Jump to content
JIMBAK32

Τοποθετηση Φιλτροχωανης Simota

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια

Εκανα χθες τοποθετηση στο Γκολφακι μου(VW GOLF V GT 170PS) μια φιλτροχωανη της SIMOTA (ΜΕΓΑΛΗ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση.Εχει πολυ καλυτερη επιταχυνση και πολυ καλο ακουσμα της σκαστρας.Εκανα και μια πατεντα με ενα πλαστικο για να ρουφαει αερα μονο απο μπροστα και να μην ρουφαει ζεστο αερα απο την μηχανη.Εβγαλα φυσικα το μαμα φιλτροκουτι.απλα αυτο που με ανυσηχει ειναι αν θα ρουφαει και σκονες μαζι και επισης αν θα εχω προβλημα με τα νερα της βροχης?Να σημειωσω πως η χωανη βρισκεται ακριβως εκει που ερχεται ο αερας απ'εξω δηλαδη διπλα απο το μπροστινο σημα και μπορεις να την δεις και απ'εξω.

Μπορει να μου απαντησει καποιος που εχει βαλει φιλτροχωανη και αν ειχε καποιο προβλημα με σκονες και νερα?

Σας ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Εκανα χθες τοποθετηση στο Γκολφακι μου(VW GOLF V GT 170PS) μια φιλτροχωανη της SIMOTA (ΜΕΓΑΛΗ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση.Εχει πολυ καλυτερη επιταχυνση και πολυ καλο ακουσμα της σκαστρας.Εκανα και μια πατεντα με ενα πλαστικο για να ρουφαει αερα μονο απο μπροστα και να μην ρουφαει ζεστο αερα απο την μηχανη.Εβγαλα φυσικα το μαμα φιλτροκουτι.απλα αυτο που με ανυσηχει ειναι αν θα ρουφαει και σκονες μαζι και επισης αν θα εχω προβλημα με τα νερα της βροχης?Να σημειωσω πως η χωανη βρισκεται ακριβως εκει που ερχεται ο αερας απ'εξω δηλαδη διπλα απο το μπροστινο σημα και μπορεις να την δεις και απ'εξω.

Μπορει να μου απαντησει καποιος που εχει βαλει φιλτροχωανη και αν ειχε καποιο προβλημα με σκονες και νερα?

Σας ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων

Καλορίζικη :pirate: , είναι πολύ καλή επιλογή -τουλάχιστον ως εφαρμογή και φινίρισμα!(Κάπου την έχω δει μου φαίνεται! :goodjob: )

Για το θέμα απόδοσης, σίγουρα βοηθάει στα χαμηλομεσαία αλλά για να βεβαιωθείς ότι "έδωσε" συνολικά, καλά είναι να περιμένεις να δεις :goodjob: και πως "ανοίγει" το μοτέρ πολύ ψηλά (μετά τα 200Κm/h) δοκιμάζοντας με αυτοκίνητα με τα οποία πήγαινες πριν <<εκεί και κει>> (π.χ κόπια ή +/-φτερό κ.λπ). Σίγουρα επικίνδυνη δοκιμασία και πιθανό να μην ενδιαφέρει εσένα (ή και πολλούς πλέον) αλλά εφόσον μιλάμε για καλύτερη απόδοση κι όχι μόνο "καλύτερο" ήχο , το καλύτερο δυναμόμετρο (με τόσα που μας "δείχνουν" σήμερα) είναι Ο ΔΡΟΜΟΣ! -ειδικά αν ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ πρόγραμμα. :logik:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα καλα λογια.

Μονο που αυτο που ρωτησα δεν μου απαντησε κανενας.Αλλα θα βαλω μια φωτο να την δειτε και μετα να μου πειτε την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

ωραία να σου απαντησω εγω -όταν είχα την χοάνη μπροστά μετα από βροχή υπήρχε νερό απάνω της,μην φανταστεις μουσκεμα αλλά

υπήρχε -και αυτό με χαμηλές ταχυτητες καθως στην βροχή ήμουν πολύ προσεκτικός-

τώρα την έχω πλάγια (προς το φαναρι) και είναι πολύ καλύτερα {μπορει να πάρει νερό σε κα΄τι πλυστικα που έχουν πολύ πίεση και ρίχνουν προς όλες τις κατευθύνσεις καθως το φαναρι από πανω έχει ένα ανοιγμα από όπου νερό με πιέση (από πλάι )μπορεί να περασει}

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.