Jump to content
grnemo

Δυσκολία Στην Αλλαγή Ταχυτήτων

Recommended Posts

Έχει παρατηρήσει κανείς δυσκολία στις αλλαγές ταχυτήτων; Δεν ειμαι σίγουρος αν μπορώ να το περιγράψω με ακρίβεια. Πώς όταν είναι σε κίνηση το αυτοκίνητο και μηχανισμός σε εμποδίζει να βάλεις πρώτη για λόγους ασφαλείας; Μία παρόμοια δυσκολία (σε μικρότερο βαθμό) αρχίζω και νοιώθω στις αλλαγές ταχυτήτων. Έχει παρατηρηθεί κάτι; Αν κατάλαβε κάποιος τι μπορεί να φταίει, πώς να το περιγράψω στο συνεργείο για να το κοιτάξουν, τώρα που πλησιάζει ο καιρός για το ετήσιο service;

Cheers community!

ps: Είναι αισθητό ότι δεν φταίει, δίσκος, πλατώ, ντίζα κτλ και προέρχεται καθαρά από το μηχανισμό που περιγράφω στο κιβώτιο.

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις 1η απο 2α-3η κτλπ πρεπει να εισαι κατω απο καποια χιλιομετρα αλλιως ειναι ανουσιο!Γενικα δυσκολευει να μπει η ταχυτητα!Βασικα η 1η ειναι για να ξεκινας ή για την κινηση..το βρισκω ανουσιο να κατεβαζετε σε 1η!Περα απο αυτο για τις αλλες ταχυτητες δεν γνωριζω...

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις 1η απο 2α-3η κτλπ πρεπει να εισαι κατω απο καποια χιλιομετρα αλλιως ειναι ανουσιο!Γενικα δυσκολευει να μπει η ταχυτητα!Βασικα η 1η ειναι για να ξεκινας ή για την κινηση..το βρισκω ανουσιο να κατεβαζετε σε 1η!Περα απο αυτο για τις αλλες ταχυτητες δεν γνωριζω...

Thx για την απάντηση!

Ναι, εννοείται αυτό που λες!! Το θέμα είναι ότι δυσκολεύει σε όλες....1,2,3,4,5,6...... :):yahoo:

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Thx για την απάντηση!

Ναι, εννοείται αυτό που λες!! Το θέμα είναι ότι δυσκολεύει σε όλες....1,2,3,4,5,6...... ;):xmas:

πηγαινε δες το...μηπως πρεπει να αλλαξεις βαλβολινες!Αλλα και παλι σε καινουργιο αμαξι...κοιταξε το αν νομιζεις οτι υπαρχει προβλημα!Μην το αφησεις...

Link to comment
Share on other sites

Να μη ξεχάσω ότι μυρίζει καμιά φορά έντονα και ο δίσκος (το παρατηρώ όταν φεύγω από το παρκάρισμα). Αν είναι κανας δίσκος, για πoιο λόγο; απλά. Ούτε το λιώνω και ούτε λεπτό δεν αφήνω το πόδι μου στο συμπλέκτη αν δεν έχω ταχύτητα. Έκλεισα ραντεβού και θα ενημερώσω για λόγους στατιστικής.

[απογοήτευση mode]Αν αρχίσαμε από τις 10k χμλ να έχουμε προβλήματα.... αλλά να μου πεις από τα 0 km με πρόβλημα ξεκινήσαμε.. τι να πεις[/απογοήτευση mode]

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Να μη ξεχάσω ότι μυρίζει καμιά φορά έντονα και ο δίσκος (το παρατηρώ όταν φεύγω από το παρκάρισμα). Αν είναι κανας δίσκος, για πoιο λόγο; απλά. Ούτε το λιώνω και ούτε λεπτό δεν αφήνω το πόδι μου στο συμπλέκτη αν δεν έχω ταχύτητα. Έκλεισα ραντεβού και θα ενημερώσω για λόγους στατιστικής.

[απογοήτευση mode]Αν αρχίσαμε από τις 10k χμλ να έχουμε προβλήματα.... αλλά να μου πεις από τα 0 km με πρόβλημα ξεκινήσαμε.. τι να πεις[/απογοήτευση mode]

Αν δεν κουμπωνουν καλα οι ταχυτητες και μυριζει και ο δισκος, αστα να πανε. Πας για δισκο πλατο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιο πιρτσίνι από τον δίσκο είναι μπόσικο και σου κάνει αυτό το πράγμα.Πας για δίσκο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ....... Αναμένω Παρασκευή. Δικαιολογείται στα 10.000km? Από την εμπειρία σας, καλύπτει κάτι τέτοιο η εγγύηση;

Δεν δικαιολογείται με τίποτα, αυτοι βεβαια θα κάνουν τους "Κινεζους" αλλα εσυ ξέρεις τωρα χώσ' τους τα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιολογείται με τίποτα, αυτοι βεβαια θα κάνουν τους "Κινεζους" αλλα εσυ ξέρεις τωρα χώσ' τους τα.

Να απαιτήσεις να φτιαχτεί μέσω εγγύησης και όπως λέει και ο Νίκος χώσ΄τους τα γερά.

Link to comment
Share on other sites

δες ποσες φορες μου το αλλαξαν εμενα με golf tsi 160 ...μια χαρα θα στο αλλαξουν....ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΤΟ.και δυναμοκλειδο αυστηρα στην τοποθετηση δισκου

Link to comment
Share on other sites

Ξανα βγαζω το θεμα στην επικαιροτητα γιατι κι εγω ειχα ενα θεμα με τις ταχυτητες,μερικες φορες δεν επαιρνε με την μια την πρωτη και σχεδον καθε φορα που εβαζα οπισθεν κολουσε σε ενα συγκεκριμενο σημειο περιπου στη μεση της διαδρομης του λεβιε.Εχθες που εκανα αλλαγη λαδιων μου εσφιξε κι αλλο την κατω βαση απο το σασμαν και το προβλημα διορθωθηκε,τωρα πλεον τις παιρνει πολυ ευκολα τις ταχυτητες και χωρις να με κουραζει και γενικα αισθανομαι το σασμαν πιο καλο σε αισθηση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.