Jump to content
sodimitris

Ηλιοροφη Μετα Την Αγορα..

Recommended Posts

Λυσαξες ποια, σε βλέπω στο τέλος να το κάνεις καμπριολέ το αυτοκίνητο :db: :db: :db:

Link to comment
Share on other sites

:good: ναι ! να παρουμε και μεις οι πιο "μικροί" κανα αξεσουάρ !.. χαχα.. λέμε τώρα... Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

UPDATΕ

πριν μιλησα με αυτον με το gti κατι δεν ρωτησα τι εγινε και δεν μπορω μου ειπε να πατρω ακομι ανταλλακτικα απο εκεινο,ψαχνωντας στο εβαυ βρικα οροφες με 100 ευρω,αν βρω φανοποιο και μπορει να την προσαρμοσει χωρις να πειραξει το δικο μου φιλλο του ουρανου απο τη θεση του και αν το αμαξι εχει οντως θεσεις για τις βιδες της οροφης τοτε θα προχωρισω κανονικα.αυτο που μενει να μαθω και αν καπιος απο εδω ξερει αν οντως εχει θεσεις το αμαξι?????

http://www.ebay.de/itm/VW-Golf-5-6-V-VI-original-Schiebedach-Glasdach-mit-Motor-/400287491527?pt=DE_Autoteile&hash=item5d32fe65c7

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

θες και την ταπετζαρια του ουρανου, εκτος απο την τρυπα ειναι εντελως διαφορετικες, κανει σκαλοπατι πισω για να μπενει το γυαλι μεσα, θες υδροροες, διακοπτη, πλεξουδες.

Με κάτω από 100 Ε τα παιρνείς και αν πάρεις ολόκληρο ουρανό θα τα έχει πάνω. Υδροροές περνα΄νε όπως στις aftermarket και τις πλεξούδες τις φτιάχνεις (δεν θα είναι το δυσκολότερο βήμα :nea: )

Τωρα αν εχει βασεις μονο αν στο εργοστασιο βγαζουν το φυλο για ολα και μετα το τρυπανε. και να εχει βασεις πως θα την τεροιαξεις την εργοστασιακη? ο ουρανος με ηλιοροφες εχει χιλακι-τσαλακωμα προς τα μεσα. εσυ αν την κοψεις πως στο 1 χιλιοστο λαμαρινα θα την στεγανοποιησεις?

Ισως με ενα λαστιχο που πιανει γυρω γυρω στην κομμένη λαμαρίνα, όπως γίνεται στις aftermarket. Αν μπει καλά η οροφή θα κουμπώνει σωστα. Η wεβαστο έχει και ξεχωριστο κωδικό γι αυτό. Από όσο έχω καταλάβει από εκεί μπορεί να μπαίνει και λίγο νερό, γι αυτό έχει και τις υδροροές ώστε το λίγο που θα μπεί να φεύγει. Αν καποιος έχει εργοστασιακη μπορεί να μας το πεί.

ολα παιζονται στο κατά πόσο μπορεί να βιδωθούν οι βάσεις της ηλιοροφής στον ουρανό και να γίνουν και κάποιες κολήσεις με τις κολόνες. Όταν είχα δει σε μια οροφή golf η βάση μου φάνηκε κολλημένη με κόληση? ενώ σε κάποια αυτοκίνητα είναι με κόλλα?

Link to comment
Share on other sites

ολος ο ουρανος δεν κοβεται για κανενα λογο ουτε καν το συζηταμε.

λοιπόν όπως λές sodimitris, ουρανό δεν κόβεις (και πολύ καλά κάνεις) για χίλιους λόγους,

Το να κόβεις ράβεις και άλλα χίλια μύρια, είναι κινήσεις που δεν συνιστούνται από κανέναν για άπειρους λόγους όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκαν απο τους παραπάνω φίλους (και φίλη!) μας.

Αρα το αφήνεις ως έχει και έχεις το κεφάλι σου ύσηχο :lazy: , ή το πουλάς και παίρνεις με μαμά οροφή.

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Με κάτω από 100 Ε τα παιρνείς και αν πάρεις ολόκληρο ουρανό θα τα έχει πάνω. Υδροροές περνα΄νε όπως στις aftermarket και τις πλεξούδες τις φτιάχνεις (δεν θα είναι το δυσκολότερο βήμα :nea: )

Ισως με ενα λαστιχο που πιανει γυρω γυρω στην κομμένη λαμαρίνα, όπως γίνεται στις aftermarket. Αν μπει καλά η οροφή θα κουμπώνει σωστα. Η wεβαστο έχει και ξεχωριστο κωδικό γι αυτό. Από όσο έχω καταλάβει από εκεί μπορεί να μπαίνει και λίγο νερό, γι αυτό έχει και τις υδροροές ώστε το λίγο που θα μπεί να φεύγει. Αν καποιος έχει εργοστασιακη μπορεί να μας το πεί.

ολα παιζονται στο κατά πόσο μπορεί να βιδωθούν οι βάσεις της ηλιοροφής στον ουρανό και να γίνουν και κάποιες κολήσεις με τις κολόνες. Όταν είχα δει σε μια οροφή golf η βάση μου φάνηκε κολλημένη με κόληση? ενώ σε κάποια αυτοκίνητα είναι με κόλλα?

αν κανει και μπει νερο θα γινει λιμνη μετα.εδω τσιμουχα χρειαστηκε να αλλαξω σε προηγουμενο αμαξι μου και τελικα δουλεια δεν εγινε.αν αρχισει να μπαζει αυτο ηταν,εχει αρνητικα ακομα και η εργοστασιακη οροφη μετα απο καιρο,δεν ειναι ολα ροδινα.

μη λετε οτι να ναι,βλεπετε πως το παιδι ειναι καυλωμενο με την οροφη, ωθήστε τον να κανει σωστες κινησεις και οχι ζημια στο αμαξι και στη τσεπη του.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όπως λές sodimitris, ουρανό δεν κόβεις (και πολύ καλά κάνεις) για χίλιους λόγους,

Το να κόβεις ράβεις και άλλα χίλια μύρια, είναι κινήσεις που δεν συνιστούνται από κανέναν για άπειρους λόγους όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκαν απο τους παραπάνω φίλους (και φίλη!) μας.

Αρα το αφήνεις ως έχει και έχεις το κεφάλι σου ύσηχο :lazy: , ή το πουλάς και παίρνεις με μαμά οροφή.

:hi:

σωστα τα λογια σου και ολων αλλα εχω ριξει τοσα που το να το πουλησω ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!

...αλλα η π@@@@α η οροφη ειναι σκετη κ@@@@α....τα θηλυκα παθαινουν πλακα!! :)

Μηηηηηηηηηηη οχιιιιιι μουφα ειναι η οροφη μουφααααα (το λεω μηπως το πιστεψω!)μη με μπριζονεται!

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Μα πω εγώ μια ιδέα, αν έχεις τα εργοστασιακά πράγματα βγαλε τα αφτερμαρκετ βάλτου τα εργοστασιακά, πούλα το και πάρε επνα ίδιο με ηλιοροφή, ξαναβάλτα και θα σαι κομπλέ ;)

Link to comment
Share on other sites

τα after market εχουν πουληθη σχεδον ολα!!!!!!ΑΛΛΑ......... και αν λεμε αν πεσω σε μουφα αμαξι??????οχι αυτο δεν γινεται...οταν περνεις κατι με πολυ κοπο-ιδρωτα δενεσαι μαζι του πιστεψε με ακομη και αν ειναι ενα αψυχο αμαξι..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα ξεπουλάς καλέ?Το ξέρω αυτό ισχύει, και το δικό μου ειπναι το 1ο μου αμάξι και παρόλο που δεν το χψ πολύ καιρό και καλύτερο να μου διναν δεν το δίνω!

Link to comment
Share on other sites

Συλλογή τα κάνεις? :Ρ δεν έχει σημασία αυτό, αν δεν τα θελες γιατί τα πήρες?Για να τα πήρες θα θελες να φτιάξεις το αμάξι όπως σαρέσει, γεγονός που δεν αλλάζει, έτσι νομίζω τουλάχιστον

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

την οροφη την ηθελα ανεκαθεν αλλα απο εκει που πηρα το αμαξι ηταν το μονο tsi που υπηρχε σε αυτο το χοτο ξαι δν ειχε οριφη....και διαφιρα στα λευτα μεγαααλη

γραφω απο κιν γιαυτο τοσα καθη στη γραφη

λαθη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.