Jump to content
scorpione

225/40/18 αλλαγη ελαστικων

Recommended Posts

ηρθε ο καιρος υστερα απο 4 χρονια για καινουργια λαστιχα.

τα michelin 225/40/18 Υ88 καλα με πηγαν μεχρι σημερα. ψαχνοντας στο ιντερνετ κατεληξα στα

dunlop SP SPORT MAXX με δεικτη ZR

Goodyear F1 GS-D3 με δεικτη ZR

Michelin Pilot με δεικτη 92Υ

Βridgestone RE050 και S03 με δεικτη Y και αυτο.

το Υ που φοραγα εως σημερα ειναι εως 300km(ο υψηλοτερος)-και το βλεπω υπερβολικο αν και ηταν τα εργοστασιακα μιας και θα θελουν περισσοτερο ζεσταμα. Γιαυτο το ψαχνω με το ΖR που ειναι λιγο χαμηλοτερος(240+). σε W (εως 260) δεν παραγεται κατι σε αυτη τη διασταση.

τι λετε?

YΓ. στο εξωτερικο εχουν ως καλυτερα τα dunlop kai goodyear. στην ελλαδα σε τεστ των 4τροχων νομιζω εβγαιναν τα bridgestone kai michelin.

YG2. μεγαλο ρολο για μενα παιζει και η ανεση μιας και οι 18αρες ταλαιπωρουν το σασι αρκετα.

το αυτοκιμητο παντως εχει αλογα αρκετα περισσοτερα απο τα 180 αν και μεσα στην αθηνα ...

Link to comment
Share on other sites

τοσο δαγκωτα ρε παιδια? επαθα πλακα 4 στα τεσσερα? τα michelin ρωτησα τυχαια και μου ειπαν 980! ΤΑ DUNLOP SPORTMAXX 800. Για τα ααλλα δεν εχω ρωτησει. παντως σε τεστ δεν τα εχω δει τα conti ρε παιδια. Μιλατε υστερα απο χρηση σε δικο σας αυτοκινητο ή απο γνωστους γιατι οι αποψεις διαφερουν ....

Ασχετα με την εταιρεία. Mε ποιο δεικτη ρε παιδια? W , ZR ή Υ?

Link to comment
Share on other sites

H Porsche βαζει τα SPORT CONTACT 2 σαν εργοστασιακα στα μοντελα της.

Και φυσικα θα ξερετε οτι οι Γερμανοι δεν παιζουν και τους νοιαζει η ασφαλεια και η αξιοπιστια των προιοντων τους.

Νομιζω οτι τον χειμωνα υποχρεωνουν τους ιδιοκτητες να αλλαζουν λαστιχα και να βαζουν χειμερινα.

Οχι σαν εμας που φοραμε την ιδια μπλουζα χειμωνα καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

H Porsche βαζει τα SPORT CONTACT 2 σαν εργοστασιακα στα μοντελα της.

Και φυσικα θα ξερετε οτι οι Γερμανοι δεν παιζουν και τους νοιαζει η ασφαλεια και η αξιοπιστια των προιοντων τους.

Νομιζω οτι τον χειμωνα υποχρεωνουν τους ιδιοκτητες να αλλαζουν λαστιχα και να βαζουν χειμερινα.

Οχι σαν εμας που φοραμε την ιδια μπλουζα χειμωνα καλοκαιρι.

SOSTOS O NIKOS SE PERIPTOSI TON XEIMONA ATYXHMATOS FORAS KALOKAIRINO LASTIXO AUTOMATOS BGENEIS FTAIXTHS KAI TO ANTITHETO EINAI TO KALOKAIRI AN FOREAS XEIMONIATIKO LASTIXO

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γινεται και συζητηση για δεικτες ταχυτητας, εχω μια απορια:

Γιατι βαζει η Audi σε Α4 1.6 SportContact2 205/55/R16 W?

Ειναι δυνατον να πιασει ποτε αυτο το αμαξι 270??

Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα στο πειραια σε ενα μαγαζι στην τυχη και μου ειπε 860. επισης μου ειπε οτι ειναι οτι πιο μαλακο υπαρχει. ακομη πιο μαλακο και απο το michelin. μου ειπε οτι θα φαγωθει γρηγορα αλλα οτι κραταει καλα. εγω ετσι και αλλιως κανω ελαχιστα χιλιομετρα το χρονο.

μου ειπε οτι και το bridgestone 050 ειναι πολυ καλο αλλα σκληροτερο και για πιο αγωνιαρικο αυτοκινητο. τα φορανε τα impreza. για το dunlop sportmaxx kai to yokohama parada μου ειπε οτι ειναι γιατα πρωτα 20.000 χιλιομετρα. για τα pirelli pzero ειπε οτι ειναι οτι πιο σκληροτερο. για το goodyear f1 δεν ειχε αποψη. παντως αν και bridgestone deeler δεν τα προτεινε για το δικο μου. αυτο κατι λεει.

οσον αφορα τους δεικτες πιστευω οτι οτι θελουν βαζουν. εμενα φοραγε 225/40/18 Y εως 300χιλiometra σε αυτοκινητο μπροστοκινητο 180 ιππων... αυτο το αυτοκινητο επρεπε να φοραει Z (>240) ή W(<270) . οποτε λεω να βαλω ZR.

Link to comment
Share on other sites

Pirelli P Zero Rosso με κλειστα μάτια.....

Δεν ειναι τυχαία το καλύτερο ελαστικό

Εδώ στο 1.600 και είναι βεντούζα και ένας φίλος μου σε L.C.R. με 300+ άλογα και το αμάξι δεν ξεκολάει απο κάτω

Link to comment
Share on other sites

Pirelli P Zero Rosso με κλειστα μάτια.....

Δεν ειναι τυχαία το καλύτερο ελαστικό

Ξεχασες να πεις οτι κοπαναει σαν π...τανα.... ;)

Λεπτομερεια για σενα, ομως εχει τεραστια διαφορα... :D

Link to comment
Share on other sites

http://www.tirerack.com/tires/surveyresult...lay.jsp?type=MP

τι λετε γιαυτο παιδια? παντως απο οτι εριξα μια ματια σε αλλες συζητησεις προτεινουν pzerro rosso kai michelin pilot sport 2. meta ta F1.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.