Jump to content
Vasilisgolf

Eρωτηση Για Ρυθμιση Εξωτερικου Φωτισμου (Προβολεων Απο Την Ροδελα Μεσα))Ων-

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ.

ΕΧΩ ΕΝΑ GOLF TOY 2006 ΜΟΝΤΕΛΟ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΦΕΡΑ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΦΩΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΔΕΛΑ ΜΕΣΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ.

ΣΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ Η ΡΟΔΕΛΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ 0 ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ 3 ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΛ ΓΕΜΑΤΟ ΜΕ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ.

ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ 0 ΤΑ ΦΩΤΑ "ΨΗΛΩΝΟΥΝ" ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ 3 "ΧΑΜΗΛΩΝΟΥΝ", ΠΡΑΓΜΑ ΑΤΟΠΟ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΕ ΟΣΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ "ΨΗΛΩΝΟΥΝ" ΤΑ ΦΩΤΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΝ ΡΟΔΕΛΑΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ?

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ!!!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστης εννοει οταν ειναι φορτωμενο στη θεση 3 γιατι το αμαξι οταν φορτωνεται εχει την ταση να σουζαρει για να μην τυφλωνεις τους απεναντι και οταν ειναι μονο ο οδηγος το αμαξι καθεται ευθεια οποτε τα σηκωνεις στο 0 για να βλεπεις να μην ειναι χαμηλα οποτε οταν εισαι μονος σου στο 0 η στο 1 καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστης εννοει οταν ειναι φορτωμενο στη θεση 3 γιατι το αμαξι οταν φορτωνεται εχει την ταση να σουζαρει για να μην τυφλωνεις τους απεναντι και οταν ειναι μονο ο οδηγος το αμαξι καθεται ευθεια οποτε τα σηκωνεις στο 0 για να βλεπεις να μην ειναι χαμηλα οποτε οταν εισαι μονος σου στο 0 η στο 1 καλα ειναι.

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.

Μήπως στο 0 τυφλώνει τους οδηγούς απέναντι? Εχθές ενα φιλαράκι μου που ήτανε με το αμάξι του μπροστά μου μου είπε οτι τον τύφλωνε πολύ. Μήπως να το έβαζα καλυτερα στην θέση 3 και ας βλέπω ποιο χαμηλά εγω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ξενον?

Δεν ξερω αν θα φανεί χαζλο αλλα δεν ξέρω καθόλου. Εγω δεν έβαλα τίποτα πάντως. Δεν ξέρω ο γερμανός που το είχε τι έχει κάνει. πως θα το καταλάβω γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με φωτισμό. Μήπως να παώ αντιπροσωπεία να μου τα ρυθμίσει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω στο 1 περίπου και δεν ενοχλώ. Κανονικά τα φώτα του golf κιτρινίζουν αρκετά. Αν δεις και βγάζουν λευκό φως τα δικά σου είναι κάτι μη εργοστασιακό εκτός και αν έχει Bi-xenon

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα φανεί χαζλο αλλα δεν ξέρω καθόλου. Εγω δεν έβαλα τίποτα πάντως. Δεν ξέρω ο γερμανός που το είχε τι έχει κάνει. πως θα το καταλάβω γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με φωτισμό. Μήπως να παώ αντιπροσωπεία να μου τα ρυθμίσει?

Όταν τα έχεις στο 0 πρέπει να μην τυφλώνουν , οπότε καλό θα είναι να πας για έναν έλεγχο στην αντιπροσωπία ή σε οποιοδήποτε συνεργείο και αν χρειάζεται να σου τα ρυθμίσουν και όλας.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οσον αφορα τη ρυθμιση της ροδελας αναλογα με το φορτωμα του αυτοκινητου καλα τα λεει το εγχειριδιο, εσυ δεν το χεις καταλαβει καλα.Τωρα οσον αφορα το οτι τυφλωνουν στη θεση μηδεν μπορω να υποθεσω τα εξης :

1) Εχεις λαμπες ξενον χωρις προτζεκτορες ( δλδ αντι για κιτρινωπο φως οπως τα μαμισια, βγαζουν καταλευκο)

2) Εχεις κανονικα φωτα αλλα καποιο απο τα δυο φαναρια για καποιο λογο δεν "καθεται" σωστα στη βαση του, πιθανον απο καποιο χτυπημα ή αλλο λογο και τυφλωνει τους απεναντι.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα έχεις στο 0 πρέπει να μην τυφλώνουν , οπότε καλό θα είναι να πας για έναν έλεγχο στην αντιπροσωπία ή σε οποιοδήποτε συνεργείο και αν χρειάζεται να σου τα ρυθμίσουν και όλας.

Αν τα ρυθμίσω στην 3 μήπως θα είναι καλύτερο για όλους?

Αν τα ρυθμίσω στην 3 μήπως θα είναι καλύτερο για όλους?

Παρεπιπτόντως αν το αμάξι σου είναι αυτό που φαίνεται στη φώτο είναι τέλειο!!!!!!Να το χαίρεσαι!!!!!!!!!!!!!!!

Φιλε μου οσον αφορα τη ρυθμιση της ροδελας αναλογα με το φορτωμα του αυτοκινητου καλα τα λεει το εγχειριδιο, εσυ δεν το χεις καταλαβει καλα.Τωρα οσον αφορα το οτι τυφλωνουν στη θεση μηδεν μπορω να υποθεσω τα εξης : 1) Εχεις λαμπες ξενον χωρις προτζεκτορες ( δλδ αντι για κιτρινωπο φως οπως τα μαμισια, βγαζουν καταλευκο) 2) Εχεις κανονικα φωτα αλλα καποιο απο τα δυο φαναρια για καποιο λογο δεν "καθεται" σωστα στη βαση του, πιθανον απο καποιο χτυπημα ή αλλο λογο και τυφλωνει τους απεναντι.

Το εγχειρίδιο σωστά το έχω καταλάβει και το έχω σκεφτεί οτι σε πολύ βάρος το αμάξι σουζάρει όπως λέει παραπάνω ο φίλος, οποτέ σωστά και στην θέση 3 όπως αναφέρει το manual.

Αλλά πρακτικά άλλα βλέπω. Μάλλον θα το πάω αντιπροσωπεία να τελειώνει η υπόθεση.

Σε ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ρυθμίσω στην 3 μήπως θα είναι καλύτερο για όλους?

Παρεπιπτόντως αν το αμάξι σου είναι αυτό που φαίνεται στη φώτο είναι τέλειο!!!!!!Να το χαίρεσαι!!!!!!!!!!!!!!!

Στο 0 πρέπει να το έχεις.

Ναι το δικό μου είναι , σε ευχαριστώ πολύ φίλε.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Φιλε, για να μην τρεχεις σε αντιπροσωπειες κτλ γιατι ειναι ικανοι να σου πουν καμια μακακια για να σου παρουν λεφτα :crazy: ,πηγαινε μπροστα απο εναν τοιχο την νυχτα και ρυθμισε τα κοιτωντας το υψος των φωτων απεναντι στον τοιχο.Εγω ετσι τα εφτιαξα και στα δικα μου αυτοκινητα. :db:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, για να μην τρεχεις σε αντιπροσωπειες κτλ γιατι ειναι ικανοι να σου πουν καμια μακακια για να σου παρουν λεφτα :crazy: ,πηγαινε μπροστα απο εναν τοιχο την νυχτα και ρυθμισε τα κοιτωντας το υψος των φωτων απεναντι στον τοιχο.Εγω ετσι τα εφτιαξα και στα δικα μου αυτοκινητα. :db:

Και που ήξερες ποιο είναι το σωστό ύψος ? :alien:

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό ύψος είναι όταν το αυτοκίνητο από τον τοίχο είναι 2 αυτοκίνητα περίπου πιο πίσω, το πάνω μέρος του φώτος να είναι στο ύψος όση η απόσταση από το έδαφος μέχρι το κέντρο των φαναριών σου,

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό ύψος είναι όταν το αυτοκίνητο από τον τοίχο είναι 2 αυτοκίνητα περίπου πιο πίσω, το πάνω μέρος του φώτος να είναι στο ύψος όση η απόσταση από το έδαφος μέχρι το κέντρο των φαναριών σου,

+1!Με καλυψε ο stoilas! :acute:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.