Jump to content

Recommended Posts

να σαι καλα Bill !!Θελω να πιστευω ότι όλοι εδώ μέσα μοιραζόμαστε τις γνώσεις και βελτιώσεις μας..

 

Αντε Ανέστη με το καλό να ρθείς φίλε!!Τωρα που καλοκαιριάζει ειδικά ειναι απίστευτα εδώ κάτω..

Link to comment
Share on other sites

ο ναι....

η τοποθετηση ειναι σχετικα ευκολη αν και χρονοβόρα...θέλει ξήλωμα το πατωμα όλο σχεδον να περασουν οι καλωδιώσεις..(η μοκετα βασικα και το πισω κάθισμα)

Αγορά ψεκαστηρακια με καλή διασπορά με όσες περισσοτερες τρυπες γίνεται..και ενός διακόπτη τον οποίο ο ηλεκτρολόγος στον βάζει όπου θες...(τον διακόπτη)...

Επίσης κάποιος μπορεί να πάρει (επόμενο πιθανο προτζεκτάκι) ενα boost pressure switch ωστε να κανει το water spray να ψεκάζει μόνο του αναλογα την πίεση που θα το ρυθμίσεις εσυ να ανοίγει μόνο του...π.χ 1.4..

ρε Αλεξη που το βρηκες αυτο το συστηματακι;ειχε κ αντλια το κιτ;;;;;;εγω τραβηξα καινουριο σωληνακι απο την αντλια των τζαμιων κ ενεργοποιηται απο τον διακοπτη του πισω καθαριστηρα (οπου αποσυνδεσα για να μην δουλευει τζαμπα) δε χρειαστηκε να ξηλωσω τπτ εσωτερικα αφου η αντλια ειναι 20 εκατοστα απο το κουλερ συν οτι το κοστος ηταν σωληνακια κ μπεκ διασπορας απο φυτωριο ηταν 2 ευρω!εσυ βαζεις κ οινοπνευμα μεσα η σκετο νερακι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη συγχαρητήρια για το κουράγιο σου γιατί τέτοια πράγματα ειναι μπλεξίμο! Έχω δει την ίδια διαδικασία κ απο ένα παλικάρι σε αγγλικό φόρουμ δεν είσαι εσυ έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

ρε Αλεξη που το βρηκες αυτο το συστηματακι;ειχε κ αντλια το κιτ;;;;;;εγω τραβηξα καινουριο σωληνακι απο την αντλια των τζαμιων κ ενεργοποιηται απο τον διακοπτη του πισω καθαριστηρα (οπου αποσυνδεσα για να μην δουλευει τζαμπα) δε χρειαστηκε να ξηλωσω τπτ εσωτερικα αφου η αντλια ειναι 20 εκατοστα απο το κουλερ συν οτι το κοστος ηταν σωληνακια κ μπεκ διασπορας απο φυτωριο ηταν 2 ευρω!εσυ βαζεις κ οινοπνευμα μεσα η σκετο νερακι;;;;

 

Νικόλα το συστηματάκι ειναι της DEI  απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν για water injection και περιειχε μεσα δοχειο με μοτερακι καλωδιωσεις διακοπτακι και nozzles  δλδ μπεκ διασπορας. Δεν ηθελα να τρυπησω το μαμα παγουρι μιας και το θελα λίγο ποιο αυτόνομο.(διοτι εχοντας ετοιμες καλωδιωσεις κτλ μπορεις να παιξεις με cryo ¨η μεθανολες αλλαζοντας την θέση των μπεκ..)

Ναι βαζω 70 οινοπνευμα 30 απιονισμενο νερο.Απο το να επερνα δοχειο με μοτερ 30 ευρω το λιγοτερο , διακοπτακια σωληνακια μπεκ καλωδια έδωσα 60 ευρω και τελειωσα .ebay επαιξε....

Αλέξη συγχαρητήρια για το κουράγιο σου γιατί τέτοια πράγματα ειναι μπλεξίμο! Έχω δει την ίδια διαδικασία κ απο ένα παλικάρι σε αγγλικό φόρουμ δεν είσαι εσυ έτσι ;

 

Δεν ειμαι εγω ,ειναι φιλος μου απο την αγγλια που του ειχα πει πως θα το κανει.

Aλέξη πολλά συγχαρητήρια και από μένα,  

respect !   :thumbsup2:

Να σαι καλα chrispant!!!!!!!!!!!!!keep tuning.

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλες την εισαγωγη?μαλλον θα ειμαι ετοιμος εγω μεσα στην εβδομαδα εαν πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε Νικόλα και έλεγξε μετα την ΙΑΤ  σου,,,

 

Γιωργο όχι ακοόμα φίλε γτ περιμένω να μου φιάξουν τον αντάπτορα που λέγαμε...

Αντε με το καλόοοοοοοοοοοο Περιμένουμε όλοι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να κανω παρουσιαση απο εδω?? :clapping:

ακομα οχι ετοιμος αλλα εισαγωγη μπηκε!!!!!!καταργηθηκε και το δοχειο ανθρακα που μου επιανε χωρο εκει στην γωνια.

Να μαζεψω τις φωτο να κανω ενα καλο ντοκιμαντερ και θα σας πω,καθαρισα και βαλβιδουλες.

εμενα εχει 138.000 και ουτε κιχ!!φτου μην το ματιασω.Πριν ενα μηνα καθαρισα ενα 1.8TSI.σε συγριση το δικο μου ειχε πολυυυ λιγοτερη "μακα" και βρωμα.Δεν ξερω γιατι.Αυτα προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

κανε αβερτα Γιωργο !! οτι βοηθεια κια Info ειναι καλοδεχούμενη από ολους εδω μέσα!!!

Μπραβο για το μερακι σου και την διαθεση σου να μοιραστεις αυτα που έχεις κανει και ειναι πολλά...


Εγω εχω 110.000 χιλιόμετρα τώρα και τωρα τελευταία σε πρωινή εκκίνηση όταν εχω 2 μέρες να το βάλω μπροστά για 1,5 δευτερόλεπτο αφού πάρει μπρός ακούγεται ενας μεταλλικός θόρυβος κρρρ απο τον χώρο της μηχανής και μετα σταματάει τελείως.Δεν το κάνει όταν είναι ζεστός.3 πράγματα.α) ή αρχιζει και τα κλάνει η καδένα μου(ας με ενημερώσουν όσοι ξέρουν τα συμπτώματα-δλδ αν ξεχρωνίζει πρώτα και μετα τα κλάνει) ,β) ή ειναι κρύο και δεν προλαβαίνει να πάει λάδι στο γρανάζι της καδένας εξού και ο θόρυβος τον οποίο δεν έκανε παλιά παρεπιπτώντως.,γ) όπως μου είπε ο μηχανικός μου κατα μεγάλη περίπτωση να είναι η βάση του φίλτρου λαδιού το οποίο είναι βιδωτό σε εμένα και ο οποίες χαρχαλέυουν από ένα σημείο και μετά..

Link to comment
Share on other sites

κανε αβερτα Γιωργο !! οτι βοηθεια κια Info ειναι καλοδεχούμενη από ολους εδω μέσα!!!

Μπραβο για το μερακι σου και την διαθεση σου να μοιραστεις αυτα που έχεις κανει και ειναι πολλά...

Εγω εχω 110.000 χιλιόμετρα τώρα και τωρα τελευταία σε πρωινή εκκίνηση όταν εχω 2 μέρες να το βάλω μπροστά για 1,5 δευτερόλεπτο αφού πάρει μπρός ακούγεται ενας μεταλλικός θόρυβος κρρρ απο τον χώρο της μηχανής και μετα σταματάει τελείως.Δεν το κάνει όταν είναι ζεστός.3 πράγματα.α) ή αρχιζει και τα κλάνει η καδένα μου(ας με ενημερώσουν όσοι ξέρουν τα συμπτώματα-δλδ αν ξεχρωνίζει πρώτα και μετα τα κλάνει) ,β) ή ειναι κρύο και δεν προλαβαίνει να πάει λάδι στο γρανάζι της καδένας εξού και ο θόρυβος τον οποίο δεν έκανε παλιά παρεπιπτώντως.,γ) όπως μου είπε ο μηχανικός μου κατα μεγάλη περίπτωση να είναι η βάση του φίλτρου λαδιού το οποίο είναι βιδωτό σε εμένα και ο οποίες χαρχαλέυουν από ένα σημείο και μετά..

καδενα Αλεξη την εχω παθει 2 φορες! καλο θα ηταν να το πας για αλλαγμα μην πηδηξει κανενα γραναζι γτ τα δικα μας δεν ειναι σαν τα honda...οταν ειναι ζεστο δε στο κανει γτ δεν εχει πεσει η πιεση του λαδιου κ ο τεντωτηρας ειναι ακομα στη θεση του... :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εγω την αλλαξα 5 μερες πριν ληξει η επεκταση.επεμενε ο αρχι-μαστορας εκει οτι δεν ακουγεται,τελικα το αφησα εκει μεσα 3 μερες και με πηρε και μου λεει σαν κατι να ακουσα,1 μερα πριν την ληξη!!Οποτε πηγα απο εκει τα "συζητησαμε" και την επομενη ηταν ετοιμο.Γνωστο το προβλημα,εαν ξεχρονησει μονο ενα δοντι αναβει λαμπακι,με ετυχε σε γνωστου δεν ξερω για παραπανω.

Edited by ktm25089
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη φίλε, θα μας βγάλεις ένα βιντεακι να χαλβαδιασουμε την νέα σκαστρα;;; :)

+1000

 

δώσε  φαί στο λαό !!!   :good:

Link to comment
Share on other sites

και εγω την αλλαξα 5 μερες πριν ληξει η επεκταση.επεμενε ο αρχι-μαστορας εκει οτι δεν ακουγεται,τελικα το αφησα εκει μεσα 3 μερες και με πηρε και μου λεει σαν κατι να ακουσα,1 μερα πριν την ληξη!!Οποτε πηγα απο εκει τα "συζητησαμε" και την επομενη ηταν ετοιμο.Γνωστο το προβλημα,εαν ξεχρονησει μονο ενα δοντι αναβει λαμπακι,με ετυχε σε γνωστου δεν ξε

εαν ξεχρονησει πανω απο ενα ομως...ΚΛΑΦΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ!!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι θα γινει :hmm:

 

Αλεξ.........θελω επαληθευση...............μπεκ και αντλια ειναι ιδια με CAV μοτερ????ετσι τα βλεπω εγω!!Ειμαι και μεγαλος ανθρωπος!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αντλία και μπεκ είναι ίδια με Cav (νομίζω και blg).

Επίσης και βαλβίδες - ελατήρια στην εισαγωγή είναι ίδια. (άρα είσαι σίγουρος για τις πιέσεις ;-) )

Ετοιμάζεις τίποτα μεγάλο?

Sent from my Samsung Galaxy S3 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Επαληθευω γιωργο τον  θανασση.

Ειναι τα ίδια με cav μοτερ.


καδενα Αλεξη την εχω παθει 2 φορες! καλο θα ηταν να το πας για αλλαγμα μην πηδηξει κανενα γραναζι γτ τα δικα μας δεν ειναι σαν τα honda...οταν ειναι ζεστο δε στο κανει γτ δεν εχει πεσει η πιεση του λαδιου κ ο τεντωτηρας ειναι ακομα στη θεση του... :sad:

οποτε νικολα θελει αλλαγη και καδένα και γρανάζι ή μονο καδένα?

Κόστος καδενας γνωρίζουμε?Επίσης πρεπει να λύσουμε στην ουσία το καπάκι για να γίνει αυτό??

Κάποιος γνωστικός?

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε αρχικά κάνε το εξής, καθάρισε το εξάρτημα που ρυθμίζει τον μεταβλητό. Αυτό βρίσκεται δίπλα από την καδένα, αριστερά από τον 1ο πολλαπλασιαστη. Βγάζεις μια Τ30 βίδα και με λίγο τράβηγμα βγαίνει. Στο σιροκο κλαμπ έχουν θέμα που το περιγράφει αναλυτικά. Μάλιστα λένε και στο ελληνικό και στο αγγλικό να το αφήσεις μέσα σε πετρέλαιο καθαρό και να του δώσεις τάση μην τυχόν και έχει κολλήσει και για να σου βγάλει και την βρωμιά.

Εγώ το έβγαλα και το φυσηξα και είχε 2-3 σαν κομμάτια μακας. Ίσως και σαν φλούδες. Το ξαναεβαλα μετά και για μήνες δεν άκουσα τον θόρυβο. Κάποια στιγμή τον άκουσα για 2 δευτερόλεπτα μόνο.

Θα δείξει την τρίτη που θα το βάλω μπρος (από την Πέμπτη βράδυ έχει να κουνηθεί).

Το συζήτησα με μηχανικούς και υπήρχαν διάφορες απόψεις:

1) Κάθεται κάτω το λάδι και θέλει 1-2 δευτερόλεπτα να το στείλει πάνω η αντλία. Αν το κάνει για παραπάνω ώρα ή εν κινήσει πρέπει να το δω μου είπαν (άποψη αντιπροσωπίας αλλά έπεσαν μέσα στο χρονικό διάστημα)

2)Μηχανικος με συνεργείο Audi-vw που δουλεύει πάνω από 10 χρόνια στο group και έχει κάνει μετατροπή σε cax στο golf του, λέει ότι ξεκινάει από ένα ελαφρύ θόρυβο και μετά από καιρό θέλει τεντωτηρα καδενας. Τότε λέει θα το καταλάβεις γιατί θα συμβαίνει σε κάθε εκκίνηση. Αν δεν το δεις εγκαίρως προχωράει η ζημιά.

3)φιλος σε σιροκο είχε έντονο θόρυβο καθημερινά και του άλλαξαν γρανάζι μεταβλητού χρονισμού και τεντωτηρα νομίζω - μπορώ να μάθω.

Γενικά δεν λέει κανένας άλλαξε καδένα και θα ηρεμήσει, πρέπει να ελεγχθεί όλο το πακέτο και δεν είναι προσιτό να δώσεις για παράδειγμα 200€ να το αλλάξεις αλλά θέλεις κανένα 1000€ για όλα και μπορεί να το ξανακάνει γιατί η βαλβίδα είναι κολλημένη.

Sent from my Samsung Galaxy S3 using Tapatalk 2

Edited by thanassis
Link to comment
Share on other sites

Έλειψα κάποιες μέρες και ξαναέβαλα εμπρός το αυτοκίνητο μετά από 4,5 μέρες. Παλαιότερα σε αυτό το χρονικό διάστημα άκουγα τον θόρυβο της καδένας. Ξεκίνησε πολύ ήρεμα. Να και ένα βιντεάκι που τράβηξα για του λόγου το αληθές.

 

http://www.youtube.com/watch?v=xFsGKqNFMJQ

(μπορεί να απορήσετε γιατί η θερμοκρασία βρίσκεται στους 80 βαθμούς με κρύο αμάξι! είναι λόγω του υγραερίου της Vialle, που θέλει να μην κάνει cold start αλλά να ξεκινήσει απευθείας).

 

Όσον αφορά τον τεντωτήρα Άλεξ είναι αρκετά χαμηλά και θέλει αρκετό λύσιμο. Το γρανάζι χρονισμού πρέπει να κοστίζει σαν εξάρτημα κάτι παραπάνω από 300€ (350 είναι? 400 είναι? δεν θυμάμαι)

 

http://www.youtube.com/watch?v=AY1CmT6B_E4&list=LLg-IkyvDfmtlJtWxd-aiygA&feature=mh_lolz

 

http://www.youtube.com/watch?v=nznuIPCgA6Y&list=LLg-IkyvDfmtlJtWxd-aiygA

 

Δώσε σημασία στον Ισπανό (???) που έκανε ανακατασκευή το μοτέρ και είχαν βρει λίγο οι βαλβίδες πάνω στα έμβολα. Πρόσεξε πως είναι η καδένα και ο τεντωτήρας της πρέπει να είναι αρκετά χαμηλά.

Edited by thanassis
Link to comment
Share on other sites

θαναση δεν επρεπε να σου κρατησει στροφες μολις το βαζεις μπροστα;;;επισης καδενα τεντωτηρας κ κατω γραναζι κοστος με εργασια 700.....

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλησπέρα! για το κόστος δεν γνώριζα. Πάντως 700€ για καδένα, τεντωτήρα και κάτω γρανάζι είναι ένα κόστος αλλά παλεύεται, δεν πουλάς το αμάξι (αν δεν έχεις στραβώσει βαλβίδες).

 

Ναι, έπρεπε να μου σηκώσει στροφές, αλλά αν και αργά, κατάλαβα ότι η βαλβίδα πρωινού είναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας. Ο εγκέφαλος του υγραερίου της Vialle ξεκινάει το (κρύο) αυτοκίνητο με ένδειξη 70-80 βαθμών ώστε να μην σηκώσει στροφές και όταν πιάσει κάποια θερμοκρασία επαναφέρει την σωστή μέτρηση (το ξεκίνημα αυτό ήταν απευθείας με υγραέριο και όχι βενζίνη).

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλησπέρα! για το κόστος δεν γνώριζα. Πάντως 700€ για καδένα, τεντωτήρα και κάτω γρανάζι είναι ένα κόστος αλλά παλεύεται, δεν πουλάς το αμάξι (αν δεν έχεις στραβώσει βαλβίδες).

 

Ναι, έπρεπε να μου σηκώσει στροφές, αλλά αν και αργά, κατάλαβα ότι η βαλβίδα πρωινού είναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας. Ο εγκέφαλος του υγραερίου της Vialle ξεκινάει το (κρύο) αυτοκίνητο με ένδειξη 70-80 βαθμών ώστε να μην σηκώσει στροφές και όταν πιάσει κάποια θερμοκρασία επαναφέρει την σωστή μέτρηση (το ξεκίνημα αυτό ήταν απευθείας με υγραέριο και όχι βενζίνη).

κ πως ανεβαζει θερμοκρασια το χειμωνα πχ;;;εχει πτωση αποδοσης με lpg;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.