Jump to content
Guest Nightangel

Golf Mk5 Gti Owners

Recommended Posts

Οταν γραφω εγω, πως σε κανενα, ουτε στα GTI βγαινει ΕΝΤΕΛΩΣ...Παντα σε ενα ποσοστο, ελαχιστο, και μονο με συγκεκριμενς γωνιες, μπαινει περιεργα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν γραφω εγω, πως σε κανενα, ουτε στα GTI βγαινει ΕΝΤΕΛΩΣ...Παντα σε ενα ποσοστο, ελαχιστο, και μονο με συγκεκριμενς γωνιες, μπαινει περιεργα...

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ESP ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ. ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΒΗΣΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι πολύ ακραίες γιατί εμένα μια φορά με νερά που μου δίπλωσε (σκόπιμα σε παρκινγ ήμουν μη με κράξετε) και είχα το esp off, δεν ενοργοποιήθηκε. Πάντως αν ξέρει κανείς κάτι στα σίγουρα ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα σε ενα περιοδικο χθες οτι σε περιεργες καταστασεις επεμβαινει. Βεβαια ελεγαν για τα FR και CUPRA αλλα δεν νομιζω να εχει διαφορα, ιδιο ESP φορανε.

Link to comment
Share on other sites

Αν η καλή μέρα απο το πρωί φαίνεται τα πιάσαμε τα λεφτά μας....Όπως πήγαινα δουλειά μια κωλ@γρια με στρίμωξε σε ένα στενάκι γιατί φοβήθηκε και έπεσα μέσα σε μια μαντεμενια αποχέτευση της ΕΥΔΑΠ ;):lol: :lol: :angry: Μικρό το κακό είπα αφού δεν ένιωσα και μεγάλο "μπούπ"...

Όταν πήγα στο parking της δουλειάς όμως το ένιωσα για τα καλά fire.giffire.giffire.giffire.giffire.gif ....στην άκρη της η υδροροή είχε τσιμεντάκι με αποτέλεσμα δυο ωραίες γρατσουνιές στην 18αρα μου...

Δεν είναι τπτ ιδιαίτερο αλλά έχω αυτό το γ@μημ@νο μικρόβιο να είμαι ψείρας με το αυτοκίνητο και πάω να σκάσω....Καμία πρόταση για επιδιόρθωση???

Link to comment
Share on other sites

Ε,ρε Πάριος που θα πέσει.... ;):lol: :lol:

Θα μάθουμε να ζούμε με αυτό λοιπόν...Ευτυχώς είναι στην ακρη της ζάντας και δεν πολυφαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το αναπτύξαμε το θέμα πόσο έχει new? Υποθέτω καμια 300αρα....(Όχι δεν σκέφτομαι να την αλλάξω ;) ...Είπαμε είμαι ψείρας όχι μ@λ@κ@ς)

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το αναπτύξαμε το θέμα πόσο έχει new? Υποθέτω καμια 300αρα....(Όχι δεν σκέφτομαι να την αλλάξω ;) ...Είπαμε είμαι ψείρας όχι μ@λ@κ@ς)

Σίγουρα πολύ παραπάνω, αν μιλάς για αντιπροσωπεία. Εδώ η δικιά μου η Zandvoort η 17άρα έκανε πάνω από 400 η μία... (μαρκέ τιμή)

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ??? Εγω που πηγα να ρωτησω για να βαλω το RCD 500 μου ζητησαν 1200 ευρω. ΕΛΕΟΣ !!!!!!!

Τις κατασκευάζει η BBS και είναι λογικό με τα υπερκέρδη των εξουσιοδοτημένων να σου βγαίνει 500. Εγώ την αγόρασα 470 όταν κάποιος πανηλίθιος σε βουλκανιζατέρ την έριξε κάτω αλλά δε το παραδεχόταν. Πήγα την παλιά τόσο στον Πέττα όσο και στον Στέργιο αλλά παντού πήρα την ίδια απάντηση: Δε θα πετύχει, καλύτερα να τους πάω και τις 4 για να μην υπάρχει ανομοιομορφία. Προς το παρόν έχω τη μια καβάντζα, που θα πάει θα βρω και άλλες τρεις χτυπημένες στο e-bay και θα τις βάψω μαύρες σαν του Edition 30... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikos1979

Παιδιά για πείτε μου λίγο εντυπώσεις από τα GTI σας.

Μερικές απαντήσεις βασικά αν μπορείτε στα παρακάτω...

-Τριγμοί?

-Βλάβες/Ζημιές/Εγγύηση?

-Κόστος σέρβις...λάδια? τακάκια μπροστά/πίσω? φίλτρα?

-Λαδάκι τσιμπάει?

Γενικά είστε ευχαριστημένοι?

Σκέφτομαι το GTI DSG...αλλά για αγορά κάπου το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρήκες τους πλέον αντικειμενικούς να σου απαντήσουν. Κοίταξε, κακά τα ψέματα, στα 30.000 πάνω κάτω που στοιχίζει, δεν υπάρχει κάτι πιο ολοκληρωμένο. Είναι γρήγορο, γυνατό τόσο όσο δεν θα σε δυσκολέψει ούτε θα σε προβληματίσει σε καμία περίπτωση, οικονομικό μιας και οι καταναλώσεις είναι πολύ καλές, σε συνάρτηση πάντα κυβικών-ίππων, λάδια δεν καίει παρά το φυσιολογικό λόγο τουρμπίνας ( βέβαια εξαρτάται και πόσο βαρύ πόδι έχει ο καθένας ) και από τριγμούς έχει, αλλά αντιμετώπιζονται ή συνιθίζονται. Συνήθως ένας κεντρικός αεραγωγός κάνει τη ζημιά που, πίστεψε με, δεν πρόκειται να σε απασχολήσει και πολύ. Τώρα στο θέμα των σέρβις, είναι καλά. Βέβαια όταν το πάρεις και φτάσεις στο σερβις, κάτι θα κάνουμε και εμείς για να σου έρθει οικονομικότερα. Ξέχασα και το DSG. Θάυμα είναι αυτό το κιβώτιο. Ξεκούραστο και σε μερικά κομμάτια πολύ πιο απολαυστικό από το χειροκίνητο.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να τα οδηγήσεις όλα της κατηγορίας. Μπορεί να αναζητάς κάτι που το GTI να μην στο δίνει απλόχερα. Είπαμε είναι το καλύτερο, αλλά δεν κάνει για όλα τα γούστα. :wacko:;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikos1979
Τώρα βρήκες τους πλέον αντικειμενικούς να σου απαντήσουν. Κοίταξε, κακά τα ψέματα, στα 30.000 πάνω κάτω που στοιχίζει, δεν υπάρχει κάτι πιο ολοκληρωμένο. Είναι γρήγορο, γυνατό τόσο όσο δεν θα σε δυσκολέψει ούτε θα σε προβληματίσει σε καμία περίπτωση, οικονομικό μιας και οι καταναλώσεις είναι πολύ καλές, σε συνάρτηση πάντα κυβικών-ίππων, λάδια δεν καίει παρά το φυσιολογικό λόγο τουρμπίνας ( βέβαια εξαρτάται και πόσο βαρύ πόδι έχει ο καθένας ) και από τριγμούς έχει, αλλά αντιμετώπιζονται ή συνιθίζονται. Συνήθως ένας κεντρικός αεραγωγός κάνει τη ζημιά που, πίστεψε με, δεν πρόκειται να σε απασχολήσει και πολύ. Τώρα στο θέμα των σέρβις, είναι καλά. Βέβαια όταν το πάρεις και φτάσεις στο σερβις, κάτι θα κάνουμε και εμείς για να σου έρθει οικονομικότερα. Ξέχασα και το DSG. Θάυμα είναι αυτό το κιβώτιο. Ξεκούραστο και σε μερικά κομμάτια πολύ πιο απολαυστικό από το χειροκίνητο.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να τα οδηγήσεις όλα της κατηγορίας. Μπορεί να αναζητάς κάτι που το GTI να μην στο δίνει απλόχερα. Είπαμε είναι το καλύτερο, αλλά δεν κάνει για όλα τα γούστα. ;):lol:

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. :wacko:

Κοίτα...έχω οδηγήσει και το 6αρι και το DSG...και έχω επιλέξει το DSG, είναι αλλού πραγματικά! Τώρα, σκεφτόμουν και το RX8...αλλά το έχω αποκλείσει λόγω υπερβολικά υψηλής κατανάλωσης και έλλειψη ροπής χαμηλά. Όταν το οδήγησα με απογοήτευσε. Τέλος, σκέφτομαι ακόμα και την BMW 120i τη 3θυρη με τα 170 άλογα...άλλα νομίζω δε συγκρίνονται.

Βασικά έχω κάπως καταλήξει κατά 90% στο GTI γιατί είναι συνολικά ένα πλήρες αυτοκίνητο όπως είπες και βέβαια θρύλος της αυτοκίνησης.

Τα σέρβις κάπου στα 300 τα υπολογίζω...και κατανάλωση κάπου σαν τη δική μου τώρα (12λτ/100κμ).

Ξανά...ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.