Jump to content
Guest Nightangel

Golf Mk5 Gti Owners

Recommended Posts

Γεια σας παλληκαρια που εχετε το αυτοκινητο των ονειρων μου!Ειμαι σχεδον αποφασισμενος να προχωρησω στην αγορα ενος GOLF GTI.Θα ηθελα ομως πρωτα να μου δωσετε τα φωτα σας για καποιες αποριες που εχω.Καταρχην απο αξιοπιστια τι λεει?Εχει καποια συνηθησμενα προβληματα ηλεκτρικα,μηχανικα,τριγμων κτλ?Η οθονη plus τι ακριβως ειναι?Η ηλιοροφη ειναι αξιοπιστη(τριζει,κολλαει)?Το DSG ειναι βολικο η να προτιμησω χειροκινητο?Βεβαια με την αγορα θα κανω και επεκταση εγγυησης αλλα θελω να ειμαι οσο το δυνατον σιγουρος γιατι δεν ειναι και λιγα τα ευρω που θα δωσω.

Καλο αμαξι αλλα αν σου κατσει στραβη παρτιδα θα τα κλαις τα ευρω σου. Βεβαια αυτο ισχυει για ολες τις μαρκες αυτοκινητων. Εγω τα κλαιω σιγα σιγα ,αλλα απο οτι εχω καταλαβει ολοι οι υπολοιποι ειναι ευχαριστημενοι απο τα gti τους.

Link to comment
Share on other sites

απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι σε συμφερει το ταπερ οικονομικα?

καταρχας απο οτι διαβασα στους τροχους θα ξεκιναει απο τα 30χιλ κ δεν θα χει καν κλιματισμο..

εκτος αν λες για καταναλωση που εκει που θα χρειαζεται να δουλευει ο vtec μονο λιγο δε θα καταναλωνει..

O KOSTAS DOULEUEI SE ANTIPROSOPIA APO TO RUZAKI POU THELEI NA PAREI GIA AUTO LEI GIA OIKONOMIKO

ASE POU TO TAPERAKI TO MISO BGENEI JAPAN KAI TO ALLO MISO AGGLIA

STHNN XORA TON GAY TIPOTA DEN ANTHISE XASANE KAI TA ROVER KAI TA MINI BENTLEY KTL

Edited by GOLF R32
Link to comment
Share on other sites

Guest Nikos1979

Το Type-R δεν έχει σχέση με το παλιό Type-R που γνωρίζαμε. Κατ'αρχάς...ενώ το παλιό είχε πίσω διπλά ψαλίδια...το φετινό έχει ιμιάκαμπτο άξονα! Δε ξέρω τώρα πως θα είναι στη πίστα...αλλά στο EVO που το οδήγησαν δε τους άρεσε και πολύ και πρέπει να το ξεζουμίζεις γιατί δουλεύει ψηλά καλά ο V-TEC (=μεγαλύτερη κατανάλωση) ενώ το GTI επειδή έχει Turbo είναι πιο άνετο χαμηλά. Το τιμόνι δεν έχει καλή αίσθηση και το χαρακτήρισαν ως "παράξενο" και ότι παρουσιάζει μια αδράνεια και ανισορροπία και δε μπορεί να κονταροχτυπηθεί με τον ανταγωνισμό.

Φοβάμαι ότι σιγά σιγά τα αυτοκίνητα γίνονται όλο και πιο αποστειρωμένα...οπότε τρεχάτε να τσιμπήσετε το GTI όσο μπορείτε...γιατί φοβάμαι ότι το επόμενο θα είναι χειρότερο... :) ...δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4
Γεια σας παλληκαρια που εχετε το αυτοκινητο των ονειρων μου!Ειμαι σχεδον αποφασισμενος να προχωρησω στην αγορα ενος GOLF GTI.Θα ηθελα ομως πρωτα να μου δωσετε τα φωτα σας για καποιες αποριες που εχω.Καταρχην απο αξιοπιστια τι λεει?Εχει καποια συνηθησμενα προβληματα ηλεκτρικα,μηχανικα,τριγμων κτλ?Η οθονη plus τι ακριβως ειναι?Η ηλιοροφη ειναι αξιοπιστη(τριζει,κολλαει)?Το DSG ειναι βολικο η να προτιμησω χειροκινητο?Βεβαια με την αγορα θα κανω και επεκταση εγγυησης αλλα θελω να ειμαι οσο το δυνατον σιγουρος γιατι δεν ειναι και λιγα τα ευρω που θα δωσω.

GTI φιλε μου ...ολα τα αλλα ειναι πολυ καλα αυτοκινητα...το GTI ειναι θρυλος...

Link to comment
Share on other sites

Καλο αμαξι αλλα αν σου κατσει στραβη παρτιδα θα τα κλαις τα ευρω σου. Βεβαια αυτο ισχυει για ολες τις μαρκες αυτοκινητων. Εγω τα κλαιω σιγα σιγα ,αλλα απο οτι εχω καταλαβει ολοι οι υπολοιποι ειναι ευχαριστημενοι απο τα gti τους.

Γιατι κλαις τα λεφτα σου?Τι ακριβως σου εχει βγαλει το αμαξι?

Link to comment
Share on other sites

GTI φιλε μου ...ολα τα αλλα ειναι πολυ καλα αυτοκινητα...το GTI ειναι θρυλος...

Και εγω μονο αυτο το αμαξι σκεφτομαι να αγορασω.Αν απογοητευτω απο τις εμπειριες σας,τοτε μαλλον θα κρατησω το Polo μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κλαις τα λεφτα σου?Τι ακριβως σου εχει βγαλει το αμαξι?

Καταρχας το εχω ενα χρονο και εχω παει καμια 10αρια φορες στο συνεργειο. 4 φορες μου εχει αναψει το λαμπακι του ESP, το εχω αφησει μια εβδομαδα μεσα στο συνεργειο για θορυβο στην εκκινηση στο συμπλεκτη χωρις να βρουνε τι εχει (ειδα τι σκισιμο του κανανε για να καταλαβουνε τι φταιει και δεν εμφανιστηκα σε αλλο ραντεβου που ειχα για να μεινει μεσα) εννοειται οτι το εχω ακομα αυτο το προβλημα. Τριζει μπροστα ο αεραγωγος και επισης πισω απο το ταχυμετρο το ιδιο(μου το εχουν ανοιξει και εξακολουθει να τριζει). Τριζει η ηλιοροφη. Βαζω ενα λιτρο λαδι καθε 3500 με 4000 χλμ. Τελευταια οταν στριβω το τιμονι ακουω θορυβο απο την κρεμαγιερα (δεν εχω χρονο να το κοιταξω). Μου ξεκολλησε κομματι πλαστικο απο την εισαγωγη αερα. Συγνωμη αλλα για 30 χιλιαρικα που εσκασα δεν ειμαι ικανοποιημενος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Eγω το εχω 1μιση χρονο και δεν εχει κανει τσικ και νομιζω πως ειμαι πιο αντιπροσωπευτικο παραδειγμα απ'οσα εχω δει και ξερω.Για οποιον θελει να αγορασει αυτο το αυτοκινητο και αναρωτιεται για προβληματα αξιοπιστιας καλυτερα να μη το αγορασει.Οχι γιατι δεν ειναι αξιοπιστο αλλα γιατι ειναι αστειο και μονο να το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Eγω το εχω 1μιση χρονο και δεν εχει κανει τσικ και νομιζω πως ειμαι πιο αντιπροσωπευτικο παραδειγμα απ'οσα εχω δει και ξερω.Για οποιον θελει να αγορασει αυτο το αυτοκινητο και αναρωτιεται για προβληματα αξιοπιστιας καλυτερα να μη το αγορασει.Οχι γιατι δεν ειναι αξιοπιστο αλλα γιατι ειναι αστειο και μονο να το συζηταμε.

Σαν να λεμε πιστευε και μη ερευνα δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Eγω το εχω 1μιση χρονο και δεν εχει κανει τσικ και νομιζω πως ειμαι πιο αντιπροσωπευτικο παραδειγμα απ'οσα εχω δει και ξερω.Για οποιον θελει να αγορασει αυτο το αυτοκινητο και αναρωτιεται για προβληματα αξιοπιστιας καλυτερα να μη το αγορασει.Οχι γιατι δεν ειναι αξιοπιστο αλλα γιατι ειναι αστειο και μονο να το συζηταμε.

Μα πώς γίνεται ένα αυτοκίνητο μόνο να είναι αντιπροσωπευτικό από τόσα που έχουν παραχθεί?

Όπως δεν είναι αντιπροσωπευτικό (θέλω να πιστεύω) του xou, απλά έτυχε σε "κακό", έτσι δεν είναι αντιπροσωπευτικό και ένα άλλο που δεν κάνει κιχ.. συνήθως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.. δηλαδή όλα όλο και κάτι (σημαντικό ή μη) βγάζουν..

Πιστεύω πως δεν είναι αστείο για κάποιον που θέλει να διαθέσει 30.000 ευρωπαϊκά, να το ψάχνει, ειδικά στο θέμα της αξιοπιστίας.

Link to comment
Share on other sites

Μα πώς γίνεται ένα αυτοκίνητο μόνο να είναι αντιπροσωπευτικό από τόσα που έχουν παραχθεί?

Όπως δεν είναι αντιπροσωπευτικό (θέλω να πιστεύω) του xou, απλά έτυχε σε "κακό", έτσι δεν είναι αντιπροσωπευτικό και ένα άλλο που δεν κάνει κιχ.. συνήθως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.. δηλαδή όλα όλο και κάτι (σημαντικό ή μη) βγάζουν..

Πιστεύω πως δεν είναι αστείο για κάποιον που θέλει να διαθέσει 30.000 ευρωπαϊκά, να το ψάχνει, ειδικά στο θέμα της αξιοπιστίας.

Συνηθως καθε μοντελο εχει καποια χαρακτηριστικα προβληματα.Αλλα ειναι σοβαρα αλλα οχι.Απο εκει και περα,ειτε εισαι τυχερος και δεν σου βγαζει τιποτα,ειτε εισαι ατυχος και τα παθαινεις με το παραπανω.

Ζωντανο παραδειγμα,φιλος με πολο ιδιο με το δικο μου και κοντινη ημερομηνια αγορας,εχει τραβηξει τα πανδυνα!

Γι' αυτο και εγω ρωταω κατοχους του αυτοκινητου να μου πουν τι εχουν αντιμετωπισει μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μα πώς γίνεται ένα αυτοκίνητο μόνο να είναι αντιπροσωπευτικό από τόσα που έχουν παραχθεί?

Όπως δεν είναι αντιπροσωπευτικό (θέλω να πιστεύω) του xou, απλά έτυχε σε "κακό", έτσι δεν είναι αντιπροσωπευτικό και ένα άλλο που δεν κάνει κιχ.. συνήθως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.. δηλαδή όλα όλο και κάτι (σημαντικό ή μη) βγάζουν..

Πιστεύω πως δεν είναι αστείο για κάποιον που θέλει να διαθέσει 30.000 ευρωπαϊκά, να το ψάχνει, ειδικά στο θέμα της αξιοπιστίας.

Αυτο ειπα και εγω. Μιλησα για το δικο μου και οχι γενικα για τα gti. Παντως συμφωνω πως αν δεν ειχα αυτα τα προβληματα θα ηταν ολα τα λεφτα το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikos1979
Αυτο ειπα και εγω. Μιλησα για το δικο μου και οχι γενικα για τα gti. Παντως συμφωνω πως αν δεν ειχα αυτα τα προβληματα θα ηταν ολα τα λεφτα το αμαξι.

Tι προβλήματα σου έχει βγάλει? Πες μου...και θα σου πω και σε μένα τι έχει βγάλει η 147 μου...ίσως νιώσεις καλύτερα...μπορεί και όχι...

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikos1979
Καταρχας το εχω ενα χρονο και εχω παει καμια 10αρια φορες στο συνεργειο. 4 φορες μου εχει αναψει το λαμπακι του ESP, το εχω αφησει μια εβδομαδα μεσα στο συνεργειο για θορυβο στην εκκινηση στο συμπλεκτη χωρις να βρουνε τι εχει (ειδα τι σκισιμο του κανανε για να καταλαβουνε τι φταιει και δεν εμφανιστηκα σε αλλο ραντεβου που ειχα για να μεινει μεσα) εννοειται οτι το εχω ακομα αυτο το προβλημα. Τριζει μπροστα ο αεραγωγος και επισης πισω απο το ταχυμετρο το ιδιο(μου το εχουν ανοιξει και εξακολουθει να τριζει). Τριζει η ηλιοροφη. Βαζω ενα λιτρο λαδι καθε 3500 με 4000 χλμ. Τελευταια οταν στριβω το τιμονι ακουω θορυβο απο την κρεμαγιερα (δεν εχω χρονο να το κοιταξω). Μου ξεκολλησε κομματι πλαστικο απο την εισαγωγη αερα. Συγνωμη αλλα για 30 χιλιαρικα που εσκασα δεν ειμαι ικανοποιημενος. :(

-Τριγμοί...δε σταματάνε...παρουσιάζονται κι άλλοι...και δε ξέρει κανείς να βρει λύση. Μιλάμε στο σύνολο τους 3...ηλιοροφή, ταμπλό, επάνω αριστερά στο χερούλι (oh-shit-handle)

-Δίσκο-πλατώ στα 35,000κμ

-Τρόμπα βενζίνης στα 5,000κμ

-Κλειδαριά πορτ-μπαγκάζ...δεν άνοιγε

-Καπάκι αερόσακου συνοδηγού...βαλμένο στραβά από το εργοστάσιο

-Αλλαγή σωλήνα βενζίνης...δεν σταμάταγε τη μάνικα της βενζίνης όταν γέμιζε

-Μου κάηκαν όλες οι εξωτερικές λάμπες, εκτός από τα φλας, το πρώτο χρόνο

-Μπροστά αριστερό ψαλίδι...έτριζε...αλλαγή.

-Διακόπτης φλας...σταμάτησε να σβίνει το φλας.

Όλα τα παραπάνω καλύφθηκαν στην εγγύηση...δε πλήρωσα τίποτα...αλλά πήγα πολλές φορές στο συνεργείο για όλα αυτά.

Δεν έχει σημασία πόσα έχεις δώσει...το θέμα είναι να σου κάτσει...ή όχι. Ο κολλητός μου έχει το ίδιο 147 με μένα...το πήρε μια βδομάδα πριν το δικό μου...και δεν έχει ούτε 1 πρόβλημα...και το σκίζει και πάρα πολύ!

Πραγματικά πιστεύω ότι όλα τ'αυτοκίνητα είναι θέμα τύχης πλέον...

Feeling better now? :o

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως καθε μοντελο εχει καποια χαρακτηριστικα προβληματα.Αλλα ειναι σοβαρα αλλα οχι.Απο εκει και περα,ειτε εισαι τυχερος και δεν σου βγαζει τιποτα,ειτε εισαι ατυχος και τα παθαινεις με το παραπανω.

Ζωντανο παραδειγμα,φιλος με πολο ιδιο με το δικο μου και κοντινη ημερομηνια αγορας,εχει τραβηξει τα πανδυνα!

Γι' αυτο και εγω ρωταω κατοχους του αυτοκινητου να μου πουν τι εχουν αντιμετωπισει μεχρι τωρα.

+1111

Συμφωνο........και επαυξανω!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα χωρις ηλιοροφή (κατι ήξερα tongue.gif). Βρήκα πάντως τον τριγμό απο τα δήθεν πίσω καθίσματα, Δεν τρίζουν τα καθίσματα αλλα ο τεμπέλης, Το έψαχνα κάποιες μέρες και το βρήκα εχτές το βράδυ, τον κατέβασα κάτω και έσκασε...Επιτέλους...Τριγμοί τέλος 4 me....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα χωρις ηλιοροφή (κατι ήξερα tongue.gif). Βρήκα πάντως τον τριγμό απο τα δήθεν πίσω καθίσματα, Δεν τρίζουν τα καθίσματα αλλα ο τεμπέλης, Το έψαχνα κάποιες μέρες και το βρήκα εχτές το βράδυ, τον κατέβασα κάτω και έσκασε...Επιτέλους...Τριγμοί τέλος 4 me....

εχεις ακομα τριγμους ρε πισω στο παραθυρο.ειναι ο χαρος που βγηκε παγανια ;)new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

χαχαχχαα , Τι μου θύμησες..." Εκει στα 290 ακούω ένα τρίξιμο , τι είναι?"

"Είναι ο χάρος που σου χτυπάει το τζάμι και χαμογελάει"χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

χαχαχχαα , Τι μου θύμησες..." Εκει στα 290 ακούω ένα τρίξιμο , τι είναι?"

"Είναι ο χάρος που σου χτυπάει το τζάμι και χαμογελάει"χαχαχ

upyours.gif Όλο βλακείες λέτε upyours.gif

Edited by Panositos
Link to comment
Share on other sites

Καλά, τριγμούς στον κεντρικό αεραγωγό που σημαδεύει το παρμπρίζ έχω από την ημέρα που το κυκλοφόρησα... Στα 5.800 χλμ που έχω κάνει από την ημέρα που το αγόρασα (1 Φεβρουαρίου 2007, με 6 χιλιόμετρα στο κοντέρ..... Ναι, τα τρώω τα χιλιόμετρα, το ξέρω! Ηδη πήγα 2 φορές Θεσ/νίκη-Αθήνα-(Λουτράκι)-Θεσ/νίκη), δεν έχει τσιμπήσει λάδι, και ίσως το μόνο πρόβλημα είναι πως αν αφήσω το αμάξι να το βαράει ο ήλιος και πάω να το βάλω μπροστά μετά από σύντομη στάση (πχ μέχρι και 40 λεπτά), παίρνει μπρος ο πίσω υαλοκαθαριστήρας από μόνος του, οπότε πρέπει να τον ενεργοποιήσω και να τον απενεργοποιήσω στιγμιαία... Κατα τα άλλα, δεν μου έχει κάνει κανένα τρελό, και κατά πάσα, το πρόβλημα με τον υαλοκαθαριστήρα είναι κάτι με την συνδεσμολογία του συναγερμού... Τώρα, το ότι μια φορά ταξιδεύοντας, δεν είχα κλείσει καλά το πορτ μπαγκάζ (και στις 2 ασφάλειες), αλλά ήταν έτσι κλεισμένο ώστε να ΜΗΝ ανάβει στο ταμπλώ το λαμπάκι, και δεν δούλευε ο υαλοκαθαριστήρας πίσω, ήταν δικό μου σφάλμα, και δεν ήξερα την δύναμη που χρειάζεται για να κλείσει η 3η πόρτα...

Πιστεύω πως τα 30 χιλιάρικα που δίνεις, τα αξίζει το αμάξι, αλλά είναι λίγο χαζό που σου δίνει μόνο 2 χρόνια βασική εγγύηση, όταν οι πιο πολλές εταιρίες σου δίνουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3ετία..... Ας είναι καλά η επέκταση εγγύησης όμως! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχχαα , Τι μου θύμησες..." Εκει στα 290 ακούω ένα τρίξιμο , τι είναι?"

"Είναι ο χάρος που σου χτυπάει το τζάμι και χαμογελάει"χαχαχ

Ασε το αλλο το κουφο. Οταν το πλενω τριζει περισσοτερο, ισως να τριζει απο καθαριοτητα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

..και ίσως το μόνο πρόβλημα είναι πως αν αφήσω το αμάξι να το βαράει ο ήλιος και πάω να το βάλω μπροστά μετά από σύντομη στάση (πχ μέχρι και 40 λεπτά), παίρνει μπρος ο πίσω υαλοκαθαριστήρας από μόνος του, οπότε πρέπει να τον ενεργοποιήσω και να τον απενεργοποιήσω στιγμιαία...

κλασική περίπτωση μοτέρ πίσω υαλοκαθαριστηρα φιλε άρη!! κι εμένα μου το έκανε αυτό απο την αρχή, μου αλλαξαν ρελε χωρις να λυθει το προβλημα, κ επιτελους πριν καμια βδομαδα αξιωθηκα να το παω κ αλλαξαν μοτερ πισω υαλοκαθαριστηρα(εγγυηση παντα). επιτέλους λύθηκε κι αυτό!! το είχα συνηθίσει πάντως τόσο καιρο κ τωρα μου κακοφαινεται.. :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.