Jump to content
maniac_tsi

Kit Xenon Σε Golf 5

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Λοιπον πριν 4 μερες εβαλα ενα κιτακι xenon στο αμαξι μου (ενα golf 5 tsi)μονο στην μεσαια σκαλα και ενω η τοποθετηση πηγε μια χαρα, ουτε αναψε ενδειξη για καμμενη λαμπα ουτε τιποτα, τα βαζω να τα δοκιμασω, στην μεσαια σκαλα ολα μια χαρα, δοκιμαζω και να βαλω και την μεγαλη και μολις την εβαζα αρχιζαν και ετρεμαν μια το ενα μια το αλλο.μπορει καποιος να μου πει γιατι συμβαινει αυτο και αν υπαρχει λυση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Λοιπον πριν 4 μερες εβαλα ενα κιτακι xenon στο αμαξι μου (ενα golf 5 tsi)μονο στην μεσαια σκαλα και ενω η τοποθετηση πηγε μια χαρα, ουτε αναψε ενδειξη για καμμενη λαμπα ουτε τιποτα, τα βαζω να τα δοκιμασω, στην μεσαια σκαλα ολα μια χαρα, δοκιμαζω και να βαλω και την μεγαλη και μολις την εβαζα αρχιζαν και ετρεμαν μια το ενα μια το αλλο.μπορει καποιος να μου πει γιατι συμβαινει αυτο και αν υπαρχει λυση?

Στην μεγαλη σκαλα κιτ χενον????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Λοιπον πριν 4 μερες εβαλα ενα κιτακι xenon στο αμαξι μου (ενα golf 5 tsi)μονο στην μεσαια σκαλα και ενω η τοποθετηση πηγε μια χαρα, ουτε αναψε ενδειξη για καμμενη λαμπα ουτε τιποτα, τα βαζω να τα δοκιμασω, στην μεσαια σκαλα ολα μια χαρα, δοκιμαζω και να βαλω και την μεγαλη και μολις την εβαζα αρχιζαν και ετρεμαν μια το ενα μια το αλλο.μπορει καποιος να μου πει γιατι συμβαινει αυτο και αν υπαρχει λυση?

Στην μεγαλη σκαλα κιτ χενον????

Ναι υπάρχει λύση. Να τα βγάλεις και να βάλεις λάμπες αλογόνου όπως προβλέπεται για το αυτοκίνητό σου.

Αν θέλεις φώτα xenon θα πρέπει να το κάνεις σωστά με τις σωστές λάμπες και κυρίως τα σωστά φανάρια. Αν δεν το αντέχεις οικονομικά, απλώς μην το κάνεις.

Επίσης ζήτησε να διαγραφεί το δεύτερό σου θέμα. Ένα αρκεί.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω σωστά και έχεις xenon μόνο στα μεσαία και στα μεγάλα αλογόνου, το είχα πάθει και γω αυτό! Επειδή χρησιμοποιώ extra καλωδίωση παρότι ο πωλητής μου είχε στείλει και εναν πυκνωτή να συνδέσω στο σύστημα είπα να δοκιμάσω χωρίς αυτόν. Μολις δοκίμασα έγινε πάρτι, τα xenon αναβοσβήνανε τρελά! Οπότε τον κούμπωσα πάνω και έκτοτε όλα οκ.

Επομένως χρειάζεται ή να τα δηλώσεις με το διαγνωστικό (αν o εγκέφαλος του αυτοκινήτου το υποστηρίζει και υπάρχει η επιλογή "xenon without shutter") ή αλλιώς να παρεμβάλεις μεταξύ λάμπας-ballast πυκνωτάκια/cancellers (το ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά) σε κάθε φανάρι.

Αν μιλάς για xenon και στα μεγάλα τότε δεν ξέρω τι παίζει!

Το καλύτερο φυσικά θα ήταν όπως ανέφερε και ο passater να έβαζες και φανάρια με projectors για να έχεις σωστή δέσμη...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ο passater σου εδωσε την καταλληλη λυση.ολα τα υπολοιπα μονο προβληματα δημιουργουν σε σενα και στους γυρω σου κυριως.

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω που μου απαντησατε και μου δωσατε καποιες λυσεις.βασικα τα φαναρια τα θεωρω πεταμενα λεφτα γιατι στην ουσια το ιδιο πραγμα ειναι.μαλλον θα παω στην αντιπροσωπεια να δω αν μπορω να τα δηλωσω αλλιως θα δοκιμασω μετους πυκνωτες κι αν παλι δεν γινει τιποτα τοτε θα τα βγαλω για να μην δημιουργησουν κανενα αλλο προβλημα. ευχαριστω και παλι ολους σας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω που μου απαντησατε και μου δωσατε καποιες λυσεις.βασικα τα φαναρια τα θεωρω πεταμενα λεφτα γιατι στην ουσια το ιδιο πραγμα ειναι.μαλλον θα παω στην αντιπροσωπεια να δω αν μπορω να τα δηλωσω αλλιως θα δοκιμασω μετους πυκνωτες κι αν παλι δεν γινει τιποτα τοτε θα τα βγαλω για να μην δημιουργησουν κανενα αλλο προβλημα. ευχαριστω και παλι ολους σας.

Ίδιο πράγμα είναι κιτ ξένον σε απλά φανάρια με κιτ ξένον σε φανάρι με προτζέκτορα??? Για ρώτα και τους απέναντι!!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω που μου απαντησατε και μου δωσατε καποιες λυσεις.βασικα τα φαναρια τα θεωρω πεταμενα λεφτα γιατι στην ουσια το ιδιο πραγμα ειναι.μαλλον θα παω στην αντιπροσωπεια να δω αν μπορω να τα δηλωσω αλλιως θα δοκιμασω μετους πυκνωτες κι αν παλι δεν γινει τιποτα τοτε θα τα βγαλω για να μην δημιουργησουν κανενα αλλο προβλημα. ευχαριστω και παλι ολους σας.

πεταμενα λεφτα επειδη βλεπεις καλυτερα?επειδη δεν στραβωνεις τους απεναντη?οχι φιλε μου.πεταμενα λεφτα ειναι τα κιτακια σε φαναρια με κατοπτρα...γιατι δεν βλεπεις καλυτερα νομιζεις οτι βλεπεις επειδη το φως διαχαιεται ατακτα εμπρος σου αλλα δεν εχει βαθος λογο εστιασης.την εστιαση την κανει σε τοσο ισχυρη δεσμη μονο ο προτζεκτορας.Το κυριοτερο ομως ειναι οτι με τοσο ανοιχτη δεσμη σε κατοπτρο στραβωνεις τους απεναντη οσο χαμηλα και αν τα ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω που μου απαντησατε και μου δωσατε καποιες λυσεις.βασικα τα φαναρια τα θεωρω πεταμενα λεφτα γιατι στην ουσια το ιδιο πραγμα ειναι.μαλλον θα παω στην αντιπροσωπεια να δω αν μπορω να τα δηλωσω αλλιως θα δοκιμασω μετους πυκνωτες κι αν παλι δεν γινει τιποτα τοτε θα τα βγαλω για να μην δημιουργησουν κανενα αλλο προβλημα. ευχαριστω και παλι ολους σας.

Reflector - Κάτοπτρο - Λάμπα αλογόνου

headlightlensopticssche.png

http://en.wikipedia.org/wiki/Headlamp#Reflector_lamps

Projector - Προβολέας - Λάμπα xenon

headlightprojectorschem.png

http://en.wikipedia.org/wiki/Headlamp#Projector_.28polyellipsoidal.29_lamps

http://www.danielsternlighting.com/tech/bulbs/Hid/conversions/conversions.html

http://www.youtube.com/watch?v=yVuSSdZNsZw&feature=player_embedded

Αυτά τα λίγα σχετικά με την "ουσία" !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω που μου απαντησατε και μου δωσατε καποιες λυσεις.βασικα τα φαναρια τα θεωρω πεταμενα λεφτα γιατι στην ουσια το ιδιο πραγμα ειναι.μαλλον θα παω στην αντιπροσωπεια να δω αν μπορω να τα δηλωσω αλλιως θα δοκιμασω μετους πυκνωτες κι αν παλι δεν γινει τιποτα τοτε θα τα βγαλω για να μην δημιουργησουν κανενα αλλο προβλημα. ευχαριστω και παλι ολους σας.

Τι του λετε? Το παλικάρι θεωρεί πεταμενα λεφτα τα φανάρια, μονο να μας πει που κυκλοφορεί για να μην κυκλοφορούμε και εμείς.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι το forum ειναι για να μας λυνει καποιες αποριες οταν εχουμε καποιο προβλημα, γιατι κανενας δεν γεννηθηκε που να τα ξερει ολα, και οχι για να σε κραζουν.εγω ευχαριστησα που μου δωσατε καποιες λυσεις αλλα οχι και να με κραζετε, ο καθενας εχει την αποψη του.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι το forum ειναι για να μας λυνει καποιες αποριες οταν εχουμε καποιο προβλημα, γιατι κανενας δεν γεννηθηκε που να τα ξερει ολα, και οχι για να σε κραζουν.εγω ευχαριστησα που μου δωσατε καποιες λυσεις αλλα οχι και να με κραζετε, ο καθενας εχει την αποψη του.

Εδώ ο φίλος μας έχει ένα δίκιο. Όποιος θέλει να βοηθήσει μπορεί να το κάνει απλά και όχι να "κράζουμε". Έστω και ας είναι λάθος αυτό που υποστιρίζει μπορει ο καθένας να απαντήσει με ωραίο τρόπο και να μας δώσει να καταλάβουμε γιατί είναι λάθος !

Φιλικά σε όλους! Καλά χιλιόμετρα! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι το forum ειναι για να μας λυνει καποιες αποριες οταν εχουμε καποιο προβλημα, γιατι κανενας δεν γεννηθηκε που να τα ξερει ολα, και οχι για να σε κραζουν.εγω ευχαριστησα που μου δωσατε καποιες λυσεις αλλα οχι και να με κραζετε, ο καθενας εχει την αποψη του.

Αφου θελεις να βάλεις χενον σε απλα φανάρια βαλε τουλάχιστον τις Η7R λάμπες για να εχεις μικρότερη διάχυση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.δεν εχω προλαβει με την δουλεια να παω στην αντιπροσωπεια να δω αν μπορω να τα δηλωσω με το διαγνωστικο οπως μου ειπε ο and64 αλλιως μαλλον θα τα βγαλω για να μην μου δημιουργησει κανενα αλλο προβλημα.ευχαριστω παντως για την βοηθεια καποιων.αν βαλω αυτες τις λαμπες(Η7R) θα σταματησει το τρεμουλο οταν θα χρειαστει να αναβω την μεγαλη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.δεν εχω προλαβει με την δουλεια να παω στην αντιπροσωπεια να δω αν μπορω να τα δηλωσω με το διαγνωστικο οπως μου ειπε ο and64 αλλιως μαλλον θα τα βγαλω για να μην μου δημιουργησει κανενα αλλο προβλημα.ευχαριστω παντως για την βοηθεια καποιων.αν βαλω αυτες τις λαμπες(Η7R) θα σταματησει το τρεμουλο οταν θα χρειαστει να αναβω την μεγαλη?

Οι Η7R ειναι ιδιες με τις αλλες, απλα εχουν μια εξτρα επίστρωση για να μην στραβώνουν τοσο πολυ οσο οι κοινές χενον, λειτουργικά δεν εχουν καμια διαφορά. Αρα το πρόβλημα θα παραμείνει μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω αυτες τις λαμπες(Η7R) θα σταματησει το τρεμουλο οταν θα χρειαστει να αναβω την μεγαλη?

Οχι, καμία σχέση! Απλά εχουν κάποια επιπλεόν επίστρωση σε σχέση με τις απλές h7 (εδώ υπάρχει μια καλή φωτό που φαίνεται η επίστρωση) και έτσι διαφεύγουν λιγότερες ακτίνες και τυφλώνεις λιγότερο απέναντι. Και πάλι ημίμετρο είναι στην ουσία, αλλά σαφώς καλύτερα απο το να φοράς απλές h7...

edit: με προλάβανε.... ;)

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα ευχαριστω παιδες.θα ενημερωσω κι ολας μολις καταφερω να παω στην αντιπροσωπεια αλλιως θα βαλω παλι τις philips που ειχα.αλλα θα πρεπει να βρω και καπακια γιατι εκανα τρυπα για περασουν τα καλωδια για να μην περασει υγρασια και παω σιγουρα για φαναρια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.δεν εχω προλαβει με την δουλεια να παω στην αντιπροσωπεια να δω αν μπορω να τα δηλωσω με το διαγνωστικο οπως μου ειπε ο and64 αλλιως μαλλον θα τα βγαλω για να μην μου δημιουργησει κανενα αλλο προβλημα.ευχαριστω παντως για την βοηθεια καποιων.αν βαλω αυτες τις λαμπες(Η7R) θα σταματησει το τρεμουλο οταν θα χρειαστει να αναβω την μεγαλη?

Μάλλον θα πρέπει να επαναπροσδιορίσεις το πρόβλημά σου.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν λειτουργούν πάντα.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν λειτουργούν είναι επικίνδυνες, ακόμα και οι (και καλά) τροποποιημένες. Και δυστυχώς τότε το πρόβλημα δεν είναι κυρίως δικό σου.

Σε παρόμοια θέματα όπως το συγκεκριμένο δεν χωρά προσωπική άποψη. Τα φυσικά φαινόμενα απλώς συμβαίνουν, είτε το θες εσύ ή εγώ είτε όχι.

Αυτό είναι το πρόβλημα και μία η λύση του.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ το ψαχνουμε για κατι που δημιουργει τοσα πολλα προβληματα και μπορει να προκαλεσει ατυχημα στον απεναντι στα καλα καθουμενα.ευτυχως ο κοσμος αρχισε και ξυπναει και δεν βαζουν τοσο συχνα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις aftermarket φανάρια και θα έχεις και BiXenon και θα ρυθμίζονται σε ύψος και θα έχεις μαμάτο φωτισμό και δεν θα στραβώνεις κανέναν και θα την βγάλεις σχετικά οικονομικά.

Και το σημαντικότερο χωρίς πατέντες κτλ. βάζεις το φανάρι κουμπώνεις την φίσα και είσαι έτοιμος.

Αν έχεις υπομονή δες τι έχει κάνει ο τύπος για να έχει σωστά xenon.

Edited by kattt
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις aftermarket φανάρια και θα έχεις και BiXenon και θα ρυθμίζονται σε ύψος και θα έχεις μαμάτο φωτισμό και δεν θα στραβώνεις κανέναν και θα την βγάλεις σχετικά οικονομικά.

Και το σημαντικότερο χωρίς πατέντες κτλ. βάζεις το φανάρι κουμπώνεις την φίσα και είσαι έτοιμος.

Αν έχεις υπομονή δες τι έχει κάνει ο τύπος για να έχει σωστά xenon.

τελικα το εβγαλα το κιτ για να μην μου δημιουργησει κανενα αλλο προβλημα, και επειδη τα οικονομικα δεν πανε καλα εβαλα τις Philips Crystal vision.Ο τυπος κανει απιστευτη δουλεια και το αποτελεσμα ειναι πολυ εντυπωσιακο!ευχαριστω πολυ παντως!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.