Jump to content
georgiats

Θορυβοσ Μπροστα Απο Κατω...

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΧΩ ΕΝΑ POLO 1.2 TSI ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2011 ΕΧΕΙ 14.000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΘΟΡΥΒΟ... ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ... ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΡΟΧΗ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ Ο ΗΧΟΣ... ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΕΝΑΝ ΔΡΟΜΟ ( ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΦΟΡΑ) ΜΕ ΑΣΦΑΛΤΟ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΑ ΣΑΜΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΕΣ ΛΑΚΟΥΒΙΤΣΕΣ ΟΛΟ ΑΣΦΑΛΤΟ ΟΜΩΣ.. ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΥ ΒΡΩ ΣΑΜΑΡΑΚΙ Η ΛΑΚΟΥΒΙΤΣΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΑΜΗΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ... ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΑΝ ΓΚΡΑΝ ΓΚΡΑΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ... ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΕΠΙΣΗΣ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΝ ΗΧΟ... ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΦΙΞΕΙ ΟΛΕ ΤΙΣ ΒΙΔΕΣ.. ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΠΟΔΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΗΣΠΩΣ ΚΑΙ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ... ΤΙΠΟΤΑ... Α! ΒΡΙΚΑΝ ΔΥΟ ΝΤΙΖΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΡΕΝΟ, ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΟΥΣΑΝ ΜΙΑ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΔΕΣΑΝ ΜΗΠΩΣ ΕΦΤΑΙΓΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ... ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ .... ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΦΩΣ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......

Link to comment
Share on other sites

Αν ο θόρυβος αυτός είναι σαν παλιό μεταλλικό κρεβάτι, μάλλον είναι τα λαστιχάκια της ζαμφορ, αν είναι σα χτύπημα τότε ίσως να είναι top mounts ή κάτι άλλο. Εμένα κάνει αυτό το τρίξιμο - χτύπημα (γκραν γκραν που λες κι εσύ) πίσω δεξιά όταν βρέχει, ενώ ένας φίλος μου με ίδιο αυτοκίνητο σαν το δικό μου (βλέπε avatar) έχει τον θόρυβο αυτό μπροστά δεξιά και μόνο όταν βρέχει ή όταν έχει υγρασία.

Μια βασική ερώτηση. Έχεις DSG γιατί αν έχεις DSG από εκεί είναι και το κάνουν σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα με το κιβώτιο αυτό και δεν είναι κάποιο πρόβλημα πέραν του ήχου.

Τελικά αυτά δεν είναι αυτοκίνητα The house of sound είναι :crazy:

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

οχι απλο κυβωτιο εχω! σαν κουδουνι κανει οχι απλα τριξιμο.... και πλεον το κανει μονιμα ειτε βρεχει ειτε οχι... και μενα απο μπροστα δεξια ξεκινησε.. αλλα τωρα.... οποια ροδα και να ακουμπησει σε εμποδιακι το κανει.... αστα.. αστα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα παιδιά...αυτό το θόρυβο τον ακούω και εγώ αρκετό καιρό...το πήγα στο συνεργείο...μιας και είμαι μέσα στην εγγύηση....και παρόλο που μου άλλαξαν και βάση σαζμάν και βάσεις αμορτισέρ...ο θόρυβος παραμένει....την τελευταία φορά τους είπα να μου κάνουν έλεγχο σε όλο το αμάξι (από κάτω φυσικά)...και ενώ το εχουν κάνει και δεν βρίσκουν τίποτα το περίεργο δεν έχει σταματήσει...όποιος μπορεί να βοηθήσει με τις παραπάνω γνώσεις του επι του θέματος θα μας έσωζε από άσκοπες βόλτες στα συνεργεία....!!! Ευχαριστούμε εκ των προτέρων...!!! :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω εχω το 9n του 2003 και ξεκινησε απο τον μπροστινο αριστερα τροχο οταν εβρεχε...μετα το εκανε και στον αριστερο και υστερα οταν δεν εβρεχε και ειδικα οταν το αμαξι μολις ξεκιναγα απο την σταθμευση και γενικα οταν ηταν κρυο...εμενα ειναι απο τα αμορτισερ επειδη εχουν ηδη 2 χρονια και εχουν καποια κενα και δεν ειναι τ ιδιο οπως καινουρια...ολα τ αλλα ζαμφορ,ακρα μπαλακια και λοιπα ειναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω εχω το 9n του 2003 και ξεκινησε απο τον μπροστινο αριστερα τροχο οταν εβρεχε...μετα το εκανε και στον αριστερο και υστερα οταν δεν εβρεχε και ειδικα οταν το αμαξι μολις ξεκιναγα απο την σταθμευση και γενικα οταν ηταν κρυο...εμενα ειναι απο τα αμορτισερ επειδη εχουν ηδη 2 χρονια και εχουν καποια κενα και δεν ειναι τ ιδιο οπως καινουρια...ολα τ αλλα ζαμφορ,ακρα μπαλακια και λοιπα ειναι οκ...

Εγώ δεν ρώτησα για ζαμφόρ(μια βοήθεια για το τι είναι ακριβώς θα με κατατόπιζε..:))..αλλα θα ρωτήσω την απόμενη φορά που θα το πάω...η οποία δεν θα αργήσει να έρθει....!!!

Link to comment
Share on other sites

ε δεν γινεται αυτη η κατασταση... καινουριο αμαξι... μεχρι και κρεμαριερα μου ειπαν σε ενα συνεργειο (της VW φυσικα) αλλα τελικα πηγαινοντας στην αντιπροσωπεια ειπαν οτι δεν ειναι τελικα... και σημερα με πηραν και τηλ να δουν τι εγινε.. αν συνεχιζει να ακουγεατι ο ηχος γιατι εχω μερες να τους ενοχλησω.... περιμενω και εγω να φτασω 15000 χλμ για να παω για το σερβις και να το κοιταξουν παλι, μην κανω τζαμπα χλμ. αφου προκοπη δεν βλεπω... παντως sos οποιος μπορει να βοηθησει.....

Link to comment
Share on other sites

ε δεν γινεται αυτη η κατασταση... καινουριο αμαξι... μεχρι και κρεμαριερα μου ειπαν σε ενα συνεργειο (της VW φυσικα) αλλα τελικα πηγαινοντας στην αντιπροσωπεια ειπαν οτι δεν ειναι τελικα... και σημερα με πηραν και τηλ να δουν τι εγινε.. αν συνεχιζει να ακουγεατι ο ηχος γιατι εχω μερες να τους ενοχλησω.... περιμενω και εγω να φτασω 15000 χλμ για να παω για το σερβις και να το κοιταξουν παλι, μην κανω τζαμπα χλμ. αφου προκοπη δεν βλεπω... παντως sos οποιος μπορει να βοηθησει.....

Εγώ εχω 20.440 και εχω κανει και το πρωτο σερβις τι να πω;.... :search: Το θεμα ειναι οτι δεν τους βλεπω και πολυ ενημερωμενους τους αντιπροσωπους επι του θεματος....αναμενουμε λοιπον βοηθεια...γιατι απο οτι βλεπω...με τα συνεργεια δεν θα βγαλουμε ακρη...!!! :acute:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά! Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Μου το κάνει μόνο όταν βρέχει και σε μικρές ταχύτητες, έχω την ιδέα ότι είναι από τα αμορτισέρ. Στη volkswagen που το πήγα δυο φορές μου έσφιξαν και μένα τις βίδες από κάτω αλλά δεν βρήκαν κάτι, ο μηχανικός μου είπε ότι μπορεί να είναι από τα top mounts η κάτι άλλο δεν θυμάμαι κάτω από το ελατήριο. Τι λέτε να είναι τελικά? Δεν έχω εγγύηση. Είχα αλλάξει πάντως στο πρώτο εξάμηνο βάσεις αμορτισέρ πίσω γιατί χτυπούσαν λίγο στις λακκούβες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aggelos21 τελικά το έψαξα λίγο καλύτερα το θέμα μόνος μου (σε συνεργείο γνωστού) και βρήκα οτι είναι η βάση του κινητήρα, γιατί απο ότι κατάλαβα έιναι πιο μαλακή για να μην φέρνει και καλά τον θόρυβο του κινητήρα στο εσωτερικό του αυτοκινήτου..!!!(βασικά έτσι μου είπε και το παιδί απο εκεί)..για παράδειγμα εγώ ημουν μέσα και το παιδί μου κούνησε τον κινητήρα απο έξω και ακουσα τον ίδιο ήχο...ένα αλλο χτύπημα απο μπροστά απο οτι κατάλαβα είναι απο τον συμπλέκτη...τίποτα δεν ειναι ανησυχητικό απο ότι μου είπε...!!! κοιτάχτε το και εσεις μπας και όντως είναι αυτό...!!!!

Edited by Vasilis Sig
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Βέβαια εμένα ο ήχος (στο βρεγμένο πάντα) κάνει μια από δεξιά μια από αριστερά,τους τελευταίους 2 μήνες. Δεν το έκανε παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Να σας καταθέσω και την δική μου εμπειρία όχι ακόμα από το Polo αλλά απο το Οctavia και ένα Astra παλαιότερα . Μιλάμε για το ίδιο θόρυβο που προτοεμφανίστηκε τον 2ο χειμώνα μετά από βροχές και το καλοκαίρι σταμάταγε.

Το παληκάρι της Οpel τότε , σήκωσε το αμαξι , χαλάρωσε τα σημεία που έδεναν τα ψαλίδια με το σασί , χαλάρωσε τις αρθρώσεις της "ζανφόρ" και κατόπιν ψέκασε με ένα σπρέυ γράσσου (με γραφίτη νομιζω) στα σημεία των

αρθρώσεων ανάμεσα στα σινεμπλόκ και το μέταλλο  και μετά ξανάσφιξε. Παράλληλα μπόρεσα να δώ ότι υπήρχε μεγάλη πσοότητα σκουριάς πανω στην εσωτερική επιφάνεια των σινεμπλόκ. Ολα αυτά μαζί με την χαμηλότερη θερμοκρασία άρα και τα πιο σκληρά σινεμπλόκ έκαναν διάφορους θορύβους.Βέβαια κι εγώ ήμουν διστακτικός για το να φταίει αυτό έλα όμως που οι θόρυβοι εξαφανίστηκαν για ...πολλά χρόνια .Τώρα τα ακούω στο Οctavia διανύοντας τον 2ο χειμώνα κυκλοφορίας. Απλά "βαριέμαι" να πάω συνεργείο και να περιμένω κανά τρίωρο .

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε με vasili γιατί με "καίει". Πρόσφατα πήγα volkswagen 2 φορές και δεν έβγαλα άκρη. Μου έχει σπάσει τα νεύρα ειδικά τώρα που βρέχει το κάνει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.