Jump to content
dirfys

Αλλαγή Μπουζί

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα Polo 1.400 cc μοντέλο 2004 και θέλω να αλλάξω τα μπουζί του.

Ξέρει μήπως κανείς πως αλλάζουν; Έχω βγάλει το φίλτρο αέρα πάνω απο την μηχανή αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς βγαίνουν τα μπουζί.

Φαίνονται τα καλώδια ακριβώς πάνω απο την κεφαλή της μηχανής αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ξεκουμπώνουν οι πλαστικές φίσες (με τα καλώδια) που είναι πάνω απο κάθε μπουζί.

Link to comment
Share on other sites

Τραβάς το καλώδιο που λες ώστε να μέινουν οι πολλαπλασιαστές μόνοι τους. Μετά τραβάς τους πολλαπλασιαστές προς τα πάνω και τους βγάζεις. Φυσάς μην έχει τίποτα και πέσει μέσα στον κύλινδρο. Μετά βάζεις το μπουζόκλειδο και ξεβιδώνεις τα μπουζί. Ατίστροφη διαδικασία για να βάλεις τα καινούρια.

Hints: (1) τα αλλάζεις ένα-ένα, ποτέ δεν τα βγάζεις όλα μαζί. (2) Ίσως τα νέα σου μπουζί να θέλουν να ρυθμιστεί το κενό που έχουν. Το τσεκάρεις πριν τα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Τραβάς το καλώδιο που λες ώστε να μέινουν οι πολλαπλασιαστές μόνοι τους. Μετά τραβάς τους πολλαπλασιαστές προς τα πάνω και τους βγάζεις. Φυσάς μην έχει τίποτα και πέσει μέσα στον κύλινδρο. Μετά βάζεις το μπουζόκλειδο και ξεβιδώνεις τα μπουζί. Ατίστροφη διαδικασία για να βάλεις τα καινούρια.

Hints: (1) τα αλλάζεις ένα-ένα, ποτέ δεν τα βγάζεις όλα μαζί. (2) Ίσως τα νέα σου μπουζί να θέλουν να ρυθμιστεί το κενό που έχουν. Το τσεκάρεις πριν τα βάλεις.

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαίνουν τα καλώδια απο καθε μπουζί.

Όπως βλέπεις στην φωτογραφία τα πλαστικα καπάκια είναι κουμπωμένα πάνω σε μια άλλη πλαστική βάση.

προσπάθησα να τα τραβήξω αλλά φοβήθηκα μην σπάσει το πλαστικό.

Πρέπει να ξεβιδώσω όλη την πλαστική βάση;

post-9017-0-25922500-1306266429_thumb.jp

Edited by Dirfys
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαίνουν τα καλώδια απο καθε μπουζί.

Όπως βλέπεις στην φωτογραφία τα πλαστικα καπάκια είναι κουμπωμένα πάνω σε μια άλλη πλαστική βάση.

προσπάθησα να τα τραβήξω αλλά φοβήθηκα μην σπάσει το πλαστικό.

Πρέπει να ξεβιδώσω όλη την πλαστική βάση;

Θες ειδικο εξολκεα.πρωτα με τον εξολκεα ξεκουμπωνεις την πιπα απο το μπουζι 10 ποντους μετα βγαζεις την φυσα και μετα τραβας εξω τον πολλαπλασιαστη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.