Jump to content

Recommended Posts

εχει πολυ χαμηλη συμπιεση.κριμα χαντακωνεται.

αυτο με μια καλη συμπιεση θα πηγαινε πολυ καλα για τα αλογα του.

εισαι απο Αθηνα?

όχι φίλε μου από Βόλο είμαι.Έχω ανεβάσει τη συμπίεση όταν πλάνισα την κεφαλή και άλλαξα φλάτζα.Έχει αρκετή δύναμη στις χαμηλομεσαίες αλλά μέχρι εκεί!

Edited by wolfburg
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε φίλε και εγω Βόλο μένω..θα σε πετύχω πουθενά..

Τι χρώμα είναι το αμάξι σου?6άρι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τι χρώμα είναι το αμάξι σου?6άρι δεν είναι?

Ξέρεις κανέναν στο Βόλο που να βάφει φανάρια?θέλω να τα σκουρίνω λίγο

Link to comment
Share on other sites

οχι μπουμπακια.

στην κεφαλη του 16V τα μπουμπακια δεν αποδιδουν + οτι τρωνε τα ωστηρια

mpoukou22 έχεις αλλάξει και έμβολα?τι φοράς ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

mpoukou22 έχεις αλλάξει και έμβολα?τι φοράς ακριβώς?

 

φοραω το 16αρη μπλοκ + στροφαλο του AJV.

ελατηρια βαλβιδων και retainers dbillas

ροικη στον Σεβνταλη με glowbech

συμπιεση 11,5:1

πολλαπλη εισαγωγη απο το 16αρη

εξατμιση Φ54 με 4-2-1 χταποδι

βαρελακι BMC

και προγραμμα στον Ανδριαννακη.με ολα αυτα εχει βγαλει 146 αλογα και 16,1 κιλα ροπη

 

φοραει και καποια αλλα πραγματακια για αξιοπιστια

Link to comment
Share on other sites

φοραω το 16αρη μπλοκ + στροφαλο του AJV.

ελατηρια βαλβιδων και retainers dbillas

ροικη στον Σεβνταλη με glowbech

συμπιεση 11,5:1

πολλαπλη εισαγωγη απο το 16αρη

εξατμιση Φ54 με 4-2-1 χταποδι

βαρελακι BMC

και προγραμμα στον Ανδριαννακη.με ολα αυτα εχει βγαλει 146 αλογα και 16,1 κιλα ροπη

 

φοραει και καποια αλλα πραγματακια για αξιοπιστια

Αρκετά ενδιαφέρον και πολύ ψαγμένο. Πολλά μπράβο. Εχω κάποιες ερωτήσεις.Το μοτέρ με κωδικό AJV ποιό είναι?Πολλαπλή εισαγωγής φοράς από AEE? Επίσης πόσο στροφάρεις με αυτό το set-up?Εκκεντροφόρους που προορίζονται για AFH μοτέρ φοράς?

Edited by wolfburg
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον και πολύ ψαγμένο. Πολλά μπράβο. Εχω κάποιες ερωτήσεις.Το μοτέρ με κωδικό AJV ποιό είναι?Πολλαπλή εισαγωγής φοράς από AEE? Επίσης πόσο στροφάρεις με αυτό το set-up?Εκκεντροφόρους που προορίζονται για AFH μοτέρ φοράς?

 

να'σε καλα.

ναι βασικα ξεχασα καποια πραγματα.κεφαλη ειναι η δικια μου του AFH.εκκεντρα φοραω dbillas 264-10.ειναι πολυ ηπιοι και δεν εχω κανενα προβλημα στο ρελαντι.

το AJV μοτερ ειναι απο το Polo 6n 1.6 GTi που εν ειχε ερθει Ελλαδα.

πολλαπλη εισαγωγη φοραω απο το AJV.

δεν στροφαρει πολυ ψηλα.κοφτη στις 7200 αλλα μετα τις 6900 δεν υπαρχει λογος να στροφαρεις.6750 βγαζει μεγιστη δυναμη.

αυτο που ειναι πολυ καλο ειναι οτι εχει επιπεδη καμπυλη ροπης.

αν εξαιρεσεις ενα μικρο ξεσπασμα στις 3500 στροφες,απο τις 4000 μεχρι τις 6800 εχει σταθερη ποπη με αποκορυφωμα το φασμα απο 4700 μεχρι 6800 σταθερα 16 με 16,1 κιλα ροπη.

ναι ειναι για AFH μιας και οπως ειπα παραπανω η κεφαλη ειναι δικια μου.

 

μπορεις να κανεις ακριβως το ιδιο.

αν φτασεις την συμπιεση σου σε ενα ικανοποιητικο νουμερο και παιξεις με ενα σετακι εκκεντρα ηπια θα δεις αλλο αμαξι

Link to comment
Share on other sites

Τα μπλοκ αυτα, ειναι πολυ ανθεκτικα, οσα χλμ και να εχεις κανει, ακομη κρατανε τα ελατηρια και τα κουζινετα τους, αρκει να γινεται καλη συντηρηση.

 

Αν αποφασισεις να το φτιαξεις για να ξεπερασεις τα 115 κανεις λιγα πραγματα

 

Εκκεντροφορος 272-9,4 βυθισμα

Εξατμιση 50χιλ

Προγραμμα

Πολλαπλη εισαγωγης, αν διαθετεις καποια λεφτα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

να'σε καλα.

ναι βασικα ξεχασα καποια πραγματα.κεφαλη ειναι η δικια μου του AFH.εκκεντρα φοραω dbillas 264-10.ειναι πολυ ηπιοι και δεν εχω κανενα προβλημα στο ρελαντι.

το AJV μοτερ ειναι απο το Polo 6n 1.6 GTi που εν ειχε ερθει Ελλαδα.

πολλαπλη εισαγωγη φοραω απο το AJV.

δεν στροφαρει πολυ ψηλα.κοφτη στις 7200 αλλα μετα τις 6900 δεν υπαρχει λογος να στροφαρεις.6750 βγαζει μεγιστη δυναμη.

αυτο που ειναι πολυ καλο ειναι οτι εχει επιπεδη καμπυλη ροπης.

αν εξαιρεσεις ενα μικρο ξεσπασμα στις 3500 στροφες,απο τις 4000 μεχρι τις 6800 εχει σταθερη ποπη με αποκορυφωμα το φασμα απο 4700 μεχρι 6800 σταθερα 16 με 16,1 κιλα ροπη.

ναι ειναι για AFH μιας και οπως ειπα παραπανω η κεφαλη ειναι δικια μου.

 

μπορεις να κανεις ακριβως το ιδιο.

αν φτασεις την συμπιεση σου σε ενα ικανοποιητικο νουμερο και παιξεις με ενα σετακι εκκεντρα ηπια θα δεις αλλο αμαξι

mpoukou22 εγώ έχω κρατήσει αυτούσιο το μπλόκ και έχω αλλάξει μόνο την κεφαλή.Απλά την είχε στείλει ο μηχανικός στο ρεκτιφιέ για καλύτερη ροικότητα. Έχω το εργοστασιακό φιλτροκούτι με ελεύθερο φίλτρο και ολόσωμη.Το αμάξι έχει αρκετή παραπάνω δύναμη από τότε που ήταν 8V αλλά έχω παρατηρήσει ότι αυτή την οικογένεια των μοτέρ δεν την λές εύστροφη! Την έχω ψάξει αρκετά την ατμοσφαιρική βελτίωση από παλιότερα και έχω καταλήξει στη λύση του ABF γιατί έχεις δυνατότερη βάση για περαιτέρω εξέλιξη.Εσύ πιστεύω με μια τετράδα μπιελοπίστονα σφυρήλατα και ελάφρωμα στα κινούμενα μέρη θα μπορέσεις να ανεβάσεις περαιτέρω συμπίεση!Κ επειδή σε κόβω αρκετά μερακλή, βάλε μια φώτο από μοτέρ και κανένα καινούριο βιντεάκι να μας ανεβάσεις ψυχολογία!

Τα μπλοκ αυτα, ειναι πολυ ανθεκτικα, οσα χλμ και να εχεις κανει, ακομη κρατανε τα ελατηρια και τα κουζινετα τους, αρκει να γινεται καλη συντηρηση.

 

Αν αποφασισεις να το φτιαξεις για να ξεπερασεις τα 115 κανεις λιγα πραγματα

 

Εκκεντροφορος 272-9,4 βυθισμα

Εξατμιση 50χιλ

Προγραμμα

Πολλαπλη εισαγωγης, αν διαθετεις καποια λεφτα παραπανω

Αδερφέ καλησπέρα.Συντήρηση κάνω την καλύτερη λάδια κάθε 7000 χιλ πέταμα και service μόνος μου σε έναν φίλο ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων.Ιμάντες άλλαξα στα 125000 και τώρα έχω 175000.Σε καμιά 10αριά χιλ θα τους αλλάξω πάλι.Δεν έχει ζητήσει τίποτα το Polάκι πέρα από έναν καμένο πολλαπλασιαστή και μία πεταλούδα γκαζιού.Είναι αρκετά τίμιο λόγω της παλιάς συνταγής του Group!όσων αφορά για το κάτι παραπάνω θα δούμε....

Link to comment
Share on other sites

mpoukou22 εγώ έχω κρατήσει αυτούσιο το μπλόκ και έχω αλλάξει μόνο την κεφαλή.Απλά την είχε στείλει ο μηχανικός στο ρεκτιφιέ για καλύτερη ροικότητα. Έχω το εργοστασιακό φιλτροκούτι με ελεύθερο φίλτρο και ολόσωμη.Το αμάξι έχει αρκετή παραπάνω δύναμη από τότε που ήταν 8V αλλά έχω παρατηρήσει ότι αυτή την οικογένεια των μοτέρ δεν την λές εύστροφη! Την έχω ψάξει αρκετά την ατμοσφαιρική βελτίωση από παλιότερα και έχω καταλήξει στη λύση του ABF γιατί έχεις δυνατότερη βάση για περαιτέρω εξέλιξη.Εσύ πιστεύω με μια τετράδα μπιελοπίστονα σφυρήλατα και ελάφρωμα στα κινούμενα μέρη θα μπορέσεις να ανεβάσεις περαιτέρω συμπίεση!Κ επειδή σε κόβω αρκετά μερακλή, βάλε μια φώτο από μοτέρ και κανένα καινούριο βιντεάκι να μας ανεβάσεις ψυχολογία!

 

να'σε καλα φιλε μου.θα ανεβασω.

να ξερεις οτι το ABF μοτερ δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα αν φτιαξεις κατι σαν και αυτο που εχω φτιαξει.

στο ιμπιζα κλαμπ που εχει αρκετα ψαγμενα παιδια παλιοτερα που τα μοτερ αυτα ηταν στο φορτε τους ειχε πατησει ιμπιζα AFH μοτερ 14αρη 145 αλογα με ABF φπε και πηγαιναν μαζι.

δεν χρειαζονται σφυρηλατα ακομα.φαντασου μαμα ο AJV εχει 11,0:1 συμπιεση τα μπιελοπιστονα αντεχουν αρκετη βελτιωση ακομα.

η μονη βλακεια ειναι οτι εχω βαλει παιδικα εκκεντρα και δεν εβγαλα την δυναμη που θα ηθελα

Link to comment
Share on other sites

να'σε καλα φιλε μου.θα ανεβασω.

να ξερεις οτι το ABF μοτερ δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα αν φτιαξεις κατι σαν και αυτο που εχω φτιαξει.

στο ιμπιζα κλαμπ που εχει αρκετα ψαγμενα παιδια παλιοτερα που τα μοτερ αυτα ηταν στο φορτε τους ειχε πατησει ιμπιζα AFH μοτερ 14αρη 145 αλογα με ABF φπε και πηγαιναν μαζι.

δεν χρειαζονται σφυρηλατα ακομα.φαντασου μαμα ο AJV εχει 11,0:1 συμπιεση τα μπιελοπιστονα αντεχουν αρκετη βελτιωση ακομα.

η μονη βλακεια ειναι οτι εχω βαλει παιδικα εκκεντρα και δεν εβγαλα την δυναμη που θα ηθελα

Δεν μπορείς να κάνεις reprofile τους υπάρχοντες?Επίσης για τι κόστος βελτίωσης μιλάμε?

Edited by wolfburg
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις reprofile τους υπάρχοντες?Επίσης για τι κόστος βελτίωσης μιλάμε?

 

πιστευω το ρεπροφαιλ ειναι μπακαλοδουλεια.

τα ρεπροφαιλ εκκεντρα δεν εχουν καμια σχεση με τα αφτερμακετ εκκεντρα.

δηλαδη 2 ιδια σετ εκκεντρα ρεπροφαιλ και αφτερμακετ,τα αφτερμακετ θα βγαλει περισσοτερη δυναμη.

ειναι αρκετο αλλα δεν θα σχοληθω αλλο με το αμαξι

Link to comment
Share on other sites

πιστευω το ρεπροφαιλ ειναι μπακαλοδουλεια.

τα ρεπροφαιλ εκκεντρα δεν εχουν καμια σχεση με τα αφτερμακετ εκκεντρα.

δηλαδη 2 ιδια σετ εκκεντρα ρεπροφαιλ και αφτερμακετ,τα αφτερμακετ θα βγαλει περισσοτερη δυναμη.

ειναι αρκετο αλλα δεν θα σχοληθω αλλο με το αμαξι

Καλώς φίλε μου.Συγχαρητήρια για το αμάξι σου είναι σπάνιο project.Θέλει υπομονή να ασχοληθείς ατμοσφαιρικά με ένα μοτέρ και να το φτάσεις σε αυτά τα επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

Και μίας και γνωριστήκαμε καλύτερα να αναφέρω και κανα δυο άλλα πραγματάκια σχετικά με το polo

 

Ζάντες-λάστιχα   BBS RM 7Χ15 διαιρούμενες με Toyo T1-R 195/45/15, αποστάτες χειροποίητοι 1 πόντου

Στήσιμο   AL-KO sport αμορτισέρ με ελατήρια G&M κόκκινα 40mm προοδευτικά

έχουν αλλαχτεί τα σινεμπλόκ  και τα top-mount με σκληρότερα, μπάρα θόλων Sandtler Motorsport

Στον κινητήρα τα παμε 1.6 με πρώτο στάδιο 16βάλβιδος

Φρένα έχουν αλλαχτεί οι δισκόπλακες με άλλες τις ATE πρίν ένα χρόνο, και τα σωληνάκια με καλύτερα υψηλής πίεσης καθώς και τα τακάκια με σκληρότερα

Εσωτερικά έχουν τοποθετηθεί κάποιες πινελιές τις Sparco και περιμένω ένα τιμονάκι της Momo μαζί με τον κώνο του από ένα φιλαράκι.

Αααα.εσωτερικά αλλάχτηκε ο ουρανός πρίν κανένα μήνα γιατί άρχισε να σκάει από τα χρόνια.Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να σας αρέσει....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς φίλε μου.Συγχαρητήρια για το αμάξι σου είναι σπάνιο project.Θέλει υπομονή να ασχοληθείς ατμοσφαιρικά με ένα μοτέρ και να το φτάσεις σε αυτά τα επίπεδα

 

ευχαριστω πολυ φιλε wolfburg.

και σε σενα ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι έιναι προτιμότερο βάψιμο φαναριών η μεμβράνη φιμέ?

Edited by wolfburg
Link to comment
Share on other sites

επειδη το ειχα δοκιμασει με την μεβρανη δεν αξιζει φιλε τσαμπα τα λεφτα θα δωσεις εμενα δυο φορες μου εφυγε η μεβρανη στην ακρη και μολις επεσε νερο πανω στα φωτα επεσε εντελω..βαφτα καλυτερα οπως εχουμε κανει οι περισσοτεροι ¨-)

Link to comment
Share on other sites

επειδη το ειχα δοκιμασει με την μεβρανη δεν αξιζει φιλε τσαμπα τα λεφτα θα δωσεις εμενα δυο φορες μου εφυγε η μεβρανη στην ακρη και μολις επεσε νερο πανω στα φωτα επεσε εντελω..βαφτα καλυτερα οπως εχουμε κανει οι περισσοτεροι ¨-)

ναι αλλά μεμβράνες βάζουν και στα τζάμια κ κρατάνε πολύ καιρό

Link to comment
Share on other sites

εγώ που έβαλα μεμβρανες και μονος μου κιόλας (που επειδή ήταν πρώτη φορα λέω δεν θα κρατήσουν και πολύ..) έχει φάει πολύ νερό το αμάξι και πλύσιμο και δεν έχουν πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά μεμβράνες βάζουν και στα τζάμια κ κρατάνε πολύ καιρό

τις μεμβρανες στα τζαμια τις βαζουν απο μεσα,δεν ειναι εκτεθιμενες ;) (εκτος κι αν εννοεις κατι αλλο)..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μεμβράνες θα βάλω για αρχή και αν βγουν θα τα βάψω.Εμένα τα φανάρια είναι γυάλινα όχι πλαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.