Jump to content
Guest Nikolas83

Πρόβλημα ρελαντί

Recommended Posts

Guest Nikolas83
Eχω τσεκάρει τα 1,2,4,5,7 αλλά...............ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

Καλημέρα Παιδες!soto λες νασαι τυχερός μέσα στην ατυχία σου και ναναι το 3?Τι θα γινεί με αυτό το πρόβλημα!θα το κουβαλάμε σαν ουλή στο πρόσωπο!Είναι κρίμα γιατί όταν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα στεναχωριέμαι!Είναι σαν να "τρώει" τον κινητήρα!!!Αν ήταν προφανείς η λύση τότε θα την είχανε βρει οι μηχανικοί και θα το λύναν με κλειστά τα μάτια!Εχω πάει σε 4 και όλοι έχουν κολλήσει με την πεταλούδα!Την άλλαξα μα πάλι τα ίδια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα από τα σωληνάκια μου έτυχε πάνω από μία φορά και πάντα κοβόταν διαφορετικό,

οπότε τώρα τα αλλάζω προληπτικά στο σέρβις των 30.000Km για να έχω το ρελαντί μου ήσυχο :heart:

Το τελευταίο σωληνάκι που ανακάλυψα ήταν αυτό του σέρβο

το οποίο κανένας μάστορας δεν το τσέκαρε.

Μάλιστα τότε μου λέγαν για πεταλούδες, αισθητήρα λ και εγκέφαλο!!

Την πεταλούδα την άλλαξα κι εγώ πριν μια εβδομάδα,

αλλά το πρόβλημα και σε ΄μένα παραμένει :heart:

να κάνουμε club μέσα στο club; :heart:

έχω και όνομα: το club των χαλασμένων ρελαντίδων tongue.giftongue.gif

Επίσης εάν σας έχουν πειράξει τον χρονισμό του ντιστριπιτέρ πρέπει να τον επαναφέρετε.

Γίνεται όπως περίπου και ο χρονισμός των εκκεντροφόρων

αυτή τη στιγμή είμαι στο ψάξιμο των σημαδιών.

Εμένα είναι η τελευταία μου ελπίδα για το δικό μου αμάξι να φταίει αυτό.

Αλλιώς μάλλον θα πιστέψω έναν αρκετά έμπειρο μηχανικό πάνω στα VW

που μου είπε πως ένα μεγάλο ποσοστό καινούριων πεταλούδων

είναι ελαττωματικές από το εργοστάσιο και τις στέλνει για αντικατάσταση.

Καλή μας επιτυχία

ΥΓ

Το avatar μου δεν είναι τυχαίο

τα αμάξι περνάει αρκετό καιρό σε αυτή την κατάσταση.

Πάλι καλά που την βρίσκω με τις επισκευές και τα πειράγματα

αλλιώς θα είχε φάει σουτ.

Edited by Vrachos
Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83

Επίσης εάν σας έχουν πειράξει τον χρονισμό του ντιστριπιτέρ πρέπει να τον επαναφέρετε.

Γίνεται όπως περίπου και ο χρονισμός των εκκεντροφόρων

αυτή τη στιγμή είμαι στο ψάξιμο των σημαδιών.

Εμένα είναι η τελευταία μου ελπίδα για το δικό μου αμάξι να φταίει αυτό.

Αλλιώς μάλλον θα πιστέψω έναν αρκετά έμπειρο μηχανικό πάνω στα VW

που μου είπε πως ένα μεγάλο ποσοστό καινούριων πεταλούδων

είναι ελαττωματικές από το εργοστάσιο και τις στέλνει για αντικατάσταση.

Πλακά έτσι θα κάνουμε εσύ,εγώ και ο soto operators στο club! :):)

Για γέλια και για κλάματα είμαστε..Εγώ και να θέλω να το φτιάξω με ξενερώνει ..γιατι δεν θα ήθελα να δώσω λεφτά σε κάτι που δεν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ εντάξει.

Ούτε εσύ έχεις βρει λύση σε αυτό το πρόβλημα?ή κάθε 3 και λίγο σου έβγαζε αλλό πρόβλημα αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα δηλαδή να παίζει το ρελαντί?

Τι θα κάνουμε φίλος αρχίζει και μου την δίνει το θέμα... fire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83
Ψάχνω,ψάχνω......

Καλησπέρα μέλη του Σ.Τ.Ρ.

έχετε κάποιο νέο περι ρελαντί?

Εγώ καμία βελτίωση!

Το καλό είναι ότι μου είχε δώσει εγγύηση η εταιρία Vitacar από όπου πήρα και το Polaki μου!

Μου άλλαξαν την πεταλούδα και ποτενσιόμετρο και δεν μου πήραν φράγκο..

Τους ξαναπήρα τηλέφωνο να τους πώ ότι δεν κάνατε τπτ ρε παιδιά!!

Μίλησα με τον αρχιμηχανικό και σήκωσε τα χέρια ψηλά λέει δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο με το αμάξι λέει δώσαμε 300Ευρω κια κανόνισε ραντεβού με την Καρέντα να δούμε και εκεί τι θα μου πουν!

Ψυχραιμία!!!

Όλο στο συνεργειο τρέχω και το πρόβλημα δεν λύνεται και σε λίγο έχω το μεγάλο service!

Πιο πολυ βλέπει το αμάξι μου τον μηχανικό και το συνεργείο παρά εμένα! new_lol.gifnew_lol.gif

Το ριχνουμε στο γέλιο για να μην τρελαθούμε ζήτω τα σκ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δίαβασα όλλα αυτα που λέτε και χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός επειδή είχα και εγώ παρόμιο πρόβλημα με το ρελαντί, εμένα μου το έκανε όμως όταν ήταν κρύο, δισκολευόταν να πάρει μπρός και μετά μέχρι να ζεσταθεί δέν είχε σταθερό ρελαντί το πήγα το αμαξι για full service (εχει 60.000χλμ) ανέφερα στον μηχανικό το πρόβλημα που είχα, το είχε 1 μέρα το έψαξε και ενώ παλιότερα μου έλεγε για αλλάγη πεταλούδας τελικά βρήκε το προβλημά το οποίο ήταν η φούσκα θερμοκρασίας και όχι η πεταλούδα που υποψιαζότανε. Την άλαξε και απο τότε το αμάξι δουλεύει πολύ καλά. Εσείς έχετε ελέξει την φούσκα θερμοκρασίας? Απο ότι μου είπε λόγο το ότι είχε πρόβλημα η φούσκα θερμοκρασίας δεν γινότανε σωστά ο ψεκασμός γιατί άλλη θερμοκρασία διάβαζε ο εγκέφαλος καί αλλη θερμοκρασία είχε πραγματικά το μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό εννοεί.

Εγώ συνεχίζω να ψάχνω και να ρωτάω,

βρήκα και μία χαλασμένη βαλβίδα

αυτήν της ανακύκλωσης των αναθυμιάσεων του ντεπόζιτου

ή βαλβίδα ενεργού άνθρακα, όπως τη λένε,

η οποία δεν υπάρχει Ελλάδα και κάνει 80€.

Δεν φταίει όμως αυτήν γιατί έχει κολλήσει κλειστή και όχι ανοιχτή.

Συνεχίζω λοιπόν, που θα μου πάει θα το βρω κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάω σε ένα ηλεκτρλογείο αυτοκινήτων στο οποίο είχα ξαναπάει για να καθαρίσω τα μπέκ κάποτε,για να κάνουμε μία μέτρηση στα καυσαέρια.

Όλα καλά ,όμως την στιγμή που άρχισε το πρόβλημα με το ρελαντί, το μονοξίδιο πήγε στα ύψη.

Ώπα! :D μου λέει ο μάστορας τι γίνεται εδώ?? Του εξηγώ το πρόβλημα, και ότι έχουμε αλλάξει πεταλούδες,βαλβίδες, εγκεφάλους ,κέρατα, και μου λέει ότι είναι πολύ περίεργη βλάβη,βάζει το διαγνωστικό,και του βγάζει πως όλα είναι ο.κ (όπως πάντα άλλωστε). τρελαίνεται ο μάστορας και μου λέει πως αυτό με τα καυσαέρια γίνεται γιατί την στιγμή εκείνη, έχουμε πάρα πολύ μίγμα και ο κινητήρας πνίγεται.

Τέλος πάντων μου είπε να του πάω το αμάξι και να του το αφήσω 2-3 μέρες να το ξετινάξει, και μάλλον θα το κάνω από βδομάδα αφού έτσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ κάθε μέρα.

Ελπίζω να μπορέσει να βρεί κάτι ρε γμτ γιατί θέλω να πάω το αμάξι για πρόγραμμα και το καθυστερώ γι'αυτό το λόγο.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως... αφού έφερα ποπ κόρν και περιμένω να δω την συνέχεια

tongue.gif:rolleyes::p:P:P

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83

Καλημέρα παιδιά

Ελα ρε Soto γερά δείξε μας τον δρόμο...γιατί μάλλον εσύ και γώ εκτος απτο ίδιο αμάξι πρέπει να χουμε και το ίδιο πρόβλημα... new_lol.gif

Εγώ αύριο το πρωί θα το πάω στην Καρέντα γιατί όμως κάτι μου λέει ότι δεν θα φτιάξουν τπτ?Απλά θα το περάσουν απο διαγνωστικό θα πουν όλα ΟΚ και πάρτο!

και θα ξανατρέχει ο Νικόλας στα συνεργεία..

Όσο γιατο πρόγραμμα δεν πειράζει άσε να ισιώσει πρώτα και μετά του βάζεις φτερά..

Οπότε τα δικά μου νέα θα σας ταχω απο Τετάρτη!!

Δείτε το επόμενο συναρπαστικό επισόδειο της σειράς "Τα Τρελαμένα Ρελαντι"

Θα μπορέσει άραγε ο Soto να λύσει το πρόβλημα μας?

Ίδια Μέρα

Ίδια Ώρα

Ίδια Στιγμή

Η Συνέχεια στις οθόνες σας.... new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83

Καλημέρα παίδες και προσοχή στα χιόνια που γίνονται πάγος στο δρόμο και κάνουμε πατίνια τα αμάξια μας... ;)

Σίριαλ συνέχεια (τόμος ΙΑ,αριθμός 5031) new_lol.gif

Προχθές πήγα και πήρα το αμάξι απο την αντιπροσωπία πήγα κάτι βόλτες με τον αδερφό μου ΜΚ4+6Ν!!Και ήθελα να δω αν παίζει το υπάρχον πρόβλημα έπειτα και απο το μετέπειτα φτιάξιμο.. Δεν είδα κανα παρατράγουδο στο ρελαντί..αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα ζεστάνει αρκετά..(τότε βλέπω στα σίγουρα αν παίζει το ρελαντί)την τετάρτη δεν το κούνησα το αμάξι λόγω καιρού αφου δεν πήγα στην δουλειά..σήμερα θα δω αν πραγματικά το φτιάξαν στην καρέντα..όταν γυρίσω απτη δουλειά είναι ένα σημείο στο δρόμο που πάντα όταν ακινητοποιούμαι παίζει το ρελαντί μου..

Για να δούμε σήμερα..

Αν λυθεί Soto και όποιος άλλος έχει το ίδιο πρόβλημα με τα τσαρούχια στην καρέντα στον άλιμο! music.gif

¶σχετο τι ρελαντί έχετε?έμενα είναι στις 600 στροφές δεν είναι "κάπως" χαμηλό? ;)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου (θα έπρεπε να) είναι στις 850-900 σύμφωνα με το manual.

Η συνέχεια του ψαξίματος καθυστερεί λόγω καιρού,

για να κρατηθεί το ενδιαφέρων σας επισυνάπτω και ένα mp3 από το ρελαντί μου :D

reladi.mp3

Link to comment
Share on other sites

Πω-πω μωρ'αδερφάκι μου.......εσένα παραείναι!!! :D

Σήριαλ "ΤΟ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΡΕΛΑΝΤΙ"

Αριθμος επεισοδίου 5032

Σήμερα λοιπόν πήγα το polάκι στο ηλεκτρολογείο που λεγαμε (βλέπε επεισόδιο 5027).

Το άφησα εκεί και θα μείνει μέχρι το σάββατο το μεσημέρι τουλάχιστον ( γιατί έχουμε και meating την Κυριακή!).

Τώρα τι θα βρει ο μάστορας............ :)

Πάντως σήμερα δεν μου τηλεφώνησε όλη την ημέρα.

Είναι καλό αυτό?

Εσύ Nikolas κανα νέο???

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83
Πω-πω μωρ'αδερφάκι μου.......εσένα παραείναι!!! ;)

Σήριαλ "ΤΟ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΡΕΛΑΝΤΙ"

Αριθμος επεισοδίου 5032

Σήμερα λοιπόν πήγα το polάκι στο ηλεκτρολογείο που λεγαμε (βλέπε επεισόδιο 5027).

Το άφησα εκεί και θα μείνει μέχρι το σάββατο το μεσημέρι τουλάχιστον ( γιατί έχουμε και meating την Κυριακή!).

Τώρα τι θα βρει ο μάστορας............ -_-

Πάντως σήμερα δεν μου τηλεφώνησε όλη την ημέρα.

Είναι καλό αυτό?

Εσύ Nikolas κανα νέο???

Σήριαλ "ΤΟ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΡΕΛΑΝΤΙ"

Αριθμος επεισοδίου 5033\Κύκλος ΙΧ

Ρε γαμώτο δεν έχω ηχεία στην δουλεία για να το ακούσω... το ρελαντί σου...

Τώρα Soto τι να σου πω,εγώ στην θέση σου απο την αγωνία μου δεν θα αντεχα θα τον έπαιρνα τηλέφωνο να δω σε ποιό σημείο έχει φτάσει η ερευνά του..

Ελπίζω να βρει τι έχει να το φτιάξει πάντως

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει...

Λοιπόν όσο αφορά το δικό μου πρόβλημα... :whistling:

-

--

---

ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ( tongue.gif )

---

--

-

Μέχρ στιγμής ΕΧΕΙ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ αλλά δεν χαίρομαι ακόμη γιατι δεν έχει περάσει αρκετός καιρός και δεν το έχω "δοκιμάσει"αρκετά το αμάξι..

Ναι μεν γύρισα στην δουλειά χθές χωρίς κάποιο πρόβλημα στο γνωστό σημείο που το παρατηρώ όταν μου εμφανίζει το πρόβλημα αλλά επιφυλάσσομαι.. :(

Εσένα Soto το ρελαντί σου πόσο είναι?για σταθερό λέμε πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Υπο κανονικές συνθήκες το ρελαντί μου πρέπει να είναι γύρω στις 680 στρ/λεπτό.

Στο σήριαλ μας τώρα............

Με πήρε τηλέφωνο ο μάστορας κατά τις δύο η ώρα και μου λέει νομίζω ότι κάτι έγινε έλα να πάρεις το αμάξι το απόγευμα και τα λέμε από κοντά.

Πάω,παίρνουμε το αμάξι, και κάνουμε μια βόλτα μαζί.

Γυρνούσαμε κανα δεκάλεπτο το τσίτωσα και λίγο και ξαναγυρίσαμε στο συνεργείο.

Το αμάξι λειτουργούσε μια χαρά.

Μου λέει ότι τσέκαρε ΟΛΟΥΣ τους αισθητήρες, καθάρισε την πεταλούδα,μέτρησε την ροή του καυσίμου, την παροχή της αντλίας καυσίμου,τσέκαρε τον αισθητήρα "λ", τα μπεκ, και μέτρησε την υποπίεση της εισαγωγής έκανε βασική ρύθμιση και τώρα είναι όλα Ο.Κ!!!

Τώρα κατά πόσο λύθηκε το πρόβλημα θα φανεί στις επόμενες μέρες.

Έλπίζω κάτι να έγινε γιατί ο κ@λος μου ακόμα τσούζει (150 ευρώ ρε μου πήρε rocket.gifprotest.gifthumbsdown.gifmachinegun.gifknife.gifmachinegun.giffire.gif )

Σε αντίθετη περίπτωση αυτά θα είναι τα τελευταία χρήματα που χαλάω για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Η συνέχεια στις οθόνες των P.C σας..........

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ έμεινα δηλαδή στο κλαμπ tongue.gif

Την Παρασκευή που είχε και ήλιο, κάθισα ασχολήθηκα και βρήκα τι φταίει.

Δεν ανοίγει η βαλβίδα ελέγχου EGR δηλαδή τις ανακύκλωσης των καυσαερίων

και η έλλειψη καυσαερίων από την εισαγωγή ανεβάζει το ρελαντί!

Αφού την έβγαλα, βρήκα στο inet το pdf της και τελικά είναι καλή!

Την δοκίμασα και πάνω στο αμάξι δίνοντάς της ρεύμα με μια μπαταρία

και δούλεψε κανονικά το ρελαντί.

Οπότε μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά και τσέκαρα και την άλλη βαλβίδα

αυτή της ανακύκλωσης των αναθυμιάσεων του ντεπόζιτου,

(είχα γράψει για αυτή σε προηγούμενο ποστ) μαντέψτε; και αυτή καλή είναι!

Οπότε όταν ξαναβρώ χρόνο (και ζέστη) θα συνεχίσω το ψάξιμο,

και ελπίζω να είναι κάτι απλό, όπως κομμένο καλώδιο (και στα δύο;; )

αλλά προετοιμάζομαι για το χειρότερο, όπως χαλασμένος εγκέφαλος.

Προς το παρόν, έκανα μετατροπούλα και τώρα η βαλβίδα είναι μόνιμα ανοιχτή

που και αυτό δεν είναι σωστό γιατί τώρα μεταφέρετε μεγάλη ποσότητα καυσαερίων

με αποτέλεσμα να έχω ασταθή καύση.

Μην ρωτήσετε σε ποιες στροφές εμφανίζεται η αστάθεια, στο ρελαντί βέβαια :thumbsup:

Τύφλα να έχουν τα Dragster, έχω αυτό το ρελαντί

μυρίζει και το αμάξι βενζίνη (λόγω της πρώτης βαλβίδας)

νομίζω ότι οδηγάω αγωνιστικό ;):thumbsup: :thumbsup:

reladi2.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83

Σήριαλ "ΤΟ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΡΕΛΑΝΤΙ"

Αριθμος επεισοδίου 5038\Κύκλος ΙΧ

Το άγχος και η αγωνία συνεχίζονται με αμείωτη ένταση...

Τι θα γίνει άραγε...

Kαλημέρα και καλή βδομάδα στον Σ.Τ.Ρ. και γενικά σε όλο το VWClub

Λοιπόν είχα με μείνει εκεί που το είχα αφήσει στην Καρέντα...

Τι μου αλλάξαν εκει μέσα?

Πολλ/στη και μπουζοκαλώδια...

είπαμε το πήρα τετάρτη πέμπτη και παρασκευή πήγα δουλειά

και το απόγευμα θα το πήγαινα για σέρβις..

Το σάββατο κατα τις 12 το παίρνω τον ρώταω τί έχει μου λέει οι μα@@κες πήγαν να σου φτιάξουν το πρόβλήμα χωρίς ναχει πάρει το αμάξι την κατάλληλη θερμοκρασία 70-80 βαθμους με αποτέλεσμα όποιες ρυθμίσεις και αλλαγές που κάναν να μην πιάναν τόπο..

Τα παλήκαρια χρέωθηκαν τζάμπα πεταλούδα (μου βάλαν καινούργια τελικά), πολλ/στη και μπουζοκαλώδια..

Ο μηχανικός έκανε κάποιες ρυθμίσεις στην πεταλούδα αν δεν κάνω λάθος και μου λέει ότι το πρόβλημα λύθυκε..

Ακόμη δεν μου έχει εμφανιστεί αλλά δεν το πολυμετακίνησα το αμάξι πολύ το σκ για να δω συμπεριφορά..

Επιφυλλάσομαι όπως όλοι στο θέμα Τοπικ αυτό

Θα σας απαντήσω με σιγουριά σε κανα 2βδομάδες...

Μου πήρε 130 ευρώ(με το σερβις μαζί)

Υ/Σ: Μάγκες προσόχη στα όργανα που μετράνε αέρα.. έγω έβαζα σε 1 πρατήριο και μου είπε ότι είχε πίεση 38 λίμπρες,του είπα να κοιτάξει και λίγο τα φρένα δεν τα ένιωθα καλά και όντως τα πίσω δεν πιάναν, μήπως πρέπει να γινόμουν κασκαντερ?ΧαΧα

Σοτο ζήτα τα λεφτά σου πίσω ή να πληρωθεί την επόμενη φορα μια προκαταβολή και αν διορθωθεί τα υπόλοιπα!Δεν είναι σωστό αυτό

Απο την στιγμή που πας στον ειδικό το αμάξι και σου λέει θα αναλάβω να το φτιάξω πρέπει να πλήρωθει γιαυτό..

Δειτε στο επόμενο επεισόδιο...

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83

Σήριαλ "ΤΟ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΡΕΛΑΝΤΙ"

Αριθμος επεισοδίου 5039\Κύκλος ΙΧ

Ρε μάγκες τι έγινε...Δεν έχουμε καμία εξέλιξη..Έχουμε αφήσει το σίριαλ στην μέση εγώ πλέον δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής και πρέπει μετα απο τόσο καιρό να είχε φανεί..

Ελπίζω να έχει λυθεί το πρόβλημα και για σας..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.