Jump to content
damarlakisat

Golf 4,5 - Χαμήλωμα (Ελατήρια, Λύσεις Κλπ )

Recommended Posts

¶μα το χαμηλώσεις τόσο πολύ, πρώτα απο όλα τα ψαλίδια δεν θα λειτουργούν σωστά γιατί θα έχουν ανάποδη κλίση. Επίσης τα αμορτισέρ θα έχουν σχεδόν μηδενική διαδρομή.

¶ν είναι για look κάντο

¶ν νομίζεις οτι θα πάρεις κράτημα, 90% θα χάσεις κι' όλας, μπορεί αρκετό. Φυσικά η ανάρτηση είναι και λίγο λόττο ούτως η άλλως. Πάντως μετά τους 5 πόντους συνήθως έχεις φτάσει στο σημείο που αρχίζεις να χάνεις σε κράτημα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Αν το χαμηλώσεις τόσο που να αλλάξει πολύ η camper και συναφή, ναι, θα έχει χειρότερη οδηγική συμπεριφορά το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

αν τοτε ναι,χασω σε οδικη συμπεριφορα ,δεν τοξερα κ ουτε ασχοληθηκα. δεν το σκεφτηκα καν αφου οσοι φιλοι μου εχουν 6ποντα σε 3αρια σε μπεμπβε 3αρες,αλος το κλιο το σπορ που το χαμηλωσε με καβε 7 ποντους κ ενας αλλος με τειν το σιβικ αλλους 7 ποντους... αφου ξερω αυτα τα ατομα που εκαναν αυτο,με αμορτισερ ανω των 1000 ευρω,τοτε ναι, δεν φανταστικα οτι θα χασω σε οδικη συμπεριφορα. ακομα το αμαξι δεν τοχω σηκωσει σε ραμπα να δω αν το χαμηλωσω 7 ποντους με καβε αναρτηση αν θα εχουν αναποδη κλιση τα ψαλιδια.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Πρόσεξε τί λέξη χρησιμοποίησα, δεν είπα κράτημα αλλά οδηγική συμπεριφορά. Μοιάζουν σαν έννοιες αλλά δεν είναι ίδιες

Link to comment
Share on other sites

Αν το χαμηλώσεις τόσο που να αλλάξει πολύ η camper και συναφή, ναι, θα έχει χειρότερη οδηγική συμπεριφορά το αμάξι.

λοιποοοον

αν χαμηλωσεις το αμαξι σου πανω απο 5cm θα αλλαξει η γωνια camber (αρνητικα)περιπου

στη μια μοιρα.οι γωνια caster και η συγγληση δεν αλλαζουν.παρα μονο η γωνια των ψαλιδιων που αλλαζει (γυρνανε προς τα πανω) μετα απο 5 cm χαμηλωμα.

@ και μη παιρνεις παραδειγματα απο διαφορους φιλους και γνωστους διοτι αυτοι (αν θυμαμαι καλα) δεν εχουν golf.αλλες γωνιες το ενα με το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

το πηρα σαν παραδειγμα γιατι οπως εγω ετσι κ μερικοι απο αυτοι που μου εδωσαν την γνωμη τους εδω δεν πιστευα οτι εχουν ψαξει το γκολφ τους κ να μην το εχουν χαμηλωσει πανω απο 5 ποντους ωστε να ξερουν τις διαφορες απο γκολφ με χοντα ρενο κ μπεμβε!!(χρονη καλα θυμασαι,δεν εχουν γκολφ)

Edited by damarlakisat
Link to comment
Share on other sites

Αμα θες να ξυνεις την ασφαλτο βαλε Hydrolics για να μπορεις να το ανεβαζεις και να πηγαινεις και καμια βολτα σαν ,να χωνεσε απο κατω για να ρυθμισεις τα coil overs

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπ' όψη σου τα εξής πάντως.

Κάποιος που έχει τη μαμά ανάρτηση και πάει και βάζει KW 3 με ενσωματωμένη καφετιέρα και αραπάκι να του κάνει αέρα, και 40 πόντους να το χαμηλώσει να κινείται υποβρυχίως, καλύτερα θα κρατάει, ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΗ Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΛΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.

Κάνε όμως μετά μιά σύγκριση πώς θα κρατάει η ίδια η KW με 3.5 πότους χαμήλωμα, και μετά με 8, για να καταλάβεις τί εννούμε χαλάει η γεωμετρία με το υπερβολικό χαμήλωμα.

Όσο για την μία μοίρα κάμπερ, ακόμα καλό του κάνει όχι κακό, το πρόβλημα είναι τα ψαλίδια. Και φίλε ,μου χρόνη, ελπίζω να μή σε απογοητεύω, αλλάζει ΚΑΙ η κάστερ ΚΑΙ το toe, το toe αλλάζει πάντα όταν αλλάζει η κάμπερ. Αλλά όλα αυτά δέν έχουν σημασία, γιατι ούτως ή άλλως όταν δίνεις 1000+ ευρώ για ανάρτηση, δέν τσιγκουνεύεσαι τα 35 για να την ευθυγραμμίσεις σωστα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , σε προσφατο Αγγλικο περιοδικο 'VW Performance', ειδα μια διαφημιση για ατομα σα το φιλο μας!!!

Γουστα ειναι αυτα!

Λοιπον, (επειδη ειμαι δουλεια και δεν εχω το περιοδικο μαζι μου) απλα να σας πω πως υπαρχουν αναρτησεις για ολα τα καινουρια VW τεζα χαμηλωμα.

Αλλα εχουν αλλη τεχνολογια. Ειναι Αεραναρτησεις. Οπως ειδα στις φωτο, φαινοταν το μπρατσο σα να λεμε μακ φερσον, απλα αντι για ελατηριο απανω, ειχε κατι σα φουσκες.

Μολις παω σπιτι θα δω την ηλεκ. διευθυνση να μπεις να δεις πληροφριες.....

αλλα οι τιμες ειναι γυρω στις 1500 λιρες??

Ενα Πασσατ που ειχε φωτο ηταν....... ενα με το πατωμα.

(υποπψιαζομαι πως χαμηλωνει εντελως οταν το σβηνεις σα κατι Μερσεντες και Σιτροεν)

Link to comment
Share on other sites

Μερικά αξεσουάρ για χαμήλωμα. ίσως βοηθήσουν κάποιους

endlink.jpg

SWAY BAR END LINKS

Hyperformance Adjustable Swaybar End Links

For lowered MK4 Volkswagens to allow for additional clearance of the drive shafts.

$125 CDN per pair

Approximately $95 US

20722.jpg

JOM lowering caps

Lowers 10mm

Fits:

Audi A3/TT

VW A4

$65 CDN

Approximately $54 US

και το site ειναι : http://www.pgperformance.com/old/susp.htm#CAPS

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλαρακι που βοηθας.αυτα τα βαζεις στην αντιστρεπτικη αν το χαμηλωσεις κ βρισκει. λοιπον ρωτησα εναν μαστορααΑΑΑ κ μου ειπε οτι πρεπει να βαλω 5ποντα αλλα πιο μαλακα. τα απεξ που φοραω ειναι τα πιο σκληρα. και ρωταω.εχω 225 45 17 και εχω 3 με 4 δαχτυλα αποσταση απο το φτερο(το λαστιχο).εχω δει αλλα γκολφ 1.4 και 1.6,οχι 1.8, που δεν εχουν ρυθμιζομενες να ειναι πιο χαμηλα απτο δικο μου. αντε ναχουν 1 δαχτυλο αποσταση απτο φτερο... μη σας πω οτι εχω δει γκολφ 1.4 με ιδια διασταση λαστιχο ναναι πιο χαμηλο απο εμενα και να φοραει HR 3ποντα ομως. να βαλω 5ποντα τετοια?

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Παίζει ρόλο και η ανάρτηση που φοράς. Αν είναι σκληρή μάλλον σου κρατάει ψηλά το αμάξι το αμορτισέρ.

Εγώ φοράω τα μαύρα Bilstein με JAMEX ελατήρια (αρκετά μαλακά) είμαι 1.600cc και έχω μπροστά 2 δάχτυλα και πίσω 2,5 με το ζόρι.

Για στείλε ένα ΠΜ και στο greygolfgti να σου πει την γνώμη του!

Αυτός μου έβαλε την ανάρτηση μου και είμαι σουπερ ευχαριστημένος!

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
ειχα τα μαμα...... και εβαλα τα κονι τα κιτρινα.... αρα δεν ειναι τα αμορτισερ. 5ποντα εχεις εσυ?με τι ζαντολαστιχο αυτη η αποσταση?

Δεν είναι 5ποντα, 3,5ποντα είναι, αλλά πρέπει να έχει κάτσει 4+...

Φοράω 225/40/18

Link to comment
Share on other sites

Guest Gordons

Ρε παιδιά τι προβλημα ειναι αυτό? Εγω εχτες χαμήλωσα το μκ3 μου 3,54 πόντους μπρός πισω... kayaba αμορτισερ μαυρα και apex ελατηρια.. το αμάξι μου περα του οτι είναι σούζα ... εχει μπροστα 5 με 6 δαχτυλα απόσταση το λάστιχο απο το φτερό και πίσω 3 με 4.

ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΑΝ GOLF ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΣΑΝ VW TARO. Πόσο να κάτσουν με τον καιρό ρε παιδιά? 1 πόντο? παραπανω αποκλείεται... ετσι δεν ειναι? πειτε μου κατι δεν κοιμαμαι τα βράδια με προβλημα αυτό... ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ ΣΕ 5ΠΟΝΤΑ. ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ.. στο διάολο να πάει και το κάρτερ και ολο το σασι

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο τα αμορτισερ το προβλημα.μηπως αλλαξες και ζαντολαστιχα?? μηπως τα ελατηρια και τα αμορτισερ που εβαλες δεν ειναι για το μοντελο σου και δεν εχουν τις απαραιτητες λιβρες?αν ειναι απο μοντελο με μεγαλυτερο βαρος απο το δικο σου δεν "μαζευουν" οσο πρεπει.τα 5ποντα θα ειναι μια χαρα αν εχεις τοσο κενο οσο λες αναμεσα ροδας και θολου.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gordons

άσχετα φίλε μου τα όσα λές... το έψαξα και στην βάση δεδομένων της apex τα συγκεκριμενα ελατηρια που εβαλα ειναι για το δικό μου αμάξι, και μάλιστα αναφέρει οτι ειναι 4 ποντους και οχι 3,5. αλλα κάτι λέει δίπλα στις σημειώσεις (notes) και δεν το καταλαβαίνω... πάρε λίνκ και πές μου...http://www.apexsuspension.com/gb/index.php?style=springs&page=springs_catalogue

κωδικός 80-6000

Link to comment
Share on other sites

Guest AMMWN

Αυτο το διπλα λεει οτι εχει μεγαλη διαμετρο απο πανω το ελατηριο.Παντως δεν ξεχωριζει τα μοντελλα αναλογα με τον κινητηρα.Δηλαδη λεει golf III kai cabrio αλλα οχι αν ειναι 1400,1600,1800.Ισως γι αυτο να μην καθονται.Γιατι το 1600 εχει βαρυτερο κινητηρα απο το 1400 κοκ.Στον καταλογο που ειχα παραγγειλει της weitec τα χωριζε και με τους κινητηρες.Δες στο link της για να καταλαβεις.

http://en.weitec.com/produkte/ultra.php

βαλε vw και μετα golf/jetta/vento.Εγω εβαλα εκεινο με τον κωδικο 23280228*.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gordons
Αυτο το διπλα λεει οτι εχει μεγαλη διαμετρο απο πανω το ελατηριο.Παντως δεν ξεχωριζει τα μοντελλα αναλογα με τον κινητηρα.Δηλαδη λεει golf III kai cabrio αλλα οχι αν ειναι 1400,1600,1800.Ισως γι αυτο να μην καθονται.Γιατι το 1600 εχει βαρυτερο κινητηρα απο το 1400 κοκ.Στον καταλογο που ειχα παραγγειλει της weitec τα χωριζε και με τους κινητηρες.Δες στο link της για να καταλαβεις.

http://en.weitec.com/produkte/ultra.php

βαλε vw και μετα golf/jetta/vento.Εγω εβαλα εκεινο με τον κωδικο 23280228*.

πόσο τα πήρες? μπορει να βαλω και εγω τα ιδια. αμορτισέρ τι εχεις βάλει? περιμενω φωτο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Guest AMMWN
πόσο τα πήρες? μπορει να βαλω και εγω τα ιδια. αμορτισέρ τι εχεις βάλει? περιμενω φωτο πίσω.

Τα πηρα 346 απο ebay.de μαζι με τα μεταφορικα,αλλα ηταν σετ ελατηρια και αμορτισερ της weitec , ultra gt.

Edited by AMMWN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.