Jump to content
VASILISTFSI

Προβλημα Με Κρεμαργιερα

Recommended Posts

Ο εγκέφαλος άνεσης όχι προς το παρόν για τα κλειδιά υποθέτω πως συμπεριλαμβάνονται στην τιμή γιατί το ρώτησα και λέω προς το παρόν γιατί διάβασα εδώ στο φόρουμ πως πάνε πακέτο.....στο διαγνωστικό μόνο αυτό έβγαλε υπάρχει περίπτωση να μην είναι αυτό;

Και γω αυτό ξέρω ότι πάνε πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

πλεον βαζουν μονο εγκεφαλο ανεσεις και οχι τα αλλα ...ειχα αλλαξει ολο το πακετο πριν 2 χρονια ... εχεις πολυλειτουργικο τιμονι?καντραν με MFD οθονη ?μπορεις να βαλεις τον καταλληλο εγκεφαλο αφου θα αλλαξεις τον εγκεφαλο ανεσεις και να δουλεψουν κ αυτα με τις καταλληλες κωδικοποιησεις...για πεταλουδα γκαζιου που ελεγες πιο πανω τι εκανες τελικα? ειχα αγορασει 2 την τεταρτη που μας περασε αριστες και οι δυο για να δω πια θα δουλεψει αλλα το ιδιο δουλευουν καλα και θα την επιστρεψω την δευτερη στον μαντρα για να μου επιστρεψει τα χρηματα,τις ειχα πληρωσει και τις δυο,αν την θες 100 την πηρα εκαστος ευκαιρια γιατι παιζουν κανα 200 + - στην αγορα...ακομα για την κρεμαριερα το κρου κρου που κανει το κανει οταν κουνας το τιμονι δεξια αριστερα? το κανει και το δικο μου και μαλλον το κανουν πολλα..ενα golf gt συναδελφου μου κανει το ιδιο και μετα απο αλλαγη κρεμαριερας καινουρια απο εγγυηση... ααα οταν εχει προβλημα σοβαρο το ELV δεν αφηνει να παρει εμπρος ο κινητηρας και οχι η πεταλουδα γκαζιου που σου ειπαν οι ασχετοι στην αντιπροσωπεια...για τα top mounts που τα εχω αλλαξει μου ειπε ο μαγκας που περνω τα ανταλακτικα οτι ειχαν βγει προβληματικα τα πρωτα 05-06 και ειναι και τουρκικα τα μαμα αν θυμαμαι καλα οταν τα αλλαξα...

Link to comment
Share on other sites

πλεον βαζουν μονο εγκεφαλο ανεσεις και οχι τα αλλα ...ειχα αλλαξει ολο το πακετο πριν 2 χρονια ... εχεις πολυλειτουργικο τιμονι?καντραν με MFD οθονη ?μπορεις να βαλεις τον καταλληλο εγκεφαλο αφου θα αλλαξεις τον εγκεφαλο ανεσεις και να δουλεψουν κ αυτα με τις καταλληλες κωδικοποιησεις...για πεταλουδα γκαζιου που ελεγες πιο πανω τι εκανες τελικα? ειχα αγορασει 2 την τεταρτη που μας περασε αριστες και οι δυο για να δω πια θα δουλεψει αλλα το ιδιο δουλευουν καλα και θα την επιστρεψω την δευτερη στον μαντρα για να μου επιστρεψει τα χρηματα,τις ειχα πληρωσει και τις δυο,αν την θες 100 την πηρα εκαστος ευκαιρια γιατι παιζουν κανα 200 + - στην αγορα...ακομα για την κρεμαριερα το κρου κρου που κανει το κανει οταν κουνας το τιμονι δεξια αριστερα? το κανει και το δικο μου και μαλλον το κανουν πολλα..ενα golf gt συναδελφου μου κανει το ιδιο και μετα απο αλλαγη κρεμαριερας καινουρια απο εγγυηση... ααα οταν εχει προβλημα σοβαρο το ELV δεν αφηνει να παρει εμπρος ο κινητηρας και οχι η πεταλουδα γκαζιου που σου ειπαν οι ασχετοι στην αντιπροσωπεια...για τα top mounts που τα εχω αλλαξει μου ειπε ο μαγκας που περνω τα ανταλακτικα οτι ειχαν βγει προβληματικα τα πρωτα 05-06 και ειναι και τουρκικα τα μαμα αν θυμαμαι καλα οταν τα αλλαξα...

Στα μέχρι και 2006 τέλος κατασκευής αλλάζουν όλα πακέτο.Από το 2007 και μετά βάζουν μόνο εγκέφαλο άνεσης.Η πεταλούδα που έχεις είναι από 1.6 fsi οπότε είναι αδύνατον να κάνει για τον Βασίλη που έχει δίλιτρο TFSI.Το κρου-κρου ακούγεται μόνο όταν στρίβω δεξιά το τιμόνι απότομα στο τελείωμα κατά την μετατόπιση του βάρους προς τα αριστερά.Το κρου-κρου της κρεμαργιέρας όταν το κουνάς δεξιά- αριστερά το κάνει και σε μένα όπως σε όλους και ακούγεται διαφορετικά.Τα top-mounts γιατί τα άλλαξες??Σου έκαναν θόρυβο???

Link to comment
Share on other sites

ναι μου κανανε θορυβο , και απο ρουλεμαν αλλα και το λαστιχο ειχε καθηση καπως οχι τιποτα εκατοστα κανα 2 χιλιοστα , ακουγα χτυπηματα στις ανωμαλιες , εβαλα τις febi απο τιμη 35 περιπου . δεν προσεξα τι μοτερ εχει υπεθεσα οτι ειναι 16ρης και οχι 2λιτροτουρμος. το κρου κρου αν καταλαβα καλα ειναι μαλλον ρουλεμαν τοπ μαουντ συνηθως ετσι κανουν , κοιτα παλι απο ψαλιδι αν εισαι ενταξει μην ειναι στραβο ( απο ευθυγραμιση ? τα στραβοτρωει τα λαστιχα? ) δηλ απο συνεμπλοκ ,απο την ραβδο στηριξης μηπως το ζαμφορ εχει παθει ζημια στις φωλιες μεσα εχουν τεφλον και καποια στιγμη αποκτουν τζογο και κανουν θορυβο...παρτα ενα ενα για να αποκλειης περιπτωσεις...ελπιζω να βοηθησα .ξερεις αν δεν το βλεπεις - ακους ειναι δυσκολο να προσανατοληστης για μια καλη απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Τα ρουλεμάν κάτω από τις βάσεις των αμορτισέρ αλλάχθηκαν με aftermarket της FAG made in Germany.Ήταν ψιλοχάλια τα oem αλλά ο θόρυβος δεν προέρχονταν από κει.Τα top mounts δεν είχαν πρόβλημα.Αλλάχθηκαν και τα μπροστινά σινεμπλόκ των ψαλιδιών όπως και τα πίσω στις αλουμινένιες βάσεις με του s3.To αυτοκίνητο έγινε βράχος μπροστά αλλά ο θόρυβος επιμένει.Φοβάμαι μήπως είναι η κολώνα τιμονιού ή η κρεμαργιέρα.Υπάρχει και μια υποψία για τον εξωτερικό μπιλιοφόρο αλλά ο θόρυβος δεν ταιριάζει με κατι τέτοιο.Τα ζαμφόρ και τα μπαλάκια είναι σε πολύ καλή κατάσταση παρόλα αυτά λιπάνθηκαν με σύριγγα με λεπτό λάδι εσωτερικά.Ευθυγράμμιση έγινε και τα ελαστικά μπρος-πίσω.Μάλλον θα το αφήσω να εξελιχθεί.Να αρχίσει δηλ. να ακούγεται όλο και περισσότερο ο θόρυβος για να γίνει πιο εμφανής η αιτία της βλάβης.Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

θα παρακολουθω την συζητηση οταν βρεις το προβλημα γραφτω να μαθαινουμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές εμένα όμως μου είπαν για εγκέφαλο κολόνας τιμονιού αλλά με τιμή εγκέφαλου άνεσης μήπως τα ψιλομπέρδεψαν επίτηδες η και καταλάθος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές εμένα όμως μου είπαν για εγκέφαλο κολόνας τιμονιού αλλά με τιμή εγκέφαλου άνεσης μήπως τα ψιλομπέρδεψαν επίτηδες η και καταλάθος;

Σε ρώτησαν ποιας χρονολογίας κατασκευής είναι το αυτοκίνητο??

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν δει την διαθεσιμότητα του ανταλλακτικού συμβουλεύτηκε την άδεια κυκλοφορίας....

Πάντως αυριο θα περάσω απο εκεί και θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω την κατάσταση και θα έχω τις δικές τους απόψεις προς παράθεση άμεσα, και πάλι ευχαριστώ παιδιά.Τετάρτη κοντή γιορτή.

Edited by VELGOS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα στα άδυτα του passat μου προσπαθώ να βγάλω άκρη εδώ και δέκα μέρες εφαρμόζω μια ιδέα από ένα ξένο site και φαίνεται να πιάνει πήρα το δεύτερο κλειδί και το τοποθετώ σκάλα σκάλα απο τότε κανένα πρόβλημα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα.Μακάρι να πάνε όλα καλά.Τι εννοείς σκάλα-σκάλα???Μάλλον σταδιακά.Δηλ παλιότερα το πίεζες μέσα με τη μία??

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ ψιλοάσχετος αλλά ναι μετά τον 4ο χρόνο ίσως λόγω έλλειψης σχετικής υπομονής ίσως λόγω βαρεμάρας ναι έβαζα το κλειδί με την μία.Ελπίζω να φταίει αυτό, στο τέλος αυτής της εβδομάδας θα ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περάσει 6 μήνες με το δεύτερο κλειδί και όλα καλά παιδιά έτσι ενημερωτικά η αλλαγή κλειδιού (δεν είχε βλέβες στην μνήμη του) σε συνδιασμό με το σκάλα σκάλα πιάνει ρολόι μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από καιρό θα ήθελα απλώς να αναφέρω πως μετά από 4 χρόνια δεν έβγαλε ακόμα τίποτα το αμάξι απλά βάζω το κλειδί σκάλα σκάλα όλα οκ μόνο top mounts θέλω και είμαι οκ.

Γενικά αν εξαιρέσω την κατανάλωση λαδιού 1 λίτρο στα 7000χλμ και το ξεφλούδισμα στις πόρτες (τις έφτιαξα  με ένα dremel) όλα οκ στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.