Jump to content
Guest Karaman

Aa

Recommended Posts

P0420 -- Catalytic efficiency below threshold (Bank 1)

Τριτη φορα σημερα αναψε, αφου την εχω σβησει, αναβει μετα απο 300+κμ και οταν το αμαξι δουλευει χαλαρα κυριως, Υπενθιμιζω 170000κμ και οι λαμδα μου ειναι αλαγμενοι πριν 3 βδομαδες σχεδον, σαν αποδοση απο την 1η φορα που αναψε και μετα παρατηρω αρκετο lag σε σχεση με πριν...

Να τα εφτησε ο καταλυτης.??? Λογικα αν το βαλω σε αναλυτη θα μου δειξει αν ο καταλητης ειναι καλος??

υπάρχουν δυο περιπτώσεις για τον καταλύτη

1. εάν έχει παραδώσει πνεύμα θα το δει ο αναλυτής

2. εάν έχει βουλώσει τα καυσαέρια του θα είναι κανονικά. στο πόλο που μου είχε βουλώσει ο μηχανικός είχε κάνει το έξης κόλπο έβαλε το αισθητήρα λ και στη θέση έβαλε ένα μπαρομετρο κανονικα έπρεπε να δείχνει 0,1 - 0,2 και έδειξε κοντα στα 2bar

Link to comment
Share on other sites

Εσενα οταν βουλωσε τι συμπτωματα ειχε.??

Εμενα δεν πιστευω να ειναι βουλωμενος γιατι το αμαξι το περπατησα εθνικη παει μια χαρα απλα καιει παραπανω κανα λιτρο, αλλα παει νορμαλ, λιγο καθυστερηση στην εκκινηση απο σταση παρατηρω, αυριο θα παω να το μετρησω καυσαερια.

το πρόβλημα φαινόταν στα ταξίδια που ζεσταινόταν πολύ ο καταλύτης μετά από καμιά 50αρια χιλιόμετρα το αμάξι δεν ανέβαζε δηλαδή ενώ πήγαινα με 140 άρχιζε να κόβει και έφτανα στο προορισμό με την υπερβολική ταχύτητα των 50 χιλ/ανά ώρα φυσικά μέχρι να βρεθεί ότι ήταν ο καταλύτης είχα μετρήσει μπεκ αντλία και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. τελικά βρήκα μάστορα πρώτο και το βρήκε με την μια και μάλιστα ήταν και μεγάλη παρασκευή.

πάντως εάν είναι βουλωμένος ο καταλύτης θέλει μεγάλη προσοχή εγώ στάθηκα τυχερός φίλος με αστρα δεν ήταν τυχερός και πήρε τον κινητήρα στο χέρι γιατί απλά μέχρι να το βρούνε βούλωσε τελείως οπότε έκανε μπάμ

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το πας σε αντ/πεια για να σου κανουν ελεγχο readness code αν δεν βρεις τιποτα και φαινεται η αποδοση καταλυτων εκει γιατι με τον αναλυτη δεν νομιζω να δεις και πολλα

Link to comment
Share on other sites

Decat δεν είσαι :laugh: απλά στις χαμηλές στροφές δεν έχεις διόρθωση λ και γι αυτό τσιμπάει λίγο στην κατανάλωση

Με την μούφα που έβαλες δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα και θα ξεγελαστεί

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.