Jump to content
akismei

Κενα Στον Ροτορα Της Τουρμπινας !Golf V Tsi140 Sportline

Recommended Posts

οσον αφορα τις τιμες, η αντιπροσωπεια μου ειπε 850 ευρω για την ανακατασκευασμενη τουρμπινα, παραδοση της δικης μου τουρμπινας στο εργοστασιο και 135 ευρω τα περαστικα. αλλιως θα μου κοστισει 1500 ευρω να δωσω τη δικη μου τουρμπινα για επισκευη και επιστροφη σε εμενα + περαστικα.!!

σε οτι αφορα την υποθεση μου, ετοιμασα ενα email για να το στειλω στην vw γερμανιας αλλα δεν βρισκω καποιο email του customer service της γερμανιας για να το στειλω. καθε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη :rolleyes:.

Edited by akismei1804
Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλεω οτι μπορεις να βρεις τουρμπινα κομπλε με 300-500 ευρω και να τους την πας εσυ να την περασουν ...

Εχω φερει για golf 6 και στο λεω αυτο διοτι ειχε τρακαρισμα το παλικαρι και ειχε παθει βλαβη η τουρμπινα και του εφερα αλλη απο γερμανια μεσω ebay με 30.000 450ε τωρα εχει ξεπερασει τα 80 χωρις κανενα προβλημα. ΔΕΝ αξιζει η λυση που σου προτεινουν .

http://www.ebay.de/itm/VW-Polo-6R-GTI-1-4-TSI-Turbolader-Turbo-03L145701-K-/220790432088?pt=DE_Autoteile&hash=item336822a158#ht_2809wt_952 δες παραδειγμα ...Ο πωλητης που σου λεω μπορεις να του αναθεσεις να σου βρει κιολας οτι θες εσυ ..

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλεω οτι μπορεις να βρεις τουρμπινα κομπλε με 300-500 ευρω και να τους την πας εσυ να την περασουν ...

Εχω φερει για golf 6 και στο λεω αυτο διοτι ειχε τρακαρισμα το παλικαρι και ειχε παθει βλαβη η τουρμπινα και του εφερα αλλη απο γερμανια μεσω ebay με 30.000 450ε τωρα εχει ξεπερασει τα 80 χωρις κανενα προβλημα. ΔΕΝ αξιζει η λυση που σου προτεινουν .

http://www.ebay.de/itm/VW-Polo-6R-GTI-1-4-TSI-Turbolader-Turbo-03L145701-K-/220790432088?pt=DE_Autoteile&hash=item336822a158#ht_2809wt_952 δες παραδειγμα ...Ο πωλητης που σου λεω μπορεις να του αναθεσεις να σου βρει κιολας οτι θες εσυ ..

καλησπερα φιλε μου,

το εχω ηδη σκεφτει αυτο που προτεινεις αλλα να δωσω 450 ευρω για τουρμπινα μεταχειρισμενη!!( χωρις καμμια εγγυηση, και χωρις να γνωριζω τι πιθανον συμπεριφορα να ειχε δεχτει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη;)

τουλαχιστον στην αντιπροσωπεια θα δωσω περιπου 900 ευρω αλλα θα εχει την εγγυηση της αντιπροσωπειας για 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο αλλα τι προβλημα να εχει μια τουρμπινα με 5-10-20.000 χιλ ? ...Εχω παρει απο τον συγκεκριμενο 2 και ολα καλα. Οτι αποφασισεις....

Link to comment
Share on other sites

Κάποιους τζόγους δικαιολογείται να έχει η τουρμπίνα...πιάνοντας από το κοκοράκι με ένα μυτοτσίμπηδο μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ..και εγώ προχθές άνοιξα για να δώ το δικό μου (golf 5 tsi 2008 με 45.000 κλμ και revo stage 1)..με αρκετά πατήματα και παρατεταμένες τελικές(λαλακία μου αλλά έχω βαρύ πόδι και οι λαλάκες με τα rx-7 και τα octavia ψάχνονται για τσάγια λες και είναι αγγλάκια).

Στον μηχανικό μου που το έδειξα μου είπε πως είναι λίγο μεγαλύτεροι οι τζόγοι αλλά μπορεί να σου βγάλει κάτι αύριο..μπορεί και σε άλλα 70.000 κλμ.

Για τώρα δεν κάνω τίποτα(ας είναι καλά οι προσπάθειες που κάνει το κράτος για να φτωχήνει τους Έλληνες και όχι την Ελλάδα)...Ρισκάρω...θα δούμε

Edited by vasilis77
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην πιστευω οτι οτι κανανε ειναι εικασιες.Για σωστη διαγνωση πρεπει να βγει η τουρμπινα και να παει να μετρηθει.Αν εισαι σιγουρος οτι εκει ειναι το προβλημα υπαρχουν συνεργεια μονο για turbo.εκει θα την ανοιξουν θα την μετρησουν και αν δεν εχει προβλημε θα αλλαχτουν κουζινετα (η ρουλεμαν ,ολοι μιλατε για ρουλεμαν αλλα 90% το golf v εχει κουζινετα) και λαστιχακι και οτι αλλο χρειαζεται,θα ζυγιστει και θα την παρεις κομπλε.Αυτο ειναι και ενα service στην τουρμπινα που ολοι οι κατασκευαστες κινητηρων το ζητανε μετα απο καποιο διαστημα-ωρες χρησης(αλλο θεμα γιατι εδω στην Ελλαδα δεν γινεται).Λογω οτι δουλευω πολυ μεγαλες τουρμπινες μονο ενδεικτικα μπορω να σου πω γυρω στα 150 ευρα.

Διαγνωση για αυτη την ζημια ειναι να καις λαδια σαν διχρονο εκτος και αν εχει ρουλεμαν η τουρμπινα και σφυρανε αυτα οποτε η ζημια ειναι πολυ μικρη,μα παρα πολυ μικρη.

Κενα στον ροτορα της τουρμπινας αν το ειδε με το ματι πες τους οτι ειναι ξεφτιλες.

μην δωσεις τσαμπα λεφτα.

Αν τωρα λεω ΑΝ εχει προβλημα η τουρμπινα και δεν ειναι στα ορια που επρεπε να εχει γινει service οπως ειπα πριν ειναι καθαρα κατασκευαστικο προβλημα και δεν οφειλεται σε υπαιτιοτητα σου(εκτος και αν το εχεις αφησει απο λαδια)ή εχεις ανεβασει πιεσεις πανω απο τις προβλεπομενες .

Οτι θες στην διαθεση σου

Edited by vasili
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. πραγματι αυτα που αναφερετε μου τα ειπε και ο μηχανικος μου , οποτε πηρα την αποφαση να το αφησω οπως ειναι και να δω εαν βελτιωνεται :) ή χειροτερευει η κατασταση.

εχω ανεβασει και βιντεακι για να ακουσετε τον ηχο.

http://www.youtube.com/watch?v=Hm-_zdjbCX8

μετα το 40 δευτερολεπτο γινονται τουρμπισματα με το ποδι στο πατωμα και ακουγεται ο ηχος που αναφερω στην αρχή του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.