Jump to content
Geos

Μετατροπη Golf IV (4) 1.4 1.6 Σε 1.8Τ Gti - S3

Recommended Posts

Γεια σου Ελληναρα με την εξυπναδα ετοιμη... :lol::lol::lol::ninja::thumbsup::thumbsup:<_<<_<<_<<_<

ε δωσε εσυ καμια λυση ρε εξυπνακια αντι να τη λες σε μενα <_<<_<<_<<_<<_<<_<<_<<_<<_<<_<

η επρεπε να γραψω "αχ τι κριμα οι μηχανικοι μας ειναι ασχετοι πρεπει να προσεχουμε" και αλλες τετιες μπουρδες?

Link to comment
Share on other sites

τελοσπαντων χαρη ευχαριστω εστω και για την γνωριμια με το θεοχαρη αν και πηγα και οταν ειδε ο ηλεκτρολογος του το αμαξι ενω στην αρχη λεγανε οτι ολα φτιαχνονται οταν το ειδαν επι λεξη και οι δυο μου ειπαν να βγαλω το 1800 τ ντιζατο και να βαλω πανω το 1.4 ηλεκρογκαζο γιατι αυτο που εκαν δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει ουτε μια στο εκατομμυριο.και ετσι πηγα και πηρα το αμαξι απο αυτον και το πηγα παλι πισω στον ηλεκτρολογο των τρικαλων που μου ελεγε οτι μπορουσε να δουλεψει το αμαξι τελεια για να μου το αποδειξει.τελικα εφυγα απο εκει σε 1.5 ωρα και ολα δουλευαν ρολοι με το κοτερ του 1.4 που στην θεσσαλονικη που το εχαν καταδικασει ως αδυνατον καιο θεοχαριδης κιολας για να μου το αποδειξει πηρε μπροστα και γερμανια το συνεργατη του για να τον ρωτησει και οπως ηταν φυσικο ειπε και ο αλλλος αδυνατον.τελικα μου προτεινε να πουλησω το 1.8τ και να παρω απο αυτον ενα 1.8τ ηλεκτρογκαζο για να τελιωνω.Σας πληροφορω οτι το αμαξι τωρα δουλευει τελεια οσο αφορα μηγχανικα και ηλεκρολογικα..με ταλαιπωρει λιγο το σασμαν αλλα αυτο ειναι αλλο καπελο.και ενα 215 που του ειχα πει τελικα οφειλονταν στο ειχε ξεχασει ο μηχανικος να αλλαξει την τρομπα βενζινης απο 1.4 στου 1.8,πραγμα το οποιο και αλλαξε αφου ξανακατεβηκα στα τρικαλα και τελικα καταφερα να τελιωσω και με τις τελικες.αφου τωρα το αμαξι ανεβαζει κανονικα στροφες παντου χωρις να στυβει... :D:cry::cry: τελοςπαντων εγω τελειωσα θετικα την μετατροπη μου...

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Πάντως εντελώς φυσιολογικό να μην υπάρχει συμβατότητα μεταξύ ηλεκτόγκαζου και ντιζάτου. Και ακόμα πιο πολύ στα όργανα, γιατί όλα περνάνε και από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

και η αποθεωση τελικα δεν χρεια ζεται να κατεβαινω τρικαλα για να μπαινω με τεστερ στον εγκεφαλο της μηχανης.το συνεργειο που εκανε στο νησι τις μετατροπες εχει γατονι ηλεκτρολογο και μου ειπε αφου το ειδε πως θα το κανει να ειναι συμβατο με τα τεστερ.ειναι η δευτερη μετατροπη ππου εχουν διορθωσει ετσι...απο ηλεκτρογκαζο σε ντιζατο.μαλακια που δεν πηρα ολα τα καλωδια του 1800 μεχρι πισω και να λυσω το δικομ μου τελειως.(καμπινα)αχαχ.τελοςπαντων βλεπεις φοβομοθνα για τριγμους..θα υπαρχουν νεοτερες εξελιξεις σε λιγο καιρο..

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι λένε πολλά για τις μετατροπές. Ημαρτον κύριοι. Η μετατροπή αν γίνει σε σωστό συνεργείο με εγγυηση και με προιστορία δεν έχει καμια διαφοράμε το γνησιο. Όλα γινονται. Απο νεα κωδικοποίηση στροφόμετρου και ταχύμετρου για να μην χάνει τα χιλιόμετρα, από "ΝΕΑ" χιλιόμετρα στο καντράν (π.χ. να έχει 70.000 πραγματικά αλλά να δίχνει 25.000), από τοποθέτηση ηλιοροφής, clima, recaro, ξύλινες επενδίσεις σαλονιού, τα ΠΑΝΤΑ. Τώρα όσον αφορά τα "γνήσια" πολλα το επικαλούνται αλλά δεν είναι. Ο μόνος τρόπος κύριοι για να δείς αν είναι γνήσιο ένα Gti είναι να πάς στην αντιπροσωπία να σου ψάξουν άν ο αριθμός πλαισίου αντιστοιχεί στον κωδικό κινητήρα. Μέχρι και η επιπλέον ενίσχυση στον ουρανό του αμαξωματος προσθέτεται. Επίσης μετά από αυτα που έχουν δεί τα ματάκια μου να γυρνάνε τα χιλιόμετρα από τα 110.000χλμ στα 30.000χλμ μόνο με 20ευρω και να πουλάνε Gti μοντ. 2000 δήθεν για καλά συντηρημένο και ατρακάριστο, δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Μετατροπή και πάλι μετατροπή. Τουλάχιστον ξέρεις τι αμάξι έχεις. Δεν έχεις πληρώσει 17.000 ευρώ για ένα Gti δήθεν σε "καλή κατάσταση" που στην πραγματικότητα δεν θα άξιζε ούτε 14.500 αν ο κάτοχος δεν του γίρναγε τα χιλιόμετρα και δεν έφτιαχνε τα τρακαρίσματα σε κάτι γάτους που φτιάχνουν και συντηρούν αντίκες και δεν καταλαβαίνεις Χριστο αν έχει τρακάρισμα. Επίσεις πως ένα αμάξι 2000 ή 2001 μοντέλο μπορεί να έχει κάτω από 70.000χλμ δεν μπορώ να το καταλάβω. Το δικό μου από 11/9/2002 έχει 68.000χλμ σε χαλαρή χρήση. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον στα "γνήσια" αλλά και στους απατεώνες μεταροπείς ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest CyBERTOOTH

Πρόσφατα πήρα ένα μεταχειρισμένο Golf 4 1.4 σε πολύ καλή τιμη.

Θα ήθελα να του αλλάξω κινητηρα.

Πόσο κοστίζει πχ ενας 1.6 η 1.8, σε ποιον μηχανικο θα μπορουσα να κανω την αλλαγη

και αν υπαρχει κανας καλος να μου προτεινεται δωστε ονομα και τηλεφωνο.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες και καλοταξιδο!

Εαν σκοπευεις να αλλαξεις κινητηρα, η καλυτερη λυση ειναι ο 1.8Τ απο το GTi.

Τωρα απο τιμες, εχω ακουσει απο 3500-5000, αναλογα βεβαια και τι αλλο θα αλλαξεις (φρενα κλπ). Αν και η συγκεκριμενη μετατροπη γινεται κατα κορον και υπαρχει τεχνογνωσια, θα πρεπει να ψαξεις να βρεις καποιον καλο.

Δες σε παλαιοτερα topics για μετατροπες, που την εκανε ο καθενας, τι προβληματα αντιμετωπισε και ποσο του κοστισε.

Θα βρεις πολλες πληροφοριες που σε ενδιαφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Guest CyBERTOOTH
Καταρχην καλως ηρθες και καλοταξιδο!

Εαν σκοπευεις να αλλαξεις κινητηρα, η καλυτερη λυση ειναι ο 1.8Τ απο το GTi.

Τωρα απο τιμες, εχω ακουσει απο 3500-5000, αναλογα βεβαια και τι αλλο θα αλλαξεις (φρενα κλπ). Αν και η συγκεκριμενη μετατροπη γινεται κατα κορον και υπαρχει τεχνογνωσια, θα πρεπει να ψαξεις να βρεις καποιον καλο.

Δες σε παλαιοτερα topics για μετατροπες, που την εκανε ο καθενας, τι προβληματα αντιμετωπισε και ποσο του κοστισε.

Θα βρεις πολλες πληροφοριες που σε ενδιαφερουν.

Φιλε Mythos σε ευχαριστω παρα πολυ και ήδη εχω αρχισει να ψαχνω το forum, εχει παρα μα παρα πολυ υλικο!

Σε περιπτωση που γνωριζεις χρειαζονται ενισχυση και οι βασεις του κινητηρα για να μπει ο 1800 ή χωράει κουτι;

Thanks

Link to comment
Share on other sites

ακομα κι ο 3200 just μπανει...

Για τον 3200 δεν θα πρέπει να γίνει κάποια ενίσχυση...μπαίνει έτσι;

υγ.δηλαδή πχ άν έβαζα εγώ στο 5άρι τον 3.2 δεν θα χρειαζόταν κάποια ενίσχυση το σασί ή κάτι άλλο;

Edited by Michael
Link to comment
Share on other sites

Για τον 3200 δεν θα πρέπει να γίνει κάποια ενίσχυση...μπαίνει έτσι;

υγ.δηλαδή πχ άν έβαζα εγώ στο 5άρι τον 3.2 δεν θα χρειαζόταν κάποια ενίσχυση το σασί ή κάτι άλλο;

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

δε μπαινει R32 στο σασι του golf 1.4=16.

εχω ακρες για μετατροπες αν θελεις...θεσσαλονικη ομως.

Link to comment
Share on other sites

άλλοι το βάζουν σε μκ2, στα μκ4 δε θα το βάζουν;

αν εχουν ορεξη για πατεντες ...και σε τρακτερ μπαινει...

το r32 exei αλλο ρεζερβουρ το οποιο κανει κουρμπα στην κατω πλευρα για να περναει το διαφορικο π.χ.

το αμορτισερ εχει πλαγια βαση κι οχι κατακορυφη οπως ολα τα γκολφ π.χ.

το τουνελ του καταλυτη θελει σκαψιμο για να μπουν οι εξατμισεις του R32 π.χ.

αυτα ειναι καποια παραδειγματα του γιατι δε μπαινει...κανονικα....

με τον αλλο τροπο τον gipsy μπαινει οπως το εννοεις!

Link to comment
Share on other sites

gipsy είναι να κρατήσεις το δικό σου ρεζερβουάρ; gipsy είναι να βάλεις τπτ βελτιωτικούς καταλύτες που να χωράνε;

αν εσύ τα λες gipsy εγώ τα λέω πρακτικές λύσεις

Link to comment
Share on other sites

Μike η προσωπική μου γνώμη είναι ότι μια μετατροπή σε μκ4 αξίζει μόνο αν βάλει κάποιος κάνα ρ32. Τα 1.8τ τα βρίσκεις τόσο εύκολα και φθηνά που 100 φορές καλύτερα πουλάς και αγοράζεις ένα έτοιμο. Φυσικά δε θα έχεις την τετρακίνηση..αλλά δε βαριέσαι...τουλάχιστον θα έχει καλύτερες τελικές από το awd :)

όχι εσύ προσωπικά, γενικά μιλάω

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει κι εγω αυτο, και εχω καταληξει στο ιδιο συμπερασμα...Αλλα το θεμα δηλωση χωλαινει αρκετα....εκει ειναι το δυσκολο...1.8Τ δηλωνεις για πλακα...Πολλω δε μαλλον σε 4αρι...

Link to comment
Share on other sites

αφού έμπαινε και το r32 σε μκ4. Mια χαρά πρέπει να δηλώνεται. Αρκεί να βρεθεί κάνας μηχανικός να υπογράψει, ξέροντας ότι παρέλειψαν να βάλουν την τετρακίνηση. Αλλά σιγά μη ξέρουν στο υπουργείο, εκεί μόνο να πίνουν καφέ ξέρουν και να χτυπάνε σφραγίδες.

Link to comment
Share on other sites

pict00157pd.jpg

Απλά αφήνω την φωτογραφία να μιλήσει και συ να αναρωτηθείς κατά πόσο μπορείς να βάλεις ρ32 σε mk4.

Link to comment
Share on other sites

βρε καλε μου ανθρωπε...σου ειπα εγω οτι δε μπαινει?!...

αν εχεις ορεξη για να κανεις πατεντες μπαινει...οχι σε golf...και σε Lupo!!!!!!!!

επειδη εχω δει R32 Golf 4 απο κοντα σε πληροφωρω οτι δε μπαινει χωρις πατεντα...

αν μπορεις να καταλαβεις το σκεπτικο μου οκ. αλλιως αστο το θεμα

για να σου φερω παραδειγμα αν εισαι γνωστης και δε λες πραγματα που ακους μονο...πες μου που τοποθετεις τα πισω αμορτισερ!??...

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα πως μου κάνεις πλάκα....αλλά ας απαντήσω σοβαρά.

Πολύ απλά δε βάζεις τέτοια αμορτισέρ, αλλά αμορτισέρ για FWD.

μηχανικός είσαι;

Προφανώς δεν έχω κάνει μετατροπή r32 και ούτε πρόκειται. Αλλά απλή λογική να χρησιμοποιείς και να ξέρεις 2 πράγματα βρίσκεις λύση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.