.

Οπως ειπε και το παλικαρι απο πανω ..ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΠΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ...4 αυτοκινητα στην οικογενεια μια χαρα το επιβεβαιωνουν ... Μαλιστα εχουμε audi με υγρα 13 χρονων και αν και δεν εχει abs τα φρενα του ειναι εξαιρετικα . Επισης...ειχαμε ενα mazda φορτηγακι ...που ειχε το ποιο απιστευτο σασμαν 140.000 χιλ και το σαμσαν υποδειγμα μηχανολογιας... Ο πατερας μου φαγωθηκε να αλλαξει Βαλβολινες..ο μαστορας του λεει...ασε αυτες που εχει ειναι οτι καλυτερο επειδη το ξερω το αυτοκινητο....Ο πατερας μου επεμενε....Ο μαστορας ομως κρατησε τις παλιες αφου τις φιλτραρε ..μετα απο 1 βδομαδα πηγε και ξαναεβαλε τις παλιες !!! Οι οποιες παιδια ηταν σε αριστη κατασταση κυριολεκτικα .Το γιατι ...μας ειπε ο μαστορας οτι παλια τα προιοντα αυτα ηταν ποιο χημικα με ποιο πολλα προσθετα ..Τωρα λογο περιβαλλοντικων λογως αλλα και για κερδη των εταιριων ειναι ποιο χαμηλης ποιοτητας. Δεν ξερω αν υφισταται .

2) Κανουμε service στο focus 3 χρν 100.000 χιλ ... το βιβλιαρακι ελεγε για αλλαγη ... ο ιδιος ο μαστορας που το εκανε βολτα του ειπε...βαζω οτι καναμε αλλαγη για να μηνε χεις προβλημα δεν θελω να σε κοροιδευω για 30 ευρω στην 6 ετια αν χρειαστεις στα αλλαζω ειναι ολα μια χαρα.Μην μιλησω για τακακια ... Μας ελεγαν βγαζουν δεν βγαζουν 3χιλ και εβγαιναν 10. Απο την αλλη ξερω οτι υδρογονονονται ....καπως ετσι λεγεται ... Τι να πω εγω πιστευω οτι στην 6 ετια ειναι υπερ αρκετο . Η πραξη δειχνει αυτο .

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν ξερω για τις βαλβολινες κλπ αλλα τα φρενα αφορουν την ασφαλεια μας και οι εταιριες δεν κανουν κολπα με αυτα.υγρα ειναι και μαλιστα ιδιαιτερα ''ευαισθητα'' στους παραγοντες που προεγραψα και εχουν τις αντοχες τους.εβγαλες 13 χρονια με τα ιδια υγρα.λες να ειναι σε καλη κατασταση ή θα εχουν γινει νερο;εχεις φρενο οπως λες,προσεξε μονο μην καμια φορα που χρειαστει να το πατησεις σου μεινει το πενταλ στο δαπεδο.δικες σας ειναι οι ζωες,αν τις κοστολογειται οσο μια αλλαγη υγρων φρενων καθε 2 χρονια(κανα 20ευρω:D ειναι δικαιωμα σας.μην μπερδευετε ομως τον κοσμο(πιθανον καποιος να σας πιστεψει) οτι η προγραμματισμενη/συχνη αλλαγη υγρων φρενων ειναι κοροιδια αφου αντεχουν μια ζωη.με τις ζωες των αλλων δεν μπορουμε να παιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπερδεύουμε κανεναν, ολοι ξερουν ποτε να αλλαξουν το οτιδήποτε, τους το λεει η αντιπροσωπεία και τα βιβλια συντήρησης, εξαλου αυτοι που διαβαζουν τα φορουμς δεν υποχρεώνονται να ακολουθουν αυτα που λεει ο κεθε, αυτο ειναι και ενας απο τους κανονες του φορουμ.

Απλα λεμε την εμπειρία μας. Δεν καβαλήσαμε και εχθες το πρώτο αυτοκίνητο!!

Αν ηταν να λεμε τι πρειπει να γινει ακριβως οπως το περιγράφει το βιβλιο και ο κατασκευαστης προς τι τόσα "πλήκτρα που πατάμε".

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.