Jump to content
marios12335

Passat 2001 1.8T Βοήθεια!

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά! είμαι νέος στην παρέα :flowers:

λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα >>

το αμάξι το πήρα μεταχειρισμένο πριν 1 εβδομάδα..το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν..

1. σπασμένη ΠΛΑΣΤΙΚΉ σωλήνα η οποία βγαίνει από το intercooler, είναι ενσωματωμένο στο intercooler..

2. μια χαλασμένη απλή σωλήνα η οποία μπαίνει στην ΠΛΑΣΤΙΚΉ σωλήνα (ανέφερα και πάνω)

με λίγα λόγια η τουρμπίνα έχανε των αέρα από το intercooler και άναβε στο ταμπλό EPC. αυτό γινότανε μόλις ο κινητήρας ζεσταίνοντανε..

ανέβαζε στροφές από 800 σε 1100 και έμπαινε ο κόφτης στις 4.000 στροφές..το αμάξι δεν πήγαινε..

Τα αλάλαξα και τα δυο με μεταχειρισμένα (καλά)... αλλά το πρόβλημα έμεινε... μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας το αμάξι πηγαίνει μια χαρά.. ούτε στροφές ανεβάζει ούτε κοφτής μπαίνει στις 4.000.. μετά ανάβει το EPC και το αμάξι σέρνεται κυριολεκτικά!!

τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά??? please help!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες στην παρεα.Αν θελεις κανε και μια παρουσιαση σου στα νεα μελη!!

Στο θεμα σου τωρα,αποτι βλεπω ειχε προβλημα η σωληνωση του intercooler.

Το οτι δεν ανεβαζει μετα τις 4000σαλ σημαινει οτι το αμαξι μπαινει σε safe mode.

Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να το βαλεις σε ενα διαγνωστικο ωστε να δεις ακριβως ποιο σφαλμα εχει καταγραψει,γιατι τα ενδεχομενα μπορει να ειναι αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ :tongue:

το πήγα για "chek up" ...και άρχισαν τα όργανα :startle: :startle: ...

μετά το "chek up" (έβγαλε 14 κωδικοποιημένα error) τα περισσότερα ήταν παλιά και απλώς τα "θυμόταν" ο εγκέφαλος... λοιπόν.. τα μηδενίζει ο μηχανικός όλα τα error (για να δω πια είναι τα πρόσφατα >>μου λέει :thumbsu::whistling::question: )

μόλις τα μηδένισε το αμάξι δεν περνει μπρος?? μετά από λίγο μόλις "κρύωσε"ο κινητήρας πήρε μπρος, αλλά μετά από 5 λεπτά έσβησε πάλι..

ο κωδικός είναι:P0322 ignition/distributor engine speed input circuit-G28: no signal..

ο μηχανικός μου λέει πως πρέπει να αλαξω τον κάτω αισθητήρα στροφών του κινητήρα

ρωτάω τον μηχανικό πως είναι δυνατών μετά από "μηδενισμό" να πάθει έτσι το αμάξι (αφού προηγούμενος δεν είχε αυτό το πρόβλημα) και αρχισε να μου λέει μα*** :wacko:

ξερει κανεις τίποτα :question: :question: :question:

Link to comment
Share on other sites

To σφαλμα που σου εβγαλε ειναι το ακολουθο

16706/P0322/000802 - Engine Speed Sensor (G28): No Signal

Possible Symptoms

* Engine shuts off

* Engine doesn't start

* Speedometer inoperative

* Glow Plug Indicator Lamp (K29) flashes

Possible Causes

* Engine Speed Sensor (G28) loose

* Engine Speed Sensor (G28) faulty

Possible Solutions

* Check Engine Speed Sensor (G28)

Special Notes

* The Engine Speed Sensor (G28) is also used as a reference sensor for the crankshaft position.

Οπως βλεπεις προκαλει σβησιμο του κινητηρα και θελει ενα τσεκαρισμα ο αισθητηρας αυτος ή αντικατασταση του.

Link to comment
Share on other sites

Μονο γνήσιο και να βρεις κάποιον που να ξέρει πώς να τον αλλάξει γιατί είναι δύσκολη η πρόσβαση σε αυτόν (χρειάζεται σήκωμα και λύσιμο κάποια πράγματα από κάτω) και μπορεί να σε χρεώσει αρκετά για εργασία. 80 με 100 ευρώ υπολόγιζε για καινούργιο γνήσιο χωρίς την εργασία. Τα παραπάνω ισχύουν για το 1.6 αλλά δε νομίζω να διαφέρουν και πολύ στο 1.8. Ίσως να είναι πιο προσβάσιμος στο δικό σου, αλλά από κόστος νομίζω στα ίδια θα είναι πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

δε πάει καλά ο κόσμος..θα με τρελάνουν στο τέλος!!! :hot: :hot:

αγόρασα το γνήσιο αισθητήρα στροφών (80 ευρωπουλα ) το πήγα στο μηχανικό,την αλάλαξε αλλά το πρόβλημα έμεινε.. κόντεψα να τρελαθώ!!! :growl: :growl: δεν δέχονται και το ανταλλακτικό πίσω!!

δεν ξερουν τι τους γινετε :console::rolleyes::thumbsup: θα τούς βάλω καμιά :flowers: :flowers: στο τελος :thumbsu: :thumbsu:

τι άλλο να κάνω?????

Link to comment
Share on other sites

δε πάει καλά ο κόσμος..θα με τρελάνουν στο τέλος!!! :hot: :hot:

αγόρασα το γνήσιο αισθητήρα στροφών (80 ευρωπουλα ) το πήγα στο μηχανικό,την αλάλαξε αλλά το πρόβλημα έμεινε.. κόντεψα να τρελαθώ!!! :growl: :growl: δεν δέχονται και το ανταλλακτικό πίσω!!

δεν ξερουν τι τους γινετε :laugh::angry2: :angry2: θα τούς βάλω καμιά :huh::D στο τελος :thumbsu: :thumbsu:

τι άλλο να κάνω?????

Μήπως φταίει καμμιά επαφή στην καλωδίωση του αισθητήρα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει καμμιά επαφή στην καλωδίωση του αισθητήρα;

αυτό τους το είχα πει από την αρχή.. γιατί το είχα διαβάσει σε ένα αγγλικό φόρουμ.. αλλά δεν δίνουν σημασία..

ούτε καν κοίταξαν τίποτα άλλο.. βλέπουν μόνο ότι τους πει το σκάνερ..

τον είπα να κοιτάξει τις ασφάλειες του ηλεκτρονικού γκαζιού..και γενικά να τα τσεκάρει όλα, αλλά τίποτα... είναι εντελώς Μ@@@Σ απ'οτι κατάλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καλο θα ηταν να δοκιμαζες και σε καποιο αλλο συνεργειο που θα εχει πιο πολυ ορεξη να το ψαξει λιγο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!! τελείωσε το μαρτύριο!!! αλλά πλάκα έχει το πως :whistling: :whistling: :whistling:

Λοιπόν.. Επειδή το είχα ψάξει παααααααααααααρα πολύ στο ΝΕΤ σε διάφορα φόρουμ,μου το είχαν πει να ελέγξω και τον πάνω αισθητήρα, γιατί μερικές φορές μπερδεύεται το σκάνερ και βγάζει άλλο πρόβλημα... τόσες φορές που το είχα δει πως βγάζουν τον αισθητήρα είχα μάθει και εγώ... έλεγξα τις καλωδιώσεις αλλά δεν βρήκα τίποτα.. μετά, είχα βρει στο ΝΕΤ το ηλετρονικο σχέδιο του αμαξιού και αφού ήξερα τους κωδικούς (να'ναι καλά το Google) βρήκα και τον πάνω αισθητήρα και :startle: :startle: :startle: :startle: :startle: ο αισθητηρας ειχε βγει..δεν είχε καλή επαφή!!!!!!!!!! το έβγαλα, το καθάρισα καλά έβαλα και ειδικό ΣΠΡΕΙ...και :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

αυτό ήταν...το αμάξι δούλεψε κανονικά!!!

τώρα σκέφτομαι να πάω στον μάστορα και να τον γαμωσταυρισω καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει έχω ένα passat 18t και με φουρφουριζει τα νερά στο καλοριφέρ δηλαδή όταν το βάζω μπρός ακούγεται ένας θόρυβος σαν κενό αέρος πρόβλημα με νερό δεν έχω αντλία και θερμοστατης αλλαγμένα τι μπορεί να συμβαίνει ευχαριστω

Παρακαλω να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του φορουμ.

Edited by konstantinos passat
Το post μεταφραστηκε στα ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!! τελείωσε το μαρτύριο!!! αλλά πλάκα έχει το πως :thumbsup::sword::zoro:

Λοιπόν.. Επειδή το είχα ψάξει παααααααααααααρα πολύ στο ΝΕΤ σε διάφορα φόρουμ,μου το είχαν πει να ελέγξω και τον πάνω αισθητήρα, γιατί μερικές φορές μπερδεύεται το σκάνερ και βγάζει άλλο πρόβλημα... τόσες φορές που το είχα δει πως βγάζουν τον αισθητήρα είχα μάθει και εγώ... έλεγξα τις καλωδιώσεις αλλά δεν βρήκα τίποτα.. μετά, είχα βρει στο ΝΕΤ το ηλετρονικο σχέδιο του αμαξιού και αφού ήξερα τους κωδικούς (να'ναι καλά το Google) βρήκα και τον πάνω αισθητήρα και :startle: :startle: :startle: :startle: :startle: ο αισθητηρας ειχε βγει..δεν είχε καλή επαφή!!!!!!!!!! το έβγαλα, το καθάρισα καλά έβαλα και ειδικό ΣΠΡΕΙ...και :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

αυτό ήταν...το αμάξι δούλεψε κανονικά!!!

τώρα σκέφτομαι να πάω στον μάστορα και να τον γαμωσταυρισω καλά!!!

Τελος καλο ολα καλα λοιπον!!

Αυτα τα ηλεκτρολογικα ειναι μεγαλος πονοκεφαλος γιατι οπως και στην περιπτωση σου,μια φισα που δεν κανει καλη επαφη μπορει να σε βαλει σε τσαμπα ψαξιμο.

καλημέρα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει έχω ένα passat 18t και με φουρφουριζει τα νερά στο καλοριφέρ δηλαδή όταν το βάζω μπρός ακούγεται ένας θόρυβος σαν κενό αέρος πρόβλημα με νερό δεν έχω αντλία και θερμοστατης αλλαγμένα τι μπορεί να συμβαίνει ευχαριστω

Παρακαλω να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του φορουμ.

Ριξε μια ματια στα προβληματα αν υπαρχει αντιστοιχο θεμα με αυτο που σε ενδιαφερει και αν οχι,ανοιξε ενα καινουριο θεμα ωστε να παρεις απαντησεις μιας και εδω ειμαστε εκτος θεματος. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.