Jump to content
ekaradimos

Ήχος Από Το Καλοριφερ

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έδω και μερικούς μήνες έχω το εξής πρόβλημα. Κάποιες φορές ακούγεται ένας περίεργος ήχος μέσα από την κεντρική κονσόλα. Είναι σαν να βρίσκει μια φτερωτή σε κάποιο σημείο. Δεν ακούγεται συνέχεια. Χθες με το που το εμφάνισε σταμάτησα το αυτοκίνητο και ανοιγόκλεισα το καλοριφέρ. Όταν το έκλεινα σταματούσε ο θόρυβος και όταν το άνοιγα ξαναξεκινούσε. Σε κάποια ανοιγοκλεισίματα δεν ακουγότανε καθόλου. Επίσης έχω παρατηρήσει μειωμένη απόδοση του καλοριφέρ.

Να πω επίσης ότι το καλοκαίρι είχα αγοράσει και τοποθετήσει ένα μπουκαλάκι με ειδικό σωληνάκι για να ψεκάσω μέσα στους αεραγωγούς (καθαρισμός από μύκητες συστήματος εξαερισμού).

Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου? Μπορώ να ανοίξω χωρίς φοβερό κόπο την κεντρική κονσόλα και να βρω το καλοριφερ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=BE4qHk7Zyd8 to petyxame....?????????? afto akous....????? thumbsup.png

Ναι φίλε και εγώ έχω αυτόν τον θόρυβο εδώ και 2 μήνες περίπου! Golf 5 tsi 140 hp και έχω παρατηρήσει μειωμένη δύναμη αέρα στους κεντρικούς αεραγωγούς!(Δεν νομίζω να είναι τόσο ιδέα μου!) Πιο πολύ το ακούω όταν παρκάρω στην πολυκατοικία μόλις πάω να ξεκινήσω, κρκρκρκρκρ ο θόρυβος, σαν στο βίντεο...τσουλάω λίγο μόλις πατήσω φρένω άντε πάλι κρκρκρκρ...ρελαντί κάθομαι τίποτα...το σβήνω το καλοριφέρ! Το ανάβω το καλοριφέρ στην εκκίνηση καμία φορα κάνει πάλι κρκρκρκρ,,,τί διάολο είναι;;;(το κάνει και με το κουμπί econ πατημένο και χωρίς)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι λιγότερο περιοδικός ο ήχος και πολύ πιο απότομος. Θα προσπαθήσω να ηχογραφήσω και θα ανεβάσω στο youtube γιατί δε βγαίνει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

απλα ειναι η φτερωτη που γυρναει μεσα στο ταμπλο κ καπου βρισκει...εχω ακουσει κ απο αλλουσ οτι δεν εχουν βγαλει ακρη.....η λυση ειναι 1 παντος :ανοιγεις λιγο το cdplayer κ ολα φτιαχνουν....lol.gif

Link to comment
Share on other sites

απλα ειναι η φτερωτη που γυρναει μεσα στο ταμπλο κ καπου βρισκει...εχω ακουσει κ απο αλλουσ οτι δεν εχουν βγαλει ακρη.....η λυση ειναι 1 παντος :ανοιγεις λιγο το cdplayer κ ολα φτιαχνουν....lol.gif

Άρα αλλάζουμε ηχεία για να έχουμε πιο δυνατό ήχο και λύνεται το πρόβλημα. Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να ψιλοφτιάξει. Σκεφτόμουν να ξαναψεκάσω τους αεραγωγούς.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αλλάζουμε ηχεία για να έχουμε πιο δυνατό ήχο και λύνεται το πρόβλημα. Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να ψιλοφτιάξει. Σκεφτόμουν να ξαναψεκάσω τους αεραγωγούς.

βαγγελη,εγω σοβαρα τωρα,επειδη δεν εβγαλα ακρη με το θεμα κ μουσικη ακουω παντα στοι αμαξι,το εχω ξεχασει καν οτι κανει θορυβο,ασε που εμενα δεν κανει παντα θορυβο με την ιδια ενταση.....αλλεσ ακουγεται ισα ισα....

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη,εγω σοβαρα τωρα,επειδη δεν εβγαλα ακρη με το θεμα κ μουσικη ακουω παντα στοι αμαξι,το εχω ξεχασει καν οτι κανει θορυβο,ασε που εμενα δεν κανει παντα θορυβο με την ιδια ενταση.....αλλεσ ακουγεται ισα ισα....

Βασικά δε με ενοχλεί ο θόρυβος (εξάλλου δεν το κάνει συνέχεια) αλλά το ότι αργεί πολύ να ζεστάνει και βάζοντας το στο full και στην πιο ζεστή επιλογή, ο αέρας δεν είναι καυτός, όπως σε οποιαδήποτε άλλο αμάξι. Το θέμα είναι αν το πάω σε συνεργείο θα μπορέσουν να το φτιάξουν χωρίς να χρειαστώ καλοριφεροδάνειο ?? Πόσο σαυρώ να χρειάζονται?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.