Jump to content
stratos_80

Golf V Tsi 140 Hp Service 90000Km

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Πρόκειται να κάνω αυτές τις ημέρες το service των 90000χλμ στο golf v tsi 140hp που κλείνει και 4 χρόνια και έχω 2 απορίες:

1. Δεν έχω αλλάξει ποτέ βαλβολίνες και από ότι μου έχουν πει από την Καρέντα δεν αλλάζονται ποτέ. Ισχύει αυτό? Και αν όχι θα ήθελα να μου πείτε τι μάρκα/ τύπο να βάλω και από που να τις προμηθευτώ.

2. Θα πρέπει να αλλάξω/ελέγξω κάτι άλλο εκτός από τα παρακάτω:

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN CUK 2939

ΛΑΔΙΑ CASTROL EDGE (SUPERSYNTHETIC 5/30 G)

Όλα τα παραπάνω τα έχω παραγγείλει από το g-market. Γενικά θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο στο αυτό το service?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Πρόκειται να κάνω αυτές τις ημέρες το service των 90000χλμ στο golf v tsi 140hp που κλείνει και 4 χρόνια και έχω 2 απορίες:

1. Δεν έχω αλλάξει ποτέ βαλβολίνες και από ότι μου έχουν πει από την Καρέντα δεν αλλάζονται ποτέ. Ισχύει αυτό? Και αν όχι θα ήθελα να μου πείτε τι μάρκα/ τύπο να βάλω και από που να τις προμηθευτώ.

2. Θα πρέπει να αλλάξω/ελέγξω κάτι άλλο εκτός από τα παρακάτω:

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN CUK 2939

ΛΑΔΙΑ CASTROL EDGE (SUPERSYNTHETIC 5/30 G)

Όλα τα παραπάνω τα έχω παραγγείλει από το g-market. Γενικά θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο στο αυτό το service?

Ευχαριστώ!

με τα λαδια δεν συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

με τα λαδια δεν συμφωνώ.

κοιτα που....δεν συμφωνει αχαχαχ αφου καλυπτει τις προδιαγραφες μαι χρα ειναι!και ναι τα castrol με τα Mobil τα ιδια ειναι πανω κατω!τα χω και τα 2 σε 2 διαφορετικα αμαξια!αμαν πια!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα που....δεν συμφωνει αχαχαχ αφου καλυπτει τις προδιαγραφες μαι χρα ειναι!και ναι τα castrol με τα Mobil τα ιδια ειναι πανω κατω!τα χω και τα 2 σε 2 διαφορετικα αμαξια!αμαν πια!

Με τις βαλβολίνες κανένα σχόλιο; Να τις αλλάξω ή όχι; Και αν ναι, τι να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το Service πρέπει να περιορίζεται στην αντικατάσταση των γνωστών αναλωσίμων και των απαραίτητων ανταλλακτικών. Ενα καλό Service για τα 90.000 είναι πιο απαιτητικό. Θα πρέπει να δεις το Air Condition, το σύστημα φρένων, διεύθυνσης, τα υγρά φρένων, ψύξης, να γίνει επιθεώρηση για διαρροές,τζόγους, μέτρηση συμπίεσης & καυσαερίων και τόσα άλλα που μόνο σε ένα συνεργείο μπορεί να γίνει ολοκληρωμένα και σωστά. Οσο για τις βαλβολίνες δεν αλλάζουν, εκτός εαν υπάρχει προφανής λόγος.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Πρόκειται να κάνω αυτές τις ημέρες το service των 90000χλμ στο golf v tsi 140hp που κλείνει και 4 χρόνια και έχω 2 απορίες:

1. Δεν έχω αλλάξει ποτέ βαλβολίνες και από ότι μου έχουν πει από την Καρέντα δεν αλλάζονται ποτέ. Ισχύει αυτό? Και αν όχι θα ήθελα να μου πείτε τι μάρκα/ τύπο να βάλω και από που να τις προμηθευτώ.

2. Θα πρέπει να αλλάξω/ελέγξω κάτι άλλο εκτός από τα παρακάτω:

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN CUK 2939

ΛΑΔΙΑ CASTROL EDGE (SUPERSYNTHETIC 5/30 G)

Όλα τα παραπάνω τα έχω παραγγείλει από το g-market. Γενικά θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο στο αυτό το service?

Ευχαριστώ!

Τις έχεις αλλάξει ποτέ ?

'Οχι, δεν τις έχω αλλάξει.

Στέλιο αδιάβαστος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το Service πρέπει να γίνεται με αντικατάσταση των γνωστών αναλωσίμων και των απαραίτητων ανταλλακτικών. Ενα καλό Service για τα 90.000 είναι πιο απαιτητικό. Θα πρέπει να δεις το Air Condition, το σύστημα φρένων, διεύθυνσης, τα υγρά φρένων, ψύξης, να γίνει επιθεώρηση για διαρροές,τζόγους, μέτρηση συμπίεσης & καυσαερίων και τόσα άλλα που μόνο σε ένα συνεργείο μπορεί να γίνει ολοκληρωμένα και σωστά. Οσο για τις βαλβολίνες δεν αλλάζουν, εκτός εαν υπάρχει προφανής λόγος.

Κώστας

Έχεις δίκιο, αυτά σίγουρα θα τα ελέγξουν στο συνεργείο. Απλά επειδή τα ανταλλακτικά θα τα παραγγείλω από το g-market, ρωτάω αν χρειάζεται κάτι άλλο. Τα φρένα τα κοιτάω σε ειδικό συνεργείο φρένων (Μοράρης Μάνος στην Αγ. Παρασκευή) και είναι ok.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ αγοράζω τα ψώνια μου για το αυτοκίνητο από το Internet, είναι πράγματι ένας καλός τρόπος & κίνητρο εξοικονόμησης χρημάτων. Ομως Service δεν σημαίνει μόνο βάλε - βγάλε τα απαραίτητα και είμαστε οk. Εαν θέλεις να έχεις το αυτοκίνητό σου σε άριστη κατάσταση και ασφαλές θα πρέπει να το δει ένας μηχανικός. Τώρα εαν του πας και τα "ψώνια" στην σακούλα δεν θα σε παρεξηγήσει. Καλύτερα λοιπόν να περάσεις από το συνεργείο, να ρίξουν μια πρώτη ματιά στην κατάσταση του αυτοκινήτου σου, να σου πουν αυτοί τι θα χρειαστεί και αφού τα αγοράσεις από όπου σε συμφέρει, να κλήσεις ένα ραντεβού για το service.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα περα απο αυτα που ανεφερες θα εκανα και κατι απο τα παρακατω εφοσον δεν εχουν γινει πιο πριν.

1) Αλλαγη υγρων φρενων (καθε δυο χρονια προβλεπεται)

2) Αλλαγη φρεον εξαερωση κλπ

3)Καθαρισμο πεταλουδας και βασικη ρυθμιση

4)Ελεγχο αμορτισερ

Για τι βαλβολινες θα ακουσεις διαφορες γνωμες.Αλλοι θα πουν για ελεγχο και συμπληρωμα αν χρειαζεται, αλλοι θα πουν αλλαξε τις, αλλοι αστο οπως ειναι.Οι βαλβολινες δεν ταλαιπωρουνται οπως το λαδι του αυτοκινητου.Αν τις αφαιρεσεις θα βγουν καινουριες ακομα και σε αυτα τα χλμ.Εγω ειμαι στη σκεψη να τις αλλαξω παροτι δεν εχω προβλημα.Δεν εχω αποφασισει ακομα.Παντως το TSI παιρνει βαλβολινες 75W90 και ποσοτητα αλλοι λενε 1.9 λιτρα αλλοι κατι παραπανω απο 2 λιτρα.Πολυ καλα λογια εχουν ειπωθει για τις MOTUL GEAR 300

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα περα απο αυτα που ανεφερες θα εκανα και κατι απο τα παρακατω εφοσον δεν εχουν γινει πιο πριν.

1) Αλλαγη υγρων φρενων (καθε δυο χρονια προβλεπεται)

2) Αλλαγη φρεον εξαερωση κλπ

3)Καθαρισμο πεταλουδας και βασικη ρυθμιση

4)Ελεγχο αμορτισερ

Για τι βαλβολινες θα ακουσεις διαφορες γνωμες.Αλλοι θα πουν για ελεγχο και συμπληρωμα αν χρειαζεται, αλλοι θα πουν αλλαξε τις, αλλοι αστο οπως ειναι.Οι βαλβολινες δεν ταλαιπωρουνται οπως το λαδι του αυτοκινητου.Αν τις αφαιρεσεις θα βγουν καινουριες ακομα και σε αυτα τα χλμ.Εγω ειμαι στη σκεψη να τις αλλαξω παροτι δεν εχω προβλημα.Δεν εχω αποφασισει ακομα.Παντως το TSI παιρνει βαλβολινες 75W90 και ποσοτητα αλλοι λενε 1.9 λιτρα αλλοι κατι παραπανω απο 2 λιτρα.Πολυ καλα λογια εχουν ειπωθει για τις MOTUL GEAR 300

Ευχαριστώ Νάσο κ όλους όσοι απαντήσατε στις απορίες μου.

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

οι βαλβολινες θελουν αλλαγη καθε 60.000max οσοι σασ λενε δεν αλλαζουν ειναι ασχετοι συνεργατζηδες που εχουν μηνει πολλα χρονια πισω.δεν δεχομαι κουβεντα.να αποφευγεται τετοια συνεεργει γιατι ειναι ασχετοι

Link to comment
Share on other sites

Guest maria_Vor

Καλησπέρα παιδιά,

Πρόκειται να κάνω αυτές τις ημέρες το service των 90000χλμ στο golf v tsi 140hp που κλείνει και 4 χρόνια και έχω 2 απορίες:

1. Δεν έχω αλλάξει ποτέ βαλβολίνες και από ότι μου έχουν πει από την Καρέντα δεν αλλάζονται ποτέ. Ισχύει αυτό? Και αν όχι θα ήθελα να μου πείτε τι μάρκα/ τύπο να βάλω και από που να τις προμηθευτώ.

2. Θα πρέπει να αλλάξω/ελέγξω κάτι άλλο εκτός από τα παρακάτω:

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN CUK 2939

ΛΑΔΙΑ CASTROL EDGE (SUPERSYNTHETIC 5/30 G)

Όλα τα παραπάνω τα έχω παραγγείλει από το g-market. Γενικά θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο στο αυτό το service?

Ευχαριστώ!

μα καλα ειναι δυνατον? τι λενε τα ατομα? ναι συμφωνω οτι δεν θα χρειαζεται να τις αλλαξεις αλλα δεν κανουν τσεκ απ σε αυτα τα θεματα ρε παιδια?

εμενα στο γενικο περσι το κοιταξε και ειπε ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

Απο αντιπροσωπείες μην περιμένεις και πολλά... Έχω δει μηχανικό να μπαινει να παίζει λίγο με το λεβιέ να δει πως μπαίνουν οι ταχύτητες και τελος...

Link to comment
Share on other sites

Guest maria_Vor

Απο αντιπροσωπείες μην περιμένεις και πολλά... Έχω δει μηχανικό να μπαινει να παίζει λίγο με το λεβιέ να δει πως μπαίνουν οι ταχύτητες και τελος...

εχω και εγω παραδειγμα μηχανικου!!! να εχει ολοκληρο συνεργειο, να λεει οτι δουλευε στην μεγκα μοτορς στο περαμα,να παιρνει αρκετα μαρουλια (αυτο δεν με πολυενδιεφερε αν εκανε δουλεια...) και να μην εχει μπαρα....

ειναι δυνατον?!

πηγα μια φορα να μου φτιαξει και καλα το ερκοντισιον (φρεον, φιλτρο, και να δει εαν τυχον διαρροες) μου πηρε 55 ευρω , και το αποτελέσμα?

1) το αμαξι δεν ειχε φρεον ( θα μου πεις εαν ειχες διαρροη) (το θεμα ειναι οτι εμαθα πως δεν ειχε φρεον ο μ@λ@κ@ς)

μετα απο ενα μηνα (πως εσπασε ο διαολος το ποδι του, χαλασαν οι υαλοκαθαριστηρες, (και διπλα ειναι το φιλτρο))

το ανοιξα και ειδα το παλιο φιλτρο μεσα στην λασπη....

και το πιο ωραιο......

σε μια μεγαλη νεροποντη που εριξε , το αμαξι ξαφνικα μου μενει, αναβουν λαμπακια, κλεινει το ραδιο, ABS, ΟΛΑ!

τον παιρνω τηλ, ερχεται το παιρνει (το εβαλε μπρος με μπαταρια λεει) , παω το μεσημερι να το παρω και τι μου λεει??!!!!!!!!!! :p:blush:

το αμαξι δεν θα το κυκλοφορεις με πολλα νερα, και θα προσπαθεις να μην στριβεις την ροδα για να μην εισερχονται τα νερα... ( δηλαδη αν εχει στροφη εγω θα παω στον γκρεμο) (και επειτα το αμαξι το πηρα για την βροχη πολυ μη μουαπτου ειναι!!! )

μου παιρνει 30 ευρω και μου ειπε πως απλα το στεγνωσε...

μετα απο μια βδομαδα παλι το παθαινω, παιρνω τηλ εναν αλλο μηχανικο που ειχα ακουσει καλα λογια και ερχεται...

μολις το βαζει μπρος μου λεει, καρβουνακα ειναι ... του κανω πως το καταλαβες? μου λεει αφου δεν αναβει το λαμπακι της μπαταριας! (δεν το ειχα προσεξει!!!) του κανω ολοι οι μηχανικοι δεν μπορουν να το δουν αυτο?? εννοειται μου λεει.... και του κανω τοτε υπαρχουν πολυ μ@λ@κες συναδελφοι σου!!το φτιαχνει και τερμα...!!!!!

με ολα αυτα που ειπα θελω απλα να σας πω και εγω την ιστορια μου

Σορρυ stratos_tsi για το ολο κειμενο μου εδω, αλλα τρελαινομαι με τους βλακες που νομιζουν οτι γυναικες αλλα και αντρες οδηγοι δεν "βλεπουν" το αμαξι τους!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.