Jump to content
vasillakis

Ζαντεσ Σε Golf 140

Recommended Posts

Καλhσπερα παιδια ηθελα να κανω μια ερωτηση.μπορω να βαλω 18αρες ζαντες στο golf 5 tsi 140?και αν ναι αν θα δω διαφορες στην υποδυναμη!!

Και βεβαια μπορεις, διαφορες θα δεις πολλες και παντού.

Link to comment
Share on other sites

Θα δω διαφορεσ προσ το καλο η το κακο??

Και προς τα δυο θα δεις διαφορες.Εξαρταται τι θες να θυσιασεις για να κερδισεις τι.Π.χ. θα σου κοψει σε τελικη το λαστιχο αλλα θα κερδισεις σε κρατηματα , σε φρεναρισμα και σε εμφανιση.Θα χασεις σε ανεση, θα ταλαιπωρειται το αμαξωμα και οι αναρτησεις (διοτι δεν εχουμε δρομους).Επισης ο χιλιομετρητης σου θα κλεβει, τα διανυθεντα χλμ δηλαδη δε θα ειναι τα πραγματικα και με τη χρηση 18αρας λιγο δυσκολο το βλεπω να μην επηρεαστει η περιμετρος του ελαστικου οτι προφιλ ελαστικου και να επιλεξεις.Αν εβαζες 17αρα θα απευφευγες αρκετα απο τα μειονεκτηματα της 18αρας πιστευω.Για να μην παω σε τιμες ελαστικων που αγγιζουν πανω απο το διπλασιο της τιμης των τωρινων σου.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Και προς τα δυο θα δεις διαφορες.Εξαρταται τι θες να θυσιασεις για να κερδισεις τι.Π.χ. θα σου κοψει σε τελικη το λαστιχο αλλα θα κερδισεις σε κρατηματα , σε φρεναρισμα και σε εμφανιση.Θα χασεις σε ανεση, θα ταλαιπωρειται το αμαξωμα και οι αναρτησεις (διοτι δεν εχουμε δρομους).Επισης ο χιλιομετρητης σου θα κλεβει, τα διανυθεντα χλμ δηλαδη δε θα ειναι τα πραγματικα και με τη χρηση 18αρας λιγο δυσκολο το βλεπω να μην επηρεαστει η περιμετρος του ελαστικου οτι προφιλ ελαστικου και να επιλεξεις.Αν εβαζες 17αρα θα απευφευγες αρκετα απο τα μειονεκτηματα της 18αρας πιστευω.Για να μην παω σε τιμες ελαστικων που αγγιζουν πανω απο το διπλασιο της τιμης των τωρινων σου.

Τωρα εχω 17αρα aftermarket αλλα ηδα μια αλλη και ελεγα να την βαλω σε 18αρα,αλλα τελικα ειναι περισσοτερα τα - απο τα +!!λετε να την αλλαξω με την καινουργια και να το χαμηλωσω?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω 17αρα aftermarket αλλα ηδα μια αλλη και ελεγα να την βαλω σε 18αρα,αλλα τελικα ειναι περισσοτερα τα - απο τα +!!λετε να την αλλαξω με την καινουργια και να το χαμηλωσω?

Βάλε μία photo με το αμάξι σου να το δούμε και θα σου πούμε. :pardon:

Υ.Γ. Η 18" δεν έχει και μεγάλη διαφορά από την 17" που φοράς τώρα.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Πετα του τη 18αρα πανω... Θα κερδισεις σε προσφυση-φρεναρισμα... Και σε εμφανιση βεβαιως βεβαιως..

Η διαφορα στα λαστοιχα δεν ειναι και τραγικη.....

Δεν θα χασεις πολυ σε ρεπριζ....... Και η καταναλωση βενζινης δεν θα εχει καμια σπουδια διαφορα σε σχεση με πριν.... Επισης, σε κοπανηματα, αν επιλεξεις καλο ελαστικο, θα εχει λιγοτερα απ οτι με τη 17αρα και τα λαστοιχα που φορας τωρα.. Ειναι μεγαλο θεμα το ελαστικο.. Οποτε δεν θα εχεις θυσιασει και πολλα πραγματα...

Πλεον δεν μπορω να βλεπω αμαξι με 50αρι προφιλ......

Edited by nikosp11
Link to comment
Share on other sites

.Επισης ο χιλιομετρητης σου θα κλεβει, τα διανυθεντα χλμ δηλαδη δε θα ειναι τα πραγματικα

Τι εννοείς ; οτι κάνοντας μια συγκεκριμένη διαδρομή σε χιλιόμετρα θα σου καταγράφει λάθος στοιχεία ;

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε..ο φιλος ποιο πανω μαλλον μπερδευτικε..μιλαμε για σωστη αντιστοιχια 18αρας..δλδ 215 η 225 40 18 με 215 η 225 45 17...ο φιλος μαλλον μπερδευτικε και νομιζε οτι θα αφησει το ιδιο προφιλ και στην 18αρα και ετσι θα χασει στον κυκλο..αλλα δεν πιστευω οτι θα γινει κατι τετοιο..κοιταξτε εν ολιγης απο την στιγμη που στα γκολφ απο εργοστασιο υπαρχει η διασταση για 18αρα δεν παιζει θεμα με τον κυκλο οταν φορεθει η σωστη διασταση.τωρα ολα τα αλλα ειναι κινδυνολογιες για να μην πω τιποτα αλλο.για ελλαδα η διασταση 225 40 18 ειναι ιδανικη.λιγο προσοχη και ολα ειναι υπερ μας..Η ΚΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ,Η ΟΜΟΡΦΙΑ,ΦΘΗΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ,ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΡΑΤΗΜΑ-ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ,ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.τελος.ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες για καποιον ωστε να μην βαλει 18αρες και να πεταξει τα λεφτα του τζαμπα σε 16αρες και 17αρες.δεν θελω κανενας να μου εξηγησει τα υπερ της 17αρες γιατι απλα δεν εχει..ειχα 17αρες και 18αρες και 19αρες και ξερω τι παιζει..απλα σε σχεση με την 18αρα δεν εχει κανενα υπερ...απο εκει και περα ο καθενας οπως κρινει.καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μία photo με το αμάξι σου να το δούμε και θα σου πούμε. :)

Υ.Γ. Η 18" δεν έχει και μεγάλη διαφορά από την 17" που φοράς τώρα.

Πωσ βαζω φωτο?πειτε μοθ για να βαλω το golfaki μου,και να μου πειτε γνωμες!!

Link to comment
Share on other sites

Πωσ βαζω φωτο?πειτε μοθ για να βαλω το golfaki μου,και να μου πειτε γνωμες!!

Μπαίνεις στο http://www.imageshack.us

Πατάς Browse

Ανοίγει παράθυρο, και ψάχνεις την ή τις φωτό που θέλεις να ανεβάσεις

Όταν την ή τις επιλέξεις πατάς "upload now"

Μόλις τελειώσει το upload σου φορτώνει καινούργια σελίδα .

Εάν έχεις ανεβάσει πολλές φωτογραφίες μας δίνεις την διεύθυνση από την νέα σελίδα που σου άνοιξε παραπάνω , αλλιώς εάν έχεις ανεβάσει μια φωτο μας δίνεις το "Direct Link" :)

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ για την βοηθεια speedy.http://img843.imageshack.us/gal.php?g=dsc00115w.jpg αυτο ειναι το golfaki μου,περιμενω εντυπωσεις και αποψεις!!

Έβαλα τις photos σου εδώ για να φαίνονται. Πολύ ωραίες οι ζάντες που έχεις. :)

dsc00115w.jpg

dsc00117ie.jpg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Με τα ελατηρια χαμηλωματος που εχεις βαλει, η 17αρα ειναι μια χαρα.. Σε 18αρα θα ειναι ακομα πιο τουμπανο...

Θες κατι σε αφτερμαρκετ η σε vag-group?

Link to comment
Share on other sites

Με τα ελατηρια χαμηλωματος που εχεις βαλει, η 17αρα ειναι μια χαρα.. Σε 18αρα θα ειναι ακομα πιο τουμπανο...

Θες κατι σε αφτερμαρκετ η σε vag-group?

δεν εχω βαλει ελατηρια απο την μαμα ειναι ετσι,ειναι το gt sportΣε aftermarket θα παω,μια που ειναι ολη μαυρη με 10 ακτινες (νομιζω) και εχει μια διακριτικη κοκκινη ριγα.αλλα δεν ξερω 17 αρα η α18αρα!!

Edited by vasillakis
Link to comment
Share on other sites

οχι βρε..ο φιλος ποιο πανω μαλλον μπερδευτικε..μιλαμε για σωστη αντιστοιχια 18αρας..δλδ 215 η 225 40 18 με 215 η 225 45 17...ο φιλος μαλλον μπερδευτικε και νομιζε οτι θα αφησει το ιδιο προφιλ και στην 18αρα και ετσι θα χασει στον κυκλο..αλλα δεν πιστευω οτι θα γινει κατι τετοιο..κοιταξτε εν ολιγης απο την στιγμη που στα γκολφ απο εργοστασιο υπαρχει η διασταση για 18αρα δεν παιζει θεμα με τον κυκλο οταν φορεθει η σωστη διασταση.τωρα ολα τα αλλα ειναι κινδυνολογιες για να μην πω τιποτα αλλο.για ελλαδα η διασταση 225 40 18 ειναι ιδανικη.λιγο προσοχη και ολα ειναι υπερ μας..Η ΚΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ,Η ΟΜΟΡΦΙΑ,ΦΘΗΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ,ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΡΑΤΗΜΑ-ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ,ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.τελος.ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες για καποιον ωστε να μην βαλει 18αρες και να πεταξει τα λεφτα του τζαμπα σε 16αρες και 17αρες.δεν θελω κανενας να μου εξηγησει τα υπερ της 17αρες γιατι απλα δεν εχει..ειχα 17αρες και 18αρες και 19αρες και ξερω τι παιζει..απλα σε σχεση με την 18αρα δεν εχει κανενα υπερ...απο εκει και περα ο καθενας οπως κρινει.καλημερα.

Ναι νομιζα οτι ειχε 16αρες πανω ο φιλος.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω βαλει ελατηρια απο την μαμα ειναι ετσι,ειναι το gt sportΣε aftermarket θα παω,μια που ειναι ολη μαυρη με 10 ακτινες (νομιζω) και εχει μια διακριτικη κοκκινη ριγα.αλλα δεν ξερω 17 αρα η α18αρα!!

Μια χαρα χαμηλωμα εχει το αμαξι σου.. Δεν θελει αλλο για να δειξει ο θολος... Ενα 1,4 fsi που εχει η θεια μου, ειναι κατσικι.....

Βαλε 18αρα λεμεεεεεε.... χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα χαμηλωμα εχει το αμαξι σου.. Δεν θελει αλλο για να δειξει ο θολος... Ενα 1,4 fsi που εχει η θεια μου, ειναι κατσικι.....

Βαλε 18αρα λεμεεεεεε.... χαχαχαχαχ

στο μονο που κολλαω ειναι τα λεφτα.γτι αλλο να αλλαξεις μονο ζαντα και αλλο ζανοτλαστιχα!!τα λαστιχα ουτε εναν χρονο δεν τα εχω.

Link to comment
Share on other sites

τοτε κατσε να φαγοθουνε τα λαστιχα πρωτα μην πετας αδικα τα λεφτα σου!ειναι δυσκολοι καιροι.και η δικια σου ζαντα ειναι πολυ ωραια!απλα την εχεις συνηθησει!αν τοσο πολυ θες καταμαυρες βαψε τις δικες σου με ενα 150αρι και τελειωνε αργοτερα βαζεις τις 18αρες μολις πας για λαστιχα και τελος..παντος με το μαυρο πιστευω οτι πασχουμε απο το ιδιο μικροβιο μονο που σε εμενα καταντησε ψυχωση και εκανα ολο το αμαξι μαυρο τροκτικο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις θεμα με τα λεφτα, καλυτερα να αλλαξει μονο λαστοιχα και να βαλεις πανω κατι ΚΑΛΟ, παρα να κοψεις απο τα λαστοιχα ωστε να βαλεις και ζαντες.. :clapping:

Καποια στιγμη που θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις, τα αλλαζεις και τα δυο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Σασ ευχαριστω πολυ παιδια!!λετε να βαλω κανα ελετηριο ν το χαμηλωσω?

Φιλαρακι μου οι ζαντες σου μου αρεσουν παρα πολη οφειλω na pw!!!!!!!!! οσο για το χαμηλωμα πιστευω οτι εισαι μια χαρα ετσι οπος εισαι!! γιατι μην ξεχναμε μενουμε ελλαδα με λακουβες 1μετρο βαθος!!! και ενταξει σε δρομους που ξερουμε τις αποφεβγουμε αλα σε ενα ξενο μερος???? ΑΣΤΟ ΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙΙΙΙ new_sugkrotima.gif

Edited by NickmanGT
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο club!! Εχω ψηθει για ζαντες μια και θελω και λαστιχα. Κ χαλβαδιαζω εδω και καιρο της oz ultraleggera. Ειναι λιγο ακριβες αλλα πιστευω οτι αξιζουν τα λευτα τους, τη λετε εσεις? Και σε τι διασταση λετε να παω? 17' η 18'? Για 18' δεν το πολυ εψηνα το θεμα λογο αποδοσης και καυσιμου. Αλλα οι σηγγεκριμενες ειναι πολυ ελαφριες αλλα το μειον ειναι οτι τα λαστιχα εχουν γυρο στα 750-800 ευρο. Ακουω γνωμες και για διασταση αλλα και για σχεδιο. Εχω golf 5 gt sport 140hp μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.