Jump to content
Denimar

Polo 1.2 Tsi, Δείκτης Θερμοκρασίας Λαδιού, Νερού

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα. Πρόσφατα αγόρασα ένα POLO 1.2 Tsi, έχει κάνει μόλις 1000 ΚΜ. Παρατήρησα ότι το ventilater άναβε πολύ γρήγορα, μετά από 5 λεπτά λειτουργίας του κινητήρα. Σκέφτηκα να παρακολουθήσω την θερμοκρασία λοιπόν και ξεκινάει ή Οδύσσεια για την ύπαρξη ή όχι οργάνων θερμοκρασίας. Το βιβλίο του αυτοκινήτου λέει ότι υπάρχει ηλεκτρονική ένδειξη με το διακόπτη πολλαπλών χρήσεων στο τιμόνι. Ψάχνω αλλά τίποτα.....!!! Για καλή μου ή και κακή μου τύχη έχω ένα συνεργάτη στη Γερμανία με τον οποίο μιλάω καθημερινά και ο οποίος έχει ένα ολόιδιο POLO. Τον ρωτάω και η απάντηση είναι ακριβώς όπως λέει και το βιβλίο του αυτοκινήτου. Έχει ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού digital στην μικρή οθόνη. Το δικό μου δεν έχει καμία ένδειξη θερμοκρασίας νερού ή λαδιού! Ρωτάω την αντιπροσωπία και μου απαντάει ο Πωλητής πού μου πούλησε το αυτοκίνητο ότι δεν έχουν τα POLO καμία ένδειξη θερμοκρασίας....???

Λάθος βιβλίο μου δώσανε ή λάθος αυτοκίνητο?? Μάλλον το δεύτερο γιατί σε ολα τα site που κοίταξα προτού το αγοράσω για να κάνω σύγκριση δεν έγγραφε κάτι τέτοιο! Εξαπατήθηκα? Τι γίνετε εδώ? Κινητήρας με turbo χωρίς ένδειξη θερμοκρασίας δεν υπάρχει και το λέω εξ επαγγέλματος.... Θεωρώ ότι κάτι πάει πολύ στραβά.... και θα απαιτήσω μία επίσημη απάντηση από την ΚΑΡΕΝΤΑ. Έχω επίσης στείλει και email στην Γερμανία ζητώντας με τον αριθμό πλαισίου και κινητήρα να μάθω από τα αρχεία τους αν το αυτοκίνητο κατασκευάστηκε με η χωρίς δείκτες λαδιού ή νερού.

Οι δείκτες λαδιού, νερού πίεσης και θερμοκρασίας μας δείχνουν την στιγμιαία κατάσταση του αυτοκινήτου και μας βοηθούν να προλάβουμε πιθανές ζημιές. Αν το αυτοκίνητο δεν έχει τέτοιους δείκτες τότε θα πρέπει να έχει lifetime guarantee!!!

Θεωρώ πως είναι πολύ σημαντικό θέμα και πρέπει να ενημερωθεί το κοινό εάν το POLO δεν έχει καμία ένδειξη θερμοκρασίας. Αναρωτιέμαι το IBIZA με τον ίδιο κινητήρα επίσης δεν έχει δείκτες????

Θα στείλω ανάλογο γράμμα στα τοπικά και ξένα περιοδικά να δω πως έχει το θέμα και θα ενημερώσω και το forum για τις απαντήσεις που θα λάβω εγγράφως....

Ζητάω το αυτονόητο.... ένα δείκτη θερμοκρασίας λαδιού και νερού, που όπως γράφει το βιβλίο υπάρχει.... αλλά δεν υπάρχει....!!!

/Denimar

Link to comment
Share on other sites

ela φιλρακι εχω και εγω to polo 1.2 tsi αλλα διστυχως κανενος μας δεν εχει δεικτη θερμοκρασιας λες να μπορεσουμε να βγαλουμε καμια ακρη??

Link to comment
Share on other sites

ela φιλρακι εχω και εγω to polo 1.2 tsi αλλα διστυχως κανενος μας δεν εχει δεικτη θερμοκρασιας λες να μπορεσουμε να βγαλουμε καμια ακρη??

Λεω πως ναι...! Κατα πως έμαθα ο συγκεκριμένος κινητήρας έχει βγάλει πολλά προβλήματα στην ένδειξη θερμοκρασίας και εχουν απενεργοποιήσει μεσω προγράμματος τις ενδείξης. Αισθητήρες υπάρχουν και για λάδι και για νερό, αλλα για να μην πλρώνουν τα service cost, πιθανών τα απενεργοποιούν. Στην Γερμανία ίδιο μοντελο, ίδια σειρά έχει τα πάντα, στην Ελλάδα όχι, τυχαίο? δεν νομίζω!

Περιμένω απαντήσεις απο Γερμανία μέσω service εταιρείας εκεί και αν μου το βεβαιώσουν θα δούμε την συνέχεια.... Πάντως όπως και νάχει η απάντηση εγώ θα απαιτήσω τα όργανα..... Με αυτα το αγόρασα, μάλλον ξέχασαν να τα βάλουν..

/Denimar

Link to comment
Share on other sites

Λεω πως ναι...! Κατα πως έμαθα ο συγκεκριμένος κινητήρας έχει βγάλει πολλά προβλήματα στην ένδειξη θερμοκρασίας και εχουν απενεργοποιήσει μεσω προγράμματος τις ενδείξης. Αισθητήρες υπάρχουν και για λάδι και για νερό, αλλα για να μην πλρώνουν τα service cost, πιθανών τα απενεργοποιούν. Στην Γερμανία ίδιο μοντελο, ίδια σειρά έχει τα πάντα, στην Ελλάδα όχι, τυχαίο? δεν νομίζω!

Περιμένω απαντήσεις απο Γερμανία μέσω service εταιρείας εκεί και αν μου το βεβαιώσουν θα δούμε την συνέχεια.... Πάντως όπως και νάχει η απάντηση εγώ θα απαιτήσω τα όργανα..... Με αυτα το αγόρασα, μάλλον ξέχασαν να τα βάλουν..

/Denimar

και λες να βγαλουμε ακρη??εγω τους το πα οτι το βιβλιαρακι μου λεει για οργανα λαδιου και νερου και μου πανε οπτι δεν ισχιουνε αυτα./...τα εχω παρει βεβαια και σιγα μην δοσω και αλλα λεφτα εγω πληρωσα για να τα εχει ολα αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Λεω πως ναι...! Κατα πως έμαθα ο συγκεκριμένος κινητήρας έχει βγάλει πολλά προβλήματα στην ένδειξη θερμοκρασίας και εχουν απενεργοποιήσει μεσω προγράμματος τις ενδείξης. Αισθητήρες υπάρχουν και για λάδι και για νερό, αλλα για να μην πλρώνουν τα service cost, πιθανών τα απενεργοποιούν. Στην Γερμανία ίδιο μοντελο, ίδια σειρά έχει τα πάντα, στην Ελλάδα όχι, τυχαίο? δεν νομίζω!

Περιμένω απαντήσεις απο Γερμανία μέσω service εταιρείας εκεί και αν μου το βεβαιώσουν θα δούμε την συνέχεια.... Πάντως όπως και νάχει η απάντηση εγώ θα απαιτήσω τα όργανα..... Με αυτα το αγόρασα, μάλλον ξέχασαν να τα βάλουν..

/Denimar

Φίλε και εγώ μαζί σου σε ότι χρειαστεί, απαραίτητη η θερμοκρασία τουλάχιστον για τα λάδια, απο οτι ξέρω μόνο το Gti έχει... Εγώ τώρα το καλοκαίρι πάντα το αφήνω λίγο πρίν σβήσω την μηχανή για να ψύχεται η τουρμπίνα.

Αν υπάρχουν αισθητήρες τότε μεσω VAGCOM δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί η ψιφιακή ένδειξη?

Link to comment
Share on other sites

Λεω πως ναι...! Κατα πως έμαθα ο συγκεκριμένος κινητήρας έχει βγάλει πολλά προβλήματα στην ένδειξη θερμοκρασίας και εχουν απενεργοποιήσει μεσω προγράμματος τις ενδείξης. Αισθητήρες υπάρχουν και για λάδι και για νερό, αλλα για να μην πλρώνουν τα service cost, πιθανών τα απενεργοποιούν. Στην Γερμανία ίδιο μοντελο, ίδια σειρά έχει τα πάντα, στην Ελλάδα όχι, τυχαίο? δεν νομίζω!

Περιμένω απαντήσεις απο Γερμανία μέσω service εταιρείας εκεί και αν μου το βεβαιώσουν θα δούμε την συνέχεια.... Πάντως όπως και νάχει η απάντηση εγώ θα απαιτήσω τα όργανα..... Με αυτα το αγόρασα, μάλλον ξέχασαν να τα βάλουν..

/Denimar

Όταν λες ότι "ο συγκεκριμένος κινητήρας έχει βγάλει πολλά προβλήματα στην ένδειξη θερμοκρασίας", μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος και να αναφέρεις αυτά τα προβλήματα... Μέχρι τώρα, αν δεν κάνω λάθος, κανένα μέλος αυτού του forum που έχει το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα που να σχετίζεται με υπερθέρμανση του κινητήρα ή άλλα θέματα που να αφορούν την θερμοκρασία του... Επιπλέον με μια αναζήτηση στο Internet ανακαλύπτει κανείς ότι και σε άλλες χώρες αντιμετωπίζουν το συγκεκριμένο θέμα όπως πχ My link...

Παρόλα αυτά το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να δοθεί καποια απαντήσει από την VW καθώς επίσης και να βρεθεί καποια λύση διότι είναι αδιανόητο σε turbo κινητήρα να μην υπάρχουν αυτές οι ενδείξεις...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι "ο συγκεκριμένος κινητήρας έχει βγάλει πολλά προβλήματα στην ένδειξη θερμοκρασίας", μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος και να αναφέρεις αυτά τα προβλήματα... Μέχρι τώρα, αν δεν κάνω λάθος, κανένα μέλος αυτού του forum που έχει το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα που να σχετίζεται με υπερθέρμανση του κινητήρα ή άλλα θέματα που να αφορούν την θερμοκρασία του... Επιπλέον με μια αναζήτηση στο Internet ανακαλύπτει κανείς ότι και σε άλλες χώρες αντιμετωπίζουν το συγκεκριμένο θέμα όπως πχ My link...

Παρόλα αυτά το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να δοθεί καποια απαντήσει από την VW καθώς επίσης και να βρεθεί καποια λύση διότι είναι αδιανόητο σε turbo κινητήρα να μην υπάρχουν αυτές οι ενδείξεις...

Εννοώ αυτο που γράφω ακριβώς! Δεν έχει πρόβλημα ο κινητήρας, έχει η ένδειξη θερμοικρασίας του λαδιού! /Denimar

Εννοώ αυτο που γράφω ακριβώς! Δεν έχει πρόβλημα ο κινητήρας, έχει η ένδειξη θερμοικρασίας του λαδιού! /Denimar

Ψάχνω να βρώ περιοδικά που έχουν κάνει τεστ το POLO 1.2 TSi.... να δω εάν έχουν κάνει αναφορά για τις ενδείξης θερμικρασίας. Προσπαθω να δέσω την υπόθεση! Οποιος θυμάτε περιοδικό αν μου το γράψει εδώ να μπορέσω να το βρώ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτο που γράφω ακριβώς! Δεν έχει πρόβλημα ο κινητήρας, έχει η ένδειξη θερμοικρασίας του λαδιού! /Denimar

Οσους ρώτησα μου είπαν για aftermarket οργανο για την θεσμοκρασια, αλλα δέν ξέρω αν επηρεάζει την εγγύηση.

Ψάχνω να βρώ περιοδικά που έχουν κάνει τεστ το POLO 1.2 TSi.... να δω εάν έχουν κάνει αναφορά για τις ενδείξης θερμικρασίας. Προσπαθω να δέσω την υπόθεση! Οποιος θυμάτε περιοδικό αν μου το γράψει εδώ να μπορέσω να το βρώ!

Την autobild διάβασα πρίν το παραγγείλω, επίσης το in.gr αυτοκινητο.

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτο που γράφω ακριβώς! Δεν έχει πρόβλημα ο κινητήρας, έχει η ένδειξη θερμοικρασίας του λαδιού!

Δηλαδή του έχουν βάλει κανονικά αισθητήρα για την θερμοκρασία νερού και λαδιού αλλά επειδή δεν εμφανίζουν σωστές τιμές στην MFD τις έχουν απενεργοποιήσει??? Μου φαίνεται ακραίο, διότι και έτσι να είναι, θα το είχαν παρατηρήσει στις πρώτες παρτίδες του αυτοκίνητου και θα είχαν προσπαθήσει να το διορθώσουν όπως και τις άλλες "παιδικές αρρώστιες" που εμφάνισε στην αρχή, δεν νομίζω απλά να το "κουκούλωσαν"... Αν δεν κάνω λάθος (και ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει) θερμοκρασία λαδιού και νερού ΔΕΝ δείχνουν ούτε οι εκδόσεις 1.2(απλή) και 1,4 αλλά μόνο η GTI οπότε το θέμα δεν αφορά αποκλειστικά το 1.2 TSI...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή του έχουν βάλει κανονικά αισθητήρα για την θερμοκρασία νερού και λαδιού αλλά επειδή δεν εμφανίζουν σωστές τιμές στην MFD τις έχουν απενεργοποιήσει??? Μου φαίνεται ακραίο, διότι και έτσι να είναι, θα το είχαν παρατηρήσει στις πρώτες παρτίδες του αυτοκίνητου και θα είχαν προσπαθήσει να το διορθώσουν όπως και τις άλλες "παιδικές αρρώστιες" που εμφάνισε στην αρχή, δεν νομίζω απλά να το "κουκούλωσαν"... Αν δεν κάνω λάθος (και ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει) θερμοκρασία λαδιού και νερού ΔΕΝ δείχνουν ούτε οι εκδόσεις 1.2(απλή) και 1,4 αλλά μόνο η GTI οπότε το θέμα δεν αφορά αποκλειστικά το 1.2 TSI...

Ναί αλλά δεν είναι turbo αυτές για να είναι απαραίτητο...

Link to comment
Share on other sites

Ναί αλλά δεν είναι turbo αυτές για να είναι απαραίτητο...

Η θερμοκρασία νερού τουλάχιστον είναι απαραίτητη σε όλα τα αυτοκίνητα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν έχει δείκτη θερμοκρασίας νερού αλλά έχει ψηφιακή ένδειξη(λαμπάκι που αναβοσβήνει) σε περίπτωση υπερθέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν έχει δείκτη θερμοκρασίας νερού αλλά έχει ψηφιακή ένδειξη(λαμπάκι που αναβοσβήνει) σε περίπτωση υπερθέρμανσης.

Αν θυμάμαι καλά το manual λέει πως έχει.

Δεν το έχω δει ποτέ αναμμένο και ούτε θέλω να το δω :p

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το manual λέει πως έχει.

Δεν το έχω δει ποτέ αναμμένο και ούτε θέλω να το δω :sorcerer:

Καλά εννοείται.. και ούτε πρόκειται να το δείς! :D

Όσο για το άλλο που λέγαμε για το dsg(off topic) το οδήγησα, τέλειο μου φάνηκε, αλλά νομίζω ότι στα 20 που είμαι τώρα μπορώ να πατάω ένα συμπλέκτη!

Θα προχωρήσω με μηχανικό κιβώτιο.. :p

Edited by PoLo***
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.