Jump to content
Passatoukos

Το Volkswagen Golf Νικητής Στο Car Of The Year 2013

Recommended Posts

Λίγο αέρας από ΄90

http://www.usrallyteam.com/index.php?main_page=index&cPath=1_133_8

Γιατί υπάρχει και αυτή η VW θα το ξεχάσουμε με τόσα TSI

Edited by wolfburg
Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κ το 7αρι με ημοακαμπτο με φθηνό εσωτερικό με Πενταλ γαλάζιου όχι απο έδαφος με το τζαμακι μπροστά με σασι ίδιο με 10099 αμάξια ολα για το χρήμα !2 φορές έκανε λάθος η vw στο 2αρι και στο 5αρι το 6αρι εξω γιατι μεταμφιεσμενο 5αρι ειναι και έβγαλε τέτοια αμάξια και το 5αρι το κανε facelift σε 6αρι γτ κόστιζε πολυ και γιατι ήταν τρελή επιτυχεία κ είχε να πουλήσει κι άλλο ! Οσο για το 3αρι είχα αλλα +καθε golf εχει τα καλα του !!!οταν όμως τα καλα ειναι πατά πολλα τότε ξεχωρίζει

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Οντως σε θεμα εξωτερικης εμφανισης το γκρουπ δεν κραταει ουτε τα προσχηματα τελευταια και το μονο που αλλαζει σε πολλα μοντελα ειναι το σημα.ειδικα το up και τα αντιστοιχα σεατ και σκοντα ειναι για να γελας.οπως επισης και τα απαισια φαναρια πισω που ειναι τα ιδια σε γκολφ7-α3-λεον.αν βαριουνται να σχεδιασουνε ας το κλεισουν το μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κ το 7αρι με ημοακαμπτο με φθηνό εσωτερικό με Πενταλ γαλάζιου όχι απο έδαφος με το τζαμακι μπροστά με σασι ίδιο με 10099 αμάξια ολα για το χρήμα !2 φορές έκανε λάθος η vw στο 2αρι και στο 5αρι το 6αρι εξω γιατι μεταμφιεσμενο 5αρι ειναι και έβγαλε τέτοια αμάξια και το 5αρι το κανε facelift σε 6αρι γτ κόστιζε πολυ και γιατι ήταν τρελή επιτυχεία κ είχε να πουλήσει κι άλλο ! Οσο για το 3αρι είχα αλλα +καθε golf εχει τα καλα του !!!οταν όμως τα καλα ειναι πατά πολλα τότε ξεχωρίζει

Δεν συμφωνω με το φθηνο εσωτερικο..θεωρω οτι ειναι το καλυτερο της κατηγοριας του και υστερει ελαχιστα απο το Α3.Ο ημιακαμπτος τοποθετειται στις entry level εκδοσεις τou golf οι οποιες εαν εξαιρεσεις αυτο εχουν πλουσιοτερο εξοπλισμο απο τις αντιστοιχες του παρελθοντος.

Edited by master2785
Link to comment
Share on other sites

ΝΑι βάζουν πολυ λειτουργικό τιμόνι και δεν βάζουν πυροσβεστήρα κατω απο κάθισμα οι γύφτοι!γι αυτο όλοι α class το 7αρι δεν ειναι golf ειναι 1αμαξι που η vw το λέει golf και βγαίνει σε αλλα 10 μοντέλα !

Link to comment
Share on other sites

ΝΑι βάζουν πολυ λειτουργικό τιμόνι και δεν βάζουν πυροσβεστήρα κατω απο κάθισμα οι γύφτοι!γι αυτο όλοι α class το 7αρι δεν ειναι golf ειναι 1αμαξι που η vw το λέει golf και βγαίνει σε αλλα 10 μοντέλα !

Αναφέρεσαι; Στο νέο ΣΑΣΙ ;

Link to comment
Share on other sites

Playmaker ισοπεδωτης!!ελεος ρε Πανο..ολα τα γκολφ άχρηστα τα έβγαλαν εκτος απο ενα γκρι 5πορτο 5αρι...

Link to comment
Share on other sites

και χειροκνητο φιλτατε ανεστη ;)  πρεπει να καταλαβετε κατι!οταν λεμε οτι καποια golf ξεχωριζουν δεν σημαινει οτι τα αλλα ειναι αχρηστα!καθε golf εχει τα δικα του καλα και γοητεια με εξαρεση το 7αρα που δεν εχει γιατι ειναι ιδιο με πολλα αυτοκινητα και γενικα ειναι fail

προφανος καθε golf ειναι καλυτερο τεχνολογικα και οχι μονο απο το προιγουμενο.οταν λεμε οτι ενα golf ειναι καλυτερο λεμε το τη εδωσε για την εποχη του κααι γενικα την εικονα που αφηνει κ αφησε μαζι με ομορφια στησιμο εκδοσεις αξιοπιστια και ενα αλλο σωρο παραμετρους οπως και η εποχη του! για μενα λοιπον στο 2 αρι και στο 5 αρι γιναν τα μεγαλα μπαμ οι μεγαλες αλλαγες μοντελα σταθμοi αλλα γενικοτερα και τα καλυτερα golf αυτο δεν σημαινει οτι τα αλλα ειανι αχρηστα απλα ειναι λιιγο πιο κατω σαν γενικη εικονα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλτατε αλλα εγω δεν θα κράτησω την γνώμη σου. Θεωρώ οτι αυτα που λες ειναι το αποτέλεσμα απο το κόμπλεξ του εγωιστη.οτι εχω ειναι το καλυτερο.εβγαλες άχρηστο το 3αρι που ήτανε ενα απο τα καλυτερα γκολφ που εχουν βγει .καινοτομο και με εντυπωσιακή για την εποχή του οδήγηση μοτέρ διαμάντια οπως ο 2.0abf Kai o vr62.8 Kai 2.9.Ειχα 5αρι gti και οταν το πήρα για την εποχή του ήτανε κορυφή δεν λέω το ίδιο για το 6αρι που εχω τωρα γιατι στην ουσία ειναι το ίδιο πράγμα,δεν είδα την διάφορα και το μπαμ που έκανε το 5αρι.αλλα μια βελτιωμένη έκδοση του.και πάλι δεν λέω οτι με χάλασε αφού δεν το λες χειρότερο και αν κάτσεις και σκεφτείς καμια γενιά δεν ήτανε χειρότερη απο την προηγούμενη οπότε γιατι να βγάλουμε συμπεράσματα για το 7αρι τόσο νωρίς και χωρίς να το δοκιμάσουμε στις εκδόσεις που μας ενδιαφέρουν;

Link to comment
Share on other sites

καμια γενια δεν ειναι χειροτερη τεχνολογικα μπορει ομως να πεις οτι ειναι χειροτερη ως προς αξιοπιστια κτλ!

καλα τα λες για το 6 αρι συμφωνουμε γι αυτο λεμε το 5 αρι απο τα κορυφεα γιατι εκανε το μπαμ ρε ανεστη εφερε τα πανω κατω!σιγουρα το 6 αρι ειναι πιο μπροστα αφου ειναι εξελιγμενη γενια!να σου πω οτι πριν λιγο καιρο ειχα 2 4 5 και καποια εποχη ειχα και 3 και ο αδερφοσ μου εχει 6 δεν θ μιλησω εγω για το καλυτερο golf ;προσωπικη γνωμη απλα μια γνωμη μονο απεξω δεν εχει τη βαρυτητα καποιου που τα ειχε ολα όπως εγω ! Το δικο μου αγαπημένο golf ειναι το golf 2 gti !μακαρι να βγαίνε μια γενιά κοντά σαυτο σχεδιαστικά

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

και χειροκνητο φιλτατε ανεστη ;)  πρεπει να καταλαβετε κατι!οταν λεμε οτι καποια golf ξεχωριζουν δεν σημαινει οτι τα αλλα ειναι αχρηστα!καθε golf εχει τα δικα του καλα και γοητεια με εξαρεση το 7αρα που δεν εχει γιατι ειναι ιδιο με πολλα αυτοκινητα και γενικα ειναι fail

προφανος καθε golf ειναι καλυτερο τεχνολογικα και οχι μονο απο το προιγουμενο.οταν λεμε οτι ενα golf ειναι καλυτερο λεμε το τη εδωσε για την εποχη του κααι γενικα την εικονα που αφηνει κ αφησε μαζι με ομορφια στησιμο εκδοσεις αξιοπιστια και ενα αλλο σωρο παραμετρους οπως και η εποχη του! για μενα λοιπον στο 2 αρι και στο 5 αρι γιναν τα μεγαλα μπαμ οι μεγαλες αλλαγες μοντελα σταθμοi αλλα γενικοτερα και τα καλυτερα golf αυτο δεν σημαινει οτι τα αλλα ειανι αχρηστα απλα ειναι λιιγο πιο κατω σαν γενικη εικονα!

αυτο που λες γενικα ειναι fail ...δλδ και το audi A3 ειναι fail,το seat Leon ειναι fail,οπως επισης fail θα ειναι και η επομενη γενια αυτων τον αυτοκινητων σιγουρα το golf 8 γιατι συμφωνα με τα λεγομενα σου βασιζονται στην πλατφορμα MQB που πρεπει να ειναι οτι χειροτερο εχει συμβει στην vw τα τελευταια χρονια ετσι οπως λες τα πραγματα.

Να σου θυμισω παντως οτι το topic στο οποιο γραφουμε ονομαζεται το vw golf νικητης στο car of the year 2013 τo οποιο ψηφισαν 400 ατομα αν δεν κανω λαθος αλλα μαλλον εκαναν epic fail γιατι εμεις τα κρινουμε καλυτερα στην Ελλαδα ....

 
Link to comment
Share on other sites

οτι δεν μου λεει τιποτα ο τιτλος αυτοκιητο της χρονιας γιατι το χουν παρει μαουνες και μαουνες!λεω απλα οτι το golf 7 ειναι απογοητευση για μενα σε σχεση με το 5 και το 6 καλο χρυσο αλλα ακριβο γι αυτα που δινει και με φθηνες αλλαγες πανω του οπως το πενταλ του γκαζιου καποια πλαστικα κτλ

δεν υπαρχει λογως να πας σαυτο το αμαξι αφου ο ανταγωνισμος ειναι πολυ καλυτερος και το λεει ανθρωπος που παει τρελα τα golf αν αγοραζα τωρα εμενα με εχουν χασει 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι το 5άρι κορυφαία αλλαγή και να μην είναι το 4άρι που είναι το πρώτο turbo GTI μιας και μέχρι τότε έβγαιναν ατμοσφαιρικά!Ξαναλέω ότι ο όρος κορυφάιο έιναι υποκειμενικός.Και ας μην ξεχνάμε ότι το GTI γεννήθηκε ως μία γρήγορη hatchback έκδοση που είχε σαν σκοπό την γνήσια ανόθευτη και καθαρή γρήγορη οδήγηση.Και έχει φτάσει στο 6άρι και έχουν βάλει κ μέχρι προσανατολιζόμενα φανάρια μπροστά και γυάλινες οροφές και και και....Για μένα δεν είναι αυτός ο όρος GTI με τον οποίο ξεκίνησε η VW.όσον αφορά το 7άρι πλέον η VW έχει χάσει πολλά απο τη παλία της φόρμα γιατί απλά έχει μια τυποποιημένη παραγωγή.Πολλά αμάξια ίδια, με άλλη σφραγίδα μπροστά!Και αυτή η βασική έκδοση του 7 με τα 85 άλογα που εξυπηρετεί γιατί την είδα σε ένα περιοδικό αυτοκινήτου όπου την είχαν για δοκιμη!Ούτε προσπέραση δεν θα μπορείς να κάνεις αξιοπρεπώς!Έχουν χάσει τις ισορροπίες.όσον αφορα τον ανταγωνισμό έχει μείνει πίσω μιας και έιναι το πιο αδύναμο εμφανώς από τους αντιπάλους.Απαιτούνταν να βγάλει κάτι πιο φρέσκο μιας και δεν βλέπω κάτι άλλο παρά ένα 6 με έντονες γωνίες.Βάλτε τα λίγο δίπλα δίπλα και θα καταλάβετε!

Edited by wolfburg
Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε μαστορα η γυαλινη οροφη εξτρα ειναι αμα θες την βαζεις αμα θες οχι..αυτο που σε χαλαει στην σπορ οδηγηση??δλδ τι πρεπει να γινει να βαλουμε καρμπιρατερ και ντιζες??για να αισθανθεις σπορ οδηγηση??θα σου πεταξουμε και τις αναθυμιασεις στην καμπινα,θα βαλουμε και ενα τσιμεντολιθο στο συμπλεκτη και θα εισαι ο αρχοντασ του τιμονιου..μαλλον σαραβαλιασμενη οδηγηση θα αισθανθεις ετσι..τεσπα καποιοι εχετε το εχετε χασει λιγο με τον ορο οδηγηση....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα.Οχι φίλε μου Ανέστη δεν εχω τίποτα με τις γυάλινες οροφές και με τα άλλα καλούδια απλά θέλω να πω ότι προς χάρην της τεχνολογίας έχει θυσιαστεί λίγο απο την οδηγική ευχαρίστηση.Για να καταλάβεις τι εννοώ ας πούμε βάλε στην άκρη τις συμπάθεια για το Group Vag και σύγκρινε το Civic Type R της προηγούμενης γενιάς με το Golf GTI ας πούμε το 5άρι.Το civic όπως και να το κάνουμε είναι πιο ξερό και ανόθευτο οδηγικά!Κινητήρας που στροφάρει δυνατά,200 άλογα ατμοσφαιρικά,κιβώτιο για σεμινάριο,καλό στήσιμο ειδικά αν παίξεις και λίγο με μια ανάρτηση, ένα αμάξι να το λίωνεις σε στροφοδιαδρομές και μόλις βγαίνεις να σε έχει "γεμίσει".Όπως ακριβώς ένα 2άρι η ένα 3άρι.Δεν θέλω να πώ ότι έχει χαλάσει το Golf η ότι δεν θα το προτιμούσα,απλά έχει χάσει λίγο από τον χαρακτήρα που είχε κάποτε!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω οδηγησει και civic type r αλλα εχω συμβιωσει και με ena s2000 για περιπου 2 χρονια και νομιζω οτι δεν τα λες σωστα τα πραγματα...επετρεψε μου να εχω αλλη αποψη για τα χοντα...ενα ψοφιο μοτερ και τιποτα παραπανω..για να κανεις προσπεραση 2 ταχυτητες κατω σε συγκριση με το γκολφακι...τεσπα..απο στριψιμο οκ καλο το εσακι αλλα ειδικα για το σιβικακι δεν νομιζω οτι εχει να ζηλεψει κατι ενα gti..ειδικα το τελευταιο ταπερ ειναι για τον γαιδαρο καβαλα...εσυ εχεις οδηγησει 5αρι η 6αρι gti??

Link to comment
Share on other sites

Που εχουν δει μερικοι οτι το 7ρι ειναι πολυ πιο πισω απο τον ανταγωνισμο δεν καταλαβαινω :nea: βρειτε μου ρε παιδια ενα τεστ που να υστερει το golf γιατι σε λιγο θα βγω τρελος :crazy:

δλδ πως θα επρεπε να κανουν το golf ?μαλλον θα επρεπε να το κανουν χειροποιητο :acute:  και εξωτερικα κατι αναμεσα σε ferrari enzo kai lambo aventador για να ειναι μερικοι ευχαριστημενοι..

οσο για επιδοσεις θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 100 αλογα παραπανω απολα τα υπολοιπα αυτοκινητα στην κατηγορια του :crazy:

Τελικα η καλυτερη λυση θα ηταν να επαναφερουν το σασι του 5 το οποιο οδηγικα θα συμπεριφερεται απλα με ενα κουμπι ως 2,3,4 η οτι αλλο αυτοκινητο προτιμαει ο καθενας 8)

Και φυσικα να κοστιζει λιγοτερο απο ενα κορεατη Ι30 και να εχει εγγυηση εφορου ζωης :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη παρακολούθησα σεμινάρια σχετικά με την εξέλιξη ενός μοντέλου (συγκ της Audi ) γνωρίζω πως όταν αλλάζει ενα μοντέλο πρώτα κοιτάνε τι θέλει ο κόσμος να εχει αυτό. Και όταν η πληθώρα των αυτοκινήτων στις μέρες μας ακολουθεί αυτό το μοτίβο όπως η η έβδομη γενιά του golf, τότε η vw και κάθε αυτοκινητοβιομηχανία δεν θα εκανε του κεφαλιού της. Το αυτοκίνητο ειναι golf και φαίνεται απο χιλιόμετρα. Αυτό είπαν και οι ίδιοι όταν το παρουσίασαν. Δεν ήθελαν να αλλάξουν την σχεδιαστική γραμμή, για να μπορεί ο καθένας να λέει ότι αυτό ειναι το golf. Κοίταξαν και την οικονομία! Ποιος θα αγόραζε το 5αρι τώρα όταν μπορεί να πάρει ενα με πολυ χαμηλότερη κατανάλωση 1.4 κινητήρα! Τώρα για την διαμάχη που έχετε για το ποιο ειναι το καλύτερο, πιστεύω πως καθένα μοντελο ήταν το καλύτερο για την εποχή που βγήκε, μιλώντας πάντα για το golf - όχι ότι δεν υπήρχαν καλύτερα απο αυτό στην εκαστοτε εποχή του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη παρακολούθησα σεμινάρια σχετικά με την εξέλιξη ενός μοντέλου (συγκ της Audi ) γνωρίζω πως όταν αλλάζει ενα μοντέλο πρώτα κοιτάνε τι θέλει ο κόσμος να εχει αυτό. Και όταν η πληθώρα των αυτοκινήτων στις μέρες μας ακολουθεί αυτό το μοτίβο όπως η η έβδομη γενιά του golf, τότε η vw και κάθε αυτοκινητοβιομηχανία δεν θα εκανε του κεφαλιού της. Το αυτοκίνητο ειναι golf και φαίνεται απο χιλιόμετρα. Αυτό είπαν και οι ίδιοι όταν το παρουσίασαν. Δεν ήθελαν να αλλάξουν την σχεδιαστική γραμμή, για να μπορεί ο καθένας να λέει ότι αυτό ειναι το golf. Κοίταξαν και την οικονομία! Ποιος θα αγόραζε το 5αρι τώρα όταν μπορεί να πάρει ενα με πολυ χαμηλότερη κατανάλωση 1.4 κινητήρα! Τώρα για την διαμάχη που έχετε για το ποιο ειναι το καλύτερο, πιστεύω πως καθένα μοντελο ήταν το καλύτερο για την εποχή που βγήκε, μιλώντας πάντα για το golf - όχι ότι δεν υπήρχαν καλύτερα απο αυτό στην εκαστοτε εποχή του.

+100000000

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο Type R δεν βλέπεται καν.Δεν το συζητώ!Έχω οδηγήσει 5άρι εντελώς νορμάλ όπως και Octavia 2.0TFSI.Το Octavia έιχε δύναμη αλλά ο όγκος του αυτοκινήτου και το βάρος του δεν την έκανε αισθητή.Το Golfάκι μου άρεσε αρκετά μπορώ να πώ αν και το σασί του κάνει για αρκετά άλογα παραπάνω.όσον αφορά τα δύο κατεβάσματα που θες με το civic σε προσπέραση έιναι "φυσικό" καθώς δεν έχει τη ροπή ενώς 5άριου επειδή έιναι ατμοσφαιρικό και έχει άλλο εύρος στροφών.

Link to comment
Share on other sites

οδηγησε lancia delta ingralle ανεστη να δεις τι παει να πει σπορ! :p

θα το προτιμησει αυτος που δεν θελει ημιακαμπτο και αυτος που δεν θελει προβληματα απο το συστημα με το 2 κυλινδρους και αυτος που δεν εχει λευτα για καινουργιο και ειναι πολλοι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.