Jump to content
Chris_dIRE

Βελτιωμένα Κιτ Xenon (55 Watt Κλπ)

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

Μιας που αναφερθηκατε στα xenon εχετε να μου κανετε καμια προταση ποια xenon να βαλω στη μεσαια σκαλα που ενδιαφερομαι καιρο τωρα να βαλω!

Εχω το Golf V GTI '08!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Μιας που αναφερθηκατε στα xenon εχετε να μου κανετε καμια προταση ποια xenon να βαλω στη μεσαια σκαλα που ενδιαφερομαι καιρο τωρα να βαλω!

Εχω το Golf V GTI '08!

Αφού έχεις 5αρι θα έλεγα να το κάνεις σωστά και να αλλάξεις και φανάρια βάζοντας τα xenon look που έχουν projector οπότε θα έχεις και σωστή δέσμη χωρίς να στραβώνεις απέναντι ;)

Για 6αρι είναι πιο δύσκολο γιατί δεν έχει βγει αντίστοιχο φανάρι που να είναι ίδιο με το original σαν εμφάνιση...

Για κιτάκι θα σου έλεγα να πας ή σε 4300 ή σε 5000k λάμπες, εκεί βγάζουν τα περισσότερα lumens με λευκό χρώμα ελάχιστα προς το κίτρινο ή ελάχιστα προς το μπλε αντίστοιχα. Απλά με 55αρι έχεις και παραπάνω φωτεινότητα σε σχέση με ενα 35αρι. Φυσικά ολα είναι κινέζικα απλά αλλάζουν τις ταμπέλες, οπότε δεν έχει νόημα να πληρώσεις κάποιο πανάκριβα αν δεν έχει όντως κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που να δικαιολογεί την τιμή! Αρκεί να έχει μεταλλικά ballasts και μονωμένες καλωδιώσεις κλπ

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Τα φαναρια αργοτερα!!! Μαλιστα δηλαδη οι μαρκες bosch και ολα αυτα που βλεπω ειναι μαιμου?? γιατι θελω να εχει και can bus οποτε σιγουρα θα το πληρωσω κατι παραπανω..το θεμα ειναι οτι βρηκα με 180 ευρω, βεβαια δν ξερω αν ειναι 55w h 35w και τι λαμπες εχει(4300 η 5000)...και δεν θελω να παρω κατι και μετα να το μετανιωσω ενω θα μπορουσα να παρω κατι πολυ καλυτερο με τα ιδια χρηματα!

Link to comment
Share on other sites

Τα φαναρια αργοτερα!!! Μαλιστα δηλαδη οι μαρκες bosch και ολα αυτα που βλεπω ειναι μαιμου?? γιατι θελω να εχει και can bus οποτε σιγουρα θα το πληρωσω κατι παραπανω..το θεμα ειναι οτι βρηκα με 180 ευρω, βεβαια δν ξερω αν ειναι 55w h 35w και τι λαμπες εχει(4300 η 5000)...και δεν θελω να παρω κατι και μετα να το μετανιωσω ενω θα μπορουσα να παρω κατι πολυ καλυτερο με τα ιδια χρηματα!

Δεν υπάρχει ουτε bosch, ουτε philips ουτε τπτ, είναι ολα κινέζικα που αμα παραγγείλεις κάποια κομμάτια μπορείς να τα πάρεις με οτι ταμπέλα θες! Aπο philips μεχρι Μήτσος hid :p Υπάρχουν φυσικά διαφορές στην ποιότητα απο kit σε kit αλλά σε κάποιες περιπτώσεις ζητάνε απαράδεκτα πολλά λεφτά!

Η τιμή που λες είναι για αγορά απο Ελλάδα;

Εγω πήρα τα δικά μου 55αρια ~150 ευρώ απο Αμερική (δεν έκατσε τελωνείο ευτυχώς) αλλά είχα πετύχει τότε αρκετά καλή ισοτιμία, τώρα πρέπει να ειναι ακριβότερα.

Εχει υπόψη σου πάντως οτι αν τα βάλεις στα απλά φανάρια τα 55w θα τυφλώνουν περισσότερο απο τα 35! Επίσης υπάρχουν λάμπες H7R που εχουν κάποιες παραπάνω επιστρώσεις σε σχέση με τις απλές Η7 και ειναι αποκλειστικά για φανάρια με reflectors (οπως δλδ τα απλά του golf) κόβοντας κάπως τις ανακλάσεις και επομένως δεν τυφλώνουν τόσο, είναι όμως ημίμετρο σε σχέση με projectors που η δέσμη είναι σωστή και δεν μπαίνουν σε φανάρια με projectοrs αν θες να τα βάλεις μετά! (κουμπώνουν αλλά η δέσμη δεν θα ειναι σωστή)

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτα εδω http://www.ankoltd.com/fotaxenonautokinitou15.html βεβαια δεν εχω παρει τηλεφωνο να ρωτησω καποια πραγματα που θελω....

Και οσο για τα φαναρια που λες θα τα αλλαξω αλλα λιγο αργοτερα θελω να του φτιαξω καποια αλλα πραγματακια πρωτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψιν σου οτι χρειάζεσαι και δυο ανταπτορες για να πατήσει σωστά η λάμπα στο φανάρι.

δες εδώ http://www.google.gr/search?q=golf+v+h7+xenon+adaptor&start=10&hl=el&client=firefox-a&hs=4sM&sa=N&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1440&bih=705&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=by93T8nZOKWP4gTgneSnDw&ved=0CD8QsAQ4Cg

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτα εδω http://www.ankoltd.c...okinitou15.html βεβαια δεν εχω παρει τηλεφωνο να ρωτησω καποια πραγματα που θελω....

Και οσο για τα φαναρια που λες θα τα αλλαξω αλλα λιγο αργοτερα θελω να του φτιαξω καποια αλλα πραγματακια πρωτα!!!

Οκ, καλό kit φαίνεται και η τιμή του δεν είναι άσχημη! Λάμπες βλέπω δεν έχει 5000k οπότε προσωπικά θα πήγαινα σε 4300, οι 6000 αρχίζουν και μπλεδίζουν αρκετά για τα δικά μου γούστα.

Για το απλό φανάρι αν η λάμπα σου μπαίνει με τη μυστήρια...στριφογυριστή στήριξη χρειάζονται όντως τα ανταπτοράκια που αναφέρει ο rivol (τα οποία btw μπορώ να στα δώσω και γω γιατί μου τα στειλαν αλλά επειδή άλλαξα φανάρια δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ!) αν όμως έχεις τα πιο καινούρια που ασφαλίζει η λάμπα με το κλασικό έλασμα δεν χρειάζεσαι τπτ παραπάνω....

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ωραια βρηκα λυση! Τα ανταπτορακια ειναι φθηνα εχουν 15 ευρω οποτε δεν υπαρχει θεμα να μου τα δωσεις, σε ευχαριστω πολυ παντως!

xenon+ανταπτορες+8 ψειρες LED (που θελω για την πινακιδα πισω, τα φαναρια μπροστα (μικρη σκαλα) και το εσωτερικο του αμαξιου) θα μου στοιχισουν 160ευρω.. Πιστευω οτι ειναι καλη τιμουλα!

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!

Edited by kartmaniac
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! χθες τοποθετησα στο γκολφακι μου φαναρια look R32 της depo με kit xenon hid 6000k. ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο ολα τα θεματα.. μια ερωτηση μονο..

παρολο που εχω την ρυθμηση στο 3 δλδ κατω μου φενεται οτι ειναι καπως ψηλα και σαν να μου κανει καπου σκιες.. τι μπορω να κανω με αυτο? πως μπορω να τα κανω να φωτιζουν πιο κατω?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια βρηκα λυση! Τα ανταπτορακια ειναι φθηνα εχουν 15 ευρω οποτε δεν υπαρχει θεμα να μου τα δωσεις, σε ευχαριστω πολυ παντως!

xenon+ανταπτορες+8 ψειρες LED (που θελω για την πινακιδα πισω, τα φαναρια μπροστα (μικρη σκαλα) και το εσωτερικο του αμαξιου) θα μου στοιχισουν 160ευρω.. Πιστευω οτι ειναι καλη τιμουλα!

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!

χαχα το ξέρω οτι είναι φθηνά :p Καλό το βρίσκω το πακέτο!

καλημερα!! χθες τοποθετησα στο γκολφακι μου φαναρια look R32 της depo με kit xenon hid 6000k. ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο ολα τα θεματα.. μια ερωτηση μονο..

παρολο που εχω την ρυθμηση στο 3 δλδ κατω μου φενεται οτι ειναι καπως ψηλα και σαν να μου κανει καπου σκιες.. τι μπορω να κανω με αυτο? πως μπορω να τα κανω να φωτιζουν πιο κατω?

Μεγειές! Μοιάζουν με τα hella απ'οτι βλέπω. Λάμπες h7; Αν ναι οι σκιές είναι αναμενόμενες και προκαλούνται μάλλον απο τα συρματάκια που συγκρατούν τη λάμπα μεσα στον projector. Και τα δικά μου το κάνουν, απλά ειναι πολύ κοντά στο αυτοκίνητο και πλέον δεν τις βλέπω καν! Δες εδώ φωτο

Τώρα για να τα ρυθμίσεις πρέπει να τα βάλεις στο μηχάνημα που ρυθμίζεις τη δέσμη με τη ροδέλα στο 0 και να παίξεις με τις βίδες που έχουν τα φανάρια για το πάνω/κάτω και δεξιά/αριστερά ;) 5' υπόθεση είναι σε εναν ηλεκτρολόγο που έχει το ρυθμιστικό για τη δέσμη....

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Και μια βοηθεια σε ενα καινουργιο,Έχω τοποθετήσει σε γολφ 6 ένα κίτ με λάμπες H7 στα 5000κ και έχω πάθει το εξής:όταν κινούμαι με το αυτοκίνητο και πάω να ανάψω μεγάλη σκάλα αμέσως μετά τo xenon τρεμοπαίζει συνηθως το δεξι.Βγαζει σφαλμα λαμπας.Αν κλεισω την μηχανη και την ξανανοιξω και αναψω τα φωτα ολα καλα και δεν μου εμφανιζει την ενδειξη καμενης λαμπας.

Πρεπει να κανω καποια κωδικοποιηση,το κιτ ειναι can bas.

  • Reply
  • Report

Link to comment
Share on other sites

Αν στο vcds βρισκεις την επιλογη "xenon without shutters" ενεργοποίησε τη και δες αν διορθώνεται.

Στο δικό μου που δεν υπάρχει αυτή η επιλογή έχω cancelers και πιο πριν χρησιμοποιούσα έξτρα καλωδίωση η οποία είχε ένα πυκνωτάκι πάνω και δούλευαν όλα οκ. Χωρίς τον πυκνωτή, με τον που άναβε η μεγάλη σκάλα τα xenon τρεμοπαιζαν συνεχώς...

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.