Jump to content
Guest super sayian

1ο σταδιο βελτιωσης

Recommended Posts

Guest super sayian
Εμένα μια φορά που είχε ανάψει το λαμπάκι του αισθητήρα, πήγα στην αντιπροσωπία και μου σβήσανε από τον εγκέφαλο το σφάλμα που έδειχνε για τον αισθητήρα λ και από τότε δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Δεν ξέρω. Τουλάχιστον έτσι μου είπανε. Δεν αλλάξαν τίποτα μόνο αυτό.

σπυρο εννουσα αν γινεται οταν εχεις βγαλει τον προκαταλυτη,γενικως ξερω οτι γινεται

Link to comment
Share on other sites

σπυρο εννουσα αν γινεται οταν εχεις βγαλει τον προκαταλυτη,γενικως ξερω οτι γινεται

Συγνώμη φίλε super sayian κατάλαβα λάθος.

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πολλες διαφορετικες γνωμες.......

Εγω την ημερα που εβαζα εξετμιση, ειχε αρκετα αμαξια που ηταν εκει για να βγαλουν προκαταλυτη. Το καλυτερο ηταν ενα FOCUS RS, που ηταν γνωστης αντιπροσωπειας κοντα στην αμφιθεας.

Εμενα παντος μεχρι στιγμης καλο μου εκανε η αφαιρεση. Ειδα βελτιωση στις χαμηλομεσαιες στροφες χωρις κανενα απολυτως προβλημα (μεχρι στιγμης παντα.)

Link to comment
Share on other sites

Paidia egw pisteuw oti ine lathos na vgazeis kai prokataluth kai kataluth kai den kerdizeis kai tpt mono kai kala thn asthisei sou dinei kai kala o thoruvos!!tha sas pw kai ena allo paradeigma prin valw mesaio toumpaki eleutheras ixa vgalei to mama kai ixa balei sketo swlhna kai kala gia diafora alla mono thorubo to gkazi sto patwma kai to amaksi sthn trith htan psifio mexri pou evala to mesiao eleutheras xeiropoihto toumpaki apo to popay kai pali to amaksi apoxthse sumpiesh.

opote ksanalew mono xtapodi me upodoxh gia to λ,mesaio eleutheras,kai teliko!!auta xreiazontai!!!

Dr.Montoya(Polo tuner)

Link to comment
Share on other sites

Καλά το μεσαίο είναι ήδη αρκετά ελευθερο και δεν συντρέχει λόγος να το βγάλεις. Ρώτησα ένα παλικάρι με ibiza που έτρεχε σε αγώνες και το ξέρει κάθε βίδα του αμαξιού και μου είπε 'θα χάσεις συμπίεση, θα πέσει η απόδοση, το μόνο που θα κερδίσεις είναι θόρυβος'.

Πάντως αν δεν κάνω λάθος όσοι βγάλαν τον προκαταλύτη (΄χωρίς να αλλάξουν χταπόδι) τοποθετήσαν μια σωλήνα για τους λ. Ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ααα ! και κατι αλλο.Το μαμα χταποδι του Golf IV ειναι πολυ καλο ακομα και αν ανεβει η ιπποδυναμη με εκκεντροφορους (οχι πολυ αγριους, μαλλον με reprofile των εργοστασιακων). Είχα το Golf 4 1,4 και θυμαμαι καλα οτι το εργοστασιακο είναι 4-1 (οχι 4-2-1) κατι που ευνοει την ροπη, επίσης τα μπουζι είναι απο την μαμα τους τριακιδα!!!

το 4-1 δεν ευνοεί τα χαμηλά αλλά ψηλά. το 4-2-1 είναι αυτό που σου δίνει πιο πιο πολύ ροπή χαμηλά και στις μεσαίες. Αλλά όλα αυτά δεν είναι τόσο απλά αφού εξαρτόνται πολύ από το μήκος των σωλήνων που χρησιμοποιούνται κ.λπ

Κάτι άλλο επίσης στο προηγούμενό σου post λές ότι η αλλαγή του χταποδιού θα χαλάσει το overlap ή κάτι τέτοιο. Κάτι τέτοιο δεν γίνεται man. Το overlap είναι σταθερό σε κάθε αμάξι και δεν είναι δυνατόν να αλλάξει. Ο μόνος τρόπος να αλλάξει το overlap είναι να αλλάξουν οι εκκεντροφόροι....ή να υπάρχει σύστημα μεταβολής του overlap (i-VTEC). Εκτός και αν εννοείς ότι δεν συνεργάζεται το χταπόδι με το υπάρχον overlap. Αλλά και αυτό δεν είναι δυνατόν να το προδικάσεις γιατί κάθε χταπόδι είναι διαφορετικό και εξαρτάται καθαρά από την κατασκευή του το αν θα συνεργάζεται με τους ήδη υπαρχοντες εκκεντροφόρους ή όχι.

Edited by daffy
Link to comment
Share on other sites

Καλά το μεσαίο είναι ήδη αρκετά ελευθερο και δεν συντρέχει λόγος να το βγάλεις. Ρώτησα ένα παλικάρι με ibiza που έτρεχε σε αγώνες και το ξέρει κάθε βίδα του αμαξιού και μου είπε 'θα χάσεις συμπίεση, θα πέσει η απόδοση, το μόνο που θα κερδίσεις είναι θόρυβος'.

Πάντως αν δεν κάνω λάθος όσοι βγάλαν τον προκαταλύτη (΄χωρίς να αλλάξουν χταπόδι) τοποθετήσαν μια σωλήνα για τους λ. Ισχύει αυτό?

Exactly :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανεις εδω που να εχει αλλαξει?

Εαν ναι μπορει να μας πει ακριβως εργατικα τι διαφορα ειδε και τι επιπτωσεις ειχε?

Link to comment
Share on other sites

το 4-1 δεν ευνοεί τα χαμηλά αλλά ψηλά. το 4-2-1 είναι αυτό που σου δίνει πιο πιο πολύ ροπή χαμηλά και στις μεσαίες. Αλλά όλα αυτά δεν είναι τόσο απλά αφού εξαρτόνται πολύ από το μήκος των σωλήνων που χρησιμοποιούνται κ.λπ

Κάτι άλλο επίσης στο προηγούμενό σου post λές ότι η αλλαγή του χταποδιού θα χαλάσει το overlap ή κάτι τέτοιο. Κάτι τέτοιο δεν γίνεται man. Το overlap είναι σταθερό σε κάθε αμάξι και δεν είναι δυνατόν να αλλάξει.

Σωστος στο χταποδι, σωστος γαι το χταποδι και το overlap αλλα μην ξεχνας πως για να αλλαξει το overlap γινεται με ρυθμιζομενα γραναζια (εκτος απο τους αλλους δυο τροπους που ειπες)

Link to comment
Share on other sites

O Παππούλης και ο montoya που έχουν βάλει χειροποίητο χταπόδι έχοντας βγάλει χταπόδι με προκαταλύτη θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν. :cry:

ΥΓ) Η κουβέντα έχει γίνει ιδιαίτερα τεχνική και γουστάαααρω :cry:

Link to comment
Share on other sites

Guest golfmania

Μίλησα χθες εγώ με τον montoya. Χειροποίητο χταπόδι με υποδοχή για τον λ. Ούτως ή άλλως η κατασκευαστές χειροποίητων χταποδιών το έχουν προβλέψει. Απλά καμιά φορά κάνει "αλχημίες" ο μηχανικός που το τοποθετεί και γίνεται σκ@τά η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

του παππουλη θα ειναι πιο σχετικη σε οτι αφορα τα συγχρονα ηλεκτονικα κ τους αισθητηρες γιατι το ιμπιζα ειναι πιο καινουργιο,συνεπως εχουμε εως τωρα για καλυτερα αποτελεσματα αντικασταση χταποδιου με χειροποιητο με θεση για λ χωρις προκαταλυτη,αντικατασταση καταλυτη με αγωνιστηκο κ μεσαιο ελευθερο κ τελικο?λιγο πολυ αυτα προτεινεται οσο αφορα το θεμα της εξατμισης?

Link to comment
Share on other sites

Guest golfmania

Όλα έχουν υποδοχή για τον λ. Αυτό που έχω απορία εγώ είναι αν αλλάξεις όλα αυτά, πρέπει να βάλεις και σωλήνα μεγαλύτερης διαμέτρου....?

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Θα αλλάξεις καζανάκια και θαφήσεις την ίδια σωλήνα....δε λέει άλλωστε πάντα είναι συντηρητική η διάμετρος.Θέλει λείγο πιο μεγάλη και μάστορα τεχνίτη για να κάνει όσο το δυνατον λιγότερες στροφές για να δεις και αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest panos25

καλησπερα σε ολους!!μολις επισκεφτηκα το club για πρωτη φορα και σας βλεπω αρκετα ψαγμενους. μια παρατηρηση μονο. δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ξοδευτε ασκοπα λεφτα.μεγαλο κοστος με μικρο αποτελεσμα.ελπιζω να μην σας ξενερωσα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!μολις επισκεφτηκα το club  για πρωτη φορα και σας βλεπω αρκετα ψαγμενους. μια παρατηρηση μονο. δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ξοδευτε ασκοπα λεφτα.μεγαλο κοστος με μικρο αποτελεσμα.ελπιζω να μην σας ξενερωσα.

Φίλε panos25 καταρχήν καλως όρισες στην μεγάλη παρέα του VW club ελπίζω να σε γνωρίσουμε σε κάποιο από τα επόμενα meeting. Γιατι το λες αυτό?? Πόσο στοιχιζει περίπου??

Link to comment
Share on other sites

Guest panos25

δεν μπορω να σου πω τιμη ακριβως,μπορω να το ψαξω ομως με αρκετη λεπτομερεια. η ενσταση μου στην ολη φαση ειναι οτι θα ειναι πεταμενα λεφτα. απο τοτε που αγορασα το πολο μου εχω δωσει πολλα λεφτα για χαζα πραγματα που στην τελικη δεν με ικανοποιησαν.οποτε κρατησα τα λεφτα μου και εφτιαξα κατι καλο.χιλια συγνωμην αλλα πρεπει να φυγψ, θα τα πουμε αργοτερα. να στε καλα παιδια!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σου πω τιμη ακριβως,μπορω να το ψαξω ομως με αρκετη λεπτομερεια. η ενσταση μου στην ολη φαση ειναι οτι θα ειναι πεταμενα λεφτα. απο τοτε που αγορασα το πολο μου εχω δωσει πολλα λεφτα για χαζα πραγματα που στην τελικη δεν με ικανοποιησαν.οποτε κρατησα τα λεφτα μου και εφτιαξα κατι καλο.χιλια συγνωμην αλλα πρεπει να φυγψ, θα τα πουμε αργοτερα. να στε καλα παιδια!

Δίκιο έχεις φίλε panos25 ότι και αν βάζουμε πάνω στο αυτοκίνητο το ευχαριστιόμαστε για λίγο διάστημα και μετά ζητάμε περισσότερα με αποτέλεσμα στο τέλος να έχουμε ρήξει πολλά λεφτά και αυτό να μην γίνεται ....... αεροπλάνο. :wub::wub::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

αν ειχαμε τα παραπανω χρηματα θα τα καναμε ολοι απο την αρχη ρε παιδια χαιρω πολυ το θεμα ειναι τι κανουμε με αυτα που εχουμε κ προσωπικα δε θα παρω δανεικα η δανειο για να φτιαξω το αυτοκινητο μου βελτιωμενο

Link to comment
Share on other sites

Guest panos25
αν ειχαμε τα παραπανω χρηματα θα τα καναμε ολοι απο την αρχη ρε παιδια χαιρω πολυ το θεμα ειναι τι κανουμε με αυτα που εχουμε κ προσωπικα δε θα παρω δανεικα η δανειο για να φτιαξω το αυτοκινητο μου βελτιωμενο

παιδια προς θεου δεν μιλησε κανεις για δανειο και δανεικα. απλα βαζουμε,βαζουμε και μετα που ερχεται η ωρα για κατι παραπανω πεταμε τα προηγουμενα. καλυτερα δεν ειναι να κανουμε λιγο καιρο υπομονη, να μαζεψουμε οσα μπορουμε, αφου μπορουμε σιγα σιγα να μαζεψουμε καποια λεφτα και να κανοθμε κατι ουσιαστικο, αξιοπιστο, και πανω απο ολα κατι που θα μπορεσει να μας ικανοποιησει για αρκετο καιρο. το εχω ζησει το εργο προσωπικα,εχω πεταξει τα λεφτα μου. σταματησα λοιπον, μαζεψα οσα μπορουσα, και εκανα κατι πολυ καλο και ουσιαστικο που θα το χαρω. οποιος εχει παθει γνωριζει τι θελω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.