Jump to content
vasillakis

Ζαντεσ Σε Golf 140

Recommended Posts

+απιστευτη ζαντα ειδικα σε μαυρη

+ αρκετα ελαφρια

- ακριβη

- στραβωνει πολυ ευκολα

Στραβονει? Γιατι ετσι? Μην με λες τετια και με ξενερονεις

Link to comment
Share on other sites

κ εγω θα τις εβαζα αλλα εκει κολλησα.ξερω 2 περιπτωσεις που στην στην μια 2 ζαντες στραβωσαν κ στην αλλη η μια ζαντα βγηκε οφ..

Link to comment
Share on other sites

κ εγω θα τις εβαζα αλλα εκει κολλησα.ξερω 2 περιπτωσεις που στην στην μια 2 ζαντες στραβωσαν κ στην αλλη η μια ζαντα βγηκε οφ..

τι διαστασεις ητανε μηπως ξερεις? γιατι οσο νανε οι 18'' ειναι πιο ευεστιτες απο τις 17'.. ΠΟ με εχεις ξενερωσει τελειως...μηπως επεσαν μεσα σε κανενα γκρεμι οι γνωστοι σου,αμα στραβοσουν δεν φτιαχνονται? και κατι ακομα θελω να σε ρωτησω για μαυρο golfaki τι λες οι chrome η silver ultraleggera? Ξερει κανενας ποσο βγαινουν οι 17' και ποσο 18'?(να δω γιατι να μαζεψω $$ εισαγωγει θελω ζαντες θελω αεροτομη θελω,δεν με πρωλαβενω)

Edited by pants_
Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο ελαφρια η ζαντα τοσο πιο ευκολα θα στραβωσει.

Γι'αυτο και οι μαμα ζαντες που ειναι βαριες δεν στραβωνουν ευκολα.

Αν ισχυε το ελαφρια και ανθεκτικη ολοι ελαφριες ζαντες θα εκαναν.

Εγω στο Corrado με τις τριαιρουμενες BBS που ειχα παρει σαν εξτρα πακετο αντι για τις εργοστασιακες ειχα υποφερει απο στραβωματα, οπου επεφτα στραβωναν, και μιλαμε για ζαντα 15αρα εκεινη την εποχη των 200 χιλιαδων η μια.

Link to comment
Share on other sites

κανετε ενα σοβαρο λαθος.η ουλτραλεγγερα εχει ειδικο κραμα και δεν στραβωνει με το παραμικρο αλλα σπαει!αν στραβωσει κατα 99% να μην ξαναφτιαχτει σωστα ποτε.αν σπασει απλα την πετας.μιλαω εχοντας προσωπικη εμπειρια του θεματος.αυτο που ειπε ο κιρρα ειναι πολυ σωστο.και επιτελους σταματιστε να ασχολιστε τοσο πολυ με το ποσο βαριες ειναι οι ζαντες και ποσο κιλα δισκος ειναι στα φρενα.οι περισσοτεροι απο εσας ουτε που θα καταλαβεται την διαφορα.δεν πατε να τρεξετε σε πιστα αλλα να κανεται πιο ομορφο το αμαξι σας και να φρεναρει καλυτερα(αυτο αφορα τους δισκους παραπανω)μην κουραζετε τοσο πολυ το μυαλο σας με κιλα αναλογιες και τα συναφι.αυτα απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου προτηνεται στηλ σαν την oz και θα πρωτιμουσα να ειναι και ελαφρου κραματος. γιατι με αυτα που ακουω για της oz μαλων δεν θα της παρω αν και με τρελενει το σχεδιο της ultraleggera...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η ζαντα που θελεις ειναι κορυφη για το golf. 225-40-18 διασταση και θα γινει κουκλι... αν βγαινει ακριβα τοτε πηγαινε σ αυτη εδω

http://www.makwheels.it/EMP0000000014.asp

μοιαζει με τιν ultaleggera και εχει κ ασημι μεσα κ μαυρο...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η ζαντα που θελεις ειναι κορυφη για το golf. 225-40-18 διασταση και θα γινει κουκλι... αν βγαινει ακριβα τοτε πηγαινε σ αυτη εδω

http://www.makwheels.it/EMP0000000014.asp

μοιαζει με τιν ultaleggera και εχει κ ασημι μεσα κ μαυρο...

την ξερω την εχω δει και αυτην αλλα δεν μαρεσε πανω στο μαυρο golfaki....για τιν οζ ναι με τρελενει αλλα ακουω τα χειροτερα(στραβωματα,σπασιματα)το να την παρω δεν ειναι τιποτα το θεμα ειναι μην στραβωνει συνεχεια και τρεχω καθε 3 και 2 να μου την ισιωνουν......και ποτε δεν θα γινει οπως ηταν..

Link to comment
Share on other sites

δεν στραβωνει ρε συ!!το πιθανοτερο ειναι αν φαει καμια καλη να σπασει.αλλιος σε μικροχτυπηματα ειναι πολυ ανθεκτικη.τι αλλο να σου πω??σου λεω την εχω ζησει την ζαντα! αν σου αρεσει παρ την και νομιζω θα ταιριαζε πολυ η ανθρακι στο μαυρο..καλα η μαυρη θα ηταν τελεια αλλα ειπες δεν σου αρεσει!

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

δεν στραβωνει ρε συ!!το πιθανοτερο ειναι αν φαει καμια καλη να σπασει.αλλιος σε μικροχτυπηματα ειναι πολυ ανθεκτικη.τι αλλο να σου πω??σου λεω την εχω ζησει την ζαντα! αν σου αρεσει παρ την και νομιζω θα ταιριαζε πολυ η ανθρακι στο μαυρο..καλα η μαυρη θα ηταν τελεια αλλα ειπες δεν σου αρεσει!

δηλαδη σε μικρολακουβιτσες και ανωμαλιες δρομου ειναι οκ? σε κανενα γκρεμι μονο θα σπασει?αυτη τη ειναι δεν μπωρω να καταλαβωpost-16348-1288014810,19_thumb.jpg

Edited by pants_
Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι ασημι.οχι δεν εχεις θεμα με μικρολακουβες και λακουβιτσες.ισα ισα που πιστευω λογο κραματος ειναι ανθεκτικοτερη απο τις αλλες τις μουφιες.τωρα αν σκασεις ομως σε λακουβαρα τηα γινει κομματια και δυστηχος δεν επισκευαζεται.

Link to comment
Share on other sites

ποσο να υπολογιζω για 18' ultraleggera με λαστιχο 225/40/18 pirreli pzero nero και ποσο σε 17' παλι με το ιδιο ελαστικο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση το βαρος της ζαντας με το ποσο ανθεκτικια ειναι, αλλα απο τι υλικο-κραμα ειναι φτιαγμενη...μπορει μια ελαφρια ζαντα συνηθως και ακριβες, να ειναι ποιο δυνατη απο μια βαρια, που συνηθως ειναι οι φτηνες και στραβωνουν και ποιο ευκολα...

Εχει και παραεχει για την κατηγορια τιμων που συζητουμε.

Η ελαφρια και ανθεκτικη, οπως την θες και εννοεις εσυ, παιζει σε αλλο ταμπλω κραματων και κοστους που δεν ειναι για την τσεπη μας (δεν ξερω για σενα βεβαια αλλα μιλαω για την δικη μου τσεπη).

Στα λογικα πλαισια κοστους που παιζει η ultraleggera δεν προκειται σε καμμια περιπτωση να βρεις την ανθεκτικοτητα που εχει μια μαμα ζαντα του gti πχ (που ειναι και bbs) ουτε καν του gt/gt sport.

Για να στραβωσουν αυτες οι ζαντες θα πρεπει να πεσεις σε κρατηρα και με 1.5 bar πιεση.

Αυτες οι ζαντες κυριολεκτικα βιαζονται καθημερινα στους δρομους μας και εκτος απο τα συνηθη γδαρσιματα δεν παθαινουν τιποτα αλλο.

Αυτο που λες οτι στραβωνουν πιο ευκολα απλα δεν ισχυει.

Εγω τον Μαρτιο επεσα φορτωμενος με ολη την οικογενεια και πραγματα σε χαντακι με τον πισω τροχο και μαλιστα πανω σε στροφη, υπο γωνια, το λαστιχο εγινε κομματια και η ζαντα τιποτα εκτος απο ενα καλο γδαρσιμο στην μεσα πλευρα της περιφερειας της.

Οταν βγηκα εξω να δω τι εγινε περιμενα να δω την ζαντα οχταρι. Δεν θελω να σκεφτω τι θα γινοτανε αν ειχα ultraleggera.

Μην εχουμε λοιπον την ιδεα οτι ελαφροτερη ισον και ανθεκτικοτερη η το λιγωτερο οσο ανθεκτικη ειναι μια 'βαρια' εργοστασιακη. Αν ηταν ετσι τοτε ολοι τετοιες θα βαζανε γιατι το κοστος δεν ειναι και απαγορευτικο για την κατηγορια που συζηταμε.

Αυτο οπως ειπα μπορει να ισχυει μονο για ζαντες ειδικων κραματων εκει ομως που η τιμη ειναι απαγορευτικη για την κατηγορια μας.

Ο καθενας βεβαια κανει το κουμαντο του στην τσεπη του οπως αυτος οριζει.

Link to comment
Share on other sites

οσο κ να αναλυετε την πραγματικοτητα δεν μπορεις να την αποφυγεις

εγω ξερω 2 περιπτωσεις με ουλτρα που επαθαν ζημια

οτι κ να λετε για κραμα ανθεκτικοτητα κ κλπ εγω κοιταω τα δεδομενα

a fact is a fact

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.