Jump to content
TasosGti25

Τραβηγμα Τιμονιού Golf Mk3 Gt

Recommended Posts

Καλησπέρα, προσφατα άλλαξα στο αμάξι σινεμπλόκ στον πίσω άξονα με άλλα ενισχυμένα, καθώς και τα 2 μεγάλα των μπροστά ψαλιδιών με ενισχυμένα απο S3, top mounts μαζι με ρουλεμάν, και ακρόμπαρα κρεμαργιέρας. Επίσης έβαλα και 2 καινούρια λάστιχα μπροστινά. Πηγαίνω για ευθυγράμμιση και μου τραβάει ελαφρώς αριστερά. Πηγαίνω και σε δεύτερο ευθυγραμμισά και μου λέει το αμάξι ειναι άριστο. Δεν χρειάζεται κάτι.

Το τράβηγμα συνεχίζει να το κάνει, με μία αίσθηση ότι το τιμόνι είναι πιο ελαφρύ όταν το στρίβεις προς τα αριστερά ενώ πιο βαρύ προς τα δεξιά.

Όλα μου λένε είναι άριστα, μέχρι και τον πίσω άξονα τσέκαρα μήπως και ειναι στραβός.

Ιδέες κανείς για λύση ή παρόμοιο περιστατικό ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσφατα άλλαξα στο αμάξι σινεμπλόκ στον πίσω άξονα με άλλα ενισχυμένα, καθώς και τα 2 μεγάλα των μπροστά ψαλιδιών με ενισχυμένα απο S3, top mounts μαζι με ρουλεμάν, και ακρόμπαρα κρεμαργιέρας. Επίσης έβαλα και 2 καινούρια λάστιχα μπροστινά. Πηγαίνω για ευθυγράμμιση και μου τραβάει ελαφρώς αριστερά. Πηγαίνω και σε δεύτερο ευθυγραμμισά και μου λέει το αμάξι ειναι άριστο. Δεν χρειάζεται κάτι.

Το τράβηγμα συνεχίζει να το κάνει, με μία αίσθηση ότι το τιμόνι είναι πιο ελαφρύ όταν το στρίβεις προς τα αριστερά ενώ πιο βαρύ προς τα δεξιά.

Όλα μου λένε είναι άριστα, μέχρι και τον πίσω άξονα τσέκαρα μήπως και ειναι στραβός.

Ιδέες κανείς για λύση ή παρόμοιο περιστατικό ;

1) Ή κάτι τρέχει με το αμάξι.

2) Ή είναι μπακάληδες αυτοί στους οποίους πήγες.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Τι λάστιχα έβαλες ?

Michelin pilot exalto 2

1) Ή κάτι τρέχει με το αμάξι.

2) Ή είναι μπακάληδες αυτοί στους οποίους πήγες.

ειναι αρκετα καλος ο ευθυγραμμισας. Και επιπλεον πηγα σε 2 ευθυγραμμισαδες! μου λενε και οι 2 οτι το αμαξι πανω στο μηχανημα δειχνει αριστο.

Edited by Jubi
Link to comment
Share on other sites

Τραβάει συνεχώς? Δηλαδή τραβαει και επιταχύνοντας και φρενάροντας και τσουλώντας με νεκρά? Άν ναι, είναι πιθανό να υπάρχουν φθορές σε κάποια από τις βάσεις των ψαλιδιών και τώρα που άλλαξες τα μεγάλα μπροστά ( S3 )να σου βγάζει το πρόβλημα. Τεχνικός βέβαια δεν είμαι αλλά εκεί πάει το μυαλό μου. Στατικά επάνω στο μηχάνημα της ευθυγράμμησης μπορεί να μην το δείχνει αλλά να εμφανίζεται όταν ασκούνται οι δυνάμεις της κύλησης την ώρα που οδηγείς.

Link to comment
Share on other sites

Τραβάει μόνο κατα την διάρκεια της μέγιστης επιτάχυνσης (όση έχει!!!!) στο φρενάρισμα ή σε μερική επιτάχυνση δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το προβλημα σου ειναι σιγουρα ιμημπαρο κρεμαγιερας αλαξετα και τα δυο. Στο μηχανημα ευθιγραμμησης αυτο δεν φαινεται. Αλαξες τα πισω σινεμπλοκ των ψαλιδιων με s3 αλαξε και τα μπροστινα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το προβλημα σου ειναι σιγουρα ιμημπαρο κρεμαγιερας αλαξετα και τα δυο. Στο μηχανημα ευθιγραμμησης αυτο δεν φαινεται. Αλαξες τα πισω σινεμπλοκ των ψαλιδιων με s3 αλαξε και τα μπροστινα.

Μπροστά απο S3. Πίσω το S3 έχει ψαλίδια, δεν μπαίνουν :(

Πίσω έβαλα από VR6. Έχουν αλλαχτεί και ακρόμπαρα επειδή είχε τζόγο το τιμόνι. Η σαφήνεια του στο σημείο ισορροπίας είναι άψογο.

Έβαλα και ζάντες με χιονολάστιχα μήπως είχε το πρόβλημα στις ζάντες αλλά πάλι τα ίδια. Αυτή τη στιγμή φοράω 185/60/14 και η αίσθηση ειναι μεν η ίδια αλλά ειναι πιο εύκολο να αντιληφθείς ότι το τιμόνι ειναι πιο ελαφρύ απο κέντρο-αριστερά σε αντίθεση με κέντρο-δεξιά.

Τελευταία επιλογή ειναι νέα κρεμαγιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.