Jump to content
chris polo

Polo 1.2 Tsi Tuning

Recommended Posts

καλοριζικο και απροβληματιστο.

ειναι εντυπωσιακο οτι ενα 12αρη φτανει αυτα τα νουμερα.μεγαλη εντυπωση μου κανει η ροπη που ειναι απιστευτα μεγαλη.μπραβο ευχομαι ακομα πιο δυνατος!

αντε οταν το τελειωσω το δικο μου θα ηταν ωραιο ενα πατηματακι

Ευχαριστώ φίλε mpoukou22 αν και νομίζω ότι όταν "φτάσεις" το δικό σου εκεί που θέλεις ΔΕΝ θα έχω ελπίδα! Πάντως η ροπή που βλέπεις ως απόλυτη τιμή είναι peak και δεν ήταν εφικτό να την διατηρήσουμε για πολύ! Το αμάξι είναι πολύ ροπάτο και σαφώς δυνατότερο σε σχέση με πριν (αν και περιμένω να πέσει το "λιοπύρι" για πλήρη συμπεράσματα και να βάλω κανα φιλτράκι να "αναπνεύσει" λίγο) αλλά σίγουρα με το μακρύ 5άρι σανζμάν δεν είχε ούτε φυσικά έχει την ευστροφία ενός δυνατού πολυβάλβιδου βελτιωμένου αυτοκινήτου με κοντές σχέσεις. Φαντάσου ότι δύσκολα με 5η ξεπερνάει τις 5.100rpm.Σ' αυτό οι κάτοχοι Polo 6R είναι τυχεροί με το 6άρι! Σκέφτομαι μήπως στο μέλλον -όταν παλιώσει- του "κοντύνω" με κάποιο τρόπο τη μετάδοση! Βέβαια λόγω της αρκετά μεγάλης ροπής του turbo αυτό δεν πολυφαίνεται και το αμάξι επιταχύνει τελικά αρκετά δυνατά για τα μόλις 1200 c.c...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου αδερφε μου ολα καλα με το αμαξι??σοπυ ευχομαι οτι καλυτερο να εχεις ποσσα εδωσες για το προγραμματακι??πρεπει να βαλεις μια φιλτροχοανη και ενα ιντερκουλερ φιλε μου οκ??για να σου ανεβει και αλλο η υποδυναμη σημερα πηρα τηλεφωνο στο e-tunners για το προγραμμα και τους ειπα οτι εχεω και ιντερψοολυερ και μου πανε οτι θα βγαλουμε πανω απο 155 αλογακια....:-)))

Link to comment
Share on other sites

γεια σου αδερφε μου ολα καλα με το αμαξι??σοπυ ευχομαι οτι καλυτερο να εχεις ποσσα εδωσες για το προγραμματακι??πρεπει να βαλεις μια φιλτροχοανη και ενα ιντερκουλερ φιλε μου οκ??για να σου ανεβει και αλλο η υποδυναμη σημερα πηρα τηλεφωνο στο e-tunners για το προγραμμα και τους ειπα οτι εχεω και ιντερψοολυερ και μου πανε οτι θα βγαλουμε πανω απο 155 αλογακια....:-)))

Όλα καλά για την ώρα φίλε μου αλλά όπως έχω γράψει η ζέστη μεγάλη και δεν μπορώ να δω πλήρη εικόνα της βελτίωσης.Για περαιτέρω ενδυνάμωση δεν το βλέπω γιατί πραγματικά μου φτάνει ως εκεί (το έχω σαν δεύτερο αμάξι, οπότε το θέλω να παραμείνει με κάπως "εργοστασιακό στυλ"). Στα άμεσα σχέδια μου πάντως είναι οπωσδήποτε ένα φίλτρο και ίσως ένας πιο ελεύθερος καταλύτης. Αλήθεια BECKMAN έχει προκαταλύτη κι αν ναι, πώς θα τον "ξεφοτωθούμε" με κανα downpipe να ξανασάνει η τουρμπινίτσα; το έχεις δει πώς είναι από κάτω ο καταλύτης; Είναι κολλημένος στην εξαγωγή; κάτι τέτοιο υποπτεύομαι! Αλλά πρέπει ο προκαταλύτης "να πάρει πόδι" γιατί οι θερμοκρασίες με τα προγράμματα και τα πολύωρα ταξίδια ανεβαίνουν!

Καλή συνέχεια, περιμένουμε νέα!

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά για την ώρα φίλε μου αλλά όπως έχω γράψει η ζέστη μεγάλη και δεν μπορώ να δω πλήρη εικόνα της βελτίωσης.Για περαιτέρω ενδυνάμωση δεν το βλέπω γιατί πραγματικά μου φτάνει ως εκεί (το έχω σαν δεύτερο αμάξι, οπότε το θέλω να παραμείνει με κάπως "εργοστασιακό στυλ"). Στα άμεσα σχέδια μου πάντως είναι οπωσδήποτε ένα φίλτρο και ίσως ένας πιο ελεύθερος καταλύτης. Αλήθεια BECKMAN έχει προκαταλύτη κι αν ναι, πώς θα τον "ξεφοτωθούμε" με κανα downpipe να ξανασάνει η τουρμπινίτσα; το έχεις δει πώς είναι από κάτω ο καταλύτης; Είναι κολλημένος στην εξαγωγή; κάτι τέτοιο υποπτεύομαι! Αλλά πρέπει ο προκαταλύτης "να πάρει πόδι" γιατί οι θερμοκρασίες με τα προγράμματα και τα πολύωρα ταξίδια ανεβαίνουν!

Καλή συνέχεια, περιμένουμε νέα!

Ενας καταλυτης πανω στο downpipe

Link to comment
Share on other sites

Ενας καταλυτης πανω στο downpipe

Ευχαριστώ :crazysmile: , κάτι τέτοιο υποπτευόμουν για τη τοποθέτησή του (για να έχει και καλά χαμηλούς ρύπους από το άμεσο ζέσταμα/"ψήσιμό" του κοντά στην εξαγωγή!)

Άρα όσοι από εμάς σκοπεύουν κάποια στιγμή να τον βγάλουν από το downpipe τον stock και να τον αντικαταστήσουν με μεταλλικό ελεύθερο, πρέπει να πάνε σε καλό εξατμισά (βελτιωτικών "καταστάσεων", π.χ Μαυροειδάκο, Σκριβάνο, "Νίνο" κ.λπ, ώστε να γίνουν σωστές εφαρμογές-κολλήσεις "tig" και τα ρέστα...)

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

γεια σου αδερφε μου ολα καλα με το αμαξι??σοπυ ευχομαι οτι καλυτερο να εχεις ποσσα εδωσες για το προγραμματακι??πρεπει να βαλεις μια φιλτροχοανη και ενα ιντερκουλερ φιλε μου οκ??για να σου ανεβει και αλλο η υποδυναμη σημερα πηρα τηλεφωνο στο e-tunners για το προγραμμα και τους ειπα οτι εχεω και ιντερψοολυερ και μου πανε οτι θα βγαλουμε πανω απο 155 αλογακια....:-)))

Μυριζει απο τωρα τσικαμπουμ.

Μην ξεχνατε οτι ο φιλος που ειδε 144 ηταν με 100 οκτανια βενζινη. Ποιος εχει λεφτα για 100 οκτανια ρε. Αν ειχε δεν θα επαιρνε 1,2tsi.

Ενημερωτικα 155 βλεπουν με παρα πολυ δυσκολια 1.4tsi με τα 125 με μαμα τουρμπινα παντα.

Με εκτιμηση.

Edited by kos21
Link to comment
Share on other sites

Μυριζει απο τωρα τσικαμπουμ.

Μην ξεχνατε οτι ο φιλος που ειδε 144 ηταν με 100 οκτανια βενζινη. Ποιος εχει λεφτα για 100 οκτανια ρε. Αν ειχε δεν θα επαιρνε 1,2tsi.

Ενημερωτικα 155 βλεπουν με παρα πολυ δυσκολια 1.4tsi με τα 125 με μαμα τουρμπινα παντα.

Με εκτιμηση.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω!!

Τα 122 βγάζουν 160+ με ασφαλείς ρυθμίσεις!!

Σκέψου να μην ήταν και ασφαλείς!! :twitch:

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω!!

Τα 122 βγάζουν 160+ με ασφαλείς ρυθμίσεις!!

Σκέψου να μην ήταν και ασφαλείς!! :twitch:

και εγώ 1,2 εxω φίλε μου αλλά θέλω να έχω και αμάξι μετά από το φτιάξιμο.

Ασφαλές θεωρούνται οι ρυθμίσεις μέχρι κάτι να εκραγεί έτσι δεν είναι ο όρος.

Όλα αυτά τα λέω γιατί η υπερβολή πάει σύννεφο στο tuning.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ 1,2 εxω φίλε μου αλλά θέλω να έχω και αμάξι μετά από το φτιάξιμο.

Ασφαλές θεωρούνται οι ρυθμίσεις μέχρι κάτι να εκραγεί έτσι δεν είναι ο όρος.

Όλα αυτά τα λέω γιατί η υπερβολή πάει σύννεφο στο tuning.

Η τουρμπίνα είναι μικρή και το λέμε (τονίζουμε) διαρκώς αλλά με ιντερκούλερ, εξάτμιση (όχι μεγαλύτερη αλλά ελεύθερη) και χοάνη ,που θα επιτρέψουν λίιιιγο πιο επιθετική ρύθμιση (δηλαδή 1,2over και 1bar σταθερό ως τις 5.200rpm- αφού δεν ανεβάζει κι άλλο), μπορεί με 100άρα πάντα να προσεγγίσει τα 155ΗΡ.Γιατί όχι; Η αύξηση της ισχύος θα έρθει περισσότερο από την πτώση θερμοκρασίας αέρα εισαγωγής του κούλερ και λιγότερο από την νέα ρύθμιση. Εγώ πάντως στο 1,1over και 0,9σταθ. δεν το βλέπω "πιεσμένο". Δεν κάνει "τινάγματα" ,ανεβάζει πολύ γραμμικά (σαφώς πιο δυνατά) και φυσικά χωρίς τις υστερίες ενός "τουμπανιασμένου" προγράμματος! Απλά έχει ρυθμιστεί να ρίχνει πίεση πιο αργά, ώστε να μην "λαχανιάζει" :laugh: όπως το εργοστασιακό software. Εγώ θα στο συνιστούσα πάντως αλλά θα θεωρηθεί διαφήμηση που να πάρει! :twitch:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ούτε 1,8 ουτε 2.0 λιτρο, Είναι 1,2 και καλό θα είναι να είμαστε λιγο προσεκτικοί με αυτά που κάνουμε.

Όσοι έχουν πληρώσει 4 χρόνια εγγυηση πιστεύει κανείς οτι θα βαλει παράλληλο intercooler εξάτμιση φίλτρο και θα πιέσει το αυτοκίνητο στα 155 χωρίς καμιά εγγύηση απο αυτούς που το φτιάχνουν?

Δεν είναι μεγάλο σε κυβικά αμάξι που μπορείς με λιγα να πάρεις πολλά. Ειναι ενα μικρο αμαξι που με 140 αξιοπιστα αλογα και χωρις μετατροπές άλογα ειναι μια χαρά.

Αν θελει καποιος να εξαντλησει το tuning του ισως δεν ειναι το καταλυλοτερο αυτοκινητο.

Μιλάω έχοντας υποψιν μου τι λεω και έχοντας μια μικρη προϊστορία στο tuning.

Μην παμε να βγαλουμε από την μύγα ξίγκι που λεει και ο λαος μας. ΦΠΕ και ειμαστε κομπλε.

Προσωπικη γνωμη παντα. Ότι κι αν κανετε να το κανετε σωστα προσεκτικα και αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ούτε 1,8 ουτε 2.0 λιτρο, Είναι 1,2 και καλό θα είναι να είμαστε λιγο προσεκτικοί με αυτά που κάνουμε.

Όσοι έχουν πληρώσει 4 χρόνια εγγυηση πιστεύει κανείς οτι θα βαλει παράλληλο intercooler εξάτμιση φίλτρο και θα πιέσει το αυτοκίνητο στα 155 χωρίς καμιά εγγύηση απο αυτούς που το φτιάχνουν?

Δεν είναι μεγάλο σε κυβικά αμάξι που μπορείς με λιγα να πάρεις πολλά. Ειναι ενα μικρο αμαξι που με 140 αξιοπιστα αλογα και χωρις μετατροπές άλογα ειναι μια χαρά.

Αν θελει καποιος να εξαντλησει το tuning του ισως δεν ειναι το καταλυλοτερο αυτοκινητο.

Μιλάω έχοντας υποψιν μου τι λεω και έχοντας μια μικρη προϊστορία στο tuning.

Μην παμε να βγαλουμε από την μύγα ξίγκι που λεει και ο λαος μας. ΦΠΕ και ειμαστε κομπλε.

Προσωπικη γνωμη παντα. Ότι κι αν κανετε να το κανετε σωστα προσεκτικα και αξιοπιστα.

Συμφωνώ και σέβομαι αυτά που λες (έχω κι εγώ την "ιστορία" μου στο tuning)αλλά λάβε υπόψη ότι η συντριπτική πλειοψηφεία όσων "σκαλίζουν" τα αυτοκίνητά τους ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ και προκειμένου για τον 1.2 Tsi ξέρουν πολύ καλά ότι δεν μπορείς δίνοντας λίγα να πάρεις πολλά! Θέλω πάντως και πάλι να επαναλάβω (και πιστεύω θα το κατανοήσεις και συ αφού δείχνεις έξυπνος άνθρωπος)ότι στο συγκεκριμένο μοτέρ με τον προγραμματισμό δεν "ξεχειλώνεται"¨η απόδοση, απλώς ρυθμίζεται κατά τρόπο που να παρατείνεται η διάρκεια της πιέσεως για κάποιες στροφές! Έτσι "βγαίνει" η αύξηση σε ΡS, όχι με (δραματική)αύξηση της πιέσεως ή "κράτημα" της ως τον κόφτη στα ίδια σταθερά επίπεδα! Η σύζυγός μου που το ταξίδεψε ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙΠΟΤΑ. Απλά αν επιμείνεις με το γκάζι "τάπα", βλέπεις η δύναμή του να απλώνεται και να πέφτει λίγο πιο αργά η πίεση μέχρι τις υψηλές στροφές και να σου δίνει την εντύπωση ότι έχει μεγαλύτερο (π.χ 1.4Τsi) κι ΟΧΙ ΠΙΟ ΑΓΡΙΟ μοτέρ! Εκτός κι αν κάποιος λέει "άγριο" τον 122άρη! Έτσι κι αλλιώς τον 1.2Tsi και ως νορμάλ δεν το λες ψόφιο! Ελπίζω να έγινα κατανοητός! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλό το Tuninig αλλά λάβεται υπόψη σας ότι το αυτοκίνητο είναι φτιαγμένο για συγκεκριμένα πράγματα. Άντε και το κάνατε 150 άλογα, φρένα δεν θα αλλάξεις;ζαντολάστιχα;ανάρτηση;Βάλε λίγα παραπάνω και πάρε το gti να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Δεν μπορείς να πιέσεις έναν κινητήρα 1,2 τόσο. Εδώ εγώ που έχω το golf v με πρόγραμμα, εξάτμιση αλλά φρένα, άλλο στήσιμο και πάλι φοβάμαι μην μείνω. Δεν είναι δυνατόν κινητήρας 1,4 να παίζει σε ρυθμίσεις 1,1 και 1,5 είναι αρκετά. Και δεν δέχομαι ότι αντέχει, γιατί πολύ απλά αντέχει μέχρι να σου μείνει στα χέρια.Και αυτών που μένει στα χέρια συνήθως δεν μιλάνε!Θα με ρωτήσεις και εσυ γιατί το έκανες; Το έκανα από τρέλα και από την στιγμή που έχω και άλλο αυτοκίνητο αλλά ειλικρινά με την πρώτη *μη επιτρεπόμενη λέξη* που θα βγάλει θα το κάνω όπως ήταν. Μιλάω για πρόγραμμα κονσέρβα.

Γνώμη μου μιας και έχω δώσει αρκετά φράγκα σε βελτιώσεις (26 πλέον χρόνια στον χώρο), αν δεν βρείς κάποιον που να ξέρει, μην προχωρήσει κανένας. Και στην Ελλάδα είναι λίγοι αυτοί που ξέρουν. Τα νούμερα μου είναι παντελώς αδιάφορα, ο δρόμος βγάζει τον νικητή. και δυστυχώς όσο και βελτίωση να κάνεις όσα άλογα και να έχεις πάλι θα θες παραπάνω.

Για να ξεκινήσεις σωστά να βελτιώνεις ένα αυτοκίνητο ξεκινάς από όλα τα άλλα και στο τέλος καταλήγεις στον κινητήρα. Στήστω πρώτα καλά, γιατί τι να το κάνω να έχει 200 ζώα και να μην σταματάει , να μην στρίβει, να μην έχει τιμόνι..

Και εδώ μέσα μέχρι στιγμής μιλάμε μόνο για ζώα και μάλιστα ζώα αρκετά για ένα τέτοιο αυτοκίνητο και για ένα τέτοιο κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

καλό το Tuninig αλλά λάβεται υπόψη σας ότι το αυτοκίνητο είναι φτιαγμένο για συγκεκριμένα πράγματα. Άντε και το κάνατε 150 άλογα, φρένα δεν θα αλλάξεις;ζαντολάστιχα;ανάρτηση;Βάλε λίγα παραπάνω και πάρε το gti να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Δεν μπορείς να πιέσεις έναν κινητήρα 1,2 τόσο. Εδώ εγώ που έχω το golf v με πρόγραμμα, εξάτμιση αλλά φρένα, άλλο στήσιμο και πάλι φοβάμαι μην μείνω. Δεν είναι δυνατόν κινητήρας 1,4 να παίζει σε ρυθμίσεις 1,1 και 1,5 είναι αρκετά. Και δεν δέχομαι ότι αντέχει, γιατί πολύ απλά αντέχει μέχρι να σου μείνει στα χέρια.Και αυτών που μένει στα χέρια συνήθως δεν μιλάνε!Θα με ρωτήσεις και εσυ γιατί το έκανες; Το έκανα από τρέλα και από την στιγμή που έχω και άλλο αυτοκίνητο αλλά ειλικρινά με την πρώτη *μη επιτρεπόμενη λέξη* που θα βγάλει θα το κάνω όπως ήταν. Μιλάω για πρόγραμμα κονσέρβα.

Γνώμη μου μιας και έχω δώσει αρκετά φράγκα σε βελτιώσεις (26 πλέον χρόνια στον χώρο), αν δεν βρείς κάποιον που να ξέρει, μην προχωρήσει κανένας. Και στην Ελλάδα είναι λίγοι αυτοί που ξέρουν. Τα νούμερα μου είναι παντελώς αδιάφορα, ο δρόμος βγάζει τον νικητή. και δυστυχώς όσο και βελτίωση να κάνεις όσα άλογα και να έχεις πάλι θα θες παραπάνω.

Για να ξεκινήσεις σωστά να βελτιώνεις ένα αυτοκίνητο ξεκινάς από όλα τα άλλα και στο τέλος καταλήγεις στον κινητήρα. Στήστω πρώτα καλά, γιατί τι να το κάνω να έχει 200 ζώα και να μην σταματάει , να μην στρίβει, να μην έχει τιμόνι..

Και εδώ μέσα μέχρι στιγμής μιλάμε μόνο για ζώα και μάλιστα ζώα αρκετά για ένα τέτοιο αυτοκίνητο και για ένα τέτοιο κινητήρα.

E!, τώρα εντάξει, είσαι λίγο υπερβολικός φιλαράκι μου! Επειδή αυξήσαμε κατά 0,2bar το over για 500 στροφές και τη σταθερή πίεση για 0,2 μέχρι τις 5.500rpm μαζί και με τις λοιπές ρυθμίσεις που πρέπει σε καύσιμο και αβάνς, δε σημαίνει ότι το αμάξι είναι για ανατίναξη! Τα ίδια έλεγαν πριν 3-4 χρόνια για τον twincharged 140/170 ("μικρό μοτεράκι 1.4, που πάτε βρε Καραμήτροι κ.ο.κ")ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ έγραψε σε οικείο topic ότι "βαράει" 1,6over και 1,3 σταθερή κι όλα καλά (παρόλο που εγώ του είπα ότι θα έπρεπε να φοβάται).Φοβάμαι ότι δεν κατάλαβες αυτά που έγραψα κια εμμένεις στην άποψη ότι ο 1.2Τsi δεν πρέπει να βελτιώνεται. Ποιά ζαντολάστιχα και ποιά ανάρτηση; Τί νομίζεις, ότι το αμάξι με ένα πρώτο στάδιο πιάνει τώρα 220Km/h;;; Και ποίός είπε ότι βελτιώνεις ένα 1.200άρη για να φτάσει το GTI. Mια "απλή" τόνωση θέλουν όσοι προχωρούν στη βελτίωση, ίσα να μην "κρεμάει" στο φάσμα 4.000-5000rpm!Oύτε ρο'ι'κές κάνουμε ούτε εκκεντροφόρους βάζουμε! Το αμάξι είναι 120-122ΗΡ ΝΟΡΜΑΛ και το πάμε 140-145 ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΠΙΕΣΕΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΠΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΣΜΑ ΣΤΡΟΦΩΝ.

Το επιχείρημα: <<Δεν δέχομαι ότι αντέχει γιατί απλά θα αντέξει μέχρι να σου μείνει στα χέρια>>, είναι δεκτικό μόνο...αστρολογικής κριτικής (αφού δεν υπάρχει επιχείρημα: π.χ παιδιά είμαι μηχανικός, άνοιξα μπλοκ και οι μπιέλες του 1.2Τsi είναι σαν κουταλάκι του γλυκού, τα δε πιστόνια έχουν ποιότητα μετάλλου από τενεκεδάκι ντοματοπολτού")

Το αν βρήκα κάποιον που να ξέρει, απλά θα σου πω ότι οι συγκεκριμένοι προγραμματιστές είναι από τους πιο γνωστούς και επιτυχημένους βάσει πολλών (χιλιάδων) δειγμάτων (έχω και άλλο πολύ ισχυρό αυτοκίνητο που πηγαίνει ΑΨΟΓΑ με αυτούς) και στο κάτω-κάτω όλοι οι κινητήρες αν τους "λιώνεις" από το πρωί ως το βράδυ είτε σπάνε είτε έχουν σύντομη ζωή. ΓΝΩΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (για να μη σου πω ότι έμαθα από έγκυρη πηγή, πως γνωστότατη εταιρία προγραμματων από τις "βαρύγδουπες" και εγγυημένες σε V.A.G -δεν μπορώ να αναφέρω φυσικά ποιά- αρκετά προγράμματά της δείχνουν να έχουν ημερομηνία λήξεως κι όλοι μετά από μια 3τία-4ετία τα βγάζουν! Ε! τί να γίνει τώρα;;; Η φήμη της όμως -ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΣ για μένα- είναι στα ύψη, βάσει τεχνολογικής προσπάθειας που καταβάλει αλλά και δειγμάτων στο σύνολό τους-ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΣΥΜΦΟΡΗ!)

Τέλος αν φοβάσαι τόσο -όσο τουλάχιστον δείχνουν τα γραφόμενά σου- είναι βέβαια σεβαστό, όπως και η γνώμη σου αλλά θα ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΠΕΙΣΤΙΚΗ αν μας έλεγες ότι ΤΟ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΌ ΤΟ GOLF T(F;)SI σου, ότι το άνοιξες το μοτέρ και παρόλο που λειτουργεί είχε αδικαιολόγητες φθορές από το πρόγραμμα ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΟΤΕ (Ο, ΜΗ ΓΕΝΟΙΤΟ!)ΘΑ ΣΟΥ ΣΠΑΣΕΙ, ώστε να επιβεβαιωθείς! :whistling:

Φιλικά πάντα! :pardon:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

E!, τώρα εντάξει, είσαι λίγο υπερβολικός φιλαράκι μου! Επειδή αυξήσαμε κατά 0,2bar το over για 500 στροφές και τη σταθερή πίεση για 0,2 μέχρι τις 5.500rpm μαζί και με τις λοιπές ρυθμίσεις που πρέπει σε καύσιμο και αβάνς, δε σημαίνει ότι το αμάξι είναι για ανατίναξη! Τα ίδια έλεγαν πριν 3-4 χρόνια για τον twincharged 140/170 ("μικρό μοτεράκι 1.4, που πάτε βρε Καραμήτροι κ.ο.κ")ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ έγραψε σε οικείο topic ότι "βαράει" 1,6over και 1,3 σταθερή κι όλα καλά (παρόλο που εγώ του είπα ότι θα έπρεπε να φοβάται).Φοβάμαι ότι δεν κατάλαβες αυτά που έγραψα κια εμμένεις στην άποψη ότι ο 1.2Τsi δεν πρέπει να βελτιώνεται. Ποιά ζαντολάστιχα και ποιά ανάρτηση; Τί νομίζεις, ότι το αμάξι με ένα πρώτο στάδιο πιάνει τώρα 220Km/h;;; Και ποίός είπε ότι βελτιώνεις ένα 1.200άρη για να φτάσει το GTI. Mια "απλή" τόνωση θέλουν όσοι προχωρούν στη βελτίωση, ίσα να μην "κρεμάει" στο φάσμα 4.000-5000rpm!Oύτε ρο'ι'κές κάνουμε ούτε εκκεντροφόρους βάζουμε! Το αμάξι είναι 120-122ΗΡ ΝΟΡΜΑΛ και το πάμε 140-145 ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΠΙΕΣΕΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΠΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΣΜΑ ΣΤΡΟΦΩΝ.

Το επιχείρημα: <<Δεν δέχομαι ότι αντέχει γιατί απλά θα αντέξει μέχρι να σου μείνει στα χέρια>>, είναι δεκτικό μόνο...αστρολογικής κριτικής (αφού δεν υπάρχει επιχείρημα: π.χ παιδιά είμαι μηχανικός, άνοιξα μπλοκ και οι μπιέλες του 1.2Τsi είναι σαν κουταλάκι του γλυκού, τα δε πιστόνια έχουν ποιότητα μετάλλου από τενεκεδάκι ντοματοπολτού")

Το αν βρήκα κάποιον που να ξέρει, απλά θα σου πω ότι οι συγκεκριμένοι προγραμματιστές είναι από τους πιο γνωστούς και επιτυχημένους βάσει πολλών (χιλιάδων) δειγμάτων (έχω και άλλο πολύ ισχυρό αυτοκίνητο που πηγαίνει ΑΨΟΓΑ με αυτούς) και στο κάτω-κάτω όλοι οι κινητήρες αν τους "λιώνεις" από το πρωί ως το βράδυ είτε σπάνε είτε έχουν σύντομη ζωή. ΓΝΩΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (για να μη σου πω ότι έμαθα από έγκυρη πηγή, πως γνωστότατη εταιρία προγραμματων από τις "βαρύγδουπες" και εγγυημένες σε V.A.G -δεν μπορώ να αναφέρω φυσικά ποιά- αρκετά προγράμματά της δείχνουν να έχουν ημερομηνία λήξεως κι όλοι μετά από μια 3τία-4ετία τα βγάζουν! Ε! τί να γίνει τώρα;;; Η φήμη της όμως -ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΣ για μένα- είναι στα ύψη, βάσει τεχνολογικής προσπάθειας που καταβάλει αλλά και δειγμάτων στο σύνολό τους-ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΣΥΜΦΟΡΗ!)

Τέλος αν φοβάσαι τόσο -όσο τουλάχιστον δείχνουν τα γραφόμενά σου- είναι βέβαια σεβαστό, όπως και η γνώμη σου αλλά θα ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΠΕΙΣΤΙΚΗ αν μας έλεγες ότι ΤΟ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΌ ΤΟ GOLF T(F;)SI σου, ότι το άνοιξες το μοτέρ και παρόλο που λειτουργεί είχε αδικαιολόγητες φθορές από το πρόγραμμα ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΟΤΕ (Ο, ΜΗ ΓΕΝΟΙΤΟ!)ΘΑ ΣΟΥ ΣΠΑΣΕΙ, ώστε να επιβεβαιωθείς! :D

Φιλικά πάντα! :D

Μαζι σου και γω G.PET.VF34 :D

Μιλαμε για μια αναβαθμηση τησ ταξεισ του15-20% δεν πιστευω οτι χαλαμε τον χαρακτηρα του αυτοκηνητου!

Link to comment
Share on other sites

E!, τώρα εντάξει, είσαι λίγο υπερβολικός φιλαράκι μου! Επειδή αυξήσαμε κατά 0,2bar το over για 500 στροφές και τη σταθερή πίεση για 0,2 μέχρι τις 5.500rpm μαζί και με τις λοιπές ρυθμίσεις που πρέπει σε καύσιμο και αβάνς, δε σημαίνει ότι το αμάξι είναι για ανατίναξη! Τα ίδια έλεγαν πριν 3-4 χρόνια για τον twincharged 140/170 ("μικρό μοτεράκι 1.4, που πάτε βρε Καραμήτροι κ.ο.κ")ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ έγραψε σε οικείο topic ότι "βαράει" 1,6over και 1,3 σταθερή κι όλα καλά (παρόλο που εγώ του είπα ότι θα έπρεπε να φοβάται).Φοβάμαι ότι δεν κατάλαβες αυτά που έγραψα κια εμμένεις στην άποψη ότι ο 1.2Τsi δεν πρέπει να βελτιώνεται. Ποιά ζαντολάστιχα και ποιά ανάρτηση; Τί νομίζεις, ότι το αμάξι με ένα πρώτο στάδιο πιάνει τώρα 220Km/h;;; Και ποίός είπε ότι βελτιώνεις ένα 1.200άρη για να φτάσει το GTI. Mια "απλή" τόνωση θέλουν όσοι προχωρούν στη βελτίωση, ίσα να μην "κρεμάει" στο φάσμα 4.000-5000rpm!Oύτε ρο'ι'κές κάνουμε ούτε εκκεντροφόρους βάζουμε! Το αμάξι είναι 120-122ΗΡ ΝΟΡΜΑΛ και το πάμε 140-145 ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΠΙΕΣΕΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΠΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΣΜΑ ΣΤΡΟΦΩΝ.

Το επιχείρημα: <<Δεν δέχομαι ότι αντέχει γιατί απλά θα αντέξει μέχρι να σου μείνει στα χέρια>>, είναι δεκτικό μόνο...αστρολογικής κριτικής (αφού δεν υπάρχει επιχείρημα: π.χ παιδιά είμαι μηχανικός, άνοιξα μπλοκ και οι μπιέλες του 1.2Τsi είναι σαν κουταλάκι του γλυκού, τα δε πιστόνια έχουν ποιότητα μετάλλου από τενεκεδάκι ντοματοπολτού")

Το αν βρήκα κάποιον που να ξέρει, απλά θα σου πω ότι οι συγκεκριμένοι προγραμματιστές είναι από τους πιο γνωστούς και επιτυχημένους βάσει πολλών (χιλιάδων) δειγμάτων (έχω και άλλο πολύ ισχυρό αυτοκίνητο που πηγαίνει ΑΨΟΓΑ με αυτούς) και στο κάτω-κάτω όλοι οι κινητήρες αν τους "λιώνεις" από το πρωί ως το βράδυ είτε σπάνε είτε έχουν σύντομη ζωή. ΓΝΩΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (για να μη σου πω ότι έμαθα από έγκυρη πηγή, πως γνωστότατη εταιρία προγραμματων από τις "βαρύγδουπες" και εγγυημένες σε V.A.G -δεν μπορώ να αναφέρω φυσικά ποιά- αρκετά προγράμματά της δείχνουν να έχουν ημερομηνία λήξεως κι όλοι μετά από μια 3τία-4ετία τα βγάζουν! Ε! τί να γίνει τώρα;;; Η φήμη της όμως -ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΣ για μένα- είναι στα ύψη, βάσει τεχνολογικής προσπάθειας που καταβάλει αλλά και δειγμάτων στο σύνολό τους-ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΣΥΜΦΟΡΗ!)

Τέλος αν φοβάσαι τόσο -όσο τουλάχιστον δείχνουν τα γραφόμενά σου- είναι βέβαια σεβαστό, όπως και η γνώμη σου αλλά θα ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΠΕΙΣΤΙΚΗ αν μας έλεγες ότι ΤΟ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΌ ΤΟ GOLF T(F;)SI σου, ότι το άνοιξες το μοτέρ και παρόλο που λειτουργεί είχε αδικαιολόγητες φθορές από το πρόγραμμα ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΟΤΕ (Ο, ΜΗ ΓΕΝΟΙΤΟ!)ΘΑ ΣΟΥ ΣΠΑΣΕΙ, ώστε να επιβεβαιωθείς! :startle:

Φιλικά πάντα! :pardon:

Φιλε VF34 ολα αυτα που λες καλα τα λες αλλα για μεχρι 140 και κατι αλογα γιατι απο εκει και πανω δεν θεωρειτε λιγο ανεβασμα στον 1,2 με μαμα τουρμπινα.

Το αν θα σπασει το μοτερ δεν ευθυνεται μονο ο πραγραμματιστης (* που οφειλει ομως να σε ενημερωσει) αλλα και ο καθε βλακακος που ζηταει ολο και περισσοτερα χωρις καμια ασφαλεια και χωρις να ξερει τι θα του συμβει αργοτερα, γιατι νομιζει οτι το καθε μοτερ φτιάχτηκε γιθα να του δωσει οσα αλογα νομιζει ο ιδιος και οχι οσα αντεχει.

Ως αναφορα το φιλο για το οτι χαλαει η ομοιογένεια του αυτοκινητου απαντησε ο φιλος VF34. Σε καμια περιπτωση με 1 Σταδιο δεν χαλαει ουτε θες προσθετα φρενα κτλ.

Καλο θα ειναι να μην κανουμε τοσο πολυ προβολη Προγραμματιστών. Ας το αποδεικνύουν οι ίδιοι με τις δουλειες τους και με τους ικανοποιημένους πελατες τους.

Μπορω και εγω να πω πολυ ευκολα ποσο καλος ειναι ο ταδε ή ο δειξε.

Edited by kos21
Link to comment
Share on other sites

Φιλε VF34 ολα αυτα που λες καλα τα λες αλλα για μεχρι 140 και κατι αλογα γιατι απο εκει και πανω δεν θεωρειτε λιγο ανεβασμα στον 1,2 με μαμα τουρμπινα.

Το αν θα σπασει το μοτερ δεν ευθυνεται μονο ο πραγραμματιστης (* που οφειλει ομως να σε ενημερωσει) αλλα και ο καθε βλακακος που ζηταει ολο και περισσοτερα χωρις καμια ασφαλεια και χωρις να ξερει τι θα του συμβει αργοτερα, γιατι νομιζει οτι το καθε μοτερ φτιάχτηκε γιθα να του δωσει οσα αλογα νομιζει ο ιδιος και οχι οσα αντεχει.

Ως αναφορα το φιλο για το οτι χαλαει η ομοιογένεια του αυτοκινητου απαντησε ο φιλος VF34. Σε καμια περιπτωση με 1 Σταδιο δεν χαλαει ουτε θες προσθετα φρενα κτλ.

Καλο θα ειναι να μην κανουμε τοσο πολυ προβολη Προγραμματιστών. Ας το αποδεικνύουν οι ίδιοι με τις δουλειες τους και με τους ικανοποιημένους πελατες τους.

Μπορω και εγω να πω πολυ ευκολα ποσο καλος ειναι ο ταδε ή ο δειξε.

:pardon::yes::startle:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχαινει να οδηγω συχνα το tsi της κοπελας μου νομιζω οτι ολοι οσοι ψαχνεστε να προσθεσετε αλογα και υψηλοτερη καταναλωση σε αυτο το αυτοκινητο ειστε φαουλ. Αυτο το αυτοκινητο ειναι ενα θαυμα της vw γιατι μπορεις να ταξιδευεις ατσαλακωτος με ταχυτητες 120-140 χλμ και καταναλωση κατω απο 4.5 λιτρα στα 100 χλμ.. Το πετυχα εγω προχτες γυρνωντας απο Θηβα..Εκει ειναι η κα...α του αυτοκινητου.. Μπορειτε να το βελτιωσετε και να καιει λιγοτερο κι απο 4 λιτρα.. Σουπερ!! Αν θελετε αλογα και κοντρες τοτε μια ειναι η λυση..4 χιλιαρικα παραπανω και 3 γραμματα αντι για τεσσερα στο πορτμπαγκαζ..:frantics: Φιλικα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλουμε άλογα και κόντρες με 1200 κυβικα. Αν θέλαμε θα παίρναμε αυτό που λες αν και μου ακούγεται και αυτό λίγο

Επειδή δεν πρόκειται πότε να δω 4,5 λίτρα στα 100, ούτε σβηστό σε κατηφόρα πανω απο 2 λεπτά θα βάλω πρόγραμμα για να ανασάνει το αυτοκίνητο λίγο παραπάνω.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα με τις απαντήσεις μου

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχαινει να οδηγω συχνα το tsi της κοπελας μου νομιζω οτι ολοι οσοι ψαχνεστε να προσθεσετε αλογα και υψηλοτερη καταναλωση σε αυτο το αυτοκινητο ειστε φαουλ. Αυτο το αυτοκινητο ειναι ενα θαυμα της vw γιατι μπορεις να ταξιδευεις ατσαλακωτος με ταχυτητες 120-140 χλμ και καταναλωση κατω απο 4.5 λιτρα στα 100 χλμ.. Το πετυχα εγω προχτες γυρνωντας απο Θηβα..Εκει ειναι η κα...α του αυτοκινητου.. Μπορειτε να το βελτιωσετε και να καιει λιγοτερο κι απο 4 λιτρα.. Σουπερ!! Αν θελετε αλογα και κοντρες τοτε μια ειναι η λυση..4 χιλιαρικα παραπανω και 3 γραμματα αντι για τεσσερα στο πορτμπαγκαζ..;) Φιλικα..

Δεν ψάχνουμε (κυρίως) για άλογα ούτε για υψηλότερη κατανάλωση :rolleyes: . Ψάχνουμε για λίγο μεγαλύτερη διατήρηση της ροπής στις μεσαίες/υψηλές και μια καλύτερη "ώθηση" στις χαμηλές για ασφαλέστερο προσπέρασμα σε μια δύσκολη κατάσταση. Αν πάντως ζητάς οικονομία το πετυχαίνεις και με βελτιωμένο κινητήρα. Είναι απλό!: Διατηρείς σταθερή ταχύτητα και πας χωρίς τούρμπισμα! :thumbsup: Στις ανηφόρες πάντως αν δεν εξαντλείς όλη τη διαδρομή γκαζιού και εκμεταλλεύεσαι την αυξημένη ροπή, μπορεί να είσαι και πιο οικονομικός από νορμάλ. :whistle:

Από κει και πέρα αν θες να "τσαγιάζεις" επί 5 συνεχόμενα χιλιόμετρα ένα π.χ νορμάλ Swift Sport "αφήνοντας και δίνοντας συνέχεια" όταν σε φτάνει, ε! σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις οικονομία αλλά τουλάχιστον λες πως "διασκεδάζεις"! :p:lol:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Mάλλον το πρώτο είναι! :thumbsup2: Εγώ τουλάχιστον πάντως που παρακολουθώ το θέμα από κοντά δεν ξέρω για άλλο!

Σε κάθε περίπτωση πολύ καλά τα νούμερα για 95άρι file και μακάρι να μας πει ο ιδιοκτήτης εντυπώσεις! Πιστεύω ότι θα είναι (και στη πράξη) super! :thumbsu:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Mάλλον το πρώτο είναι! :thumbsup2: Εγώ τουλάχιστον πάντως που παρακολουθώ το θέμα από κοντά δεν ξέρω για άλλο!

Σε κάθε περίπτωση πολύ καλά τα νούμερα για 95άρι file και μακάρι να μας πει ο ιδιοκτήτης εντυπώσεις! Πιστεύω ότι θα είναι (και στη πράξη) super! :thumbsu:

Eχει και ενα παιδι απο αδελφικο club προγραμμα απο overload
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.