Jump to content
nightwish1975

Πρόβλημα Με Λειτουργία Βεντυλατέρ

Recommended Posts

Καλή μέρα και καλή εβδομάδα συνάδελφοι!!

Έχω ένα Golf Mk5 1600 FSI 10/2004 me 131.000χλμ.Εδώ και 3 βδδομάδες περίπου παρατήρησα ότι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια που είμαι μέσα στο αυτοκίνητο δουλεύουν συνεχώς οι ανεμιστήρες της μηχανής.Η ένδειξη θερμοκρασίας είναι πάντα φυσιολογική όμως. Αρχικά νόμισα πως αυτό οφείλεται στις υψηλές θερμοκρασίες της εποχής. Σύντομα όμως κατάλαβα ότι ακόμη και το πρωί (7πμ) που φεύγω από το σπίτι οι ανεμιστήρες ενεργοποιούνται μετά από λίγο!!!Σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο που πήγα μου είπαν ότι πρέπει να αλλαχθεί ΟΛΟ το σύστημα γιατί η βαβλβίδα είναι ενσωματωμένη σε αυτό.Κόστος 285€+60 εργατικά!!!! Εγκεφαλικό έπαθα........

1)Υπάρχει κάποια εναλλάκτική λύση?

2) Αν το αφήσω έτσι μέχρι να κερδίσω το ΚΙΝΟ θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα και καλή εβδομάδα συνάδελφοι!!

Έχω ένα Golf Mk5 1600 FSI 10/2004 me 131.000χλμ.Εδώ και 3 βδδομάδες περίπου παρατήρησα ότι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια που είμαι μέσα στο αυτοκίνητο δουλεύουν συνεχώς οι ανεμιστήρες της μηχανής.Η ένδειξη θερμοκρασίας είναι πάντα φυσιολογική όμως. Αρχικά νόμισα πως αυτό οφείλεται στις υψηλές θερμοκρασίες της εποχής. Σύντομα όμως κατάλαβα ότι ακόμη και το πρωί (7πμ) που φεύγω από το σπίτι οι ανεμιστήρες ενεργοποιούνται μετά από λίγο!!!Σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο που πήγα μου είπαν ότι πρέπει να αλλαχθεί ΟΛΟ το σύστημα γιατί η βαβλβίδα είναι ενσωματωμένη σε αυτό.Κόστος 285€+60 εργατικά!!!! Εγκεφαλικό έπαθα........

1)Υπάρχει κάποια εναλλάκτική λύση?

2) Αν το αφήσω έτσι μέχρι να κερδίσω το ΚΙΝΟ θα έχω πρόβλημα?

Τι έγινε βρε παιδιά??? Μόνο εγώ αντιμετωπίζω αυτό το θέμα????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε πηγαινε και ελεγξε τον θερμοστατη γιατι εχει μαλλον κολλησει και εχει μεινει ανοιχτος γι αυτο δουλευει συχενεχεια το βεντιλατερ αλλα παλι 340 ευρω μου παρα πολλα για μια βαλβιδα μηπως ηρθε η ωρα να αλλαξεις συνεργειο? αν το αφησεις ετσι δεν ξερω τι θα γινει απλα ξερω οτι θα σου σπανε τα νευρα οι ανεμιστηρες επειδη θα δουλευουν συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποτε θα κερδισεις το ΚΙΝΟ φιλε μου..

Για αρχη πας ρωτας και καπου αλλου γιατι με 300+ ευρω σημερα βαζεις ενα 318ις μοτερ στο παλιο

καντετ που βρηκες ΚΑΙ φρενα. new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε παιδιά??? Μόνο εγώ αντιμετωπίζω αυτό το θέμα????

Το ειχα και γω το προβλημα αυτο τον περασμενο χειμωνα.

καταχειμωνο με 10 βαθμους θερμοκρασια, και μολις εβαζα μπρος σχεδον αμεσως ξεκινουσν να λειτουργουν και τα βεντιλατερ!

κατ αρχην να πας σε αλο συνεργειο γιατι μου μυριζει κοροιδια αυτο που σου ειπανε.

και γω fsi 1.6 εχω 07/4004.

αλαξα βαλβιδα θερμοκρασιας και ολα οκ, καπου 15 ευρω ειχε.

αν βρω τον κωδικο θα στον στειλω με pm.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα και γω το προβλημα αυτο τον περασμενο χειμωνα.

καταχειμωνο με 10 βαθμους θερμοκρασια, και μολις εβαζα μπρος σχεδον αμεσως ξεκινουσν να λειτουργουν και τα βεντιλατερ!

κατ αρχην να πας σε αλο συνεργειο γιατι μου μυριζει κοροιδια αυτο που σου ειπανε.

και γω fsi 1.6 εχω 07/4004.

αλαξα βαλβιδα θερμοκρασιας και ολα οκ, καπου 15 ευρω ειχε.

αν βρω τον κωδικο θα στον στειλω με pm.

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ.Φαίνεται μερικοί προσπαθούν να τα αρπάξουν από όπου μπορούν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα και καλή εβδομάδα συνάδελφοι!!

Έχω ένα Golf Mk5 1600 FSI 10/2004 me 131.000χλμ.Εδώ και 3 βδδομάδες περίπου παρατήρησα ότι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια που είμαι μέσα στο αυτοκίνητο δουλεύουν συνεχώς οι ανεμιστήρες της μηχανής.Η ένδειξη θερμοκρασίας είναι πάντα φυσιολογική όμως. Αρχικά νόμισα πως αυτό οφείλεται στις υψηλές θερμοκρασίες της εποχής. Σύντομα όμως κατάλαβα ότι ακόμη και το πρωί (7πμ) που φεύγω από το σπίτι οι ανεμιστήρες ενεργοποιούνται μετά από λίγο!!!Σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο που πήγα μου είπαν ότι πρέπει να αλλαχθεί ΟΛΟ το σύστημα γιατί η βαβλβίδα είναι ενσωματωμένη σε αυτό.Κόστος 285¤+60 εργατικά!!!! Εγκεφαλικό έπαθα........

1)Υπάρχει κάποια εναλλάκτική λύση?

2) Αν το αφήσω έτσι μέχρι να κερδίσω το ΚΙΝΟ θα έχω πρόβλημα?

θελω να πιστευω πως δεν θα δωσεις τοσα λευτα... Το κακο ειναι πως αμα συνεχειση να δουλευει το βεντιλατερ θα σου τελειωσει την μπαταρια!!! ιδικα αν ξεκιναει να δουλευει καιστην μιση μιζα!!!

Link to comment
Share on other sites

θελω να πιστευω πως δεν θα δωσεις τοσα λευτα... Το κακο ειναι πως αμα συνεχειση να δουλευει το βεντιλατερ θα σου τελειωσει την μπαταρια!!! ιδικα αν ξεκιναει να δουλευει καιστην μιση μιζα!!!

Δεν γινεται αυτο, δηλαδη δεν αδειαζει ετσι ευκολα η μπαταρια.

αλωστε απο τη στιγμη που παρει μπρος το αυτοκινητο η μπαταρια συνεχως φορτωνει.

Ο κωδικος του αισθητηρα θερμοκρασιας που αλαξα ειναι 06A919501A και ειχε 27 ευρω τελικα τον περασμενο Ιανουαριο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.