Jump to content
kostas311

Ο Κινητήρας Μου Καίει Λάδια.

Recommended Posts

Έχω το Golf 5 1.6 fsi και κάνω το σέρβις κάθε 15000 χλμ ή σε ένα έτος, συνήθως τα έχω κάνει τα 15000 πριν το έτος.Τα τελευταία τρία χρόνια σε κάθε αλλαγή λαδιών που πάω να κάνω μου έχει κάψει λάδια, άλλες φορές λιγότερα και άλλες περισσότερα.Τα λάδια που βάζω μέχρι τώρα είναι 5W 30 longlife μήπως θα έπρεπε να αλλάξω νούμερο στα λάδια και να βάλω κάποια άλλα;;;;;

Ευχαριστώ.

Edited by PAGOURISTAS
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Golf 5 1.6 fsi και κάνω το σέρβις κάθε 15000 χλμ ή σε ένα έτος, συνήθως τα έχω κάνει τα 15000 πριν το έτος.Τα τελευταία τρία χρόνια σε κάθε αλλαγή λαδιών που πάω να κάνω μου έχει κάψει λάδια, άλλες φορές λιγότερα και άλλες περισσότερα.Τα λάδια που βάζω μέχρι τώρα είναι 5W 30 longlife μήπως θα έπρεπε να αλλάξω νούμερο στα λάδια και να βάλω κάποια άλλα;;;;;

Ευχαριστώ.

το 5w 30 ειναι καλο για turbo κινητιρεσ δοκιμασε κατι αλλο πεσ μασ ποσο λαδι σου καει οταν το μετρασ?
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Golf 5 1.6 fsi και κάνω το σέρβις κάθε 15000 χλμ ή σε ένα έτος, συνήθως τα έχω κάνει τα 15000 πριν το έτος.Τα τελευταία τρία χρόνια σε κάθε αλλαγή λαδιών που πάω να κάνω μου έχει κάψει λάδια, άλλες φορές λιγότερα και άλλες περισσότερα.Τα λάδια που βάζω μέχρι τώρα είναι 5W 30 longlife μήπως θα έπρεπε να αλλάξω νούμερο στα λάδια και να βάλω κάποια άλλα;;;;;

Ευχαριστώ.

Βάλε 5W-40 θα έχεις λιγότερη κατανάλωση στην 1η αλλαγή και ίσως μηδενική μετά την 2η.Στο δικό μου 1.6 fsi μου έκαιγε με 5W-30 1,5-1,7 lt ανά 15000 χλμ.Στην 1η αλλαγή με shell 5W-40 η κατανάλωση έπεσε στο 0,5 lt και τώρα που είμαι στην 2η αλλαγή και έχω κάνει 4000 χλμ,δεν έχει κάψει σταγόνα.

Link to comment
Share on other sites

Για tsi ή για fsi??? Ο κατοχος του "προβληματος" δηλωνει fsi 1.6 κινητηρα, οποτε δεν νομιζω να ειναι ιδιες οι προδιαγραφες....

kostas311, δοκιμασε οπως ειπε ο καθηγητης και συναδελφος professor 5w40 ιξωδες τηρωντας βεβαια τις προδιαγραφες του οχηματος σου συμβουλευομενος το βιβλιαρακι του κατασκευαστη και θα λυθει πιστευω...

Βεβαια δεν μας ειπες και το ποσο λαδι καταναλωνει! Εστω τον μεσο ορο, διοτι κανεις αλλαγες καθε 15.000 ή χρονο, οποτε πιθανον να ειναι και φυσιολογικο το ποσο και να ειναι απλα η ιδεα σου... Δωσε περισσοτερες πληροφοριες...

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που παρατήρησα οτι μου είχε κάψει λάδια ήταν δυο μήνες πριν συμπληρώσω τον χρόνο και είχα κάνει 13000 χλμ και μου είχε κάψει 0.7 lt.Κατά μέσο όρο μου καίει γύρω στα 0.6 lt και αυτά τα έχει κάψει πριν πάω να κάνω το σέρβις στο χρόνο ή στα 15000 χλμ, στα 12000 με 13000 χλμ όπως έχω παρατηρήσει τα έχει κάψει.

Link to comment
Share on other sites

xaxa Τιποτα δεν ειναι ρε φιλε αυτο... Εδω αλλοι αλλαζουν μηχανη σε καινουρια αυτοκινητα γιατι εκεινα πραγματικα καινε λαδι σαν ανοιγμενες κανουλες... Συνεχισε ετσι κι αν δεις οτι χειροτερευει και ξεπερνα τα 1500ml τοτε ναι πρεπει να ανησυχεις... Αυτα δεν ειναι προβληματα τσαμπα αγχωνεστε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ και τόσο πολύ για τον κινητήρα απλώς έλεγα μήπως υπάρχει κάποιο άλλο λιπαντικό απο αυτό που χρησιμοποιώ που να διαρκεί περισσότερο και να πληροί τις προϋποθέσεις του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

0,6 στα 15000 χλμ δεν ειναι τιποτα πολυ λογικο και ειδικα για γκρουπ βαγκ δεν ξερω για fsi αλλα εμενα οταν εκανα κανα δυο μεγαλα ταξιδια φορτομενος τσιμπαγε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.