Jump to content
tommy golfvi

Προβλημα Σε Golf 6 122(Καταναλωση)

Recommended Posts

γεια σασ παιδια εδω και μια εβδομαδα που παρακολουθω την καταναλωση μου.. βλεπω τον δεικτη να κατεβενει αισθητα σε αποσταση 10-15χλμ....η καταναλωση στην οθονη (μεση)δειχνει 8,3.8,4 και αντε στην καλητερη να παει στο 7,6 δεν το παταω καθολου με 60-80 το ανωτερο και η καταλωση δειχνει 7,8 και πανω ειναι λογικο?

εντομεταξι σημερα προσεξα οτι στο ρελαντι ενω η καταλωση που γραφει στην οθονη (στιγμιαια) 0,6 οταν κοιταω την (μεση) ανεβενει χωρισ να πατησω το γκαζι πχ αν ειναι 8,3 ανεβενει μονη τησ και παει 8,4.....8,5.....8,6 χωρισ να παταω γκαζι....

το μονο που εχω κανει ειναι οτι εχω βαλει εναν ανταπτορα σκαστρασ,και ειχα αλαξει και ενα φιλτρο βενζινησ(το παλιο εκανε εναν εναν περιεργο θωριβο) οταν το αλαξα μου βαλανε φιλτρο με περισοτερα βαρ.....

αν μπορειτε βοηθηστε με...

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις φιλε μου δεν ειναι τιποτα!μπορει να ηταν κ κακης ποιοτητας η βενζινη που ειχες βαλει...

Link to comment
Share on other sites

To οτι ανεβαίνει η μέση σου ενώ είναι ακίνητο το αμάξι είναι λογικό αφου καις βενζίνη και δεν γράφεις χιλιόμετρα....

Μετά απο πόση ώρα ανεβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

To οτι ανεβαίνει η μέση σου ενώ είναι ακίνητο το αμάξι είναι λογικό αφου καις βενζίνη και δεν γράφεις χιλιόμετρα....

+1

γεια σασ παιδια εδω και μια εβδομαδα που παρακολουθω την καταναλωση μου.. βλεπω τον δεικτη να κατεβενει αισθητα σε αποσταση 10-15χλμ....η καταναλωση στην οθονη (μεση)δειχνει 8,3.8,4 και αντε στην καλητερη να παει στο 7,6 δεν το παταω καθολου με 60-80 το ανωτερο και η καταλωση δειχνει 7,8 και πανω ειναι λογικο?

εντομεταξι σημερα προσεξα οτι στο ρελαντι ενω η καταλωση που γραφει στην οθονη (στιγμιαια) 0,6 οταν κοιταω την (μεση) ανεβενει χωρισ να πατησω το γκαζι πχ αν ειναι 8,3 ανεβενει μονη τησ και παει 8,4.....8,5.....8,6 χωρισ να παταω γκαζι....

το μονο που εχω κανει ειναι οτι εχω βαλει εναν ανταπτορα σκαστρασ,και ειχα αλαξει και ενα φιλτρο βενζινησ(το παλιο εκανε εναν εναν περιεργο θωριβο) οταν το αλαξα μου βαλανε φιλτρο με περισοτερα βαρ.....

αν μπορειτε βοηθηστε με...

Τα νουμερα που αναφερεις απ'οτι καταλαβα πρεπει να ειναι μεσα στην πολη.Παλιοτερα τι νουμερα εβλεπες??Εχω κ εγω το 122αρι εδω κ 2 χρονια..Αυτο που εχω καταλαβει σχεδον απο την αρχη που το αγορασα,ειναι οτι τα εγοστασιακα νουμερα καταναλωσης δεν αγγιζουν την πραγματικοτητα,εκτος κ αν κινεισαι μονιμα μεχρι 2000-2500 στροφες.Ειδικα εκτος πολης,αυτο το "5.1 l/100 χλμ" που μας εγγυαται η vw,το πετυχαινεις μονο αν πας 80-90 χλμ :lazy: Παντως κ εγω εχω δει αυξηση καταναλωσης τελευταια,μετα την αλλαγη σε 18αρα απο 15αρα..Καιω 1 λιτρο περισσοτερο, :db: βαζοντας μερικες φορες αυγο κατω απο το γκαζι :db: Ωραιο καιρο διαλεξα κ εγω να αναβαθμισω το look του καρου μου

Link to comment
Share on other sites

Η καταναλωση ειναι φυσιολογικη... Βσκ παλια ειχα δει κ 5.9 πλεον που δν το παταω καθολου δν εχω δει λιγοτερο απο 7.5-8.0

Οταν εισαι σταματημενος μετραει Λιτρα την Ωρα και οχι Λιτρα ανα 100χλμ. Δεν εχεις κανενα προβλημα μια χαρα ειναι η καταναλωση σου.

Λογικα το φιλτρα βενζινης που σ εβαλαν εχει 6.6 μπαρ ενω το παλιο ειχε 6.4... κ σε εμενα ετσι ειναι!

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ παιδια εδω και μια εβδομαδα που παρακολουθω την καταναλωση μου.. βλεπω τον δεικτη να κατεβενει αισθητα σε αποσταση 10-15χλμ....η καταναλωση στην οθονη (μεση)δειχνει 8,3.8,4 και αντε στην καλητερη να παει στο 7,6 δεν το παταω καθολου με 60-80 το ανωτερο και η καταλωση δειχνει 7,8 και πανω ειναι λογικο?

εντομεταξι σημερα προσεξα οτι στο ρελαντι ενω η καταλωση που γραφει στην οθονη (στιγμιαια) 0,6 οταν κοιταω την (μεση) ανεβενει χωρισ να πατησω το γκαζι πχ αν ειναι 8,3 ανεβενει μονη τησ και παει 8,4.....8,5.....8,6 χωρισ να παταω γκαζι....

το μονο που εχω κανει ειναι οτι εχω βαλει εναν ανταπτορα σκαστρασ,και ειχα αλαξει και ενα φιλτρο βενζινησ(το παλιο εκανε εναν εναν περιεργο θωριβο) οταν το αλαξα μου βαλανε φιλτρο με περισοτερα βαρ.....

αν μπορειτε βοηθηστε με...

καλα μη δινεις και πολυ βαση στην καταναλωση, έτσι και αλλίως αυτή είναι στιγμιαία καταναλωση. Οι μετρήσεις που κανεις στο γεμισμα μετρας και τα συνολικα΄χλμ και διαιρεις τα λιτρα με τα συνολικα χλμ επι 100.

Link to comment
Share on other sites

τα νουμερα αυτα ειναι σε επαρχικο δρομο.....ξυλοκαστρου-κιατου...αλλα αθτοσ ο δρομοσ ειναι χαλια ολο λακουβεσ και αναγκαζομαι να κοβο καθε τρεισ και λιγο....τωρα εβαλα απο αλλο βενζιναδικο και βλεπω πιο λιγο...μαλλον ηταν και θεμα βενζινησ...(

Η καταναλωση ειναι φυσιολογικη... Βσκ παλια ειχα δει κ 5.9 πλεον που δν το παταω καθολου δν εχω δει λιγοτερο απο 7.5-8.0 Οταν εισαι σταματημενος μετραει Λιτρα την Ωρα και οχι Λιτρα ανα 100χλμ. Δεν εχεις κανενα προβλημα μια χαρα ειναι η καταναλωση σου. Λογικα το φιλτρα βενζινης που σ εβαλαν εχει 6.6 μπαρ ενω το παλιο ειχε 6.4... κ σε εμενα ετσι ειναι!

Ναι το φιλτρο ειναι 6.6 βαρ γιατι το παλιο μ εκανε ενα τακ τακ και.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τοτε μια χαρα ειναι η καταναλωση σου(αφου ησουν σε επαρχιακο δρομο)!Ολα ειναι θεμα του 'ποσο βαρυ ποδι εχουμε'και επειτα σε τι δρομο οδηγουμε.Αν εισαι μες την πολη με πρωτη-δευτερα-τριτη-φαναρι λογικο η καταναλωση να ανεβαινει(ειδικα αν μπαινεις στο πειρασμο να μην κανεις ηηηηρεμες εκκινησεις)!Επισης σε επαρχιακο δρομο και εγω πριν 2 μερες που οδηγησα σε στροφες και ολο εκοβα και ολο επιταχυνα βγαινοντας απο καθε στροφη ειδα καταναλωση 8,8 :crazy: !!!'Οταν την ξαναεκανα χθες και πηγαινα normal εριξα την καταναλωση στα 8,1.

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.