Jump to content
Miltos_Golf6

Με Τράκαραν

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σήμερα το μεσημέρι ενώ ήμουν σταματημένος σε φανάρι στην Λεωφόρο Αθηνών ήρθε ένας κι έπεσε από πίσω μου με ένα Hyundai Accent και με κόλλησε στον μπροστινό μου.

Επειδή τα πληρώνει όλα η ασφαλιστική του άλλου το αμάξι θα πάει για επισκευή σε Φανοποιείο της VW.

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα που να κάνει καλή δουλειά.

(ζημιά: μπρος-πίσω προφυλακτήρες)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε οτι θα βαλεις τους προφυλακτηρες απο το gti..και οτι αλλο χρειαζεσαι που μπορει να δικαιολογηθει σαν ζημια..αντε τυχερος μεσα στην ατυχια σου!

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

εννοειτε οτι θα βαλεις τους προφυλακτηρες απο το gti..και οτι αλλο χρειαζεσαι που μπορει να δικαιολογηθει σαν ζημια..αντε τυχερος μεσα στην ατυχια σου!

Δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται..Ειχα ιδιο θεμα και ή δεν ηξεραν ή δεν γινεται ετσι απλα.

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε οτι θα βαλεις τους προφυλακτηρες απο το gti..και οτι αλλο χρειαζεσαι που μπορει να δικαιολογηθει σαν ζημια..αντε τυχερος μεσα στην ατυχια σου!

Το σκέφτηκα φίλε μου. Αλλά λογικά ο πραγματογνώμονας δεν νομίζω να δικαιολογήσει το κόστος των προφυλακτήρων του GTI. Και επειδή λεφτά δεν περισσεύουν αυτή την περίοδο δεν είμαι διατεθιμένος να ξοδέψω τώρα για μια τέτοια μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αναγκη να μαθει ο πραγματογωμονας οτι θα βαλεις προφυλακτηρες gti...λοιπον θα ρωτησω αυριο ενα παιδι που εχει βαλει τον εμπρος σε ενα λευκο 6αρι και θα σου πω,παντος αν θυμαμαι καλα..μπαινει κουτι ο προφυλακτηρας..

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα φίλε μου. Αλλά λογικά ο πραγματογνώμονας δεν νομίζω να δικαιολογήσει το κόστος των προφυλακτήρων του GTI. Και επειδή λεφτά δεν περισσεύουν αυτή την περίοδο δεν είμαι διατεθιμένος να ξοδέψω τώρα για μια τέτοια μετατροπή.

Θα σου βγαλει για αλλαγη τους προφυλακτηρες και βαψιμο!Εσυ βαζεις τη διαφορα και περνεις του Gti...Ευκαιρια ειναι μην το συζητας..

Link to comment
Share on other sites

Με έχετε πριζώσει άσχημα τώρα..

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει πόση περίπου είναι η διαφορά (OIKONOMIKH) μεταξύ των απλών προφυλακτήρων και του GTI?

Επίσης πείτε μου κι ένα Φανοποιείο της VW που να κάνει καλή δουλειά...

Edited by Miltos_Golf6
Link to comment
Share on other sites

Με έχετε πριζώσει άσχημα τώρα..

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει πόση περίπου είναι η διαφορά (OIKONOMIKH) μεταξύ των απλών προφυλακτήρων και του GTI?

Επίσης πείτε μου κι ένα Φανοποιείο της VW που να κάνει καλή δουλειά...

δεν νομιζω να υπαρχει φανοποιειο της vw που να κανει καλη δουλεια...αν εισαι απο αθηνα πηγαινε στον κ.Δημο autopaint.

Υ/Γ οι προφυλακτηρες απο το gti μπαινουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ και μπροστα και πισω!!μιλησα με το παιδι και η διαφορα δεν ειναι πολυ μεγαλη..πιο πολυ τα προβολακια και η μασκα.

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Μίλτο καλημέρα,

Μην στεναχωριέσαι καταρχήν, όλα με στο πρόγραμμα είναι. Λοιπόν εγώ θα σε συμβούλευα τα εξής :

* Δεν πας με τίποτα σε αντιπροσωπεία της VW, συνήθως στις αντιπροσωπείες πετάνε το χρώμα όπως είναι καινούριο χωρίς να το "φέρουν" στην απόχρωση που έχει το αμάξι.

* Το χρώμα του αυτοκινήτου είναι σαν την τέντα στην βεράντα, Δευτέρα το πήρες - Τρίτη έχει "κόψει" από τον ήλιο. Επομένως δεν ταιριάζει το εργοστασιακό χρώμα ατόφιο αλλά θέλει δουλειά από τον φανοποιό - χρωματοπώλη στην απόχρωση.

* Τα παλιά χρόνια συνήθως ο (σωστός) φανοποιός έβγαζε το πορτάκι του ρεζερβουάρ, το πήγαινε στον χρωματοπώλη και στον φασματογράφο έβγαζαν το χρώμα ακριβώς όπως είναι στην συγκεκριμένη στιγμή το χρώμα του αυτοκινήτου.

* Τα σημερινά χρώματα όμως είναι υδατοδιαλυτά και είναι πολύ δύσκολο να έρθουν ακριβώς.

* Συνήθως οι φανοποιοί σήμερα, έχουν μία βεντάλια με 100 παραλλαγές του ιδίου χρώματος με διαφορετικό κωδικό ανά απόχρωση.

* Στο χειρότερο χρώμα για επισκευή - βαφή που είναι το ασημί, συνήθως βγαίνει (δυστυχώς) διχρωμία καθώς είναι το πιο δύσκολο και "έρχεται" δύσκολα. Τα χρώματα που έρχονται πιο εύκολα είναι τα σκούρα (κυπαρισί, μπλε, μαύρο).

* Προτείνω σίγουρα την Autopaint που έχουν ακουστεί πολλά καλά λόγια, τον Φραγκιαδάκη στα ¶νω Λιόσια (αρκεί να μην είναι "πηγμένος") και άλλον έναν γνωστό στην Λιοσίων. Νομίζω πάντως και Πετρούπολη - Ίλιον θα βρεις καλούς φανοποιούς.

* Αν επιμένεις για αντιπροσωπεία περισσότερο θα εμπιστευόμουν τον Ρώρρη, αφού όμως πήγαινα να συννενοηθώ περί απόχρωσης κλπ που λέγαμε και σιγουρευτώ ότι δεν θα πετάξουν απλά το εργοστασιακό χρώμα όπως είναι, αδιαφορώντας για τυχόν διχρωμία που μπορεί να γίνει.

Ότι επιπλέον θες στείλε p.m.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.