Jump to content
zoran

θόρυβος από τακάκια

Recommended Posts

Όταν πατάω φρένο τα ακούω να τρίβονται στις δισκόπλακες. Σαν να τρίβεις ξύλο με γυαλόχαρτο (περίπου). Ρώτησα στην αντιπροσωπεία και είπαν πως κάνουν θόρυβο γιατί είναι φτιαγμένα από υλικά που δεν ρυπαίνουν το περιβάλλον.

Να σημειώσω πως το αμάξι έχει κάνει 10.000 με τα τακάκια αυτά. Το λέω για να μην μου πεί κανείς πως φταίει το ότι είναι καινούργια και θέλουν χρόνο γιατί να πατήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε και εμένα στα 15000χλμ. Είναι φοβερά ενοχλητικό. Νομίζεις πως τρώγει δίσκο. Τα άλλαξα αμέσως και από textar(μαμά) έβαλα raicam. Το έκανε πάλι στα 40000χλμ. τα αλλάζω πάλι και από τότε τα έχω αλλάξει 2 ακόμα φορές και δεν το κάνει. Την τελευταία φορά μάλιστα είχα πάλι textar.

Link to comment
Share on other sites

και σε μένα το κάνει από τότε που το πήρα και παρόλο

που έχει φτάσει στα 40.000χλμ εξακολουθούν να ουρλίαζουν

βέβαια έχει γίνει προσφατη αλλάγη στα μπροστινά όποτε

μπορεί αυτό να το προκαλεί (σωστά? γιατί οι γνώσεις μου

είναι ελλειπής)

και όταν κάποτε ρώτησα την αντιπροσωπεία πηρα την ιδια

απάντηση .τελοσπάντων δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω κατι

άλλο αλλά σίγουρα όλοι στη γειτονιά ξέρουν τί ώρα έφυγα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα όλοι στη γειτονιά ξέρουν τί ώρα έφυγα tongue.gif

τι ωρα εφυγες η τι ωρα εφτασες??εκτος κι αν φρεναρεις αποτομα οταν φευγεις tongue.gif

παντως απο την αρχη δε μου το εκανε σε καμια περιπτωση..σταδιακα αρχισε να κανει αυτον τον ηχο..μεχρι που καποια στιγμη σταματησε..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κάνει τον ίδιο θόρυβο αλλά μόνο από τις σιαγόνες στα ταμπούρα πίσω . όχι από τα μπροστινά

οπότε καμιά φορά αν με τσατίσει πολύ τον σταματάω τον θόρυβο κρατώντας λίγο τραβηγμένο το χειρόφρενο για λίγα μέτρα tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κάνει τον ίδιο θόρυβο αλλά μόνο από τις σιαγόνες στα ταμπούρα πίσω . όχι από τα μπροστινά

οπότε καμιά φορά αν με τσατίσει πολύ τον σταματάω τον θόρυβο κρατώντας λίγο τραβηγμένο το χειρόφρενο για λίγα μέτρα tongue.giftongue.gif

να τα να τα τα χειροφρενα...

και δε μας τα λεγες tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

καλά δε τους σέρνω κιόλας τους πίσω τροχούς!

απλά τους "τρίβω" λιγάκι τα φρένα! tongue.giftongue.gif

πάντως έχω διαπιστώσει ότι αυτό το πράγμα το κάνει μόνο χειμώνα με τα κρύα

καλοκαίρι δεν το έκανε ποτέ

μπορεί να φταίει και η υγρασία βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κάνουν πολύ μα πάααρα πολυ τσιριχτό τα φρένα (όχι τα μαμα).

Μάλλον επειδή το σκίζω εντελώς. Δεν κάνουν ποτέ το θόρυβο κρύα. Μόνο οταν ζεσταθούν αρχίζουν και φωνάζουν.

Πάντως τα πρώτα δισκόφρενα τα έφτασα μέταλο ειδικά τα πίσω σε 22.000 χλμ χεχεχεχεχεχεχε.

Τα μπροστά είχαν λίγο περισότερο. Αυτό το πράγμα μόνο σε πισοκίνητα γίνετε να φάς δηλαδή με την πρώτη πιο γρήγορα τα πίσω παρά τα μπροστά !

Θα μου πείς το χειροφρενιάζεις ? Ε όχι και τρελλά πράγματα θα έλεγα και εκτός αυτού και τα μπροστά όταν τα άλαξα δεν είχαν ιδιαιτερα πολύ γωμα.

Τελικά η λύση είναι το υπερβολικά πολύ μαλακό τακάκι προς αποφυγή θορύβου πρέπει όμως για να το βάλεις να έχεις οπωσδήποτε διάτρητο δίσκο έτσι ώστε να μην υπερθερμένεται και οταν πατάς φρένα να μην σταματάς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorri αλλά δεν νομίζω αυτά που περιγράφετε να έχουν να κάνουν με το δικό μου πρόβλημα

Εμένα είπαμε είναι να να τρίβεις τη δισκόπλακα με γυαλόχαρτο, και το έκανε εξαρχής ακόμα μέχρι σήμερα που έχω 10.000χλμ

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου απλα θα εκανα υπομονη, και στην προγραμματισμενη αλλαγη τακακια, θα εβαζα κατι 'μαλακο'.

Ισως να βαζει σκληρα τακακια η 'Μουαμουα' VW.... tongue.gif

Κατι αλλο δε μπορεις να κανεις, μιας και δεν εχεις προβλημα στο φρεναρισμα.

Υ.Γ. Στις υψηλες ταχυτητες στο κανει? Ακουγετε τιποτα?

Ακουγεται δηλαδη οπως οταν παρεις το αμαξι μετα απο πλυσιμο και ακινητο για μερες και εχει λιγες σκουριες πανω ο δισκος?

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου απλα θα εκανα υπομονη, και στην προγραμματισμενη αλλαγη τακακια, θα εβαζα κατι 'μαλακο'

Προγραμματισμένη αλλαγή? Παιδία το αμάξι είναι german δεν είναι ντατσούν, κάνει service στα 30.000χλμ. ένας χρόνος και δηλαδή, θα λαλήσω!

Link to comment
Share on other sites

Προγραμματισμένη αλλαγή? Παιδία το αμάξι είναι german δεν είναι ντατσούν, κάνει service στα 30.000χλμ. ένας χρόνος και δηλαδή, θα λαλήσω!

χεχε....

Παρε ενα Setaki δεν κανουν πολλα, και βαλτα μονος σου και δες.

για 25-30 ευρω πιστευω αξιζει, τουλαχιστον για να σου φυγει η απορια.

Εμενα μου ειπαν πως τα ΑΤΕ ειναι πιο μαλακα απο τα Φεροδο τα απλα.

Τα αγορασα(ΑΤΕ) , Δεν τα εχω βαλει ακομα, αφου εκανα λαθος εκτιμηση και τελικα δε θελουν αλλαγη.

Τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που σου ειπαν στην αντιπροσωπεια ισχυει. Παλιοτερα τα τακακια περιειχαν αμιαντο για την αποφυγη θορυβων οπως αυτος. Μετα απο περιβαλλοντικη οδηγια της Ε.Ε. το υλικο αυτο αφαιρεθηκε απο ολα τα τακακια. Αλλα ο θορυβος που ακουγεται ειναι σφυριγμα συνηθως. Απο οτι καταλαβα εσενα ακουγεται σαν να τριβεται η δισκοπλακα ε? Οπως οταν θελουν αντικατασταση τα τακακια.

Δεν ξερω τι να πω...... Αν μπορεις τσεκαρε το παχος στα τακακια σου να δεις αν ειναι οκ και τους δισκους αν εχουν φαγωθει. Θα μου πεις μα στα 10.000 χλμ???? Ε κακο ειναι να το κοιταξεις για να εισαι ησυχος??? Επισης το ρωτησα στην αντιπροσωπεια δεν σημαινει τιποτα. Πηγαινε το εκει και για οπτικο ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα πρώτα δισκόφρενα τα έφτασα μέταλο ειδικά τα πίσω σε 22.000 χλμ χεχεχεχεχεχεχε.

Τα μπροστά είχαν λίγο περισότερο. Αυτό το πράγμα μόνο σε πισοκίνητα γίνετε να φάς δηλαδή με την πρώτη πιο γρήγορα τα πίσω παρά τα μπροστά !

και ο αδερφός μου είχε γολφ IV και φαγώθηκαν πρώτα τα πίσω και όχι τα μπροστά... άσε που δε λειτούργησαν οι αισθητήρες....

πως έγινε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

και ο αδερφός μου είχε γολφ IV και φαγώθηκαν πρώτα τα πίσω και όχι τα μπροστά... άσε που δε λειτούργησαν οι αισθητήρες....

πως έγινε αυτό?

Τα πίσω λογικά δεν έχουν αισθητήρες……….

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.