Jump to content
stelios1.6fsi

Ήχος Σαν Τριξιμο Πινακίδας! Λύση;

Recommended Posts

Καλησπεριζω! Έβαλα τον αυγουστο στο γκολφακι μου ένα σαμπ 12αρι μαζι με έναν ενισχυτη για να παίξει λίγο μπάσο παραπάνω! Γουστάρω μπασαρα τώρα αλλα έχει ξεκινήσει ο ενοχλητικός θόρυβος που κάνει σαν να τρίζει η πινακίδα. Αφού εφαγα τα συκωτια μου να ψάχνω τι τρίζει για να το στερεωσω και να σκάσει εχθές το ανακάλυψα! Είναι 2 γριλιες εξαερισμου που είναι στο πορτ μπαγκαζ πίσω απο τις μοκετες και έχουνε πάνω κάτι κλαπεδακια τα οποία αφήνουν τον αέρα να φύγει αλλα όχι να μπει μέσα. Κάτι σαν ανεπιστροφες δηλαδή. Όταν βαράει το γουφερ αυτά ανοιγοκλεινουν κανοντασ θορυβο με τον παλμό που δημειουργει στον αέρα στο χώρο του μπαγκαζ με αποτέλεσμα το ενοχλητικό κρρρρρρ κρρρρρρρ που

ακούγεται απέξω! Έχει να προτείνει κανένας καμία λύση;

Link to comment
Share on other sites

είχα ένα θόρυβο στο πόρ μπάγκαz έφαγα τον τόπο και τελικά ήταν ξεβιδωμένο επάνω στο σασί ο γάντζος που κλείνει το πορ μπαγκαζ

δεν ρίχνεις μια ματιά αν είναι κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω! Έβαλα τον αυγουστο στο γκολφακι μου ένα σαμπ 12αρι μαζι με έναν ενισχυτη για να παίξει λίγο μπάσο παραπάνω! Γουστάρω μπασαρα τώρα αλλα έχει ξεκινήσει ο ενοχλητικός θόρυβος που κάνει σαν να τρίζει η πινακίδα. Αφού εφαγα τα συκωτια μου να ψάχνω τι τρίζει για να το στερεωσω και να σκάσει εχθές το ανακάλυψα! Είναι 2 γριλιες εξαερισμου που είναι στο πορτ μπαγκαζ πίσω απο τις μοκετες και έχουνε πάνω κάτι κλαπεδακια τα οποία αφήνουν τον αέρα να φύγει αλλα όχι να μπει μέσα. Κάτι σαν ανεπιστροφες δηλαδή. Όταν βαράει το γουφερ αυτά ανοιγοκλεινουν κανοντασ θορυβο με τον παλμό που δημειουργει στον αέρα στο χώρο του μπαγκαζ με αποτέλεσμα το ενοχλητικό κρρρρρρ κρρρρρρρ που

ακούγεται απέξω! Έχει να προτείνει κανένας καμία λύση;

ο ηχος προερχεται απο το σημειο που λες φιλε μου. αν σ ενοχλει τοσο πολυ μπορεις να κλεισεις αυτες τις γριλιες με δυο κομματια ηχομονωση, απλα μετα οι πορτες σου θα χρειαζονται περισσοτερη δυναμη για να κλεισουν! αυτη ακριβως ειναι η λειτουργια τους δηλαδη,εκτονωνουν το κυμα αερα που δημιουργειται κατα το κλεισιμο των θυρων.. κι εγω το εχω αυτο,ειναι οντως σπαστικο να το ακους απ εξω, απλα δε δινω σημασια πλεον..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.