Jump to content
Supersakis

Απορίες Για Αγορά Vw Gti 2006

Recommended Posts

χαχα

ναι και εγω σου λεω οτι γινεται γιατι ημου κει και το ειδα,οταν ξανακατεβω στο νησι μου θα περασω απτην αντιπροσωπεια και θα βγαλω και φωτογραφεια την επιλογη που εχει και που μπορει να επεμβει και να γυρισει τα κλμ ..και δεν εχουμε κανα τυχαιο στο μαγαζι στο νησι αλλα γατα...εχω κανει πολλες μαιμουδιες,επισης ποιο παλια γραφανε σε καποιο θεμα οτι τα κλμ μπορεις να τα δεις και απο αλλου εκτος του κοντερ.υπαρχει και αλλος εγκαφαλος οπου καταγραφονται αλλα δεν μπορεις να επεμβεις σε αυτον..αλλα δηλωνω οτι δεν το εχω τσεκαρει το θεμα απλα το διαβασα εδω μεσα... για το δευτερο μερος που κρατιουνται ...

Ναι, είναι πραγματικά αστείο.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σε δυσκολεύει να καταλάβεις...

Άρα ή άποψή σου, μετά από όσα διάβασες και κατάλαβες, είναι ότι γίνεται και στην αντιπροσωπεία και το κάνουν πολλοί....δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση που ήταν και η αφορμή της συζήτησης το αυτοκίνητο το οποίο γράφει στο οδόμετρο 8450 km, έχει πραγματικά 8450 + 99 km. Μεγάλη διαφορά. Γιατί με το VAS ή το VCDS που αναφέρεις ΜΟΝΟ αυτό μπορεί να γίνει. Να το μηδενίσει ΜΟΝΟ μια φορά πριν τα πρώτα 100 km.

Ελπίζω να μη συνεχίσεις να επιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα δεν ξερω για το καλωδιο αλλα το ειχα δει και ειχα μεινει στην αρχη κολωνα οταν ειδα τις πουστιες που γινονται ακομη και σε original μαγαζια αλλα οκ .οατν πχ παει ενας πελατης που τα εχει ακουμπησει γερα με την παροδο των ετων και πει γυρνα το λιγο βρε κωστην α πουληθει ποιο ευκολα θ αγινει...εδω αγορασε ατρακαριστο γκοφακι στο νησι ενς ξαδερφος και μαθαμε αργοτερα οτι η βουρτσα οπου πλενοτανε ειχε χαλασει και ειχε στραπατσαρει την μουρη του κατα αλλα ατρακαριστου γκολφ...δηλαδη παρτο το αυγο και κουρευτο..εμπιστοσυνη ουτε στο κ@# μας και μονο οταν ειμαστε ξυπνιοι....απειρα παραδειματα κομπινας ..κομμενη bmw οπου πουληθηκε για ατρακαριστο...πανικος..

δεν επιμενω για την περιπτωση του μιας και του λεω και του το ξεκαθαριζω απτην αρχη οτι μπορει να ειναι και ετσι αλλα και μπορει να λεει και αληθεια ο ανθρωπος..αλιμονο γινονται και θαυματα...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να μιλάμε μόνο με φωτογραφίες απαραίτητα, αλλά καλό θα ήταν να το δηλώνουμε όταν δεν είμαστε απολύτως σίγουροι για να μη γίνονται παρεξηγήσεις. Δε συμφωνείς ? Όχι μόνο εσύ, όλοι.

Αυτό που είδες στο VCDS και στο VAS της αντιπροσωπείας γίνεται μόνο μια φορά σε κάθε καντράν και όταν το καντράν δεν έχει γράψει πάνω από 100km (σε καινούρια αυτοκίνητα δλδ ή σε αλλαγή καντράν). Είναι για να παραδίδουν τα καινούρια αυτοκίνητα με μηδενισμένο καντράν, άσχετα αν δεν το κάνουν πάντα. Κρατάω μια επιφύλαξη για τις λεπτομέρειες μιας και δεν είναι η δουλειά μου, αλλά η γενική ιδέα αυτή είναι.

Για να "πειράζεις" τα km όσες φορές θες προς τα πάνω ή προς τα κάτω υπάρχουν άλλα "μηχανάκια" που προφανώς όχι μόνο δεν είναι επίσημα, αλλά είναι και παράνομα.

Επίσης αν το καλώδιό σου δεν ήταν registered δε θα δούλευε. Registered είναι αλλά "σπασμένο". Και γνήσιο να το αγόραζες από τη ross-tech τα ίδια θα έκανε.

http://www.ross-tech.com/vag-com/faq_1.html

1.11 Can I use VCDS to roll back my electronic odometer?

No. A brand new instrument cluster (with less than 100 km / 62 miles on it) can be rolled forward, one time only. Of course, this assumes that the instrument cluster is "diagnostics capable". Not all instrument clusters with electronic odometers are.

Τα χαιρετίσματά μου.

Τωρα ποιο ειναι το προβλημα με ποιο καλωδιο γινεται. Το οτι γινεται δεν αμφισβητείται απο κανεναν

Αλλαγη ΜFA με τροποποίηση χλμ :yahoo: :yahoo:

http://furmanka.blogspot.com/2008/02/mk5-mfd-plus-hi-line-cluster.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα οργανακια μεσα......

Μπορει οντως να ειναι αληθινα τα χιλιομετρα. Να εχουν γινει πανω σε dyno ολα σε δοκιμες :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην ειναι παρολογο που στο καρ ολα τα gti του 2005-2007 εχουν απο 35000-65000...τι να πω..το δικο μου ειναι 10ος του 05 ενα χρονο καθοτανε και γενικα μονο ταξιδια εχει κανει και παλι εγραψα αισιος 100000χμ..το πουλαω 15000.βλεπω κατι αλλα με 13 και 14 χιλιαρικα με 35-40000χμ και ειναι για μπατσες.απο εσωτερικο μεχρι εξω,ειδα καποια ειναι παρταλια ολα..αλλα οτι πληρωσεις παιρνεις..βεβαια το παραπανω αμαξι για κανενα λογο δεν εχει 8500..ας αρχισουμε απο τα 85000 και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

με μια υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 Ν.1599/1986 και στην οποία θα αναγράφει....

Αναγράφεις τα στοιχεία του εμπόρου

Δηλώνω υπεύθυνα :

Το αυτοκίνητο μάρκας VW και μοντέλο GOLF mk5 GTI χρονολογίας 2006 με αριθμό πλαισίου τάδε και αριθμό κυκλοφορίας τάδε ,χρώματος μαύρο είναι ατρακάριστο και τα χιλιόμετρα που φέρει στο οδόμετρο, οκτώ χιλιάδες πεντακόσια χιλιόμετρα, είναι αληθή.

το υπογράφει ο έμπορος και πιστεύω θα είσαι μια χαρά.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση κάτι από τα παραπάνω δεν ισχύουν τότε την έκατσε κανονικά ο έμπορος...

Αν δεν το υπογράψει τότε κάπου υπάρχει λάκκος ....

για τα παραπάνω ας μας δώσει και την συμβουλή του κάποιος που ασχολείται με νόμους ή αν θες και εχεις δικηγόρο κανε του μια ερώτηση για τα παραπάνω ώστε να βεβαιωθείς ότι θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

εγω να ρωτησω...αν ο εμπορος πει εγω το μεσολαβητη κανω και δεν ξερω τι εκανε ο προηουμενος κατοχος του αυτοκινητου που με βαζεις να υπογραψω κατι τετοιο...τι γινεται...απλα λεμε οκ αυτος αγορασε απο καποιον ιδιωτη ενα αμαξι που 50% να ειναι με λιγα χιλιομετρα και 50% να εχουν γυρισει τα κλμ η σηκωνομαστε και φευγουμε και παμε για αλλα....εδω μαλλον αντιδρα ο καθενας διαφορετικα μαλλον αναλογα ποσο μπορει να του αρεσει....πριν κανα 2 μηνο εγραφα για μια τετοια περιπτωση που εχει ενας μαντρας γνωστος καταστημα και στη κηφισσια και στο ασπροπυργο και ειχα παει να δω εν αμαυρο γτι 5 για να δω αν θα το αγοραζα..δεν μαφηνε να το παω αντριπροσωπεια να τσεκαρουμε το αμαξι παρα μονο στη δικη του περιοχη και μετα απο ραντεβου...:startle: ε ακομη εκει ειναι το αμαξι και παρατηρησα οτι ειναι χτυπημενο σε αρμους και του ειπα αν θελει να το πουλησει να φαλει το φανοποιο του να φτιαξει τις αποστασεις....που και που μπαινω sto *μη επιτρεπόμενο @ URL* και ακομη εκει ειναι ακομη..εγω πηγα για αλλα παρολο που ηταν καλυτεροαπτο δικο μου

Link to comment
Share on other sites

με μια υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 Ν.1599/1986 και στην οποία θα αναγράφει....

Αναγράφεις τα στοιχεία του εμπόρου

Δηλώνω υπεύθυνα :

Το αυτοκίνητο μάρκας VW και μοντέλο GOLF mk5 GTI χρονολογίας 2006 με αριθμό πλαισίου τάδε και αριθμό κυκλοφορίας τάδε ,χρώματος μαύρο είναι ατρακάριστο και τα χιλιόμετρα που φέρει στο οδόμετρο, οκτώ χιλιάδες πεντακόσια χιλιόμετρα, είναι αληθή.

το υπογράφει ο έμπορος και πιστεύω θα είσαι μια χαρά.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση κάτι από τα παραπάνω δεν ισχύουν τότε την έκατσε κανονικά ο έμπορος...

Αν δεν το υπογράψει τότε κάπου υπάρχει λάκκος ....

για τα παραπάνω ας μας δώσει και την συμβουλή του κάποιος που ασχολείται με νόμους ή αν θες και εχεις δικηγόρο κανε του μια ερώτηση για τα παραπάνω ώστε να βεβαιωθείς ότι θα είσαι εντάξει.

Αν ισχύει μια τέτοια Υπεύθυνη δήλωση σε περίπτωση παραπλάνησης τότε είναι κάτι το οποίο είναι πολυ σημαντικό και κρίσιμο. Σε ευχαριστώ, θα το αναφέρω επι της συνάντησης μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.