Jump to content
Igiovani

Jetta Δεν Πάιρνει Μπρος. Καδένα;

Recommended Posts

[Συνεχίζεται.......]

Το αξεσουάρ που ζήτησα ήταν ένα νέο radio CD που είδα στην αντιπροσωπεία και έχει πάνω του bluetooth, USB θύρα και AUX θύρα. Λίγη σημασία έχει ποιό είναι το αξεσουάρ, το θέμα είναι ότι δέχτηκαν και έτσι μπήκα στην αναμονή.

Με το που κλείνω τη συμφωνία αυτή είχαν περάσει περίπου 2 βδομάδες, αν θυμάμαι καλά, και το αυτοκίνητο το έπαιρνε συνέχεια η γυναίκα μου. Κάποια μέρα το πήρα εγώ και γυρνώντας σπίτι παρκάρω, βγαίνω έξω και κάνω το γύρο για να πάω από τη μεριά του συνοδηγού να πάρω μία τσάντα. Με το που φτάνω στον καθρέφτη του συνοδηγού μου μυρίζει έντονα βενζίνη. Ανοίγω το καπό και εντοπίζω την πηγή της μυρωδιάς, κοντά στο παρμπρίζ προς την μεριά του συνοδηγού και ήταν πολύ έντονη. Το αναφέρω στη γυναίκα μου (η οποία παρεπιπτόντως το χρησιμοποιούσε καθημερινά για να πηγαίνει τα παιδιά στο σχολείο, 13km μακριά) και μου λέει ότι της μύριζε κι αυτής όλο αυτό το διάστημα, ιδίως όταν είχε παράθυρα ανοιχτά, αλλά, ξέρετε οι γυναίκες... όση σχέση έχουμε εμείς με τη μάσκαρα άλλη τόση έχουν οι γυναίκες με τα αυτοκίνητα. Τέλος πάντων αφού μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο με το που μου το λέει αυτό, το άλλο πρωί πάω συνεργείο. Όχι στην αντιπροσωπέια. Σε ένα συνεργείο που ήξερα ότι ασχολιόταν με VW και AUDI.

Το κοιτάνε το μυρίζουν, το ακούν. Πρώτα άκουσαν το φστ, φστ, φστ, επαναλαμβανόμενο μόλις έκλεινες τη μηχανή και για λίγα δευτερόλεπτα μετά που σημαίνει ότι από κάπου εκτονωνόταν - έχανε βενζίνη και μετά με καθρεφτάκι, γιατί αλλιώς δε φαινόταν είδαμε την υγρασία στο συγκεκριμ΄ρνο μέρος που έχανε. Το μέρος που έχανε ήταν εκεί που συνδέονται τα 4 μπέκ με την "μπεκιέρα". Με ρωτάει: Τι θα κάνεις, θα τους το πάς, γιατί κανονικά αυτοί πρέπει να το δουν και να το φτιάξουν χωρίς χρέωση εφόσον απο το ξεμοντάρισμα-μοντάρισμα το δικό τους προέκυψε η βλάβη αυτή. Του λέω : Δεν πρόκειται να ξαναπάω σ' αυτή την αντιπροσωπεία ποτέ! Προτιμώ να πληρώσω τις μαλακίες τους φτάνει να ξέρω ότι θα κάνεις εσύ καλή δουλειά και θα το διορθώσεις.

Αναλαμβάνει λοιπόν και το διορθώνει. Ηταν όντως η μπεκιέρα και 2 από τα 4 τσιμουχάκια ήταν φαγωμένα από κακή τοποθέτηση της αντιπροσωπείας. Παρεπιπτόντως να πώ ότι όλη η παραπάνω επισκευή έγινε με μένα μπροστά σε όλες τι φάσεις του απομονταρίσματος οπότε δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μου πούλησαν παπά. 150 ευρώ το κόστος. Έτσουξε λίγο αλλά ήμουν αποφασισμένος να μην ξαναπλησιάσω την αντιπροσωπεία.

Πέρασε ο καιρός, ήρθε το Πάσχα και το τηλεφώνημα ακόμη να γίνει. Μετά το Πάσχα τους πήρα εγώ τηλέφωνο. Το περιμένουμε, απάντησε και θα σας τηλεφωνησουμε εμείς μόλις έρθει. Αναμονή.

[Συνεχίζεται...]

Link to comment
Share on other sites

@igiovani Ούτε το Νησι τετοια αγωνιά :thumbsup:

Περισσότερο σε ψυχολογικό θρίλερ εξελίχθηκε...

Τελικά μετά από ακόμη μία ενόχληση από μέρους μου με πήρε κάποια μέρα ο κος Α. από τον Μανδύλα, ναι αυτή ήταν η αντιπροσωπεία, και μου λέει ότι ήρθε το πράμα έλα να το περάσουμε. Λέω από μέσα μου α, εντάξει θα μου το περάσουν κιολας ωραία. Κλείνουμε για Πέμπτη 12/5 πρωι πρωι στις 8:00 για να τελειώσω γρήγορα. Στις 8:10 απίκο ο υποφαινόμενος χαιρετώ μ' ένα παγωμένο χαμόγελο τον κ. Φ. που υποδέχεται τους πελάτες του δίνω το κλειδί και του λέω πόση ώρα θα πάρει; Μου απαντάει τι ώρα θάθελες να φύγεις; Και υπολογίζοντας έτσι χοντρικά ποσο μπορεί να πάρει μία εγκατάσταση ραδιο σιντι του απαντάω ότι κατά τις 10:00 καλά είναι. Μου λέει: ε, εντάξει νομίζω θαχεις τελειώσει.

Οκ, σκέφτομαι και περιμένω πίνοντας ένα καφέ στο κυλικείο. Πάει 9 παρά 10 και το αυτοκίνητο ακόμα δεν είχε φύγει από εκεί που το είχα παρακάρει. Μπήκε μέσα τελικά στις 9 παρά πέντε. Ε, λέω επειδή είναι γατόνια σε 1 ώρα θα το ξεπετάξουν.

Πάντως ήμουν αποφασισμένος να μη φύγω καθόλου αυτή τη φορά και να μπω και μέσα για να παρακολουθώ κατά διαστήματα. Πάει 10, πάει 11 κανένα νεο. Μπουκάρω στο συνεργείο και βλέπω τον ηλεκτρολόγο να κάθεται στη θέση του συνοδηγού και να διαβάζει το manual εγκατάστασης δίπλα στην ξεντεριασμένη κονσόλα που είχε ανοίξει αφού είχε αφαιρέσει το RCD300. Το νεο ραδιο σιντι ήταν το RMT-100.

[Συνεχίζεται σε μισή ώρα...]

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[Συνεχίζεται σε μισή ώρα...]

Του λέω: πόση ώρα νομίζεις ότι θα πάρει μέχρι να τελειώσουμε; Μου λέει: θέλει ακόμα αρκετή ώρα. Λέω: κατά τις 3:00; Ε, όχι και 3:00, αλλά 1:00, 2:00, σίγουρα. Οκ λέω από μέσα μου, δε γ@μείς, τελευταία φορά που έρχομαι εδώ, ας κάνω υπομονή.

Πάει 12:00, πάει 1:00, ξαναμπουκάρω στο συνεργείο. Και βλέπω τον ηλεκτρολόγο στην ίδια στάση που τον είχα αφήσει. Τόση ώρα διάβαζε... Εκπληκτικό; Ναι. Ίδια στιχομυθία με πριν. Επειδή πρέπει να προγραμματίσω μια δουλειά μήπως μπορείς να μου πεις τι ώρα θα τελειώσεις; Ε, μάλλον θα πιάσει 3:00. Οκ λέω μη λες τίποτα θα τελειώσει θα το πάρεις, θα φύγεις και δε θα ξαναπατήσεις. Εξάλλου "δωρεάν" στο βάζουν. Πρώτη φορά κάνουν εγκατάσταση του μοντέλου αυτού, έχει b/t, usb, κλπ είναι πιο πολύπλοκο, αστους να τελειώσουν...

Φεύγω από την αντιπροσωπεία, κατεβαίνω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, κάνω κάποια δουλειά που είχα και στις 2:30, χτυπάει το τηλέφωνο, ήταν ο κ. Φ. και τι μου λέει; "Ο ηλεκτρολόγος δέχτηκε ένα τηλεφώνημα για θάνατο συγγενή του και έχει φύγει. Η εγκατάσταση θα τελειώσει αύριο, σου έχω κρατήσει αυτοκίνητο εξυπηρέτησης, έλα να πάρεις τα κλειδιά". Μη λες τίποτα, σκέφτομαι, θα πας από εκει και θα το ρυθμίσεις από κοντά. Φτάνω στην αντιπροσωπεία στις 15:30 και πάω κατευθείαν στο συνεργείο και βλέπω τον ηλεκτρολόγο εκεί με το RMT-100 περασμένο. Έλα τελείωσε η πολλή δουλειά, μένει μόνο να το τεστάρουμε ότι δουλεύει σωστά και τελειώσαμε, μου λέει. Του λέω, το και το μου είπαν απ' το τηλέφωνο, τι έγινε; Εντάξει μου λέει, έφυγα αλλά ξανάρθα... Οκ, σκέφτομαι, τελειώνουμε το παίρνω και φεύγω.

Έτσι και έγινε, τελείωσα 16:00, το πήρα και έφυγα. Έχασα όλη τη μέρα μου και υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι δε θα ξαναπατήσω.

Τα σχόλια δικά σας.

Αφού πέρασαν τρεις μέρες και ακόμα ήμουν στα μέλια με το νέο ηχοσύστημα έρχεται η αναφορά από τη γυναίκα μου: Το αυτοκίνητο δεν έπαιρνε μπροστά το πρωί και όταν πήρε έβηχε και μετά μύριζε βενζίνη. Τι να κάνω;

Γ@μώ την τύχη μου, Γ@μώ! λέω εγώ....

[Συνεχίζεται...]

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Για το σκηνικο που περιγραφεις απλα τα λογια ειναι περιττα πιστευω.

Οσο για την μυρωδια βενζινης ισως να ειναι τυχαιο μιας και δεν σχετιζεται η βενζινη με την εγκατασταση.

Το οτι δεν επαιρνε μπροστα ισως εχει να κανει με καταπονηση της μπαταριας.Ισως θα ηταν καλο να της κανεις μια μετρηση να δεις τι γινεται.Δεν θεωρω απιθανο το ενδχομενο οσο διαβαζε το μανιουαλ να ειχε το κλειδι γυρισμενο στην μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Για το σκηνικο που περιγραφεις απλα τα λογια ειναι περιττα πιστευω.

Οσο για την μυρωδια βενζινης ισως να ειναι τυχαιο μιας και δεν σχετιζεται η βενζινη με την εγκατασταση.

Το οτι δεν επαιρνε μπροστα ισως εχει να κανει με καταπονηση της μπαταριας.Ισως θα ηταν καλο να της κανεις μια μετρηση να δεις τι γινεται.Δεν θεωρω απιθανο το ενδχομενο οσο διαβαζε το μανιουαλ να ειχε το κλειδι γυρισμενο στην μπαταρια.

Κώστα χρόνια Πολλά

Έκανες συγχώνευση και μας χάλασες το σασπένς :whistling: !!!!

Link to comment
Share on other sites

[Συνεχίζεται...]

Ήθελα να το κάνω σε συνέχειες για να διασκεδάσω την περιπέπτειά μου αλλά βλέπω ότι δεν τελειώνει (η περιπέτεια) και αγχώνομαι. Γι' αυτό θα σας τα πω στα γρήγορα γιατί χρειάζομαι και τα φώτα σας στο τέλος.

Λοιπόν, η μυρωδιά βενζίνης αποδείχθηκε, για δέυτερη φορά, ότι είναι η ίδια βλάβη με την πρώτη. Το πήγα στο ίδιο συνεργείο, "Λαμπρής" γράφει απ'έξω, κοντά στο JUMBO ανατολικά Θεσσαλονίκη. Μου "επισκεύασαν" τη βλάβη όπως και την πρώτη φορά. Ανοίξαν την μπεκιέρα, νομίζω λέγεται "fuel rail" στα αγγλικά και είδαν ότι ήταν πάλι φαγωμένες οι φλάντζες από τα μπέκ.fuel_injector.jpgIMG_3364.jpg

Εφαγαν όλοι τη μέρα, μαζί μ' αυτούς και εγώ, έβαλαν καινούργιες φλάντζες και έφυγα μη πληρώνοτας φράγκο, ζητώντας μου και συγνώμη για την ταλαιπωρία. Μέχρις εδώ καλά.

Έλα όμως που την Παρασκευή 20-5-2-11, είχα μείνει μέχρι τις 20:00 τ' απόγευμα στη δουλειά, και βάζοντας μπρος για να φύγω, μου μυρίζει βενζίνη, κάνω λίγο πίσω τ' αμάξι και βλέπω από κάτω μία "λίμνη" βενζίνη!!!Γ@μώ την τρέλλα μου. Τι σκατά βλάβη είναι αυτή που δεν μπορούν να την κάνουν; Από την Παρασκευή τ' αμάξι είναι παρακαρισμένο στο πάρκινγκ της δουλειάς μου και τη Δευτέρα θα καλέσω το γερανό να το μεταφέρει στο συνεργείο.

Και εδώ θέλω τη βοήθειά σας! Σε ποιο συνεργείο να το παώ; Υπάρχει εξουσιοδοτημένος εκτός από ΕΤΕΑ και Μανδύλα; Να το πάω Μανδύλα αφού από αυτούς ξεκίνησε η όλη ιστορία; Αν υπήρχε εξουσιοδοτημένος εκτός από τους δύο μεγάλους θα το πήγαινα κατευθείαν. Τα παιδιά στον Λαμπρή είναι μια χαρά και θα το ξαναπήγαινα παρ' όλο που δεν κατάφεραν ουτε με τη 2η φορά να το επισκευάσουν, αλλά το θέμα είναι ότι όντας εκτός εξουσιοδότησης, δεν υπάρχει καμμία καταγραφή των βλαβών, των επισκέψεων και καμμία διασφάλιση ότι αν κάνουν καμμιά χοντράδα θα μπορέσω να βρώ το δίκιο μου. Το μόνο που υπάρχει είναι το φιλότιμό τους.

Αυτά προς το παρόν. Θα ήμουν υπόχρεος αν μου λέγατε τη γνώμη σας για το τι να κάνω από δώ και πέρα.

Edited by igiovani
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά; Κανείς δεν έχει να κάνει κανένα σχόλιο;; :-ο

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά; Κανείς δεν έχει να κάνει κανένα σχόλιο;; :-ο

Αυτο που βλεπω στο λαστιχάκι υποδηλώνει κάποια αλλη ατέλεια ή κακοτεχνία στο αυτοκινητο σου.

Αυτο το φάγωμα που εχει δεν ειναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Στον Μανδύλα θα πας φίλε μου με κλειστά μάτια.......Αφού από κει ξεκίνησε όλη η ιστορία σου καλό θα ήταν να είχε τελειώσει και εκεί.Η βλάβη που έχεις είναι σοβαρή και θέλει ψάξιμο που μόνο η αντιπροσωπεία πλέον μπορεί να κάνει και να βρει την λύση.Ευτυχώς που δεν άρπαξε φωτιά το αυτοκίνητό σου εν κινήσει......Καμιά φορά το φιλότιμο και η φιλικότητα ενός μάστορα δεν μπορεί δυστυχώς να αντικαταστήσει την τεχνογνωσία και την εγγύηση που σου προσφέρει η αντιπροσωπεία.:p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκε η "κακοτεχνία". 'Ετσι όπως φαίνεται στη φωτό ο ψεκαστήρας, το λαστιχάκι-φλάντζα από τη χρυσή πλευρά, έχει αλλη μία ροδέλα από άλλο υλικό (σκληρό πλαστικό), από πίσω της, κανονικά. Οι μάστορες του Λαμπρή λένε ότι όταν άνοιξαν την πρώτη φορά την μπεκιέρα και έβγαλαν έξω τα μπεκ από την κεφαλή πολλαπλής εισαγωγής και είδαν φαγωμένα τα λαστιχάκια η "σκληρή" ροδέλα ήταν μπροστά από τα λαστιχάκια και γι' αυτό έτσι θεώρησαν ότι έπρεπε να τα ξαναβάλουν όταν τα επισκεύασαν.

Τη δεύτερη φορά είδαν πάλι φαγωμένα λαστιχάκια και θεώρησαν ότι έκαναν κακή τοποθέτηση οπότε άλλαξαν απλά τα λαστιχάκια και έκαναν πολύ προσεχτική τοποθέτηση. Όμως την τρίτη φορά ψιλιάστηκαν ότι κάτι άλλο πρέπει να τρέχει. Έτσι ο μηχανικός άνοιξε το μάνιουαλ και είδε ότι η κανονική τοποθέτηση της άσπρης σκληρής ροδέλας είναι πίσω από τη μαλακή μαύρη φλάντζα κι όχι από μπροστά της όπως την βρήκε την πρώτη φόρα. Μπορεί να συνέβησαν λοιπόν 2 τινά:

1) Είτε συνέβη αυτό που λένε οι μηχανικοί του Λαμπρή, ότι δηλ. κάποιο "τζιμάνι" του Μανδύλα κατά το μοντάρισμα έκανε το λάθος και μόνταρε τη φλάντζα και τη ροδέλα ανάποδα και μετά πήγαν αλυσίδα τα γεγονότα. Αυτή η εξήγηση έχει το εξής "γκρίζο" σημείο: Κατά το ξεμοντάρισμα της μηχανής στο Μανδύλα, για το βγάλσιμο της κεφαλής για να φτάσουν στην καδένα όντως χρειάζεται να ξεμοντάρει κάποιος την μπεκιέρα και άντε ας πούμε ότι χρειάζεται να ξεμοντάρει και τα μπεκ που κάθονται στην κεφαλή "πολλαπλής". 'Ομως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος ασχολήθηκε με τις φλάντζες και την αλλαγή της θέσης τους ώστε στη συνέχεια να προκύψει το αρχικό λάθος. Τι δουλειά είχε να πειράξει τις φλάντζες; Δεν ξέρω.

2) Οι μηχανικοί του Λαμπρή βρήκαν αυτή την εξήγηση για να μπαλώσουν δικό τους ατόπημα. Σημειωτέον τη δεύτερη φορά ήμουν κυριολεκτικά πάνω από το μάστορα του Λαμπρή, δεν τον άφησα λεπτό και είδα πραγματικά την άσπρη ροδέλα στη "λάθος" θέση. Δηλ. για τη δεύτερη φορά μπορώ να πιστοποιήσω ότι έτσι μονταρίστηκαν οι φλάντζες. Όμως για την πρώτη φορά δεν μπορώ να πώ τίποτα γιατί απλά δεν πρόσεχα τόσο πολύ.

Δεν ξέρω τι από τα δύο να πιστέψω.

Ισως δε μάθουμε ποτέ. Απλώς προσπάθησα να παραθέσω τα γεγονότα όσο πιο αμερόληπτα μπορούσα. Αύριο παραλαμβάνω το αυτοκίνητο. Το άφησα μέσα για να το δουν το πρωι αν έχασε καθόλου όλο το βράδυ.

Θα σας ενημερώσω για τυχόν νέα συμβάντα...

[Συνεχίζεται... ελπίζω προς το καλύτερο αυτή τη φορά]

Edited by igiovani
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω τσακάλια οι μηχανικοι ε, ευτυχώς που επιτέλους ανοιξαν το manual.

ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ uglystupid2.gifuglystupid2.gifuglystupid2.gif

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω τσακάλια οι μηχανικοι ε, ευτυχώς που επιτέλους ανοιξαν το manual.

ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ uglystupid2.gifuglystupid2.gifuglystupid2.gif

Κοίταξε, το μάνιουαλ δεν είναι κακό πράγμα. Εγώ φοβάμαι περισσότερο αυτούς που το παίζουν παντογνώστες. Υπάρχει ένα σοφό "αρχαίο" ρητό στον κύκλο των κομπιουτεράδων που λέει : "Όταν όλα αποτύχουν, άνοιξε το μάνιουαλ" ;) :twitch:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, το μάνιουαλ δεν είναι κακό πράγμα. Εγώ φοβάμαι περισσότερο αυτούς που το παίζουν παντογνώστες. Υπάρχει ένα σοφό "αρχαίο" ρητό στον κύκλο των κομπιουτεράδων που λέει : "Όταν όλα αποτύχουν, άνοιξε το μάνιουαλ" ;) :twitch:

Ναι υπαρχει αλλα για κομπιουτεράκια, οχι για αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει αλλα για κομπιουτεράκια, οχι για αυτοκίνητα.

πλεον τααυτοκινητα εχουν γινει κομπιουτερακια με τοσα ηλεκτρικα και τοσα λαμπακια

και ψιψιψινια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.