Jump to content
x-nikan

Προβλημα Με Την Οπισθεν

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..

Ειχα προσεξει εδω και λιγους μηνες πως η επιστροφη απο οπισθεν σε νεκρα ειχε καποιο ελλατωμα.

Εδω και δυο μερες ,βιωνω κατι πρωτογνωρο.Οταν βαζω οπισθεν και παω να βαλω νεκρα χρειαζομαι σχεδον δυο χερια για κινησω το λεβιε.Σαν να κολλαει η ταχυτητα και να μην κουνιεται.Ξερετε τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Χειροκινητο.Να τονισω οτι το αμαξι εχει μολις 5000 χιλιομετρα

δοκιμασε όταν στο κάνει να κινήσεις το αυτοκίνητο 1 εκατοστό και προσπάθησε πάλι να την βγάλεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..

Ειχα προσεξει εδω και λιγους μηνες πως η επιστροφη απο οπισθεν σε νεκρα ειχε καποιο ελλατωμα.

Εδω και δυο μερες ,βιωνω κατι πρωτογνωρο.Οταν βαζω οπισθεν και παω να βαλω νεκρα χρειαζομαι σχεδον δυο χερια για κινησω το λεβιε.Σαν να κολλαει η ταχυτητα και να μην κουνιεται.Ξερετε τι μπορει να ειναι?

Φίλε δεν είναι νέο πρβ αυτό.Το είχα κι εγώ αυτό.Κι εμένα σχεδόν από την αρχή μου το βγαλε.

Πρεπει να το πας στην αντιπροσωπεία. Είναι συνηθισμένο. Κάνουν μια ρύθμιση στο κουτί των ταχυτήτων.

Εγώ το πήγα στην αντιπροσωπεία, καθώς είναι ακόμα στην εγγύηση και μου είπαν ότι κι άλλος ήρθε με το ίδιο πρβ.

Edited by VWMANIAC
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν είναι νέο πρβ αυτό.Το είχα κι εγώ αυτό.Κι εμένα σχεδόν από την αρχή μου το βγαλε.

Πρεπει να το πας στην αντιπροσωπεία. Είναι συνηθισμένο. Κάνουν μια ρύθμιση στο κουτί των ταχυτήτων.

Εγώ το πήγα στην αντιπροσωπεία, καθώς είναι ακόμα στην εγγύηση και μου είπαν ότι κι άλλος ήρθε με το ίδιο πρβ.

κοιτα το προβλημα αυτο εμφανιζεται 3 στις 5 φορες.Αν τη στιγμη που παω στην αντιρποσωπεια να το δειξω ,δεν το κανει το προβλημα τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το προβλημα αυτο εμφανιζεται 3 στις 5 φορες.Αν τη στιγμη που παω στην αντιρποσωπεια να το δειξω ,δεν το κανει το προβλημα τι να κανω?

Και μένα δεν το έκανε πάντα. Όταν το πήγα στην Καρέντα Πειραιά δεν το έκανε, αλλά έκαναν μια ρύθμιση στην αρχή και μου είπαν να το δοκιμάσω και αν το ξανακάνει να το ξαναπάω. Έτσι κι έγινε και ξαναπήγα και το ρύθμισαν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από 35000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα κι εμένα μου το κάνει αυτό 2 μέρες τώρα (όχι συνέχεια) όπως επίσης με λίγη δυσκολία μπαίνει και η πρώτη και επιπλέον διακρίνω ένα ελαφρύ πατινάρισμα του συμπλέκτη... Να διευκρινήσω ότι το αυτοκίνητο κινείται αρκετά στην κίνηση και ίσως αυτό να είναι η αιτία για πιθανή φθορά του δίσκου (αλλά δεν περίμενα τόσο γρήγορα)

Ξέρει κανένας περίπου τι και πόσα να υπολογίζω??

Τόσο καιρό δεν έκανε κιχ... τώρα που τελείωσε η εγγύηση άρχισαν τα ωραία... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

να το πας με γερανο οταν σου γινει χαχαχα μηπως εχει πεσει η σταθμη στις βαλβολινες σου?

Mπορω να τσεκαρω τις βαλβολινες μονος μου?δεν ξερω ομως ουτε τι ειναι ουτε που ειναι...:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα το εκανε οταν το ειχα πρωτοπαρει, μαζι με κατι αλλα θεματακια με τα κατεββασματα των ταχυτητων αλλα τελικα με τον καιρο που "δουλεψε" το σασμαν ολα αυτα εξαφανισθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από 35000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα κι εμένα μου το κάνει αυτό 2 μέρες τώρα (όχι συνέχεια) όπως επίσης με λίγη δυσκολία μπαίνει και η πρώτη και επιπλέον διακρίνω ένα ελαφρύ πατινάρισμα του συμπλέκτη... Να διευκρινήσω ότι το αυτοκίνητο κινείται αρκετά στην κίνηση και ίσως αυτό να είναι η αιτία για πιθανή φθορά του δίσκου (αλλά δεν περίμενα τόσο γρήγορα)

Ξέρει κανένας περίπου τι και πόσα να υπολογίζω??

Τόσο καιρό δεν έκανε κιχ... τώρα που τελείωσε η εγγύηση άρχισαν τα ωραία... :p

Φίλε κατα ρχήν μην μιλάς καθόλου είσαι τυχερός μέσα στην ατυχία σου καθώς πρόλαβες να το χαρείς και μετά εμφάνισε πρβ.

Δεύτερον, όσον αφορά την λήξη εγγύησης....Νόμος του Μέρφι.

Κατά τα άλλα δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για το κόστος επισκευής καθώς ευτυχώς είμαι ακόμα εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.εχω ενα golf mk4 Και οταν βαζω οπισθεν Και ξεΚιναω να Κανω οπισθεν μοθ αΚουγεται ενας θορυβος απο το σασμαν σαν να χτυπαει Κατι.Μηπως ξερει Κανεις τιποτα για αυτο τι μπορει να ειναι.

??

Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

na κανω κ εγω μια ερωτηση,οταν βαζω οπισθεν σχεδον παντα γρατζουναει πως να το πω μπαινει αλλα κανει θορυβο,golf tsi 2008 me 37000xlm,σπαστικο να το κανει κ το εκανε απο καινουριο

τι θεμα εχει η οπισθεν?

Link to comment
Share on other sites

κάποιο συνχρονιζε πρέπει να είναι, προσωρινά δοκίμασε να βάζεις μια άλλη ταχύτητα πριν βάλεις όπισθεν π.χ. τρίτη και μετά όπισθεν.

Σίγουρα πρέπει να το δει ο μηχανικός σου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο ειχα απο την αρχη.Το κανουν σχεδον ολα.Πλεον βαζω δευτερα πριν βαλω οπισθεν και ησυχασα.

Link to comment
Share on other sites

na κανω κ εγω μια ερωτηση,οταν βαζω οπισθεν σχεδον παντα γρατζουναει πως να το πω μπαινει αλλα κανει θορυβο,golf tsi 2008 me 37000xlm,σπαστικο να το κανει κ το εκανε απο καινουριο

τι θεμα εχει η οπισθεν?

θα αρχίσω κάνοντας πλακιτσα....το γκολφακι την τριζει τιν οπισθεν 8) ! ...με λιγα λογια! το 6αρι σασμαν δεν εχει συγχρονιζε στιν οπισθεν!! όπως ειχαν παλαιοτερα σασμαν τις φαουβε... ο πιο σίγουρος τροπος για να μην ακους το γραντζουνισμα! οπου αν το κανείς συχνα για πολυ ωρα και επιμενεις και εσυ στο να βαζεις οπισθεν "και ασ γραντζουναει το αμαξι" σιγουρα θες τωρα για αλλαγή γραναζι της οπισθεν! απο εκει και περα οπισθεν βαζουμε μονο οταν το αμαξι ειναι πλήρως ακινητοποιημένο! και καλο ειναι να βαζεις πρωτα η δευτερα η τριτη ταχυτητα ωστε να ευθιγραμιστουν τα γραναζια στο σασμαν!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοματο ή χειροκινητο?

σορρυ που επεμβαίνω σε αλουνού Thred αλα για να ρωτάς αν είναι αυτόματο θεώρισα οτι ίσως γνωρίζεις .. έχω παρόμοιο πρόβλημα με το μελλοντικό μου αμάξι :

Αποφάσισα να πάρω ένα Golf 1.6 mk4 με Αυτόματο Κιβώτιο Ταχ.

ΑΛΛΑ ...

όταν προσπαθήσεις να βάλεις απο την θέση (P)arking του κυβωτίου στην θέση όπισθεν ®everse , τότε δεν την "παίρνει" την όπισθεν .

ΑΝ όμως την βάλεις από την θέση (N) ή από την θέση (D)rive , στην όπισθεν , τότε την "παίρνει" μια χαρά.

Ερώτηση .. Εἴναι σύνηθες και/ή συχνό πρόβλημα αυτό, στα αυτόματα και δει των συγκεκριμένων μοντέλων ;

Να φοβάμαι για ζημιά στο Σαζμάν ;

Edited by daisuke
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.