Jump to content
nikostoxic

Ποιός Κινητήρας Είναι?

Recommended Posts

Χαιρετώ την Golfoπαρέα!!

Παιδιά πρίν ένα μηνα περίπου πήρα ένα Golf Mk4 και αυτός που μου το πούλησε είπε ότι είναι 1.4 170 ps turbo και πραγματι πηγαίνει πολύ καλα! Υπάρχει κάτι που με προβληματίζει ομως.. Το πλαστικό καπακι πανω στο μοτερ ειναι αυτο που εχει το gti που γραφει 20v TURBO το οποίο μπορεί να το έβαλαν έτσι για εφέ αλλα μπορεί όντως να είναι και το 1.8. Στην άδεια γράφει οτι είναι 1.4 παντως.

Υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που κανει τα δυό μοτερ να ξεχωρίζουν?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την Golfoπαρέα!!

Παιδιά πρίν ένα μηνα περίπου πήρα ένα Golf Mk4 και αυτός που μου το πούλησε είπε ότι είναι 1.4 170 ps turbo και πραγματι πηγαίνει πολύ καλα! Υπάρχει κάτι που με προβληματίζει ομως.. Το πλαστικό καπακι πανω στο μοτερ ειναι αυτο που εχει το gti που γραφει 20v TURBO το οποίο μπορεί να το έβαλαν έτσι για εφέ αλλα μπορεί όντως να είναι και το 1.8. Στην άδεια γράφει οτι είναι 1.4 παντως.

Υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που κανει τα δυό μοτερ να ξεχωρίζουν?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Φιλε μου το αμαξι που πηρες μπορει η μαλλον κατα 99.9% να ειναι μετατροπη....παρε τηλ. σε αυτον που σου το πουλησε και ρωτα τον αν ειναι μετραπη...

Link to comment
Share on other sites

Απο 5άρι δέν είναι σίγουρα! Βγάζω μιά φωτό αμα είναι και την ανεβάζω αμέσως!

Όταν το πήρα μου είπε οτι είναι αλλαγμένο το μοτέρ αλλα είναι 1.4 turbo.

Ορίστε και η φωτό

post-20332-0-52865300-1312379770_thumb.j

Edited by Golf Mk4 Lover
Link to comment
Share on other sites

Τετοιος κινητηρας σε 4αρι δεν υπαρχει, η ειναι 1400 το μοτερ απο 5αρι, ή ειναι μετατροπη 1800 και στην αδεια ειναι δηλωμενο 1400, ή ακομα ποιο δυσκολα 1400 τουρμπισμενο.

Αν θες βγαλε το καπακι του κινητηρα και βγαλε μια φωτογραφια, απο το καπακι της κεφαλης θα βγαλουμε ακρη πιστευω...

Εχω μια υποψια Νικο οτι αυτο που λες ειναι... Αριστερα κατω αναφερει τον κωδικο AGU... Επιβεβαιωσε το γιατι νομιζω πως το ιδιο φορας κι εσυ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια υποψια Νικο οτι αυτο που λες ειναι... Αριστερα κατω αναφερει τον κωδικο AGU... Επιβεβαιωσε το γιατι νομιζω πως το ιδιο φορας κι εσυ...

Στο άσπρο ταμπελάκι εννοείς? Ναι AGU γράφει.. ειναι το 1.8.....?

το μοτερ αυτο ειναι το 1.8τ 20v ειναι 1800cc αρα ειναι μετατροπη και αδιλοτο κιολας αφου γραφει στην αδεια 1.4.......

Αρα υποθετω πως θα έχω πρόβλημα με το κτέο ε?

Link to comment
Share on other sites

Στο άσπρο ταμπελάκι εννοείς? Ναι AGU γράφει.. ειναι το 1.8.....?

Αρα υποθετω πως θα έχω πρόβλημα με το κτέο ε?

σιγουρα εχεις προβλημα με το κτεο και οχι μονο απο τη στιγμη που ειναι αδιλοτο....

Link to comment
Share on other sites

Στο άσπρο ταμπελάκι εννοείς? Ναι AGU γράφει.. ειναι το 1.8.....?

Αρα υποθετω πως θα έχω πρόβλημα με το κτέο ε?

Αυτο εννοω φιλε μου.. 18αρι ειναι και το προβλημα δεν ειναι μονο το κτεο οπως αναφερει και ο φιλος sakasgolf... :)

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Για το κτεο έχω τις άκρες αλλα να το δηλωσω δέν πρόκειτε εξάλλου σε όποιον με ρωτάει λέω οτι είναι 1.4 :)

Πάντως αυτόν που μου το πούλησε δεν πρόκειτε να τον βρίσω γιατί γουστάρω τρελά που είναι 1.8 και γουστάρω επισης που φοροδιαφεύγω!! Αμ τι? Μονο αυτοι θα μας κλέβουν με τους φόρους? :p

Το αυτοκίνητο το πήρα 4 χιλιάρικα με 150000 χιλιομετρα απο σέρβις και είναι αστέρι και απο ταχύτητα και απο κράτημα + καποια εξτρα που έχει (αλλη μασκα και φαναρια, xenon, αεροτομες, 17" ζαντες και καινούρια λάστιχα Pirelli Pzero).

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεισ σας! :)

Edited by Golf Mk4 Lover
Link to comment
Share on other sites

Για το κτεο έχω τις άκρες αλλα να το δηλωσω δέν πρόκειτε εξάλλου σε όποιον με ρωτάει λέω οτι είναι 1.4 :)

Πάντως αυτόν που μου το πούλησε δεν πρόκειτε να τον βρίσω γιατί γουστάρω τρελά που είναι 1.8 και γουστάρω επισης που φοροδιαφεύγω!! Αμ τι? Μονο αυτοι θα μας κλέβουν με τους φόρους? :p

Το αυτοκίνητο το πήρα 4 χιλιάρικα με 150000 χιλιομετρα απο σέρβις και είναι αστέρι και απο ταχύτητα και απο κράτημα + καποια εξτρα που έχει (αλλη μασκα και φαναρια, xenon, αεροτομες, 17" ζαντες και καινούρια λάστιχα Pirelli Pzero).

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεισ σας! :)

Είσαι τυχερός που ζεις στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την Golfoπαρέα!!

Παιδιά πρίν ένα μηνα περίπου πήρα ένα Golf Mk4 και αυτός που μου το πούλησε είπε ότι είναι 1.4 170 ps turbo και πραγματι πηγαίνει πολύ καλα! Υπάρχει κάτι που με προβληματίζει ομως.. Το πλαστικό καπακι πανω στο μοτερ ειναι αυτο που εχει το gti που γραφει 20v TURBO το οποίο μπορεί να το έβαλαν έτσι για εφέ αλλα μπορεί όντως να είναι και το 1.8. Στην άδεια γράφει οτι είναι 1.4 παντως.

Υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που κανει τα δυό μοτερ να ξεχωρίζουν?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Tρελή κορο'ι'δία, πάντως, αφού κι αν είναι ο 1.8 20VT είναι μεν αξιόλογο μοτέρ αλλά δεν έχει καμιά σχέση με τη σχεδίαση και τα λοιπά χαρακτηριστικά του twincharged (CAV)και προέρχεται από το παρελθόν των V.A.G. Απλά ήθελε να κρύψει το αδήλωτο (=παράνομο) τηε μετατροπής! Τί απαράδεκτος τύπος όμως ο πωλητής -αν εξαιρέσεις ότι τελικά σε βολεύει η "μοντίφα". Σίγουρα όμως δεν μπορείς να το κρύψεις και πολύ εύκολα, αφού σε έλεγχο από "ψαγμένο" άτομο/ελεγκτή, η σχεδίαση του καπακιού, τα κάλυπτρα ("πίπες") των μπουζί και το ανάγλυφο "νεύρο" της εισαγωγής βενζίνης κάνουν: "ΚΡΑ" ότι το μοτέρ είναι άσχετο με κυβισμό 1.4 σε 5άρι GOLF. Παρόλα αυτά σαν να έχω την εντύπωση ότι βγήκε μια παρτίδα λίγων κομματιών που κυκλοφόρησε γύρω στο 1999-2000 στις Κάτω Χώρες και μάλιστα σε ένα εκπαιδευτικό ταξίδι της επαγγελματικής μου σχολής στο Λουξεμβούργο το 2000, είχα δει Golf με χρωμιέ σηματάκι << 1.8>> σαν του Passat και είχα απορήσει μήπως επρόκειτο για "ευσεβή πόθο" συγκεκριμένου Βέλγου κτήτορα αλλά μου είπαν ότι πωλούνταν εκεί κανονικά 20βάβιδα 1.800άρια Golf αλλά το απλό με 125ΗΡ. Aς πουν οι πιο ψαγμένοι αν έχω δίκιο αλλά νομίζω ναί!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Tρελή κορο'ι'δία, πάντως, αφού κι αν είναι ο 1.8 20VT είναι μεν αξιόλογο μοτέρ αλλά δεν έχει καμιά σχέση με τη σχεδίαση και τα λοιπά χαρακτηριστικά του twincharged (CAV)και προέρχεται από το παρελθόν των V.A.G. Απλά ήθελε να κρύψει το αδήλωτο (=παράνομο) τηε μετατροπής! Τί απαράδεκτος τύπος όμως ο πωλητής -αν εξαιρέσεις ότι τελικά σε βολεύει η "μοντίφα". Σίγουρα όμως δεν μπορείς να το κρύψεις και πολύ εύκολα, αφού σε έλεγχο από "ψαγμένο" άτομο/ελεγκτή, η σχεδίαση του καπακιού, τα κάλυπτρα ("πίπες") των μπουζί και το ανάγλυφο "νεύρο" της εισαγωγής βενζίνης κάνουν: "ΚΡΑ" ότι το μοτέρ είναι άσχετο με κυβισμό 1.4 σε 5άρι GOLF. Παρόλα αυτά σαν να έχω την εντύπωση ότι βγήκε μια παρτίδα λίγων κομματιών που κυκλοφόρησε γύρω στο 1999-2000 στις Κάτω Χώρες και μάλιστα σε ένα εκπαιδευτικό ταξίδι της επαγγελματικής μου σχολής στο Λουξεμβούργο το 2000, είχα δει Golf με χρωμιέ σηματάκι << 1.8>> σαν του Passat και είχα απορήσει μήπως επρόκειτο για "ευσεβή πόθο" συγκεκριμένου Βέλγου κτήτορα αλλά μου είπαν ότι πωλούνταν εκεί κανονικά 20βάβιδα 1.800άρια Golf αλλά το απλό με 125ΗΡ. Aς πουν οι πιο ψαγμένοι αν έχω δίκιο αλλά νομίζω ναί!

Ας κάνουν όσο κρα θέλουν όποιος μηχανικός κι αν το κοιτάξει θα είναι έμπιστος και έχω πολους απο αυτούς.

Εμένα με νοιάζει ότι το αυτοκίνητο είναι καλό χωρίς προβληματα και όλα τα υπόλοιπα βολεύοντα!

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουν όσο κρα θέλουν όποιος μηχανικός κι αν το κοιτάξει θα είναι έμπιστος και έχω πολους απο αυτούς.

Εμένα με νοιάζει ότι το αυτοκίνητο είναι καλό χωρίς προβληματα και όλα τα υπόλοιπα βολεύοντα!

:thumbsup: Kαι θα "οργώνει" κιόλας! :devil:

Ποιός τους...(να μη πω καλύτερα!)

Link to comment
Share on other sites

Τα α3 βγενανε 1.8 στην ελλαδα με 125 αλογα με κωδικους AGN και APG που ξερω, και εχουνε τα ιδια σωθηκα με τα τουρμπατα...

για golf στην ελλαδα δεν κυκλοφορησε, αλλα γερμανια ναι.

Το θεμα ειναι οτι αυτος που θα του πει ανοιξε να δω την μηχανη σου κατα 99,9% ειναι καρφωτος, και αλλο τοσο δεν ειναι ασχετος (μερικες φορες.!!!) οποτε καλα ειναι να το κραταει ο φιλος ποιο πανω μυστικο οτι ειναι 1400 στα χαρτια και να λεει οτι ειναι 18αρι γιατι αυτο δεν κρυβετε...και να παρακαλαει να μην του τυχει κανα τροχαιο γιατι εκει την εκατσε την βαρκα.!!! απο εκει και περα μαγκια του να κανει οτι θελει...

Πίστεψέ με φίλε μου οτι σε αυτό το χωριό που μένω όλοι νομίζουν οτι οι μάρκες αυτοκινήτων είναι η κούρσα και το ντατσουν.. Οπότε δεν τους φοβάμαι.. Γι αυτό προς το παρόν το κρατάω αδήλωτο και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε εσυ αποφασιζεις και κανεις οτι θελεις...και

δεν μου λες.?? Τωρα ξες ε.??? πρεπει να βαλεις προγραμμα.!! να παρει αλογα το εργαλειο.!!! :laugh:

Μ' αναβεις φωτιές τωρα!! :thumbsup:

Προς το παρόν σκέφτομαι να βάλω μια εξατμηση όχι για βαβούρα απλά λίγο να δείξει σε εμφάνιση + οτι έχω να το στείλω και για βαψιμο προφυλακτηρες και κάτι άλλες γρατζουνιές που έχει και απο του χρόνου κάτι θα μαγειρεψουμε και για το μοτέρ! ;)

Λες να βάλω ενα turbo timer? έτσι για να λέμε οτι έχουμε ζόρικο μοτέρ.. B)

:thumbsup: Kαι θα "οργώνει" κιόλας! :devil:

Ποιός τους...(να μη πω καλύτερα!)

Έτσι έτσι!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε εσυ αποφασιζεις και κανεις οτι θελεις...και

δεν μου λες.?? Τωρα ξες ε.??? πρεπει να βαλεις προγραμμα.!! να παρει αλογα το εργαλειο.!!! :queen:

Ωραίος! Ρίχτου "ψήσιμο"! :pirate: Είναι μέχρι να... πιεί το πρώτο lipton :startle: από τον...νεόπλουτο :bling: της περιοχής! Μετά τον βλέπω ολοταχώς για "έξαλλες" καταστάσεις! :frantics:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Ρίχτου "ψήσιμο"! :pirate: Είναι μέχρι να... πιεί το πρώτο lipton :queen: από τον...νεόπλουτο :bling: της περιοχής! Μετά τον βλέπω ολοταχώς για "έξαλλες" καταστάσεις! :frantics:

χαχα αμα είχα αρκετό χρήμα για να ριξώ θα το 'χα κάνει..! Αλλα τι να κάνουμε που είμαι ακόμα 18 και το άτιμο πίνει την βενζίνη πιο γρήγορα απ' οτι εγω νερό! :startle:

Link to comment
Share on other sites

χαχα αμα είχα αρκετό χρήμα για να ριξώ θα το 'χα κάνει..! Αλλα τι να κάνουμε που είμαι ακόμα 18 και το άτιμο πίνει την βενζίνη πιο γρήγορα απ' οτι εγω νερό! :pirate:

Δε πειράζει, σιγά-σιγά: Στην αρχή ένα custom προγραμματάκι (λίγο "ήπιο") να περάσεις καλά :frantics: , "ξαποσταίνεις" και συνεχίζεις αργότερα με τα υπόλοιπα! Αρκεί που υπάρχει η καλή βάση του μοτέρ!

Link to comment
Share on other sites

Δε πειράζει, σιγά-σιγά: Στην αρχή ένα custom προγραμματάκι (λίγο "ήπιο") να περάσεις καλά :laugh: , "ξαποσταίνεις" και συνεχίζεις αργότερα με τα υπόλοιπα! Αρκεί που υπάρχει η καλή βάση του μοτέρ!

Νταξει! Ντάξει!! Με πείσατε! :clapping:

Κανενας καλός βελτιοτικός οίκος στην Θεσσαλονικη παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.