Jump to content
haloking

Ψυκτικό Υγρό

Recommended Posts

Καλημέρα στο forum. Ζητώ την βοήθεια σας.

Είμαι κάτοχος ενός Polo 1,2Tsi Dsg7 ενός χρόνου ακριβώς. Βρίσκομαι στην επαρχία για διακοπές και παρατήρησα τυχαία ότι η στάθμη του ψυκτικού υγρού έχει κατέβει κάτω του ορίου min σχεδόν 2-3 εκατοστά. Και τώρα οι ερωτήσεις: Υπάρχει άμεσο πρόβλημα η μπορώ να περιμένω μόλις γυρίσω Αθήνα για το καθορισμένο service; Ζήτησα από συγγενή και μου έφερε από την Αθήνα ψυκτικό υγρό που γράφει επάνω G12 και με ειδικότερες ενδείξεις πάνω όπως VW/Audi - VW/Audi και Seat/Skoda - TL 774-D/F (πιστεύω αυτά είναι που μας ενδιαφέρουν καθώς υπάρχουν ενδείξεις και για άλλους τύπους αυτοκινήτων. Είναι χρώματος κόκκινο-λιλά συσκευασίας 1L, έτοιμο για χρήση όπως γράφει και αγοράστηκε από πρατήριο Aegean. Μπορώ να συμπληρώσω με αυτό; Με προβληματίζει το ότι δεν αναγράφει πουθενά το G12+ ή το G12++. (Να ανησυχώ που έπεσε η στάθμη στον 1 χρόνο; Είναι φυσιολογικό; )Για οποιαδήποτε διευκρίνηση παρακαλώ ρωτήστε καθώς είναι το πρώτο μου post και δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται να αναφέρω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ελπίζω σε άμεση βοήθεια τέτοιες μέρες.

Edited by haloking
Link to comment
Share on other sites

Για συμπλήρωση αρκούσε και νεράκι. Και αυτό που πήρες είναι OK. Πάρε όμως και έναν φακό και ψάξε για πιθανή διαροή. Εάν πας σε κάποιο συνεργείο θα πρεσάρουν με αέρα το δοχείο νερού για να βρούν την διαροή που είναι και ο σωστός τρόπος ελέγχου. Πάντως αφού είσαι σε διακοπές μην χαλάς την διάθεσή σου, εάν κατέβει πολυ η στάθμη νερού θα σου βγάλει ένδειξη στο κατράν και απλά συμπληρώνεις μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγη-intercouler ειναι παθητικα σε αυτα.

Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό γιατί δεν το έχω και πολύ με τα μηχανολογικά;

Link to comment
Share on other sites

Απο την εισαγωγη περναει ψυκτικο υγρο για να ψυχει το εισερχομενο αερα κατι σαν intercouler.

Συχνη βλαβη ειναι η διαρροη ψυκτικου υγρου απο εκει.Αν και στο συνεργειο θα σου πουν σιγουρα,μια τηλεδιαγνωση

μπορει και να πεσει εξω :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή αν υπάρχει διαρροή μπορώ να το παρατηρήσω και μόνος μου σε αυτό το σημείο. Ευχαριστώ. Και όσο για συμπλήρωση με νερό μιλάμε για απιονισμένο σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum. Ζητώ την βοήθεια σας.

Είμαι κάτοχος ενός Polo 1,2Tsi Dsg7 ενός χρόνου ακριβώς. Βρίσκομαι στην επαρχία για διακοπές και παρατήρησα τυχαία ότι η στάθμη του ψυκτικού υγρού έχει κατέβει κάτω του ορίου min σχεδόν 2-3 εκατοστά. Και τώρα οι ερωτήσεις: Υπάρχει άμεσο πρόβλημα η μπορώ να περιμένω μόλις γυρίσω Αθήνα για το καθορισμένο service; Ζήτησα από συγγενή και μου έφερε από την Αθήνα ψυκτικό υγρό που γράφει επάνω G12 και με ειδικότερες ενδείξεις πάνω όπως VW/Audi - VW/Audi και Seat/Skoda - TL 774-D/F (πιστεύω αυτά είναι που μας ενδιαφέρουν καθώς υπάρχουν ενδείξεις και για άλλους τύπους αυτοκινήτων. Είναι χρώματος κόκκινο-λιλά συσκευασίας 1L, έτοιμο για χρήση όπως γράφει και αγοράστηκε από πρατήριο Aegean. Μπορώ να συμπληρώσω με αυτό; Με προβληματίζει το ότι δεν αναγράφει πουθενά το G12+ ή το G12++. (Να ανησυχώ που έπεσε η στάθμη στον 1 χρόνο; Είναι φυσιολογικό; )Για οποιαδήποτε διευκρίνηση παρακαλώ ρωτήστε καθώς είναι το πρώτο μου post και δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται να αναφέρω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ελπίζω σε άμεση βοήθεια τέτοιες μέρες.

Εγώ να ρωτήσω εάν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι έχασες ψυκτικό υγρό; Εννοώ όταν πρωτοπήρες το αυτοκίνητο θυμάσαι να ήταν ΟΚ; Ρωτάω γιατί στο πρώτο μου αυτοκίνητο ήταν κάτω από το όριο από το εργοστάσιο.

Όσον αφορά στο ψυκτικό υγρό πήγαινε σε μια αντιπροσωπεία WV ή SKODA ή SEAT και πάρε ένα G12 plus plus (G12++) γιατί αυτό είναι για τον κινητήρα σου / μας.

Για συμπλήρωση αρκούσε και νεράκι. Και αυτό που πήρες είναι OK. Πάρε όμως και έναν φακό και ψάξε για πιθανή διαροή. Εάν πας σε κάποιο συνεργείο θα πρεσάρουν με αέρα το δοχείο νερού για να βρούν την διαροή που είναι και ο σωστός τρόπος ελέγχου. Πάντως αφού είσαι σε διακοπές μην χαλάς την διάθεσή σου, εάν κατέβει πολυ η στάθμη νερού θα σου βγάλει ένδειξη στο κατράν και απλά συμπληρώνεις μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου.

Κώστας

Τα ρημάδια τα G12 έχουν παρόμοιο χρώμα, οπότε βάζεις ότι λέει το βιβλιαράκι. Για την ιστορία τώρα το G12plus (G12+) είναι συμβατό με το G11 και το G12, αλλά το G12plus plus (G12++) δεν είναι συμβατό, αυτά όμως τα είχα διαβάσει στο δίκτυο πριν από καιρό και δεν παίρνω όρκο για αυτά που γράφω.

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή αν υπάρχει διαρροή μπορώ να το παρατηρήσω και μόνος μου σε αυτό το σημείο. Ευχαριστώ. Και όσο για συμπλήρωση με νερό μιλάμε για απιονισμένο σωστά;

Ναι απιονισμένο, αλλά σου ξαναλέω πήγαινε σε μια αντιπροσωπεία και χτύπα ένα μπουκάλι G12plus plus, εγώ από τη Skoda το πήρα 7 ευρώ.

g012a8gm1.jpg

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιατί; Επειδή σε όλα τα αυτοκίνητα που πέρασαν από τα χέρια μου το ψυκτικό υγρό πάντα το χρησιμοποιώ όπως είναι από το μπουκάλι και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, αυτός είναι ο λόγος που ρωτάω. Ευχαριστώ :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι συμπυκνωμενο και χρειαζεται αραιωση βαση των οδηγιων του κατασκευαστη. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι συμπυκνωμενο και χρειαζεται αραιωση βαση των οδηγιων του κατασκευαστη. :thumbsup:

OK, ευχαριστώ πολύ, οπότε την επόμενη φορά... Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

...δες το manual ή συμβουλεψου το elsa για την σωστη αναλογια αναλογα το μοντελο/κινητηρα. :thumbsup:

εντιτ-το βρηκα...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=33645&st=0&p=358002&hl=%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%88%CF%85%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF&fromsearch=1entry358002

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.