Jump to content
solaris2k7

Golf 5 Gt 170 - Αναψε Λαμπακι Κινητηρα Εξαγωγης Καυσιμου

Recommended Posts

Εχω ενα golf 5 gt 170hp και μετα απο πολυ καιρο ειπα να του βαλω ξανα 100αρα βενζινη. Δεν περασε μια μερα, και μετα απο 100 περιπου κμ παρκαρα το αμαξι στο σπιτι μου. Πηγα τωρα να το παρω και αναψε το κιτρινο λαμπακι του κινητηρα. (οχι το EPC).

Εκανα μια μικρη ηρεμη βολτα για 1-2 κμ και εκλεισα το αμαξι 2-3 φορες αλλα το λαμπακι παραμενει αναμενο. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι;

Δεδομενου οτι δε βαζει κοσμος πλεον 100αρα... λετε να ηταν σκαρτη;

Λετε να ειναι αισθητηρας Λ?

Nα παω το πρωι 30κμ απο αττικη οδο για να το παω σε συνεργειο κοντα στη δουλεια μου ή να μη το ρισκαρω?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο κακη μπορει να ειναι η 100αρα που εβαλα;;;;; συνηθως βαζουμε 100αρα για να αποφυγουμε την κακη βενζινη...

Λετε να το φουλαρω το πρωι με 95αρα να φτιαξει λιγο το μιγμα;

Link to comment
Share on other sites

καταθέτω και εγώ εδώ την εμπειρία μου για τους επόμενους που θα το διαβάσουν, όπως διάβασα κι εγώ τα διάφορα σχετικά περί καδένας, στο vwclub.

 

πρόσφατα άναψε το κίτρινο λαμπάκι (check engine) και έμεινε έκτοτε αναμένο. golf 140 tsi 2007, 106.000km. εννοείται με όλα του τα service και έχοντας περάσει όλες τις παιδικές ασθένειες (αλλαγή σασμάν, τουρμποβαλβίδων, κλπ).

 

πήγα σε αντιπροσωπεία και μετά από έλεγχο στο vag-com μου έβγαλαν κοστούμι αλλαγή σετ καδένας και τουρμποβαλβίδες. 1190 ευρώ υλικά+εργασία. Με την πρώτη γκρίνια έπεσε στα 900 "επειδή δεν έχουν δουλειά αυτή την εποχή". Ωστόσο επειδή πρόλαβα και έκανα μια αναζήτηση στο φορουμ το πήρα και έφυγα για άλλες πολιτείες. Για το θέμα περί καδένας έκαναν την τρελίτσα, ότι τα δημοσιεύματα είναι από "κουτσομπολίστικα" περιοδικά και δεν υπάρχει καμία κάλυψη.

 

δεν θα σχολιάσω περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα golf gt με τα 170 και εχει 104.000 οταν μου αναβε στις αρχες που το ειχα παρει το ειχα ψαξει και ηταν η' απο νοθευμενη βενζινη 100αρα συνηθως ειτε επειδη ειχε τυχει να καψω πολλαπλασιαστη...απο τοτε βαζω παντα 95αρα και εχω το κεφαλι μου ησυχο χωρις κανενα προβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βενζίνη SHELL 97 πάντα,και σε μεγάλο ταξίδι πάλι SHELL 100οκτανίων αλλά απο πρατήριο κρατικό(ΜΥΡΤΕΑ-ΕΡΜΗΣ ΚΛΠ) γιατί οι άλλοι είναι για τον π........τσο!Έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Αλλά και ΕΚΟ κινιτρον είναι πολύ καλή.Και απαραίτητα με αλλαγή λαδιών ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ αλλαγή φίλτρου βενζίνης και ας λέει ο μάστορας(ειδικός) οτι δεν χρειάζεται.Σε ένα φιατ γκράντε πούντο που είχα παλιά είχα καθαρίσει μπεκ σε ένα χρόνο 2 φορές.....(καθαρισμός μπέκ=80 ευρώ η τετράδα).Αλλά το αστείο είναι που λέμε οτι έχουμε 90 άλογα ή 200.Πώς όμως????????????Με βενζίνη γερμανική τα χουμε αλλά με ελληνική ούτε τα μισά.......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βενζίνη SHELL 97 πάντα,και σε μεγάλο ταξίδι πάλι SHELL 100οκτανίων αλλά απο πρατήριο κρατικό(ΜΥΡΤΕΑ-ΕΡΜΗΣ ΚΛΠ) γιατί οι άλλοι είναι για τον π........τσο!Έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Αλλά και ΕΚΟ κινιτρον είναι πολύ καλή.Και απαραίτητα με αλλαγή λαδιών ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ αλλαγή φίλτρου βενζίνης και ας λέει ο μάστορας(ειδικός) οτι δεν χρειάζεται.Σε ένα φιατ γκράντε πούντο που είχα παλιά είχα καθαρίσει μπεκ σε ένα χρόνο 2 φορές.....(καθαρισμός μπέκ=80 ευρώ η τετράδα).Αλλά το αστείο είναι που λέμε οτι έχουμε 90 άλογα ή 200.Πώς όμως????????????Με βενζίνη γερμανική τα χουμε αλλά με ελληνική ούτε τα μισά.......

Μην το λες αυτο.. Εγω Γερμανια ειμαι αλλα δεν μου αρεσει καθολου η ποιοτητα βενζινης. Την καλητερη βενζινη μπορω να πω οτι την εχω βαλει στην Αυστρια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.